3)e loe de Duce bevrijd werd OENSDAG 15 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10659 ueaux: Papengracht 32 - Giro 103003 jefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Een ongelooflijk stout staaltje (JSSOLINI WAS GEVANGEN IN EEN BERGHOTEL. Omtrent de bevrijding van dien ice en de stoutmoedige onder- minig van de mannen detr val- ®nmtroepen, van dien Siühiesr- itsdlienist en de Waften-SS ver- emt het D.N.B. de volgende bij- adenheden: Óe met de uitvoering van die ^jdmigsondem>eirniinig belaste -Hauptsturmfuehrer had door [soheidene gecamoufleerde rOtenniinigen vastgesteld, dat de me op 28 Augustus vffn het [and St. Maddalena naar het sggdbied van den ruim 2900 boogien Gran Sasso in de ffuiazien was gebracht, waar hij een voormalig biergthotel door nige bontderden carabinieri ge- algen werd gehouden. Het gebouw was uit het dal tots bereikbaar langs een ka- ibaan. die voor ieder verkeer sloten was en die te allien tij- van den to:p af kon wordien (bezet, zoodat de plaats der ivangenlhoudinig uit het dal tots na een moeilijke bestij ag van verscheidene uren toe- mgelijk was. Nadat door luohtverkienmiers en jspieders de plaatselijke om- iodiigheden e enigermate waren stgesteld, werd de 12e Seiptem- vastgesteld als datuim voor uitvoering der bevrijding. De 3-Haupteturmfuehrer bereikte ~ag om 14 uur 10 met een foep van aanvankelijk slechts gen man als eerste het beng een hoogte van 4500 meter een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honderden meters in de richting van doel. Met welke gevaren de landing oip het met kloven doortrokken terrein gepaard was, blijkt uit die omstandigheid, dat het pla teau waarop de gevangenis stond slechts een oppervlakte beeft van enkele honderden vierkante me ters en dan steil afdaalt in de klo ven. Terwijl zijn manschappen ter stond na de landing voor het huis een machinegeweer in stelling brachten tegen de opgewonden door elkaar loopende caralbinferi, drongen de SS-Hauptsturmfueh- rer en twee man met machinepi stolen in de hand allereerst bin- in den dichtstbijzijinidien kelder- ingang aan den achterkant van het gebouw, welke, zooals bleek, naar de radiokamier leidde. Met eenige slagen van de ^istoolkol- ven weid het radiostation ver nield. Aangezien men langis dazen weg het huis niet verder kon bin nendringen, snelde de groep, op zoek naar een anderen ingang, weer naar buiten. Intusscben was de compagniescommandant der valschermjagers, een eerste lui tenant, met andere groepen ver sterking en zware wapens ge land. Op de schouders van zijn manschappen beklom de SS- Hauptsturmfuehrer een drie me ter hoogen uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor den hoofdingang van het huis, die door carabinieri met ma chinegeweren werd bewaakt. Met voorgehouden machinepistool riepen de Hauptsturmfuelhrer en assief, nadat zijn vliegtuig van zijn mannen den carabinieri toe: FLINKE KERELS MELDEN ICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Hat SS-Ersatzkommando deelt ecte: Iedere gezonde Nederlan- ir in den leeftijd van 1745 jaar m zich vrijwillig bij de hier- ïdier vermelde adressen vervoe- ïn, ten einde gekeurd te worden aor de Waffen-SS of de Land- acht Tijdens de keuringen worden lie inlichtingen verstrekt met (trekking tot de verzorging va» imilieleden, duur der opleiding, stra levensmiddelen eet. Vrijwilligers ,die om bepaalde detenen in Nederland moeiten. Kjven, kunnen dienst riemen bij Landwacht of bij het SS- fedhtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Buit- ahe Kriégsmarine kunnen zich wnelden, zij, die tot de Ger- feasisehe SS in Nederland toe- eden willen, kunnen zich even ing aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, ie aaumieldiragsiplichtiig zijn voor tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende bun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 16.9.43 914 uur Rotterdam, Deu'tsehes Hans, Westzeedijk. 