Red. BuitenlandMr. H. Geise. LeidenRed. Stad en SportM. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooz«xl Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advert en tiënC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Vcrduisteringstijden van 511 Sept. van 20.15 tot 7 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 7.9: 15.13 op. (E. K.). Woensd. 8.9: 0.04 onder, 16,21 op. Dond. 9.9: 0.52 onder, 17.23 op. Vrijd. 10.9: 1.52 onder, 18.15 op. Zat. 11.9: 3.00 onder, 18.58 op. Zond. 12.9: 4.24 onder, 19.34 op. BINNENLAND POLOTEPRESEDENT KERLEN TENGEVOLGE VAN MOORD AANSLAG OM HET LEVEN GEKOMEN. Vrijdag 3 September, tegen half zes des avonds, is de waar nemende politie-president Ge- rardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghartigen moordaanslag ge worden. Óp weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn wo ning door een ongeveer 20-jari- gen persoon met een vuurwapen zwaar gewond. Aan deze ver wondingen is hij overleden. Het A. N. P. geeft de volgen de levensschets van den over ledene: „Politie-president G. J. Kerlen, die op 3 Aguustus 1890 te Zut- phen geboren is, begon na zijn schooljaren zijn soldatenloop- baan als cadet. In de lange jaren van zijn militairen diensttijd bracht hij het tot luitenant-ko lonel hij de infanterie. Vele ja ren van zijn diensttijd bracht hij in de koloniën door. Onderschei den met de beste getuigenissen ging hij op 30 Juni 1938 heen uit den dienst. Om zijn vader land hij den nieuwen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrijwillig beschikbaar voor de politie. Na een korte informato- rische werkzaamheid werd hij op 17 Juli 1942 belast met de leiding der politie te Utrecht, die inmiddels staatspolitie was ge worden. Dit ambt vermocht hij met vaste hand en duidelijk suc ces te bekleeden. Niet alleen door zijn ondergeschikten, maar ook door een overwegend deel der bevolking werd hij gewaar deerd en geacht. In politie-president Kerlen verliest de Utrechtsche politie een leider, die er in geslaagd is de politie het aanzien en de po sitie te verschaffen, welke van haar in een groote stad in het opnieuw geordende Europa moe ten worden verlangd. Niet slechts de Nederlandsche, ook de Duitsche politie zal de nagedachtenis van politie-presi dent Kerlen in eere houden," Politiecommandant A. M. J. v. Dijk te Nijmegen begraven. Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling vooral ook van de zijde van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten het stof felijk overschot van wijlen den commandant van de gemeente politie te Nijmegen maj. A. J. M. van Dijk ter aarde besteld. Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemers aan aan weersportkamp van de HJ bij het schoonmaken der Heweree Frits Emde/StaoVPea as In de rouwkamer van het ge meentehuis werd een kleine herdenking gehouden, waarin burgemeester van Lokhorst den overledene herdacht. Hij herin nerde aan de trouwe samenwer king en verklaarde niet ver wacht te hebben, dat hij dezen uitstekenden medewerker zoo spoedig en nog wel door sluip moordenaarshand zou moeten verliezen. Onder de aanwezigen waren S.S.