r 7joel Rtd. Buitenland: Mr. H. Geiic. Leiden; Red. Stad d> Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving L. Rooren. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. iSchneidera. Leidenverantwoordelijk voor de «dvertentiSnC de Heiden. Leiden* j VERDUISTEREN.^ Verduiisterimgstijden van 1218 Sept. van 20.tot 7 uur. MAANSTANDEN. Zon4. 12.9: 4.24 onder, 19.34 op. Maand. 13.9: 5.47 onder, 20.05 op. Dinsd. 14.9: 7.10 onder, 20.32 op (Vol) zichzelf dan in deze meest ge weldige worsteling aller tijdiern Op dezen wil en dezie prestatie aullen alle pogingen om Dudtsah- land eveneens het lot van een tot slavernij gebrachte natie op te leggen, stranden. Moge ieder individiueele Duit- sdher, volkomen onverschillig waar hij staat, zich er van be wust zijn, dat van hemzelf, van zijn optreden en zijin offervaar digheid het behoud van ors volk, het lot en toekomst van vele ge neraties afhankelijk zijn. Ik kan derhalve ook het Duit sche volk, dien mannen en vrou wen van het vaderland, den sol daten aan bet front met woorden geen dank zeggen voor hetgeen zij doen, hetgeen zij gewillig dra- gén en geduldig lijden. Dezen dank zullen eenmaal komende geslachten uitspreken in het be wustzijn van het feit, dat hun vrij en sociaal beveiligd leven de vrucht is van de offers van onzen tijd. Ik zelf ben oneindig trotsoh de Fuehrer van dit volk te mogen zijn en ik ben den Heere God dankbaar voor ieder uur, dait hij mij schenkt om door mijn arbeid den grootsten strijd! van onize ge schiedenis tot een suooesvollen strijd te kunnen doen worden. De ter bescherming van de Duitsche belangen met het oog op het gebeuren in Italië bevolen maatregelen zijn zeer hard. Voor zoover zij Italië betreffen, ver- loopen zij reeds thans volgens de plannen en met succes. Het voorbeeld van het verraad van Joego-Slavië heeft ons reeds van tevoren een heilzame opheldering en waardevolle inzichten gege ven. Het lot van Italië zelf echter moge voor ons allen ook een leer zijn om in oogenblikken van de hardste benardheid en van de bit terste nood zich nooit los te ma ken van het gebod der nationale eer, trouw te zijn jegens onze bondgenooten en met geloovig hart datgene te vervullen wat de plicht ons te doen oplegt. Aan het volk, dat deze beproevingen voor de Voorzienigheid doorstaat, zal in het eind de Almachtige als loon de lauwerkrans der over winning en daarmede den prijs des levens toereiken. Dat moet en zal echter onder alle omstandigheden Duitschland zijn. Rome in Duitsche handen VATICAANSTAD ONDER BESCHERMING DER DUITSCHE WEERMACHT. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt het vol gende extra-bericht bekend: „De verraderlijke regeering- Badoglio heeft in de laatste we ken ter voorbereiding van haar capitulatie sterke strijdkrachten rondom Rome verzameld en de stad zelf tegen de buiten Rome liggende Duitsche troepen in stoat van verdediging gebracht. Als motief werd het gevaar van een vijandelijke landing ten Wes ten van Rome opgegeven. Sedert de capitulatie van Italië op 8 Sep tember des avonds hebben zich rondom Rome gevechten tus- schen Duitsche en Italiaansche troepen ontwikkeld. De Duitsche opperbevelhebber-Zuid, veld maarschalk Kesselring, voerde GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM - TEL. 