alië heeft gecapituleerd «DERDAG 9 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10654 BEKENDMAKING. MOMENTJE 3)e Gctdaeli^Soii/fccmt anx: Papengracht 32 - Giro 103003 (oon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Duitschland nam irzorgsmaatr e g e I e n «VOORWAARDELIJK DE f APE NS NEERGELEGD, officieele Britsche berich- ienst heeft Woensdagavond iet hoofdkwartier van gene- Eisenhower bekend ge it. dat de Italiaansche regee- de onvoorwaardelijke capi- ie van de Italiaansche strijd- liten heeft aangeboden, ienhower heeft, volgens dit ht, de capitulatie aanvaard [alië een militairen wapen and toegestaan, welke door vertegenwoordiger en een lebber van maarschalk Ba- li is onderteekend. De wa- tilstand is met de ondertee- ig terstond van kracht ge ien. usschen heeft ook Badoglio erwijl de koning en hij zelf op 3 September iedere ge- te van dien aard als laster de hand gewezen hadden in communiqué voor den R.O- ischen Omroep de capitulatie stigd. j gaf toe, Eisenhower om wa- tilstand gevraagd te hebben, lite heeft de onderteekening op 3 Septembèr plaats ge en. De Italiaansche strijd- ïten moeten dienovereen- stig i aldus verklaarde hij idere vijandelijke handeling i de Éngelsch-Amerikaan- strijdkrachten staken, ilert den misdadigen aanval lei Duce op 25 Juli en den de Engelschen en Amerika- voorbereiden Putsch ter ver ering van de aan het bond otschap trouwe fascistische sring was de Duitsche leiding iereid op dit openlijke ver van de huidige Italiaansche ering en zij heeft derhalve vereischte militaire maatre- n genomen. De verraderlijke lag op de verdedigers van >pa zal tenslotte precies zoo ukken als alle soortgelijke imemingen. SLIJN WAARDEERT HET ALS LAF VERRAAD. :t Informatiebureau meldt Berlijn: capitulatie der regeering- Dglio te Rome heeft noeh in taire noch in politieke krin- te Berlijn verrassing ge- t. Zij vormt een gebeurtenis, men hier verwacht heeft, se- de Duce op 25 Juli door de ige machthebbers in Italië istig ontvoerd werd en de eensehappelijke zaak van de evenals die van het nieuwe >pa door de anglophiele kliek aden werd. Reeds de misda- opheffing van de aan het ïgenootschap trouwe fascisti- regeering leidde, naar men erlijn verklaart, Duitsche te- naatregelen in, die in ieder il Duitschland tegen een elijk verraad moesten bevei- handelwijze van de huidi- Italiaansche machthebbers it te Berlijn en bovendien in kringen aldaar van de ver- len naties, gewaardeerd als verraad, welke eenig doel het Italië onvoorwaardelijk aan vijanden van de Spil uit te Ten. Het feit van het ver- 1 op zich zelf blijkt openlijk vooral uit het verschil, hier- 'estaande, dat koning Victor uiuel en Badoglio nog op 8 tember in verklaringen, die aflegden aan de Duitsche Bregeering, iedere gedachte een capitulatie tegenover de 'lo-Amerikaansche indringers gemeene laster ver van zich rpen, terwijl zij in werkelijk- reeds voor vijf dagen n.l. 3 September op Sicilië den >enstilstand lieten ondertee- en. is echter voor dit verraad wereldhistorischen omvang, men. te Berlijn verneemt, ook nog ander, tastbaar militair bewijsmateriaal voorhanden, dat sedert het voor het eerst zicht baar werd door de bevoegde Duitsche instanties, voortdurend met aandacht waargenomen en dienovereenkomstig in conclu sies verwerkt is. Daartoe behoort o.m. het feit van het samentrek ken van veel Italiaansche troe pen in Noord-Italië aan de Duitsch-Italiaansche grens op een tijdstip toen Duitsche forma ties op Sicilië en later in Calabrië Italiaanschen grond verdedigden en haar bloed voor den bondge noot en zijn vrijheid offerden. Wanneer men kennis draagt van deze tot dusver voor het Euro- peesche publiek verborgen geble ven feiten, wordt beter dan tot dusver begrijpelijk, waarom de Duitsche leiding ten slotte Sici lië opgaf en haar heldhaftig strij denden troepen in het Zuidelijk ste deel van Italië bevel tot ont ruiming gaf, ofschoon de mili taire situatie een dergelijke actie geenszins noodzakelijk