-Obergruppenfuehrer General der Polizei Rauter, dr. Snijders. Beauftragte van den Riikscommissaris voor Gelder land. den secretaris-generaal van het departement van justitie, prof. dr. Schrieke, C. van Geel kerken. plaatsvervanger van den Leider, den voorman der Ger- maansche S.S. in Nederland, Feldmeiier, en tal van Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Na deze korte herdenking be woog zich een lange stoet door de stad en de buitenwiiken naar Rustoord. Op Rustoord begaf zich de stoet naar het Heldenfried- hof waar het stoffelijk over schot werd bijgezet. Talrijke kransen werden op het graf neergelegd, waaronder van den Riikscommissaris, van den Ge neral der Polizei Rauter. van den Leider Mussert. Het eerst sprak prof. dr. Schrieke. Wij herdenken hier een makker ge vallen door sluipmoordenaars- hand. Wii denken hier aan geen wraak. De dader zal ziin ge rechten straf wel ontvangen. Wij alleen, zoo vervolgde spr„ ondergaan een louteringsproces. Wii buigen en bukken niet on der den druk. De kern blijft pal staan als soldaten van den nieu wen tiid. als mannen die steeds vooruit marcheeren. De burge meester van Nijmegen, de heer van Lokhorst, schetste nu hoe commandant van Dijk gevallen is als slachtoffer van een terreur, welke men vroeger alleen in Amerika en Rusland kende. De heer Feldmeiier richtte zich ook sneciaal tot mevr. van Dijk, betuigde haar ziin deelneming en verklaarde dat zii is opgeno- onen in de orde der S.S.-gemeen schap van de soldatenvrouwen wier mannen vielen voor hun ideaal. De heer van Geelkerker., die mede namens den Leider sprak, schetste den heer van Diik als offer van ziin plicht. Spr. schetste de moeiliike taak van den politieman. Van Dijk volgt in de rii van mannen als Seiiffardt. Revdon. Posthuma en zoo vele andere stille werkers, die dragers waren van een grootseh ideaal. De laatste spre ker. SS.-Obergruppenfuehrer. ge neral der Polizei Rauter. herdacht mede in ondracht van den Rijks commissaris in dankbaarheid den trouw en de eerliikheid van dezen gevallen politieleider. Nieuwe wethouders te Nijme gen. Naar de „Tijd" meldt heeft de burgemeester van Nij megen in de vacatures m P. v, d. Velde en G. Kalweii. benoemd tot wethouder van Onderwijs den heer Th. Hoogen uit Tree beek en tot wethouder van So ciale Zaken den heer H. Wolzak uit Haarlem. Beiden ziin lid van de N.S.B. Kousenbon M voor meisjes. Met ingang van 1 September '43 is van de textielkaart voor meis- ies van 3 tot 15 jaar, gemerkt V 415. bon M voor den aankoop van één naar kousen geldig ge worden. Bii inlevering van bon M dient het vereischte aantal punten tevens te worden afgege ven. Voortrekkerscursussen van de N. J. H. C. Men verzoekt ons te melden: Aan die voortrekkers- cursussen van de N.J.HC.. die van October af in Amsterdam, Rotterdam, en Den Haag gehou den zuilen worden, bunnen alle Nederlandlsdhe jongens en meis jes van 17 jaar aif deelnemen, die voor jeuadieider(ster) opge leid willen worden. Zij zullen im, het komende voorjaar binnen het raaim van het jeuigdberbergwerk de gelegenheid krijgen, er op uit te trekken met groepen jongeren, zoowel met weekeinden, als op langere tochten en zelfs van vaste kampen uit. Aanmeldingen met alle gegevens ten spoedigste bij de N.J.H.C.,Tulpstraat 4, Amster dam. SPORT VOETBAL. Uitslagen N.V.B.: Ie klas. Afd. IV: Willem II— NO AD 4—1; MW-NAC 2—2; RoermondLonga 02; BW— Maurits 13; EindhovenDe Spechten 62; 3e kl. afd. II: ASC—LFC 2—0. Het AROL-touraooi. Het AROL-tournooi heeft een gvroote verrassing opgeleverd. Niet een der eerste klassers D. W.S., E.D.O. of A.G.O.V.V. ging met den eerepalm strijken, doch het eerste elftal van de organi- seerende vereeniging, de tweede klasser A.F.C. Een stout stukje van de Amsterdammers, die eerst E.D.