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 V- Verhiïterde gevechten in DoneishekRen DUITSCH WEERMACHTS BERICHT. Het Duitsche weenmachtsfoe- richt van Vrijdagmiddag luidt: „De slag in het Donets'bekken duurt voort miet verbitterde en heen en weer golvende gevech ten. Ten Zuiden van Isjoem en in het gebied' van Gharkof wer den talrijke aanvallen met zwa re vijandelijke verliezen aan pantserwagens afgeslagen. Ook op verscheidene plaatsen in den centralen frontsector, vooral bij Konotop, aan de Desna, bij Ki- rof en ten Westen van Wjaarna viel de vijand opnieuw aan. In zware gevechten werd hij bloe dig afgeslagen. De bolsjewisten verloren gisteren 87 pantserwa gens. Britsch-Ameriikaansche vlieg tuigformaties deden zware bom aanvallen op eenige plaatsen in het beizette gebied in het Wes ten, waarbij vooral de bevol king van Parijs en Boulogne ge voelige verliezen leed. Duitsche luchtverdedigings strijdkrachten schoten tien vij andelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 8 op 9 Sep tember deden Duitsche vloot- strijdkrachten en ingescheepte troepen van het leger bij ver rassing een aanval op militaire steunpunten en belangrijke vij andelijke, voor het ondernemen van vloot- en luohtoperaties noodzakelijke installaties op Spitsbergen. In den loop dier stoutmoedig ten uitvoer gelegde onderneming bedwongen onze oorlogsschepen de vijandelijke kustversterkingen en schiepen daarmede de voorwaarde voor de landing der legerafdeelin- gen. In voorbeeldige samenwer king werden alle voor den oor log belangrijke, installaties en inrichtingen van het eiland, vooral radio- en meteorologi sche stations, havenwerken en laad- en losplaatsen, electrische centrales en de waterleiding, verscheidene kolenmijnen in ex ploitatie, alsmede groote hoe veelheden steenkolen en benzi ne, omvangrijke miunitie- en provianddepots opgeblazen, door brand vernield of buitgemaakt. De vijand leed gevoelige verlie zen aan dooden en gewonden. Bovendien werd een aantal ge vangenen gemaakt. De eigen verliezen zijn gering. De forma tie is op haar steunpunten te ruggekeerd. De Duitsche maatregelen tegen het verraad der regeering-Bado- glio hebiben bijna overal op aen Balkan, in Noord-Italië en in Zuid-Frankrijk tot succes geleid. De groote massa der Italiaan sche weermacht in deze gebie den heeft reeds de wapenen neergelegd en aan Duitsche troepen overgegeven. Daar. waar Italiaansche commandanten, van het verraad van Badoglio te vo ren onderricht, den strijd tegen Duitsche troepen hebben bevo len en begonnen, werd de te genstand energiek in korten tijd gebroken. Op eenige plaatsen zijn nog gevechten met kleine afdeelingen gaande. Vele Italiaansche formaties hebben zich bij de Duitsche troe pen aangesloten, om tot dusver re den str.'jd tegen den vijand voort te zetten. Een Italiaansche vlootforma- tie, die naar den vijand wilde overgaan, werd in het Westen der Middellandsche Zee door Duitsche gevechts- en torpedo- vliegtuigen aangevallen. De vliegtuigen brachten een slag schip tot zinken en troffen bo vendien een kruiser en een tor- depojager zoo ernstig, dat ook deze schepen als vernietigd kun nen worden beschouwd. In den vroegen morgen van den negenden September land den in de Golf van Salerno ster ke Engelsdh-Amerikaansche strijdkrachten. Zij werden on middellijk energiek door Duit sche troepen aangevallen. De gevechten zijn in vollen gang. Eskaders Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen hebben dezen landingstroepen overdag en des nachts de zwaarste verliezen aan menschen, materiaal en schepen toegebracht. Volgens de tot dus ver ontvangen, onvolledige be richten werden vele transport schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 200.000 b. r.t., talrijke oorlogsschepen en een groot aantal landingsbooten deels vernietigend getroffen. Na door bommen te zijn getroffen, zonken onmiddellijk een zware kruiser, een transportschip van 9.000 b.r.t. en zes groote lan- dingsbooten." versterkingen aan, opende den aanval op Rome en stelde den commandant een ultimatum. On der dezen druk heeft de Italiaan sche bevelhebber te Rome in een straal van vijftig kilometer ge capituleerd. De ontwapening der Italiaansche troepen is aan den gang. De verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Napels en Salerno is ,tot stand gebracht. De Duitsche weermacht zal de bescherming van Vaticaan stad op zich nemen. In Noord-Italië heeft veldmaar schalk Rommel met de divisies van zijn legergroep na een kor ten, doch door onze troepen met de grootste verbittering gevoer- den strijd de Italiaansche forma ties gedwongen te capituleeren. Spoorlijnen en wegen, die van Karinthië en Tirol naar Noord- Italië leiden, zijn onbeschadigd in onze handen. De Ligurische kust met Genua en La Spezia is bezet, het dal van de Etsch en de steden in het ge bied van Bologna, Verona, Cre mona zijn gezuiverd, Triest is na korten strijd veroverd. Meer dan negentigduizend Italianen zijn alleen al daar ontwapend. In Zuid-Frankrijk heeft het vierde Italiaansche leger zijn wa pens zonder incidenten aan de troepen van generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt afgegeven. De kust van Toulon tot Menton is door ons bezet. Op den Balkan heeft zich het gros van de Italiaansche com mando-autoriteiten met begrip voor den toestand aan de eischen van den Duitschen opperbevel hebber ^generaal-veldmaarschalk von Weiehe onderworpen. De di visies van de Italiaansche groep Oost te Tirana en van het 11e Italiaansche leger in Athene heb ben voor het grootste deel reeds de wapens neergelegd. De in de Egeïsche Zee zijnde Italiaansche oorlogs- en koop vaardijschepen zijn door de Duit sche marine overgenomen. De Italiaansche vliegvelden, alsme de de belangrijkste havensteden aan de Adriatische kust zijn be zet. Slechts hier en daar zijn nog gevechten aan den gang. De ge vallen, waarin overal Italiaan sche formaties naar de Duitsche weermacht overloopen om den strijd voort te zetten, hopen zich op. Hierdoor is een verraad, zooals in de geschiedenis grooter en arg- listiger wat nauwelijks is voor gekomen, op de verraders zelf neergekomen. De Italiaansche weermacht bestaat niet meer. Wat echter voor eeuwig zal blij ven bestaan, is de verachting van de wereld voor de verraders". Nieuwe geallieerde operaties op komst? VOORBEREIDINGEN AAN OVERZIJDE VAN KANAAL. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De vportdurende bombarde menten der geallieerde vliegtui gen van plaatsen in Noord- Frankrijk, waarvan vooral de vliegvelden en havens het doel zijn, doen de vraag opkomen, of hierin niet de voorbode van ope raties op groote schaal moeten worden gezien. De Fransehe Ka naalhaven Boulogne heeft op het oogenblik vrijwel onafgebroken bomaanvallen te verduren en dit zou een aanwijzing kunnen zijn omtrent de plaats, waar een nieuwe actie der Anglo-Ameri- kanen kan worden verwacht. Ook van Duitsche zijde houdt men, na de zich in stijgende lijn bewegende bombardementen van Noord-Fransche steden Don derdag ook van Parijs ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de tegenstander bepaalde plannen voorbereidt om de in vasie in