G. H. KLEIN HANS gs wordt een aanval e het Ned. record 2 l dat met 9 min. 41.4 op naam van den be- 'mgen afstandlooper Jan gen en ander geschiedt «chtige Hilversumsche I jn het sportpark al- ij, het aanvankelijk in Ëng, dat tevens de 4 x Eorenploeg van Holland «1 zou doen op het Ned. record, de N. T. 8de het beter hiermede tjek te "wachten, zoodat hg plaats zal vinden op b nationale sterren- [19 Sept. te Leiden. jCHTSZAKEN JCHE politie rech - [stallen. Wilhelmina eLéiden wilde naar Daarvoor kom je nog verdachtenbank. maar Imien was dat anders, ii door de ijdelheid, pilde er vpordeelig uit rok de mantel van haar aan. De mantel scheen i passen, want Wilhel- j i de mantel De politie j verborgen in de wo- de ouders. Erg scheen Je dienstbode het geval iaden, want ze lachte lijk om. hetgeen plot- aield, toen de Officier 1 gevangenisstraf eisch- fitierechter wilde eerst ort over verdachte in- ian de reclasseering en beslissing aan. de mantel naar de 'ant mej. H. M. van H. en pikte in een groot een blouse mee van rrtie. er kwamen geen i geen geld aan te pas. dagvaarding wegens 3e Officier prijsde het bp 100, de rechter voor een opruimings- 30 of 15 dagen zitten, an de petten. Het was vrouw, die zelfs voor imo had. Maar die was man en een familie- de verdediger vertel- petten kreeg ze van r en de zuster had de stolen, zoodat er he et spel zou zijn. Maar an niks. althans niets iiefstal, zoo verklaarde Sn A. uit L e i d e n. De rond dat in dezen tijd en een. weelde is die moet worden genoemd de 100 boete subs. 50 :htenis. De rechter leg- oete subs. 10 dagen op. batige steun getrok- fit den jongen tijd van eLeiden dateert een ifje, er komt in zijn id een grooter straf ie toen D. steun ontving eetje werkte, verzweeg komsten en benadeelde nte. De-Officier stelde de verleiding groot is, straf moet dat even- en hij vorderde zes vangenisstraf. Drie we de rechter op. itnig gestolen. Een OOGSTTAAK VAN DEN N. A. D. Aardappelrooien. De Nederlandsche Arbeids dienst noodigde ons uit naar het aardappel-rooien te komen kij ken in Drenthe. Om aardappelen te zien rooien behoeft men niet naar die afgelegen provincie te reizen, doch het bizondere van het aardappel-rooien in Drenthe is, dat het dit seizoen op groote schaal geschiedt door jongeman, mannen van den Arbeidsdienst. Toen wij in het ons aangewe zen kamp Hooghaelen arriveerden, kwamen wij in een vrijwel verlaten en uit gestorven barakken-nederzet ting. De afdeelingen waren reeds aan het aardappel- rooien hier en daar in groepen op de akkers. Het kamp was verlaten. De Wacht, schop op de schouder, drentelde voor den ingang; de koks in de kraakzin delijke en modern-uitgeruste keukens, waren bezig met de vroe ge voorbereiding van het avond maal, maar nergens was er nóch in de heldere slaapzalen, nóch in de gezellige eetzaal, nóch in de met zee-iafereelen opge luisterde ontspanningszaal, die wij onder geleide van den kamp commandant, den heer Götz, in specteerden, een levende ziel te bespeuren. Het was er even leeg als in het leege Drentsche land. Alles was uitgetrokken om aard appelen te rooien. Dat aardappel-rooien door den N. A. D. is een ware uitkomst voor de Drentsche boeren en ge- volgelijk ook voor geheel Ne derland. Bij de tegenwoordige achaarsehte aan arbeidskrachten stonden de Drentsche boeren voor de tamelijk hopelooze taak de eindslooze velden met aard appelen zelf te rooien. Tot de N. A. D., door tusschenkomst van den Gemachtigde voor den Oogst en de Ned. Heidemaat schappij een handje uitstak ja, twintigduizend sterke handen uitstak. Want alle tienduizend arbeidsmannen zijn opgemar cheerd naar Drenthe om een aardappelveldslag te leveren, en daarmede hun devies „lek dien" recht te doen wedervaren. Wanneer de schaal aardappe len op tafel dampt, bedenkt nie mand, welk een bewerkelijk pro duct de aardappel is. Landbouw kundigen hebben echter uitge rekend, dat de aardappel 4 a 5 maal zooveel arbeidsuren vergt als de granen. Het zou natuur- fcelangwekkender voor henzelven zijn en ook poëtischer klin ken