Ö. met 10 versloegen en in de finale een onverwachte 20 zege behaalden op A.G.O. V.V., op de derde plaats eindig de E.D.O., dat in een fraaien wedstrijd, den besten van den dag, met 42 van D.WH. won. U. V. S.—O. D. S. 2—1. De vriendschappelijke wedstrijd van U. V. S. tegen O. D. S. uit Dor drecht is in een 21 zege voor de Leidsche ploeg geëindigd. Docos. De seriewedstrijden om den Rector Beune-wissel- bekcr kunnen dit jaar wel zeer geslaagd genoemd worden. In de eerste ronde bracht Lisse Dooos een 50 nederlaag toe; de tweede wedstrijd V. V. S. B. Teylingea eindigde in een ge lijk spel 11. V. V. S. B. won met penalty's. De veriiezersron- de bracht Doe os en Teylingen tegen eikaar. Deze wedstrijd eindigde in een 40 overwin ning voor Docc-5. De finale ging tusschen Lisse en V. V. S. B. In dezen zeer fairen, met mooi vlot en open spel gespeelden wed- stVijd kon geen van de partijen ook maar eenanaal het nel vin den, beide achterhoeden met keepers aan het hoofd bleven de baas. V. V. S. B. was weer de gelukkige met het nemen van de penalty's, ofschoon de derde maal pas de beslissing bracht. Na afloop reikte de schenker van den beker Rector Beune met eenige toepasselijke woor den den wisselbeker aan V V. S. B. uit, waarna de voorzitter van Docos, de heer J. Pollmaan, de prijzen aan de verdere deel nemers: Lisse, Docos en Teylin gen uitreikte. A. S. C.—L. F. C. 1—9. In een snellen wedstrijd hebben beide ploegen elkaar tot in de laatste minuut bekampt, zoodat de spanning tot het laatste toe bewaard bleef. Voor rust golfde het spel voortdurend heen en weer met beide doelen afwisse lend in gevaar. W. de Rog wisi voor open doel staande een pracht kans te verknoeien. Een hoog schot van den L. F. C,- rechtsbuiten wist Jaquet tot cor ner te verwerken. Mooi solospei van de Troye werd besloten met een pracht schot,doch Duffels stond op de juiste plaats. Ook na rust werd hetzelfde spelbeeld te zien gegeven, de Troye vuur de een kogel op doel af, doch Duffels wist het schot schitte rend te keeren. A. S. C. drong nu eenigen tijd gevaarlijk op, doch L. F. C. wist dezen aanval len het hoofd te bieden en on dernam diverse tegenaanvallen. Eindelijk na ongeveer 35 min. had A. S. C. succes, wanneer de linksbuiten den bal hoog naar het midden plaatste, waar Kee- reweer gereed stond en onhoud baar hoog in doel schoot (10). L. F. C. kreeg kans om gelijk te maken, doch Jaquet wist den bal uit den uitersten hoek te grabbelen en tot corner te wer ken. Onder groote spanning brak met onveranderden stand het einde aan. ATHLETIEK. Docos. Za terdagmiddag 1.1. namen enkele leden deel aan een hardloop- wedstriid in het dorp Zwanen burg bij Halfweg, over een af stand van 3500 meter. L. van der Steen boekte daar een zeer fraai resultaat. Hii liep dezen afstand in 11 min. 23.4 sec., een tijd, die door slechts twee loopers in de A-klasse werd verbeterd. Als eerste kwam hii in de C-klasse binnen. D. Tuithof arriveerde als zesde, terwijl J. v. d. Wiel bij de junioren als 4e binnen kwam. Gisteren liep L. v. d. Steen in Haarlem 3000 m. in den fraaien tiid van precies 11 min., met vlag en wimpel als eerste arrivee- rend. De tweekamp werd met Evenaarde Fanny Blanker» Koen het wereldrecord 100 M.? Met enkele middelmatige sprin ters als gangmakers deed