Italië door andere maat regelen aan te vullen, in welke verwachting men gesterkt wordt door de aan de andere zijde van het Kanaal waargenomen troe penconcentraties en scheepsbe- wegingen. De voorbereidingen der Engelsohen en Amerikanen geschieden zoo openlijk, dat ook rekening gehouden dient te wor den met de mogelijkheid, dat het hier een misleidingmanoeuvre betreft, tenzij de geallieerden zich zóó sterk achten, dat zij meenen niets behoeven te ver bergen. Zij zouden dan echter, naar men te Berlijn verklaart, de verdedigingskracht van de Duitsche troepen in het Westen ten zeerste onderschatten. DE NIEUWE FASCISTISCHE REGEERING. De A.N.P.-correspondent meldt: De namens der leden van de nieuwe fascistische regeering zijn nog niet bekend gemaakt, doch wel laat men te Berlijn doorsche meren, dat eenige zeer bekende namen uit de vroegere fascisti sche diplomatie wederom op den voorgrond zullen treden. Men wijst er te Berlijn met nadruk op, dat de nieuwe regeering op treedt in naam van Benito Mus solini. Ook de zetel der regeering is nog niet bekend gemaakt. Het vermoeden schijnt niet onge grond te zijn, dat men eerst de volkomen consolidatie in de door Duitschland bezette Italiaansche gebieden wil afwachten, alvorens men hiertoe overgaat. PRINSES VAN PIEMONT TE MONTREUX AANGEKOMEN. De gemalin van den Italiaan- schen troonopvolger, de prinses van Piemont, is te Montreux aan gekomen. Badoglio's dochters in Lausanne, De beide dochters van maar schalk Badoglio hebben zich naar Zwitserland begeven en zjch te Lausanne gevestigd. BINNENLAND Op bon „Boter 38a" alsnog margarine verkrijgbaar. Voor personen, die niet in de gelegenheid zijn geweest hun bon Boter 38a vóór 9 September bij hun winkelier ter verkrij ging van 100 gram bak- of braadvet in te leveren, is de re geling getroffen, dat zij op dezen bon van 18 September t.m. 2 October alsnog 125 gram mar garine zullen kunnen verkrij gen. Gedistilleerd in café's. Nieuwe regeling om misstanden uit te roeien. Het rantsoeneerings- bureau voor gedistilleerde dran ken heeft in overleg en in sa menwerking met de bedrijfs- Horeca besloten om aan café's, restaurants en hotels, van welke bekend is, dat zii het aan hen ter beschikking gestelde gedis tilleerd niet tegen de normale prijzen en op de normale wijze aan hun bezoekers verstrekken, bepaalde voorwaarden op te leggen, welke ten doel hebben deze bedrijven te dwingen hun gedistilleerd op normale wijze uit te schenken. Dergelijke bedrijven zullen na melijk verplicht worden op iede- ren dag, waarop zij geopend zijn op een vast tijdstip, bijvoorbeeld tusschen 5,45 uur en 7 uur des middags, een gelijk gedeelte van het maandrantspen uit te schen ken. Het tijdstip, waarop dit moet gebeuren, moet duidelijk zichtbaar op een bordje in de localiteit aangegeven staan. Op andere uren van den dag zal in een dergelijke localiteit geen binnenlandsch gedistilleerd mo gen worden uitgeschonken. Dit laatste is noodzakelijk, omdat anders controle onmogelijk wordt Ambtenaren van het „R. G. D.'' en van de rijks-, resp. bedrijfs-Horeca zullen namelijk tijdens de voor uitschenking vastgestelde tijdstippen zich door steekproeven ervan over tuigen. of het voor uitschenking beschikbare kwantum dan ook inderdaad uitgegeven wordt. Voor buitenlandsch gedistill- leer geldt deze regeling nog niet. Met ingang van 1 September 1943 is in eenige cafébedrijven in Den Haag het systeem, dat hierboven uiteengezet is, inge voerd. Bovendien zullen