3)e Coid6clveSoii/ïcmt HSDAG 7 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10652 MOMENTJE ,ux: Papengracht 32 - Giro 103003 iefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Ook zelfs nu nog Emdl Fiedler sdhireef ruim tien r geleden: Wanneer we van de som van j lijden, eenis bet leed) kondien rekken. diat wij menschen ei nder aandoen, zonder dat we j kwaad bedoelen, ja biuiten sen wil. Uit misverstand, uit jrverimoeidlheidi, of uit louter nheid of omdat wie onze zelf- neersdhing een oogerublik ver- In bet is, helaas, lang niet al ii leed, dat we niet kwaad, doelen, dat buiten on- n wil geschiedt, hetwelk elkander aandoen! jfammeer wij al dat lijden de wereld, uit bet wereldje sdom ons, uit ons midden eni onzen eigen kring zouden eli- meenen, zouden doen eindigen, iwas ook zelfs nu nog, dézen tijd van zulkie vree- ijtoe oorlogsellende, absoluut relatief heel veel narigheid ons leven verdwenen! let is een droeve werfoelijfc- idi, dat die menschen, ook zelfs i niog, te midden van zooveel [schrikkelijk leed,, d'at onaf- lïdibaar is, elkander zoo veel ten veroorzaken, dat zij zelf middellijk ongedaan Zouden, men maken. ,Een nieuw gebod geef Ik u: mint elkander. Zooals Ik u belb feehad. moet ook gij elkander, minnen". >e menisdhheiid moet met dlit x>ote gebod" haar leven ver- «uwen. W ij moetien met dit x>ote gebod)" ons leven ver- wwen. En: er zal veel minder ten zijn op d'e wereld! Onverminderde mvaüen in het Oosten DUITSCH WEERMACHTSSERICHT. Set Duitsche weermachtsbe- ïht van Maandagnamiddag idt: „De krachtige aanvallen der lsjewisten in het Donetsbek- n, het gebied van Gharkof en li Zuid-Westen van Wjasmia ren onverminderd voort. De jhtmacht steimde op doeltref- tide wijze de afdeelingen van t leger, die een zwaren afweer- ijd leveren. In den tijd van 2 t 5 September verloor de iand 166 vliegtuigen. Op het schiereiland Calabrié den de gelande Britsche ijdkrachten tegen de zwakke litsch-Italiaansche bewakings- leelingen slechts aarzelend op, echts op enkele plaatsen kwam t tot gevechten. In den afgeloopen nacht onder men formaties vijandelijke m/menwerpers terreuraanval- i op het gebied der steden snnheim en Ludwigshafen. De volking leed verliezen. In tiige wijken werden aanzien de vernielingen aangericht, in ofdzaak door uitgestrekte anden. Volgens de totdusver tvangen rapporten werden for nachtjagers en luchtdoel- schut 37 der aanvallende bom- enwenpers neergeschoten." Weldra begint de modder- periode. Bij het begin der nieuwe week n het Sovjet-offensief, aldus kijft de militaire correspon- nt van het D. N. B., is het m vijand, in weerwil van de weldige gevechten, die een rplaatsing van de zwaarte- luten ten doel hebben, nog ïeds niet gelukt, een door- taak te forceeren en daardoor a aanval werkelijk op gang te lengen. Door een ervaring van meer a twee jaar heeft de Duitsche iding een nauwkeurig inzicht de Sovjetstrategie gekregen; weet van de mogelijkheden a aanzien van menschen en ateriaal gebruik te maken. Uit t inzicht zijn de maatregelen h het Duitsche commando te Klaren, die eenerzijds betrek- eg hebben op de verdediging de verdedigingstactiek en an derzijds de belangrijke rol van het gebied in den zin van een elastische oorlogvoering bewij zen. Voor het feit, dat in toonaan gevende Duitsche kringen, de toestand de laatste dagen opti mistischer wordt beoordeeld, zijn wellicht nog andere rede nen beslissend dan de toestand van het ooigenblik aan het gehee- le Oostelijke front. Er kan aan herinnerd worden, dat binnen enkele weken de modderperiode begint, die de gevechten wel niet tot staan zal brengen, maar ze toch wel aanzienlijk zal ver tragen en op den achtergrond teekent zich reeds de winter af. Na de ervaringen van de groo- te wintergevechten van 1941-'42 en 1942-'43 mag men aanne men, dat op ieder gebied de noo- dige maatregelen zijn j/oorbe- reid, van af de winterverdedi- gingsstelling tot aan de winter- uitrusting. Dit feit kan mede van belang zijn voor de kalmte, waarmede men in toonaangeven de kringen den afloop van den slijtageslag in het Oosten gade slaat. De gevechten ten Westen van Charkof waren ook gisteren nog zeer zwaar, tengevolge van het feit, dat onophoudelijk bolsje wistische pantserafdeelingen in den strijd werden geworpen. De Duitsche afdeelingen sloegen in samenwerking met de lucht macht alle aanvallen af. Ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Sswesk bestormen de bolsjewis tische divisies den Duitschen af- weermuur. De heen-en-weergol- vende gevechten wijzen er op, dat de bolsjewisten voor het oogenJblik het zwaartepunt van hun krachtsinspanning naar dit gebied hebben verplaatst. Ook ten Zuiden van Wjasma en langs den spoorweg MoskouSmo lensk werpen zij steeds nieuwe regimenten in het vuur. Maar ondanks hun ononderbroken aan vallen konden zij ook hier geen successen van beteekenis beha len. Het sprekende licht. De Duitsche bladen publicee- ren afbeeldingen van het „spre- kendè licht", een nieuwDuitsch apparaat voor het overbrengen van berichten. Voor de micro foon van het zendapparaat wordt een bericht voorgelezen. De woorden worden in stralen omgezet, die in het ontvangap paraat weer tot geluid worden. Dit apparaat maakt het mogelijk op beslissende oogenblikken van den strijd met buitengewone snelheid bevelen over te bren gen. Biet is den vijand onmoge lijk de uitgezonden berichten af te luisteren. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN MüNCHEN. In den afgeloopen pacht richt te zich, naar bet D.N.B. verneemt, idie Britsche bomterreur tegen de bevolking van Münehien. Brisant- en brandbommen vernielden tal rijke woonhuizen en. troffen, drie ziekenhuizen, verscheidene ikier- keni, scholen en een. tehuis voor ouden van dagen. De Britsche bommenwerpers., welker geconcentreerde aanval oip dé stad door die Duitsche luohitverdedigiimig verhinderd wendi, lieten bun bommen), ten deele noodgedwongen, boven, een aantal kleine plaatsen) en platte landsgemeenten valLen. ROUAAN OPNIEUW AANGEVALLEN. De stad Rouaan in Noord- Frankriik, die reeds j.l. Zater dag door Engelsch-'Amerikaan- sche bomenwerpers hevig werd aangevallen, is Maandagochtend opnieuw het doel geweest van vijandelijke formaties bommen werpers. Naar de ..Paris Soir" meldt hebben talrijke vliegtui gen boven de stad gevlogen en een groot aantal brisantbommen uitgeworpen. Gezien de hevig heid van den aanval, moet weer on een groot aantal dooden ge rekend worden. De Amerikaansche formaties bommenwerpers, die in de och tenduren van 6 September via Noord-Frankriik naar Zuid- Duitschland ziin gevlogen, wer den door de terstond voor af weer opgestegen Duitsche jacht- eskaders belemmerd haar aan- valsvoornemens uit te voeren. De vijandelijke formaties bom menwerpers werden verstrooid en gedwongen, haar bommen voor het grootste deel lukraak boven de landelijke gemeenten van Zuid-Duitschland uit te wer pen. De verliezen der Amerika nen ziin aanzienlijk. Het is ech ter nog niet mogeliik te melden, hoeveel vliegtuigen ziin neerge schoten. Begrafenis der Pariische slachtoffers. Gisterochtend vonden in het Velodrome d'Hiver te Parijs de uitvaartplechtigheden plaats voor de slachtoffers van den iongsten luchtaanval op Parijs. Maarschalk Pétain werd bii de plechtigheden vertegenwoordigd door den minister van staat Ho mier, de chef der regeering, Laval, door den minister van fi nanciën. Cathale. Na afloop wer den de 105 lijkkisten naar ver schillende Pariische kerkhoven overgebracht. REDE VAN CHURCHILL AAN DE EARVARD-UNTVERSITEIT. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, is te Cambridge in Massachusetts door de universi teit Harvard het eeredoctoraat aan Churchill verleend. Chur chill heeft ter gelegenheid daar van een toespraak gehouden, waarin hii o.a. verklaarde, dat het volk der Ver. Staten de ver antwoordelijkheid iegens de we reld niet van zich kan afwijzen, ia. de verantwoordeliikheid. die de Ver. Staten dragen, neemt van dag tot dag toe. Op den weg. dien Amerika en Engeland ge meenschappelijk ziin opgegaan, is geen stilhouden mogeliik. Er is thans een faze bereikt, waarin geen pauze kan ontstaan. In de samenwerking tusschen den Britschen ministerpresident en den president der Ver. Staten, zoo zeide Churchill, wordt een groote rol gespeeld door een commissie, die rechtstreeks on der de leiding van Roosevelt en Churchill werkt. De aard van deze samenwerking mag ook na den oorlog niet worden prijsge geven. totdat er iets anders voor in de plaats' kan komen, dat de veiligheid der geallieerden waar borgt. Voorts zeide Churchill nog. De gemeenschappelijke taal van Engeland en de Ver. Staten is een erfenis van onschatbare waarde, die od zekeren dag wel licht den grondslag kan vormen voor een gemeenschappelijk staatsburgerschap. Churchill gaf vervolgens als ziin meening te kennen, dat er sterkere, doel treffender en fellere inrichtin gen ter wereld moeten worden gesticht om den vrede te waar borgen en oorzaken van toekom stige oorlogen uit den weg te ruimen. Daartoe moeten de „sterkste zegevierende naties" zie haaneensluiten. alsmede ook diegenen, die ..den last en hitte van den dag gedragen en onder den geesel van het noodlot ge leden hebben". Al.deze kwesties ziin ondanks den oorlog voor de geallieerden van belang. Nie mand kan beweren, dat de oor log reeds ziin hooateDunt be reikt heeft. Integendeel, de oor log treedt voor de Britten en de Amerikanen wellicht nu in ziin heftigste en kostbaarste stadium. Het toekomstige stelsel der vei ligheid van de wereld, zoo meen de Churchill ten slotte, zal niet doeltreffend of duurzaam ziin zonder de vereenigde inspannin gen van het Britsche en het Amerikaansche volk. Wanneer wii vereenigd ziin. zeide Chur chill. is niets onmogelijk. Wan neer wii van elkaar verwijderd ziin. zal alles mislukken. BUITENGEWONE VERGADE RING DER KARDINALEN. De te Rome aanwezige kardi nalen zijn Maandagmorgen om 10 uur in een buitengewone ver gadering bijeengekomen. De bij eenkomst heeft eenige uren ge duurd. Omtrent den inhoud der besprekingen, die gevoerd wer den onder voorzitterschap van kardinaal Maglione, den pause lijken staatssecretaris, bewaart men in kringen van het Vaticaan het diepste stilzwijgen. In welin gelichte kringen wijst men er evenwel op, dat de vergadering, alsmede de onlangs gehouden bijeenkomst, in verband staat met den oorlogstoestand. In de eerste samenkomst werd de toe stand reeds buitengewoon ern stig geacht, zoodat het besluit genomen werd, de geheele we reld op te roepen tto gebed. In de gisteren gehouden bespre king zouden de kardinalen zich o.a. ook hebben bezig gehouden met de jongste boodschap van den Paus aan de wereld. BINNENLAND ZIEKENFONDSBESLUIT. Vertoef buiten woonplaats. Voor ingevolge het Zieken- foncteenlbesluit verplicht verze- ziekerden, die meer dan dertig da gen achtereen buiten- bun woon plaats vertoeven, en geneeskun dige hulp behoeven, bestaat reeds geruimen tijd een regeling. De commissaris, belast met bet toe zicht op de ziekenfondsen, heeft thans ook regelen oesteld voor een verblijf van dertig dagen of mimdier. De rechtstreeks of indirect ver plicht verzekerde, die zidh voor een verblijf van dertig dagen of minder buitien zijn woonplaats bevindt en geneeskundige ver zorging vain noodie beeft, dient, zoo bij zich tot een arts, tandarts, apotheker of vroedvrouw wendt, zidh aanton-ds als verplicht ver zekerde bekend te maken., met het verzoek om op die af te geven rekening of kwitantie dien naam van bet algemeen ziekenfonds te vermelden. Deze stukken moeten door den verplicht verzekerde aan het al gemeen ziekenfonds, waarbij hij in aangesloten, worden overge legd, onder bij voeging van een verüdaring^an den huisarts, spe cialist oPtandarts, die de hulp ver leende, dat deze uit medisch oogpunt zoo noodzakelijk was, d'at daarmede niet kon worden gewacht tot de terugkeer van den