maakte. Het bevel der Duitsche leiding was gegeven in de veronderstel ling van een mogelijk verraad der tegenwoordige machthebbers in Rome, ten einde eventueel de Duitsche formaties niet afgesne den van het vasteland en daar mede van haar ravitailleering te weten. Van militaire zijde verneemt men de betrouwbare mededee- ling. dat de Duj^sche troepen in Italië voldoende tegen verrassin gen beveiligd zijn. Men beoor deelt derhalve te Berlijn de mi litaire situatie rustig en zegt, dat alle voorwaarden voor een mis lukking van de aan het verraad ten grondslag liggende bedoelin gen aanwezig zijn. Maar ook het verraad als zoodanig zal misluk ken, evenals alle soortgelijke on dernemingen van de tegenstan ders van Duitschland. In ait ver band wijst men in. welingelichte kringen der Rijkshoofdstad naar parallelle gebeurtenissen in de jongste krijgsgeschiedenis, in het bijzonder op het verraad van Zuid-Slavië in Maart 1941. Alles bijeen is men in toonaangevende kringen te Berlijn van opvatting, dat de onthulling van het verraad geleid heeft tot de wenschelijke opheldering en daarmede ook tot een vergemakkelijking van den den algemeenen toestand. De capitulatie was reeds voorbereid. lang Ten aanzien van het wapen stilstandsverdrag vein Italië, schrijft de hoofdredacteur van het D. N. B., dr. Hermann Rau: „Er 'behoeft wel nauwelijks op gewezen te worden, dat het verzoek om een wapenstil stand van de regeering-Badog- lio voor de Duitsche bevoegde kringen op geenerlei wijze als een verrassing is gekomen. Het was sedert den val van Musso lini reeds direct nog slechts een kwestie van tijd, want deze Putsch van 25 Juli wamt daarom ging het n.l. was door Badoglio en de achter hem staande kringen niet onderno men om door sterker concentra tie van de krachten den strijd om Italië met meer succes dan tot dusver te kunnen voortzetten, maar uitsluitend met het sedert lang voorbereide doel onder ver breking van de bondgenoot schapsovereenkomst met Duitsch land en Japan het uittreden van Italië uit den oorlog ten uitvoer te kunnen leggen. In de Italiaansche pers en in den Italiaanschen omroep begon dan ook v.an dit tijdstip af steedis sterker, duidelijk aan het adres van den vijand gericht, het sol- liciteeren naar gunstige vredes voorwaarden. Reeds in dit sta dium echter bleek, dat de re- geerüig-Badoglio niets anders had gedaan dan de waanzins daad van de vroegere Duitsche regeering van 1918 te herhalen. Door den v/ensch van den vijand te vervullen, zich te ontdoen van de eigen leiding, bewijst zij haar feitelijke zwakheid en le verde zich daarmede op genade en ongenade uit aan een onver- biddelijken naar de politieke en militaire vernietiging van het land strevenden tegenstander. De val van het f ascistische re gime interesseerde in Washing ton en Londen op het oogenblik waarop hij was geschied, in het geheel niet meer. Het antwoord van Ohurchill op het vertrek van den Duce was, dat de Angelsak sische mogendheden Italië nu in zijn eigen vet wilden laten gaar smoren. Het nieuwe Italiaansche regime echter ontwikkelde zich volgens de wet van de zwak heid. nadat het begonnen was, verder. Het was de ondermij ningselementen in het eigen volk niet meer meester, voor welke het met den 25sten Juli weer de poorten voor een toenemen- den invloed had geopend. Wat de regeering-Badoglio geloofd had te kunnen vermijden, is thans, na enkele weken, een feit geworden. Nog op hetzelfde oogenblik, waarop zij het Ita liaansche volk in kennis brach t van haar wapenstilstandsaan bod deelde de Angelsaksische be richtendienst mede, dat een clau sule der militaire voorwaarden van den wapenstilstand de Ita liaansche regeering verplicht „zich aocoord te verklaren met de politieke, economische en fi- nancieele voorwaarden der geal lieerden, die later opgelegd wor den". Er behoort geen profetische blik toe om thans reeds te kun nen voorzien, dat Italië, hetzij onder Badoglio, hetzij onder zijn opvolgers, het lot zal ondergaan