17.9.43 912 uur Breda, Rest. Modern; Markt. 17.9.43 1518 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 18.9.43 912 uur, Venlo, Deuit- aches Haus, Egjnonidstraat 16. 18.9.43 1518 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43 912 uur, Hengelo, Ca fe Modem. Spoorstraat 18. 19.9.43 1518 uur, Zwolle, Ho tel Gijtenibeek. 20.9.43 912 uur. Assen, Con- oerthuis a. d. Vaart. 20.9.43 1518 uur, Groningen, Concerthuas Poelestraat. 21.9.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 914 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 913 uur Utrecht. N.V. Huis. Ouicüê Gracht 245. 24.9.43 914 uiur Amersfoort, Pol. Diurchgangslaiger, Leusdier- weg. 25.9.43 914 uur. Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhout Bi) onze Vrijwilligers. Een der vele stukgeschoten tanks wordt door onxe Kannen onderzocht hh PK Böschel/O/H/r „Mani in alto" (handen op). Ver schrikt en volkomen verward volgden zij terstond dit bevel op. Op dit oogenblik zag de SS- Hauiptsturmfuehrer aan het ven ster van een kamer op de tweede verdieping de gestalte van den Duoe. Hij riep den Duce toe: „Duce opgepast, weg van het raam". Op hetzelfde oogenblik was aian een venster van de daartegenover gelegen etage een eerste luitenant der carabinieri, die naar later bleek de commandant van de wacht was, verschenen. De SS- Hauptst'urmfuobrer richtte ter- stand zijn machinepistool op hem en riep ook hem toe: handen om- hooa'. De officier der oaraibinieri hief terstond de armen omhoog en riep: „Niet schieten, niet schieten". Door het verschijnen van den Duce aan bet venster was de HauptstuTimfuebrer in de geluk kige omstandigheid gekomen nauwkeurig te weten, waar de gevangen Duoe zich bevond. Aangezien intuisechen nieuwe versterkingen geland waren, stormde hij met enkele mannen, terwijl hij de opgestelde Italiaan sche machinegeweren met dep voet terzijde schopte, het huis binnen en de trap op, rukte de deur naar het vertrek van dien Duce open en stond plotseling tegenover den Duoe, die ook in de kamier nog door twee ambte naren van de Italiaansche gehei me politie werd bewaakt. De bei de bewakers werden door SS- mahnen met geweld uit de ka mer verwijderd. De Hauptsturm- fuehner snelde naar het venster en riep zijn voor het huis in den aanslag staande mannen nieuwe bevelen toe. Vervolgens mielddie hij zich bij den Duce: „Duce, de Fuehrer zendt mij om u te bevrijden. Gij staat thans onder mijn bescher ming. Ik hoop, dat alles gelukt is". Sprakeloos trad de Duce op hem toe en omarmde ham ten diepste bewogen. Toen zeide hij: „Ik had er een voorgevoel_ van en beib er nooit aan getwijfeld, dat de Fuehrer alles zou doen om mij hier weer uit te halen". De SS-tHauptsturmfuehrer liet thans den Duce onder bescher ming van twee zijner SS-com- mandanten aöhter en gaf verde re bevelen voor beveiliging van het huis en de voorbereidingen voor het vertrek. Terwijl de Du ce zich op zijn kamer voor het vertrek gereed maakte, beval de Hauptsturmfuehrer den com mandant der carabinieri, dat de Italiaansche bewakingsmanschap pen in de eetzaal van het ge bouw bijeen moesten komen. Hij deelde den commandant verder mede, dat aan de dalhalte van de kabelbaan een Duitsch batail- lon valschermjagers gereed stond. Vervolgens