als de arbeidsmannen het „gouden koren" gingen samen bundelen tot schoven, maar een veel gróóter dienst bewijzen zij aan de bevolking van Nederland met dagen en weken lang in den grond te wroeten in het eenza me en vrij vervelende Drentsche land en de aardappelen op te delven. Per afdeeling wordt ge middeld per dag een 30 tot 35 duizend kg. gerooid. Voor een korps zooaïs het kamp in Hooghaelen dat uit vijf af deelingen bestaat, wordt dat dus een 150 duizend kg. per dag. Door de N. A. D. worden mil- lioenen kg. aardappels per dag uit den grond gepeuterd, en dat duurt veie weken lang. Bij een van deze aardappel- rooiende afdeelinigen zijn wij op bezoek geweest. In tauin groene werkpakken kropen de jongelui ijverig over dien akker, en zij ble ken. er reeds aardig slag van te hebben. De boeren zijn. trouwens danig tevreden over de verleende hulp en de jongemannen kunnen tevreden zijn een wel niet inte ressant, maar hoogst belangrijk werk te verrichten tot welzijn van het geheel® volk. Er worden millioenen kilo's aardappelen ge rooid. maar er zijn ook millioe- nen kilo's wekelijks noodig om ons geheele volk te voeden. De gewidhtiige taak. welke zij ver vullen, wordt de jongemannen ook in het hart geprent en dat zal hun de arbeid1 verzoeten. Nu en dan worden de gebogen spieren ontspannen door rust en korte gymnastiek-oefeningen. En dan gahit het koppeltje weer aan den sl'ag tot in den namiddag, wanneer naar het kamp wordt te rug gemarcheerd. Het tweede ontbijt en de middagiboterham worden op het veld gebruikt, waarbij de meeste boeren nog voor welkome aanvulling van het toch reeds flinke rantsoen zorg dragen. Maar jonge man nen.. werkend in de buiten-luciht, kunnen heel wat aan. Door deze arbeidï-prestatie werkt de N.A.D. niet als „onder kruiper" van de losse, arbeiders, die bovendien toch niet in vol doende aantal aanwezig zijn. Voor het aardappel-rooien bere kent de N.A.D. S 155 per H.A., terwijl de prijs in het vrije be drijf 105 per H.A. is. De Drentsche boeren hebben deze verhoogde prijs er echter gaarne voor over, omdat zij er toch „geen gat" meer in zagen de aardappels uit, d'en grond te krijgen en tegelijkertijd neemt de N.A.D. de kans waar, zich houdend aan haar devies „lek Dien", zich verdienstelijk te ma ken voor de volksgeimeenischao. paardentuig werd gestolen door A. de M. te Voorhout, waar voor de Officier veertien dagen gevangenisstraf eischte, waar de rechter het mee eens was. tóe Vrijwilligers bij de "dogsmarlne. Bij hem wilde tón. Het samenstellen der fteelen van de muts vergt Bn den nieuweling. Maar elkaar wederkeerig, wan» kil ,U_-._l .Lx "aai WBOcrRctïIlyi Tröil* ™l te eerste poging mislukt tór Andres/Stapf/Pax m STADSNIEUWS Italiaaosch Operaconcert. Het Operaeoncert in de nage noeg uitverkochte gehoorzaal gegeven door de dames Brou- weustsyn, Couvreur en van Veen en de heeren Schiegel, van de Ven en Weimar maakte een zeer goeden indruk. Hun zan gersfiguren hebben zich al voor de radio' geïntroduceerd. Het programma, dat te overladen was. mede door de vele extra's, bood allerlei aria's en ensembles uit de bekende opera's van Ros sini, Verdi, Puccini, Bellini, enz. Naast den bas Henk Weimar, die begon 'met een aria uit de Bar- bière en wiens mooie, krachtige stem kan winnen aan kern, vrij heid van toonvorming en dictie, noemen wij den bariton Frans van de Ven, die een heel aange naam orgaan heeft en zijn ver schillende partijen met muzikaal meesterschap zorg. De nog jon ge tenor Robert Schiegel heeft onze belangstelling. Hij zingt met veel gemak, tot zelfs in de hooge ligging. Zijn mezza-voce en recitatief zijn voortreffelijk. In het forte kan zijn toon meer stabiel worden. Zijn voordracht is muzikaal. De aria uit Tosca muntte uit. Corry Couvreur zingt de lichte coleratuurtjes met overtuiging. In haar hoogte is de stem wel eens wat dun, maar toch moet men door eén zekere charme naar haar luis teren. Gré Brouwensteyn zingt perfect. Een prachtige sterk- dramatisohe sopraanstefn, echt Italiaansch geschoold, een fraaie uitspraak