Faruny Blanikers-Koein op de Simtelibaan te Amsterdam, een aanval op het wereldrecord 100 M. van de Amerikaan sche Helen Stephens, dat deze tijdens de Olympische spelen in 1936 te Herlijn vestig de. Tot een verbetering kwam zij n-iet. Misschien evenaarde zij wel bet record, dat staat op 11.5 sec., Misschien.want in Nov. 1942 heeft de Amerikaainsche Allele Cothman in Philadelphia 11.1 sec. geloopen, welke tijd echter nog niet erkend is. Óp de tweede plaats bestaat er verschil van meening over den gemaakten tiid, waarbij de meeningen verdeeld zdjn over 11.5 en (11.8 sec. De uit eindelijke beslissing van den scheidsrechter, den heer Moer- mars was echter 11.5 sec, welke tijd evenaring van het wereld record en een nieuw Europeesch en een nieuw Nederlandsch re cord zou 'heteekenen. Het Nbd. reccrd stond met 11.7 reeds op naam van onze groote sprintster en het Buropeeecbe record met 11.6 sec. op naam van de Poolsclhe Stella Walsh sinds 1934. De jury van aankomst bestond uit vier personien. Twtee bummer drukten bun chronometer in op 11.5, de anderen resp. op 11.8 en 11.9 sec. aair, de haind hiervan besliste de jury, dat Fanny 11.8 geloopen had. De scheidsrechter, de heer Moerman, was het hiermede ech ter .nieft eers. Hij faaxï de uitieo- delijike beslissing en decideerde: 11.5 sea Van dit meeningsver- sobE was voornamelijk het feit, dat d« jury uit vier personen be stond, je oorzaak. Waren er drso geweest dan zou er ipeetn enkele aanleiding" toe geweest zijn. Het reglement bepaalt nl. dat van die dtrie opgenomen tijden de mid delste geldt en hebben twee den- zelfden tijd, dan is deze de wer kelijke. Hier waren echt et vier tijden, waarvan die jury de mid delste (11.8) naam. De heer Moerman had vier per sonen voor het opnemen van den tijd aangewezen, voor het geval er een klokje zou weigeren. Een voorzorgsmaatregel dus. Hij giimig thans van bet standpunt uit, dat een hunner als reserve fungeerde en beschouwde als zoodanig den man. die den sieebtsten tijd opge nomen bad. Van de drie overigen hadden er twee 11.5 en deze was naar het oordeel van den heer Moerman de werkelijke. Tot dit definitieve besluit kwam hij me de naar aanleiding van het feit, deit meerdere erkende tijdopne mers van die N.A.U. officieus eveneens 11.5 opnamen. Als re sultaat dient diss vooralsnog aangenomen te worden 11.5 sec. Aanvragen tot erkenning vam het wereldrecord en Ned, record zul len ingediend, worden, Fanmy Blankere Keen werd vierde in de raoc achter 1. J. de Vries, AV23, 2. W Egas, AV'23. en 3. Stee mey&c GAC. Tevens werden di verss imvttatioriumirrjers afge werkt, waaronder de 200 m. hor den om bei kampioenschap vam Nederland; dat gewonnen werd door Wim Kaan. gering verschil door Holland te Haarlem gewonnen. Hierover nog nader. SNELWANDELEN. Nieuw we reldrecord 5000 M. Dé Zweed Werner Hardmö vestigde op de 5000 M. snelwandelen een nieuw wereldrecord met 20 min. 31.6 sec. Eenige dagen geleden slaag de hii er reeds in het wereldre- cod op de 10.000 meter op zijn naam te brengen.. ROEIEN. Successen voor „Die Ley the". Op de jaarlijksche roeiwedstrijden op de Voorzaan te Zaandam werden door de Leidsel ie roeivereen. „Die Ley- the" de volgende resultaten be haald: stijlroeien overnaadsche Skiff dames le plaats met 94 p., snelroeien dames achten le pl. in 2 min. 34.4 sec., stijlroeien over naadsche vier meisjes 17 en 18 jaar: le pl. met 98 pnt.; stijl