werd de ra dioverbinding met de in het dal zijnde valschermjagers, die in tusschen de dalhalte bezet had den, tot stand gebracht. Op het bergmassief was een half uur na de aankomst van de eerste Duitschers een Fieseler- SturCh vliegtuig onder uiterst moeilijke omstandigheden ge land, dat, aangezien een andere veilige mogelijkheid daartoe niet bestond, den Duce definitief in veiligheid moest brengen. De Duce stapte met zijn bevrijder in het toestel, welks start op het uitersj kleine, met rotsblokken bezaaide oppervlak van het pla teau een meesterstukje van den piloot, een Hauptmann van het luchtwapen, was. Tijdens den start moest het toestel over een gracht springen en zich vervol gens laten vallen in een 500 me ter diepen rotskloof, tot de pi loot de machine weer volledig beheerschend veilig door de da len van de Albruzzen kon sturen. Zoo werd deze laatste hinder paal op den weg van den Duce naar de vrijheid overwonnen Bij de actie ter bevrijding van Mussolini is een derde deel van de in actie gebrachte mannen der valscherm- en SS-troepen Geallieerde nederlaag bij Salerno VERGELIJKING MET DUINKERKEN. In aanvulling op het Duitsche weermaohtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. het vol gende: Bij Salerno zijn volgens de laatste rapporten de Duitsche pantser- en pantsergrenadiersfor- maties over het geheele front vanuit het gebergte naar de laag vlakte aan de kust afgedaald. Zij bereikten in hun aanval de stad Salerno en de kust., sneden in een snelle achtervolging sterke vijandelijke formaties van haar landingsplaatsen af en zijn op het oogenblik bezig het laatste ver spreide verzet van den vijand op het zeestrand te breken. Voorts meldt de A.N.P.-corres- pondent te Berlijn: Het schijnt, dat de strijd in dit gebied snel zijn einde tegemoet gaat, want volgens de laatste Duitsche berichten zijn de Ame rikanen, wier terugtocht in een vlucht ontaard is, begonnen, zich weder in te schepen, tot welk doel een vloot van 50 tot 60 transportschepen, begeleid door twee slagschepen en verscheide ne kruisers voor Salerno gereed ligt. De wijze, waarop het terug trekken der Amerikaneif ge schiedt, is van dien aard, dat van Duitsche zijde vergelijkingen met Duinkerken of Dieppe worden gemaakt. Een gevolg van den terugtocht der Amerikanen is, dat thans ook de positie der Engelschen, die Sa lerno zelf bezet houden, onhoud baar is geworden. Hieraan zal ook het feit, dat de in Calabrië en Apulië opereerende geallieer de strijdkrachten snel naar het Noorden oprukken, niets kunnen veranderen, daar de afstand, die hen nog van het gebied van Sa lerno scheidt, vrij groot is. Uiteraard toont men zich van Duitsche zijde over het verloop van den strijd in het gebied van Salerno zeer voldaan. De geal lieerden hadden strijdkrachten ter sterkte van bijna twee legers o.a. van het nog niet over ge- vechtservarinig beschikkende vijf de Amerikaansche leger ont scheept, doch blijkbaar heeft het hun aan de heerschappij in de lucht ontbroken, hetgeen wel een gevolg is van het ontbreken van de noodige vliegvelden. In het Zuiden van het Apen- nijnsche schiereiland rukken ge allieerde strijdkrachten verder op. Van Duitsche zijde verklaard men, dat dit gebied niet verde digd wordt, doch dat men zich ertoe bepaalt, den opmarseh der geallieerden door achterhoede gevechten te vertragen. Dat be langrijke havens als Tarente en Brindisi zoo spoedig door de ge allieerden in bezit genomen kon den worden, wijt men aan het verraad van de Italiaansche offi cieren. neergeohoten en verdwenen, Hoevel-en hunner nog in leven zijn kan op het oogenblik