Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stnd en Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentiSnC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 511 Sept. van 20.15 tot 7 uur. MAANSTANDEN. Zond. 5.9: 12.51 op,'22.55 onder. Maand. 6.9: 14.02 op, 23.26 onder. Dinsd. 7.9: 15.13 op. (E. K.). BINNENLAND TOEZICHT OP MINDER JARIGEN. In het beden verschenen ver ordeningenblad iis opgenomen een besluit van den secr.-generaal van justitie betreffende toezicht op minderjarigen. Het beskuit, dat heden in werking treedt, stelt een maximumstraf van vijf jaren ge vangenis, zes maanden hechtenis of een boete van 300 vast voor deingene, die nalatig is over _een minderjarige beneden de 18 jaar, die onder zijn wettig geizag staat of aan zijn zorg, opleiding of waakzaamheid is toevertrouwd, bet vereischte toezicht te houden, indien de minderjarige een straf baar- feit begaat, dat door behoor lijk toezicht had kunnen worden voorkomen. Frontzorg-kindervoorstellingen. In het kader van de nieuwe frontzorg-actie van de W.A. zul len in den loop van 1943/44 een aantal „Frontzorg-kindervoor- stelllingen" gegeven worden. Het doel dezer kindervoorstellingen is het geven van verpoozing aan kinderen van de Nederlandsche strijders aan de buitenlandsche fronten, van de Oostlandboeren en -arbeiders, van de arbeiders in het buitenland en aan de kin deren der armste bewoners der betrokken plaatsen. Medewer king wordt verleend door gezel schappen van kleinkunst-artis- ten, speciaal ingesteld op het ge ven van kindervoorstellingen. De voorstellingen zijn geheel gratis toegankelijk. De regeling is in handen der plaatselijke W. A.-commandanten. De Neder landsche Volksdienst zal voor de noodige versnaperingen zorg dra gen. Deze voorstellingen zullen in het algemeen te 14 uur aan vangen en te 17 uur eindigen. De eerste voorstellingen zullen plaats vinden te Den Haag op 11 September a.s., te Delft op 12 September, te Dordrecht op 19 September, te Leiden op 25 Sep tember en te Gouda op 26 Sep tember a.s. Uitloting 3 Staatsleening 1941. De wnd. secretaris-gene raal van het departement van fi nanciën maakit bekend, dat hst bedrag der krachtens artikel 2 der verordening van den rijks commissaris voor het bezette Ne- dierlainidisohe gebied no. 178/41940 uitgegeven schuldbekentenissen 3 Staatsleening 1941, welke op 15 Nov eimiber 1943 aflosbaar zullen zijn, door hem is vastge steld op 25.0'Ö0.0ÖO en dat de uitloting dlezer schuldbekentenis sen in het openbaar zal plaats hebben op Maandag 13 Septem ber 1943, des voormiddags ten 10 ure in het gebouw van de Alge meen® Rekenkamer te 's-Graven hage. DISTRIBUTIE Uitschakeling zelfslijtende melkveehouders. In het Voed- selvoorizieningsblaid van 4 Sep tember is opgenomen de „Zui- veiveuordepinlg 1943, uitschaike ling van den zelfslijtemden melk veehouder". Ingevolge deze ver ordening is bet met ingang van 5 September 1943 dien melkvee houder verboden consumptiemelk af te leveren aan verbruikers, hetzij voor eigen rekening hetzij voor rekening van een ander. Met melkveehouders worden op één lijn gesteld zijn gezinsleden, zijn personeel enz. Het verbod geldt niiet in afgelegen gebieden-, waar de standaardisatie nog niet is ingevoerd, v-oor wat betreft modelmelk, voor aflevering van volle melk iin- z.g. burenplicht en voor helt afleveren aan leden van het personeel van een melkvee houder zelfverzor-ginigsregelingj. Een regeling, volgens welke het bedrijfschap voor zuivel schade loosstelling kan uitkeeren, zal na der worden, vastgesteld. Voor bij zonderheden worden- belanshelb- bendlen verwezen naar het Voed selvoorzieningsblad1. Ruimteverwarming voor bij zondere doeleinden. Huis brandverbruikers, waartoe be- hooren de veerbruikersgroepen b, c en d, alsmede particuliere verbruikers, die in aanmerking komen voor een toeslag ten be hoeve van een iin hun woning aanwezige ruimte voor bijzondere doeleinden- (kantoren, wachtka mers van artsen e.d.), dienen een aanvraagformulier BR C 250 reep. BR C 251, zoo spoedig mo gelijk bij den distriibutiedienst af te halen en uiterlijk 15 Septem ber a.s. ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstof- f-enrants oen-en worden aange vraagd ten behoeve van café's, winkels en werkplaatsen. Ook de ze formulieren (BR C 250 of BR C 251) moeten uiterlijk 15 September a.s. bij den distributie- dienst worden ingediend. De gedroogde pruimen voor de kinderen. Zooals bekend zijn v-oor kinderen beneden den leéf- ti.id van vier jaar gedroogde prui men beschikbaar gesteld op bon „Reserve 4-41" welke bon voor 24 Juli j.l. bij den detaillist moest worden ingeleverd. De aflevering zou zoo spoedig mogelijk volgen. Aangezien de pruimen thans overal in de winkels aanwezig zijn. zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. in de ge legenheid zijn deze bij den de taillist in ontvangst te neimen. Na dien dat-um kan men geen aan spraak op aflevering meer doen gelden. Het kabelspoor over de rivier. Duitsche soldaten zijn vindingrijk. Bij gebrek aan een veer hebben zij over deze rivier een kabelspoor gebouwd. Op •en eenvoudige plank als zitplaats worden zij veilig over het water gebracht 44 PK Kristoferitseh/O/H/Psx Directoraat-generaal van poli tie. Tot eh-ef van den algemee- nen staf bij bet directoraat-gene raal van politie te Nijmegen is benoemd kolonel P. J. Kooym-ans, voorheen politie-president te Eindhoven. De nieuwe chef van dien aligemieenien staf heeft op 1 September j.l. zijn werkzaamhe den als zoodanig aanvaard. Kinderverlamming en diphte- rie. Uit den wekelijkschen staat van aangiften van besmette lijke ziekten in de Staatscourant blijkt, dat in de vorige week (22 tot en met 28 Augustus) min der nieuwe gevallen van kinder verlamming zijn aangegeven dan in de week er voor. De vorige week bedroeg het aantal aangif ten voor het geheele land 95 (voorafgaande week 129). Voor Amsterdam waren de cijfers 42 (58), Haarlem 8 (3), Alkmaar 1 (2), Zaandam 4 (4), Hilversum 3 (2), 's-Gravenhage 2 (1), Rotter dam 3 (0), Sassenheim 3 (0), Delft 0 (3), Utrecht 2 (4), Arn hem 1 (1), Wieringermeer 2 (2). Ook het totaalcijfer van diph- terie wijst op afneming. In het geheele land kwamen de vorige week 844 nieuwe gevallen voor (voorafgaande week 874). De provincie Noordholland telde 250 nieuwe patiënten tegen 320 in de voorafgaande week, Amsterdam 160 (196), Haarlem 30 (56). Van de andere gemeenten vallen té vermelden: Utrecht 57 aangiften (40), 's-Gravenhage 73 (48), Rot terdam 58 (48), Leiden 16 (17), Leidschendam 21-, Arnhem 13 (11), Nijmegen 10 (12). Nederlandsche krijgsgevange nen op Java. Aangezien dcor de beperkte plaatsruimte de uit- Japan ontvangen opgaven van Nedlerlandsc'he krijgsgevangenen niet meer op de gebruikelijke wijze kunnen wordien gepubli ceerd, zal door het Informatie Bureau van -het Nederlanicteche Roode Kruis in den vervolige re gelmatig wordien bekend gemaakt over welke groepen van krijgsge vangenen inlichtingen kunnen worden verknagen. In verband hienmede wordt medegedeeld, dat thans inlichtingen kunnen wor den verstrekt omtrent krijgsge vangenen beginnende met den naam Dijkgraaf tot en met letter Gij. Zij, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandlsicihe Roodc Kruis. Korte Voorh-out 14 's-Gravenhage, onid-er opgave van naam, voornamen, -geboorteda tum en -plaats en zoo mogelijk stamiboeknummer, militairen rang en laatst bekende stand plaats. Gemengde Berichten Vrachtauto tegen boom ge- - botst. Drie gewonden. Gister avond is een groote met slaboo- nen en komkommers beladen vrachtauto van de firma A. J. I Koeneman en Zn. te Sannemeer aan den Emmasingel te Gronin gen ter hoogte van het hoofd station bii het plotseling uitwij ken voor een wielriider tegen een aan den kant van het ver- bindingskanaal staanden boom gebotst. De botsing was zoo he vig. dat een deel van de cabine dieD in den stam drong. De chauffeur en twee naast hem zittende personen bekwamen verwondingen en