betrokkene in zijn eigen woon plaats. Voor de op deaen grondslag te verleenien geneeskundige verzor ging gelden verder die gewone voorschriften en- beperkingen. Voor opneming op medisch voorschrift in een ziekenhuis in de tijdelijke verblijfplaats geldit niet de eisüh, dat bet algemeen ziekenfonds vooraf een machti ging moet hebben verleend, doch wel is bet in dit geval noodzake lijk dat de rechtstreeks-verzeker de zoo mogelijk vóór die opneming en anders uiterlijk ibininen een. week een schriftelijke fcenniisge- ving aan zijn ziekenfonds doet toekomen. Betzelfdie geldt voor bet ziekenvervoer. Met een te late kennisge ving kan alleen ge noegen worden genomen, indien de ziektetoestand van den ver zekerde dit onvermijdelijk maak te. Betreft het een geval, waarin de ziektetoestand reeds in de eigenlijke woonplaats was gecon stateerd, terwijl het verblijf el ders niet om gezondheidsredenen noodzakelijk was gebleken, dan worden de gemaakte kosten niet door het algemeen ziekenfonds vergoed1. Hierop is echter één uit zondering toegelaten., nl. wan neer de behandelende geneesheer opneming van den verzekerde in een ziekenhuis in zijn tijdlelijke verblijfplaats noodzakelijk acht. In dit geval neemt bet algemeen ziefcenhuisfonds die ziiekenhuis- verpieiging tot op zekere hoogte voor zijn rekening. Wanneer een verplicht verze kerde zich voor ten hoogste dier- WELSPREKENDHEID. Ik lees den. laatste® tijd weer in verschillende bladen advertenties van menschen, die er op uit zijn hun medie- menscben de kuintst van vlot in het openbaar te spreken bij te ibrenigein Nu heb ik altijd de wellicht wat conservatieve overtuiging -gehad, dat vlot in het open baar spreken hoofdzakelijk be rustte op kennis en verstande lijke ontwikkeling, maar dat schijnt niet heelemaal zoo te zijn, nademaal deize vlotte spraakleeraren een iegelijk zonder aanzien des persoons gegarandeerd binnenvoeren in het gilde der redenaars. Het is dus niet zoo, diat kennis van en liefde voor een bepaal de zaak den mensoh welspre kend maken, de moderne elo quentie komt niet van bin nen uit, maar wordt er een voudig opgeplakt. En. dit her innert mij aan. de eloquentie van twee elkander opvolgen de ministers uit een. vroeger tij.dperk, waar van ik eens las in een oud geschrift. Van dien. eerste zei men; hii weet het buitengewoon goed, maar kan het niet zeggen. Van den tweede heette het: hij weet niets, maar hij kan. bet buitengewoon goed zeggen. En zoo vermoed ik, dat de tegenwoordige, vlotte spxaak- leeraren tot de tweede soort behooren. tig dagen naar een andere ver blijfplaats in Nederland begeeft en zijn verblijf daar tegen zijn aanvankelijke verwachting in langer duurt, dan dient recht streeks verzekerde hiervan on verwijld aan zijn algemeen zie kenfonds kennis te geven. Gaat iemand buiten de woon plaats van zijn gezin gedurende meer dan dtertig dagen werk zaamheden verrichten en komt hij door de aanvaarding van. deze werkzaamheden het ziekenfond- senibesluit te vallen., dan moet bij beginnen met zich aan te meidien bij een algemeen ziekenfonds in d'e woonplaats van zijn gezin, Een punt van bijzonder belang is ten slotte nog, dat indirecte verzekering van gezinsleden van een rechtstreeks-verzekerde ont staat of voortduurt, indien de wil tot samenwoning van den reebt- streeksverzietoerdie en die gezins leden aanwezig is, doch niet kan werden verwezenlijkt tengevolge van o oriog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandighe den als evacuatie, woningnood en dergelijke, of doordat de recht streeks-verzekerde buiten de woonplaats van zijn gezin werk zaamheden verricht. Nederlandscha Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Middags gaat men weer naar bulten *oor de beoefening ran spel en sport Dat verkwikt en geeft aan het dienstpla* de noodlge afwisseling. Naast voetbet worden alle takken van sport beoefend Bildberichter AndrWReoWPa*

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1