niet worden vastgesteld. De bevrijder van den Duce onderscheiden. De Fuehrer heeft den Haupt sturmfuehrer der Waffen-SS en van den Sicherheitsdienst (SD), Otto Skorzeny. die de actie ter bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Fuehrer heeft Hauptsturmfeuh- rer Skorzeny Dinsdag in zijn hoofdkwartier voor het uitbren gen van rapport over het ver loop van de actie ontvangen. Mussolini in onwetendheid gehouden. Naar het D.N.B. verneemt, droeg de Duce tot op het oogen blik van zijn bevrijding geen kennis van de verraderlijke ca- MOMENTJE WINKELEN. Er waren menschen vroe ger. die het een corvêe von den, indien zij door hun teer beminde gade werden uitge- noodigd om met haar gezel lig te gaan winkelen. Bijna al deze echtelieden zün nu van dit corvêe ontslagen, van deze zorg ontheven, van dien last bevrijd. Want de winkels zijn de winkels van vroeger niet meer. Een bontmantel kost nu 3000 en als ik dat zie, heb ik wel eens neigin gen om in de zwarte handel te gaan in de overweging, dat ik voor zulk een jas ongeveer een jaar zou moeten werken, indien men het heden ten da ge nog werken noemen kan. Maar werken of niet. je doet er in ieder geval een jaar over. Verder zijn er dure tasschen van papier, een uit gestoomde hoed, waarop je drie maanden moet wachten, en gordijnen, waarvan ie pap kunt koken. En dan spreek ik nog niet over de lange liist van artikelen, die er heelemaal niet zijn. Nee. win kelen is geen pretje meer nu zoo n soort clownshoedie 49 kost. terwijl je weet. dat het gemaakt is van je eigen, oude. afgedankte heereahoed, die ie voor 1 aan de deur hebt verkocht. Maar er staan nu ook geen winkeliers meer aan de deur. die ie. zoodra ie belangstelling toont voor hun etalage, dringend naar binnen trachten te lokken loerend op buit. De deur. die vroeger wijd open stond, is nu stijf dicht en ze verkoooen neen. BEVOEGDHEID VAN HET POLIZEISTANDGERICHT. Het bureau van den Rijkscom missaris deelt mede. De rechtspraak over terroris tische groepen heeft de Rijks commissaris op grond van art. 58 van de verordening betreffen de de handhaving van de open bare orde (verordening nr. 1/ 1943) tot nader order overge dragen aan een Polizeistandge- richt. pitulatie der regeering-Badoglio. Bewust was hij gedurende al den tijd zijner onwaardige ge vangenschap in volkomen onwe tendheid gehouden omtrent de politieke en militaire gebeurte nissen. De Duce was van ieder contact met de buitenwereld af gesneden. Het was zijn bewa king verboden met hem te spre ken. Teneinde hem ook tijdens de herhaalde transporten tusschen de verschillende plaatsen van gevangenschap ieder contact met de bevolking onmogelijk te ma ken, werd in de gebieden, waar doorheen de Duce reed,telkens loos luchtalarm gegeven en de Duce zelf werd in een zieken auto vervoerd. Met zulke schan delijke methodes heeft de ver- radersklielc van Badoglio ge tracht dien Duce verre te hou den van zijn volk en hem zijn lot te verbergen. ITALIAANSCHE TROEPEN IN OOST-AZIë ONTWAPEND. Naar uit een mededeeling van het Japansche hoofdkwartier blijkt, hebben eenheden van het Japansche leger en de Japansche marine na de capitulatie van het regiem-Badoglio de in Oost-Azië staande Italiaansche troepen ontwapend. Ook hebben de Japansche mi litaire autoriteiten in de ver schillende havens van Oost-Azië in totaal 19 Italiaansche sche pen in beslag genomen. Het be kende Italiaansche s.s. „Conté Verde" en een mijnenveger zijn door hun bemanningen op de Yangtze tot zinken gebracht en zullen weldra weer gelicht wor den.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1