werden per ziekenauto naar het acad. zie kenhuis vervoerd. Hun toestand is bevredigend. Controleur centrale controle dienst met een hooivork gedood. Gisteren was men te Ouyk on der toezicht van ambtenaren van den C.C.D. op het erf van den landbouwer v. d. Berg bezig met graan te durschen. Op een gege ven moment meest het dorschen worden stopgezet, en, terwijl een dier controleurs bezig was met het verzegelen van den molen, wierp de 31-jarige W. v. d. Berg van boven een hooivork naar dien controleur P. H. De hooivork trof den ambten-aar in die borst. Het slachtoffer liep nog enkele tien tallen meters door en zakte toen neer. Enkele oogenblikkien later gaf hij den geest. De dader werd door de marechaussee gearres teerd en is in verzekerde bewa ring gesteld. Hij zo-u niet ten volle toerekenbaar zijin. SPORT HONKBAL. A.S.C. Vooraf gaande aan den comp.-voetbal wedstrijd ASCLFC speelt het ASC-honkbal negental om 12 uur op het terren aan de de Kem- penaerctraat een vriends-chap- peli.jken wedstrijd tegen.de twee de klaskampioen APGS uit Am sterdam. Docos-voetbal. Morgen Zon dag 5 Sept. a.s. hebben er op hot Do-cos terrein aan den Haagwog die seriewedstrijden plaats om de Rector B-e-un-e Wisselbeker. Hier aan niaim-en deel: Teylingen- I als bdkeibouder. Lisse I, V.V.S.B. I en- Docos I. Het programma luidt: 12.30 uur LisseD-o-cois, 1.45 Tey lingenV.V.S.B. 3 uur verliezers - ro-nde en 4.15 finale. Do-cos komt hiervoor roet de volgende opstelling uit: doel; J. v. Steen; achter: Th. Bergers en D. v. Berge Henegouwen: mid den: P. Rossenberg, J. v. d. Hoe ven en P. Pollmann; voor: W. Goddijin, C. Vriesekoop, L. Simidft, A. v. Litih en J. v. Zonneveld. Docos-athletiek. Vanuit Haarlem zijn n-og geen 'start kaarten ontvangen. De* deelnemers komen ge woon om half twaalf aan het station, ziin de kaarten inmid dels gekomen, dan worden zij bii vertrek uitgereikt, anders wel in Haarlem. Denk aan vei ligheidsspelden. Belangstellen den. die als supporters meewil- len. dienen ook til dig aan het station te zijn. Deelnemers aan de tweekamp behooren hun toe zegging zeker gestand te doen. Eventueele afzegging beslist nog vandaag. BIJBELLEZING door PROF. P. STAMMEYER 132e week 511 September. TWAALFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. De geschiedenis van den barm- hartigen Samaritaan past geheel in het Lukas-evangelie. Christus heeft niet alleen verlossing ge bracht aan de kinderen van Abraham, maar aan alle men- schen en ieder, die van goeden wil is, kan aan de vruchten van het verlossingswerk deelachtig worden. Lukas stelt scherp te genover elkaar, hoe bij de echte Joden (een priester en een leviet) de goede gesteldheid kan ont breken, terwijl zij aanwezig is bij een niet-Jood. We denken daarbij aan de prediking van Johannes den Dooper: „Brengt dus waardige vruchten van boetvaardigheid voort; en gaat niet zeggen bij u zelf: We heb ben Abraham tot vader. Want ik zeg u, dat God de macht heeft om uit deze steenen voor Abraham kinderen te verwek ken". (Luk. 3:8). Zoo heeft ook een Christen slechts dan iets voor op een niet-Christen, wan neer hij zijn christendom wer kelijk beleeft: niet goed schij nen, maar goed zijn! Woensdag vieren we Moeders verjaardag en wat ligt meer voor de hand, dan dat we Haar koninklijke afkomst indachtig zijn en de lijst van Haar roem rijke voorvaderen aan onzen geest laten passeeren. Wat kun nen we beter doen dan Haar op dezen dag beloven, dat wij als kinderen van zulk een Moeder willen leven, indachtig het spreekwoord: „Noblesse oblige, adeldom brengt verplichtingen mede.'" Na het vleiend betoog van Ter- tullus klinkt de rede van Paulus heel wat aangenamer. Op een bescheiden en prettige wijze ver dedigt hij zichzelf: vol vertrou wen kan hij spreken tot Felix, die reeds 5 a 6 jaar in het land der Joden is en van wien ver wacht mag worden, dat hij de plaatselijke toestanden kent. Een onruststoker kan Paulus niet zijn: het verwekken van oproer vraagt een langer