van de taal, groote muzikaliteit en veel dictie, maar nooit te veel. Rest nog de alt Riek van Veen met mooie sonore en omvangrijke stem; die van een partij iets weet te maken, steeds goed op haar plaats. Johan Ligtelijn aan den vleugel is een concientieus en heel muzikaal accompagnateur, die terecht deelde in het gran diose huldebetoon, dat den zan gers bij herhaling werd ge bracht. Er waren voor elk der dames en heeren mooie bloemen en het succes was groot. J. Kortmann. Handelsregister K. v. K. Nieuwe i n s c h r ij vin gen. 9731. Fa. C. A. Verdegaal en Zoon (B.P.), Noordwijker- hout. Kerkstraat 5, Bloembollen- kweekerij en Exporteurs in Bloe men en Bollen. Venn.: G. A. Ver degaal, Noordwijkerhout en P. G. Verdegaal, Noordwijkerhout. Laatstgenoemden vennoot is d.d. 8 September 1943 handlichting verleend. 9730. Schoenmakerij Electra, Leiden, Haarlemmerstraat 233. Afkomstig uit Rotterdam. Geboren: Alida, d. van P. Sloos en A. van Tongeren; Theo- dorus Albertus Maria, z. van E. J. M. Bakker en J. J. C. Uphoff; Gerarda Theodora, d. van J. G. Borst en A. C. Ruigrok; Johan nes Jacobus, z. van L. Knetsch en W.- van Leeuwen; Cornelia Helena Theodora Maria, d. van J. Groenen en W. M. Hesseling; Margje, d. van W. Moraal en L. Crama; Cornelis, z. van N. Hol lebeek en A. Schoenmaaker; Pie- ter, z. van P. van Klaveren en M. Sierag. Ondertrouwd: W. Gout jm. 31 j. -en A. van Dalen jd. 30 j. Getrouwd: W. J. H. Deeterink jm. en G. Kramer jd.; C. F. Fruman jm. en C. J. Pro- vily jd.; G. van der Kwaak jm. en L. F. de Vos jd.; J. Oranje jm. en C. J. Kuijper jd.; A. van den Ouweelen jm. en P. S. de Klerk Wolters jd.; S. Pracht jm. en T. N. van der Hoogt jd.T. Tisseur jm. en M. C. Kramp jd.; B. Ver- weij jm. en M. H. Velthuijsen jd.; S. M. Hurkmans jm. en L. C. A. Breddels jd. Overleden: G. Burggraaff dochter 5 j.; C. van der Horst dochter 4 d.: C. E. van Voorthuijsen vrouw 75 j. LAATSTE BERICHTEN FASCISTISCHE NATIONALE REGEERING IN ITALIë. VAN DE ITALIAANSHE GRENS, 9 September (D.N.B.). De Italiaansche fascistische na tionale regeering heeft een op roep gericht tot het Italiaansche volk, die door de radio verspreid is. In dezen oproep wordt onder meer gezegd: „Pietro Badoglio heeft zijn ver raad voltooid. Hij, die als chef van den Italiaanschen generalen staf bij de intrede van Italië in den oorlog verantwoordelijk is voor zijn gebrekkige militaire voorbereiding, staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren. De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen en die langs den weg van de nederlaag hardnek kig naar de macht heeft ge streefd, is thans voornemens om zijn monsterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet wor den. Een vaderland zonder Sici lië, zonder Sardinië, zonder de overzeesche bezittingen, waar schijnlijk ook zonder Zuid-Italië, dat is het sombere vooruitzicht van het vaderlandsche lot. Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Italiaansche fascistische nationale regeering gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascisti sche nationale regeering zal on verbiddelijk iederen verrader straffen, de eenige werkelijk ver antwoordelijken voor onze ne derlaag. Zij zal alle middelen aanwenden om Italië met onge schonden eer en met de mogelijk heid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. Het is af- geloopen met de treurige fraze van een z.g. vrijheid, die werd opgedwongen door den staat van beleg, politiemaatregelen en cen suur. Het zuivere bloed der scruadristen en soldaten, die in de dagen der schande vermoord zijn, valt terup op de hoofden der moordenaars, van de geringe zoowel als van de hoog geplaat ste. Het is afgeloopen met het af glijden naar het bolsjewisme. Het is afgeloopen met het weer naar voren komen der oude man en in een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aanspraken, verworven door offers en oorlogsprestatie, zal erkennen. Om onze banieren scharen zich tezamen met de sol daten en de jeugd de krachten van den arbeid, welker marsch, op sociaal gebied