nog meer café's worden verplicht. Op deze wijze hoopt men te be reiken, dat het gedistilleerd te gen normale prijzen in de café's verkocht wordt. Of het systeem van uitschenking van een dage lijks gelijk gedeelte van het maandrantsoen op een vast tijd stip in alle bedrijven zal worden ingevoerd, zal afhangen van de exploitanten der bedrijven zelve. Vervaardiging van sier. kunstvoorwerpen. Ingev, een aanvulling van het toe» singsverbod voor non-ferro! talen voor gebruiks- en gjj, tingsartikelen 1941, no, 2, schenen in de Staatscourant, 9 September 1943 is thans i het gebruik van zink en zinklegeeringen voor de t vaardiging van sier- en k® voorwerpen zonder uitzoj ringsontheffing van het rijks reau voor non-ferro mefe verboden. SPORT ATHLETIEK. Wereldm, poging 100 M. dames door Fm Koen te Leiden? Het best van Holland deelit ons medie, bet nii-et uitgesloten moet woj geacht, dat Paniniy Koen haar poging 100 M. hardtoppen totn [betering van 'het wereld-rêu op Zondag 19 Sept. op betSj nale Sterren-Touxnooi van J land zal ondernemen. Haar ea poiginig te Amsterdam, vor weelk, -gaf als uitslag 11,5 d.w.z. ziij egaliseerde liet we® record. KERKNIEUWS Te Utrecht is in het St. Ai niusziekenhuis op 64-jarigenls tijd overleden pater P. Zoetni der van de Witte Paters te B tel. Pater Zoetmulder was bekend schrijver en spreker. BIJBELLEZING Bijbellezing voor de volge week: Zondag Luk. 17:11—1 Maandag Hand. 27:13—1 Dinsdag Joh. 12:31—! Woensdag Joh. 19:252 Donderdag Hand. 28: 1—1 Vrijdag Hand. 28:16-eij Zaterdag Luk. 4:14—3 LITURGIE ZONDAG 12 Sept. Dertien Zondag na Pinksteren. Mis:B pice. Gloria. 2e gebed v. d. Naam van Maria; 3e voor j vrede. Credo. Prefatie v. d., lerheiligste Drieëenheid. Li ste Evangelie van de H. Na p Maria. Kleur: Groen. MAANDAG 13 Sept. Mis i vorigen Zondag: Respice. 6 Gloria. 2e gebed A Cunctis; voor alle overledenen (zie eerste requiemformulier); voor den vrede. Geen Credo.l wone Prefatie. Kleur: Groei, STADSNIEUWS DE VOLKSTUINDERS- TENTOONSTELLING GROOT SUCCES. Reeds nu kan gezegd wok dat die Eerste Leidsche Tent stelling op Volkstuin-gebied, i Stadsgehoorzaal gehouden, i zeker suooes belooft te wok Bij den rondgang gistermidi n-a de officie-eie opening j» zulks duidelijk tot uitdruü in de uitlatingen van bevoel deskundigen op het gebied. Di mee mag dius ook gezegd wok dat de LeidSche Bond varn Vk tuinders eer heeft van zijn ui dat d-e aangesloten vereeniigiil trotsdh bunnien ziijn, c*p hiuni toonstelling en daarbij kua we tevens verklaren, diat diti de voor een zeer .groot died dJairnkien is a-an die desbundi® d'inig van de heeren J. Mater, J. v. d. Berg en F. J. Langea d-ie hun sporen op het gebied! tenitronstellingisoriganiisatie vroeger verdiend hadden i niu nog eenis bewezen dat zij nog niet verleerd zijn. De officieel® opening v plaats in de Kleine Stad® welke nagenoeg geheel was met genoodligiden en ver belangstellenden. Onidier M vonden zich o.m. de burgen ter der gemeente, de heer n& Ruyter van StevemnOk, dei m&enitesecretaris, mr. dr. C. van Stryen., de wethouders Willbriinlk en J. J. van Sttk verder de heer W. A. v. d." sehc, inspecteur van den Bi) ttonbouwvoorlidhtkiigsdienflt de offieieele opening zou verk ten, en- vete anderen,. De yoonz. van dien Leidsa Bond, de hoer J. J. van Zos veld, sprak een, kort oï woord, heette de aanv.-^ hartelijk welkom en dankte aB die hun medewerking aan Wj standtoornen van deze ter#

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2