van den overwonnene op de meest meedoogenlooze wijze. Wat Duitschland betreft, zoo- ais de dingen er voor staan, zal wel niemand aannemen, dat de militaire afweerkracht van Duitschland door het uittreden van Italië uit den oorlog op eenigerlei wijze benadeeld wordt. Het zal ook algemeen wel als natuurlijk beschouwd worden, dat ook de militaire voornemens van Duitschland, die geken merkt worden door een vastbe raden en intransigente verdedi ging van het continent tot aan de overwinning door de gebeur tenissen van thans niet in het minst geraakt worden." De Duitsche maatregelen in Italië. De Duitsche maatregelen in Italië, waarmede onmiddellijk na het bekend worden der capitula tie van Badoglio een begin werd .gemaakt, worden overal volgens de plannen uitgevoerd. De Ita liaansche formaties hebben over het algemeen zonder incidenten de wapenen neergelegd, voor zoover zij zich niet bereid ver klaarden onder Duitseh comman do te blijven vechten. Plaatselijk verzet werd snel gebroken. De toestand wordt nog steeds geken merkt door het feit, dat de be langrijke verkeerslijnen in vol len omvang gebruikt kunnen worden. EEN JAPANSCHE VERKLARING. De Japansche regeering heeft met betrekking tot de capitulatie van Italië de volgende verklaring afgelegd: „De Italiaansche regeering- Badoglio heeft zich onvoorwaar delijk overgegeven aan de En gelschen en de Ver. Staten. Dit moet verraad worden genoemd aan hêt Driemogendhedenver- drag en de overeenkomst volgens welke geen der verdragspartijen een afzonderlijken vrede zullen sluiten. De gebeurtenis wordt door het Japansche keizerrijk ten zeerste betreurd. De Japan sche rageefling heeft echter een dergelijke ontwikkeling zien aan komen en heeft dienovereenkom stig tegenmaatregelen genomen, zoodat deze gebeurtenis geen be slissende invloed op den totalen 10.000 gulden belooning. In den voormiddag van den 4en September 1943 is de Neder- landsche politiebeambte Philip- pus Hendricus Bruyn, uit Schie dam, door een onbekenden dader neergeschoten. Bruyn was per rijwiel op weg naar zijn bureau te Rotterdam. In de Vroesenlaan te Rotterdam-Overschie werd hij ingehaald door een wielrijder, die van zeer korten afstand twee pistoolschoten op hem loste, wel ke den beambte zoo ernstig trof fen, dat hij enkele uren later overleed. Van den dader ont breekt tot dusver eik spoor. De bevolking wordt uitgenoodigd, aan de opsporing deel te nemen. Voor ter zake dienende inlich tingen, welke kunnen leiden tot aanhouding van den dader, wordt een belooning van 10.000.uit geloofd. Der Leiter der Sicherheits- polizei und des S.D., Rot terdam, (w.g.) WOELKE, S.S.-Sturmbannfuehrer. 10.000 gulden belooning. De politiepresident Kerïen is op 3 September 1943, zooals ge- meid, te Utrecht, op den terug weg van zijn bureau naar zijn woning, in de onmiddellijke na bijheid van zijn woning inge haald door een ongeveer 20-jari- ge wielrijdster, die twee scho ten cp hem loste. De daderes is ouherkend ontkomen. Volgens een beschikbaar signalement had zij donker haar en droeg zij een griisgeruiten mantel. De bevol king wordt uitgenoodigd, aan de opspormg deel te nemen. Voor ter zake dienende inlich tingen, die kunnen leiden tot de aanhouding van de daderes, wordt een belooning van 10.000 uitgeloofd. Der Leiter der Sicherheits- polizei und des S.D., Amster dam, LAGES, S.S.-Sturmbannfuehrer. oorlogstoestand zal hebben. Ja pan gelooft meer dan ooit aan de definitieve overwinning en zal de samenwerking met Duitsch land en de andere verbonden volken in Europa en Groot-Oost- Azië versterken om de gemeen schappelijke vijanden Engeland en de Ver. Staten te vernietigen. Het Japansche volk van hon derd millioen zal in den geest van zijn drieduizendjarige ge schiedenis zijn uiterste gevechts kracht ontwikkelen om het doel vah den oorlog te bereiken". DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De A.N.P. correspondent te Berliin meldt: Ten aanzien van de gevechten aan het Oostelijke