met het fascisme aangevangen, onder het fascisme het doel zal bereiken _De oproep besluit met een ap pèl aan de Italiaansche soldaten: „Soldaten, gehoorzaamt niet aan valsche bevelen van het verraad, weigert aan den vijand te wor den overgeleverd, weigert ook te gen uw Duitsche kameraden te vechten. Al degenen, yrien dat mogelijk is, moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voort zetten. De anderen moeten naar huis gaan, naar hun dorpen en steden in afwachting van verdere bevelen. Uit leed en smaad moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen. De Ita liaansche fascistische nationale regeering". LITURGIE VRIJDAG 10 Sept. Mis van den H. Nicolaas van Tolentijn, Belij der: Justus. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: wit. Kerken Paters Franciscanen: VRIJDAG. Mis van de Z.Z. Apoiliiiaris en Gezellen, Marte laren: Salus autem. 2e gebed v. d. H. Nicolaas van Tolentijn; 3e voor dien vrede. Kleur; rood. Wilt U iets weten? Vraag: Bestaat er in Leiden een R.K. Gymnastiek vereeni- ging? Antwoord: Wend u tot dien heer P. Meershoek, Vliet 32, Leidian. A. v. D. Dank voor uw waardeering. Inderdaad, tenge volge van een „lapsus" een af dwaling van den geest of van de pen hebben we geschreven over Paus Pius XII, inplaats van over Paus Pius XI, als de uitvaardiger van „Quadragesimo Anno". Mededeelingen Plaatse lijke Distributiedienst LEIDEN. TOEWIJZINGEN BAK- EN BRAADVET. In afwijking van de officieele mededeeling d.d. 8 September 1943, heeft het Centraal Distri butiekantoor bepaald, dat de taillisten, die bonnen 38A „Bo ter" inleveren ter verkrijging van een toewijzing „vet" en van dezen bon 38A „Boter' geen tien tal rantsoenen of veelvoud daar van ontvangen hebben, bonnen 37B. 40B, „Boter" of „Reserve" A-55, 3-55 of 4-55 ter aanvulling van het eerstvolgende tiental, rantsoenen kunnen bijplakken ter verkrijging van een toewij zing „vet," 4573 Officieele Mededeelingen Stroovezelplaten. Blijkens bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau voor hout in de Staatscourant van 6 Sep tember 1943 moeten vergunnin gen voor het koopen van stroo vezelplaten (waaronder ook te rekenen scholtoliteplaten) voort aan niet meer worden aange vraagd bij den directeur van het Rijksbureau voor papier, papier- verwerkende en grafische indus trie, doch alleen bij het Rijksbu reau voor hout, Driekoningen straat 4, Amsterdam. Strooregeling- 1943. Op 9 September 1943 is, blijkens af kondiging in het voedselvoor- zieningsbesluit, de nieuwe stroo- verordening 1943 in werking ge treden. Van dezen datum af mag een ieder behalve een be- of verwerker die stroo noodig heeft, dit koopen zonder dat een aankoopvergunning noodig is. Voorts mag een ieder, dus ook de stroo verbouwende landbou wers, doch met uitzondering van een be- of verwerker, zooveel stroo verbruiken, als hij meent in zijn bedrijf noodig te hebben. De handel in stroo is dus geheel vrij met dien verstande, dat de normale handelsschakels dienen te worden gebruikt, terwijl de rayonneering en quoteering der landhandelaren is komen te ver vallen. Een teler mag dus slechts verkoopen aan iederen landhan- delaar of veehouder, een land- handelaar aan een anderen land- handelaar of een groothandelaar, een groothandelaar aan een an deren groothandelaar of een kleinhandelaar, en een kleinhan delaar aan een anderen klein handelaar of een uiteindelijken gebruiker. Een exporteur en een be- of verwerker mogen slechts koopen met een bijzondere ver gunning van het Bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder. In alle andere niet hierboven ge noemde gevallen dient men een vergunnning van het P. K. H., onderscheidenlijk het H. K. H. tot het verrichten van den ver koop aan te vragen. Van 9 Sep tember 1943 af zijn dus de uit gegeven aankoopvergunningen vervallen. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v, Rocmsch Katholieken GEVESTIGD 1883 PIETERDJgdU^OURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 4355

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3