roeien overnaadsche vier dames: 2e pl. met 98 pnt.; overnaadsche vier heeren: le pl. in 3 min. 30.4 seconde. WATERPOLO. H. P. C. kam pioen. De gistermiddag voor het kampioenschap van Neder land gespeelde wedstrijd H. P. C (Heemstede)—U. Z. C. (Utrecht), is geëindigd in een 31 overwinning voor de Heem stedenaren. L. W. V—H, W. V. Leidsche Overdekte wen j de competitie gespeeld i strijd L. W. V. IH. \V Rust 31, eindstand 4-jh ZWEMMEN. Examens onderwijs. De naja; mens ter verkrijging van; ploma als zwemonderwii van den N.Z.R.B. zullen maanden October en No> in verschillende steden v land worden gehouden. aan deze examens wenschi te nemen, dienen zich vi September bij het Bondsl Gerard Doustraat 20, 11 aan te melden. i HONKBAL. A.S.C. d.' P. G. S. verslagen. Mi, minder dan 272 heeft he C.-honkbalnegental tegen j G. S„ één der sterkste A dam sche tweede-klassers, zand moeten bijten en he gezegd, dat deze cijfers i flatteerd zijn. A. P. G .S. zich verre superieur in all onderdeelen, ai trok het wenk, hetgeen enkele ma een vuurwerk van slagea aardde, wel het meest de dacht. Wij telden een hoi van den óud-A.S.C.'er Ke Kuik, twee drie-honkslagi meerdere twee-honlislagen naast bleek de Amstcrd werper dermate onbespa dat de Leidsche slagpiot in de laatste wedstrijden wel van leer wist te tr volkomen lam gelegd Slechts in de vierde innig A.S.C. tweemaal scoren do lige honkslagen van P. de en J. de Koning, nadat Veen door 4-wijd op de was gekomen. Het groote nut van des moeting was on get wij fe mogelijkheid die hierdo boden werd om de spelop en de tactiek te vergelijk De derde klasse Den bood A. S. C. weinig of nieuws meer en van dez< kere tegenpartij heeft me veel kunnen leeren. W; nu het geleerde op de tr die tot ver in het najaar za den voortgezet en vroeg voorjaar z.al worden 1 grondig zal worden hei dan twijfelen we er niet A.S.C. zal het komende s voor de competitie aas met een negental, dat in zal zijn A. P. G. S en tean gelijke sterkte behoorlijk te geven. Woensdagavond om 19 het terrein aan de De K naerstraat de tweede oi ting tusschen het B-negen de junioren van A. S. C. I ste ontmoeting is met door de junioren gewonni WIELRENNEN. v. d gen kampioen op den v De Bosschenaar F. v. d. I is er in geslaagd het wiel pioenschau op den weg amateurs te behalen. V< jaar moest hij genoegen met de vijfde plaats en thl sloot hij geen risico te 1 zoover dit dan altijd bij w nen mogelijk is. Precies uur vertrokken ongeveer i ners op den smallen IJl Halfweg, gestart door Mooy, den kranigen kal van verleden jaar, die door de amputatie van eei ontijdig het actieve wiele vaaiwel moest zeggen. S verdween de dicht opeens gen groep om de bocht la Ringvaart en de tocht o km., verdeeld over 6 rondf 14 km., was begonnen. De uitslag luidt: 1. F. Dungen, Den Bosch in 2 min. 16 sec., 2. G. Blaauw. dam, 3. H. Croonen, Beul 4. J. Kunst, Stokkum, 5. 6. Pepels, beiden op 2 n sec. BILJARTEN. De kan schappen voor het seizoei 1944. De technische co i sie van den Nederlandsche jartbond heeft in haar vergadering besloten, behi goedkeuring van hot boi stuur, de viiftien nationale pioenschappen te handhal ze te doen verspelen me: deelnemers, telkens op tw< tereenvolgende Zaterdage Zondagen. Het nrogramma voor di luidt: 5e klasse klein bilil en 31 October. 6 en 7 No? 1943. Groot biljart 45/1: I

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2