front toont men zich in militaire kringen te Berlijn opmerkelijk optimis tisch. Ook uit eenige dagblad artikelen, welke door beypegde hand geschreven zijn. spreekt een dergelijke toon. Men ver klaart algemeen, dat het brood offensief, dat Stalin nu twee maanden geleden met meer dan drie honderd divisies begonnen is, tot dusver nog geen enkel positief resultaat heeft opgele verd. De Duitsche legers zijn niet geslagen, noch omsingeld. Zij maken slechts gebruik van de wiide gebieden, die hun voor een bewegelijke oorlogvoering ter beschikking staan. Nergens is het Duitsche front aan het wankelen gebracht. De ..Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat de bolsjewisten in het wekenlange gevecht hun di visies hebben zien verbloeden en hun materiaalformaties heb ben zien slinken bij het storm- loopen tegen de- Duitsche stel lingen. Wederom is bewezen, dat WERELDWONDER Zoo nu en dan schenkt ons het leven nog ontmoetingien en inzichten, die ons van pure verbijstering sprakeloos ma ken, Zoo bijvoorbeeld het be zoek bij een ouden vriend uit je vrijgezellenitijd, waar. niu adht menschen om den disch zitten geschaard, wat een be hoorlijk aantal is, uitgaande van het feit, dat hij enkele jaren geleden alleen begon nen is. Onder die acht bevindt zich Annie. Dezie Annie is niet d*e Annie uit de winkel in liet liefelijke dorp, waarvan ik veel vroeger hier al eens ge waagde. Die Annie was hoog en slank als een edel raspaard en met een taille als die van een breinaald. Deze Aninic daarentegen is onmetelijk. Zij is een vraagstuk van dezen tijd, zij vermeerdert de vele onoplosbare vragen van dezien tijd met één, die van haar diik- té. Hoe is het mogelijk in deze magere tijden. O, zij is voor treffelijk deze Aninie. De gast vrouw die juist nu jarig is hartelijk gefeliciteerd zingt het lied van haar. Niet alleen haar-lichaam is van oude sa menstelling ook haar geest. Deze beiden zijn met elkaar in volmaakte overeenstemming. Maai- waar zij voorbij gaat wapperen de schilderijen aan den wand. En mijn verbijste ring is deze: zou zij nog door groeien? Zoo ja, dan voorspel ik wereldwonderen en een huldiging na den oorlog. „TWEE VROUWEN OVER WEERBAARHEID". Hedenavond om 18.45 uur spréékt Max Blokzijl, via Hilver sum 1 in de serie brandende kwesties, over het onderwerp: „Twee vrouwen over Weerbaar heid". op dit oogenblik de verdediging de sterkste vorm der oorlogvoe ring is. Dit geldt ook in den zin van de vernietigingsgedachte. die volgens Clausewitz de grond gedachte van alle strategie zijn moet. Als centrum der gevechten in het Oosten noemt men te Ber lijn het Donetebekken en het gebied van Charkow. De stad Konotop. die de bolsjewisten als veroverd gemeld hebben, is volgens Duitsche berichten in Duitsche hand. Het valt voorts op. dat de aanvallen bij Orel sterk afgenomen zijn en dat vrijwel in het geheele Noorden slechts gevechten van onderge schikte beteekenis plaats vinden. De bolsjewisten willen er blijk baar alles opzetten om de Oekraine te heroveren en zoo doende een dreigende hongers nood tegen te gaan. LUCHTAANVALLEN OP NOORD- EN WEST FRANKRIJK. Anglo-Annerikaansche vlieg tuigen hebben verscheidene ste den in Noord- en West-Frank rijk aangevallen. Volgens het agentschap Ofi zijn op voorste den van Aimiens brisantbommen neergeworpen. Talrijke huizen en een school werden vernield. Volgens dezelfde bron werd Ab beville opnieuw tweemaal zwaar gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben eveneens het gebied van Mont- didier gebombardeerd, waarbij zij de bommen lukraak neerwier pen. Drie boerderijen werden, getroffen. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend. Nieuwe bomaanval op Parijs. PARIJS, 9 September (D.N.B.), Naar Ofi meldt hebben in den loop van den ochtend Anglo- Amerikaansche vliegtuigen bo ven het Noord-Westen van het Parijsche gebied gevlogen en dit gebombardeerd. Er zijn slacht offers gevallen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1