voorbereiding dan twaalf dagen; hij kwam te Jerusalem om godsdienstige re denen en om al aalmoezen te brengen. Het moest den procu rator duidelijk zijn. dat hij geen ontwijding van den tempel in den zin had, daar hij gekomen was om offers te brengen. Nooit ook heeft men hem gezien te midden van een volksmenigte. Wél is hij „Nazarener", maar daarom nog geen volksopruier, want hij volgt de Wet en de Pro feten; hij is leerling van Hem, Die zeide: „Meent niet, dat Ik gekomen ben om de Wet of de Profeten op te heffen. Ik ben niet komen opheffen, maar vol maken". (Matt. 5:17). Waren de Joden uit Azië niet gekomen, dan was er niets gebeurd. De landvoogd wil de gunstig voor zich sternu J laat daarom Paulus nie ofschoon hij overtuigd is1 zijn onschuld; bovendien hij een losgeld te kunn machtigen van Paulus' vri Rechtvaardigheid en kuis zijn geen aantrekkelijke d voor een man, die in oi leeft: vandaar dat het prj derhoud van Paulus mei en zijn onwettige vrouw D I niet te lang mag duren. 1 De opvolger van Felij tus genaamd, begint wel maar zoekt eveneens in a te komen bij de Joden. Vi wil hij Paulus na een eersl hoor, waarbij hij bemerkK alles gaat orri een leerstele schil met de Joden, overli aan de Joodsche Hooge Schuld had hij niet gevi zooals hij later aan A (25 18 en 25) zegt. Pauli1 dit onrecht om onschuld worden overgeleverd aan dige rechters niet gaan: a mensch burger gaat hij ii ger beroep, terwijl hij vi dig verklaart, dat Festus 1 dat hij onschuldig is. Ou1 verklaring voor den kei: kunnen geven maakt Fest bruik van het bezoek van pa II, achterkleinzoon van des den Groote, en diens Bernike. Wegens hun Joi afkomst zullen zij het fijt de zaak beter kunnen j leeren, want ofschoon Fest minachting voor de Jodi groot op gaat hun leerstel niet te kennen, moeten di cieele stukken toch word mengesteld. liet verhoor wederom uit op een ver van Paulus' onschuld, ma: heeft zich op den keizer pen en moet dus naar Ron Bijbellezing voor de vo week; Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Luk. 10:23 Hand. 24:10 Hand. 25: 1 Matt. 1: 1- Hand. 25:13 Hand. 26: Hand. 26:24 LITURGIE ZONDAG 5 Sept. Tü Zondag na Pinksteren. Mis: Gloria. 2e gebed van den B renti-us Justinianus, Bisscl Belijder; 3e A Ounctis (i voorbede van alle Heilig® v-oor dien vrede. Credo. P van de Allerheiligste Di heid. Kleur: Groen. MAANDAG 6 Sept. Mis v: vorigen Zondag: Deus. Gee ria. 2e gebed A Cunetis; 3i alle overledenen (zie het requiemfonmulier)4e voo vred'e. Gee-n Credo. Gewon falie. Kleur: groen. In de Kerken der Francis ZONDAG. 2e gebed van Gentilis van Mantelica, 1 laar; 3e van dien H. Laui Justinianius; 4e voor den v RECHTSZAKEN VREDESGERECHTSHOF. Geestelijke beschuldigd van smaad, vrijgeproken. Voor het vrediesgerechtsihof te 's-Gravenhage is behandeld een zaak tegen een R.K. geestelijke uit Hilversum, G. J. P.. die door den vrederechter te Amsterdam was vrijgesproken van een- be schuldiging van smaad. Tegen deze vrijspraak had de officier van justitie hooger beroep aanige- te-ekend. Eind Mei 1940 zou de geestelijke tijdens huisbezoek bij een parochiaan over eien inwoner van Hilversum hebben gezegd, diat hij gehoord had, dat dezs Hilversummer vóór het uitbre ken, van dein oorlog Duiitsohe uni formen had bewaard. Ook zou verdachte zich 'hebben uitgelaten, dat N.-S.B.'ers landverraders wa ren-, Verdachte erkende in zeer voorzichtige bewoordingen in een gesprek wel iets in vragenden vorm te hebben opgemerkt, doch, daar hij den betrokken inwoner in het geheel niet kendie, kon er geen sprake zijn van smaad, te meer d'aar de ten laste gelegde uitdrukkingen bij huisbezoek wa ren gezegd. De procureur-generaal, m-r. Van Vloten, wees er op, dat het ten laste 'gelegde feit reeds in de eer ste wélken na den oorlog is ge pleegd. Uit de verklaringen van dien geestelijke blijkt, dat hij niet dien opziet had nuChtbaarheiiidi te geven, weshalve de procureur- generaal bevestiging van het vrii- sprekend vonis vroeg. „Tel." ECONOMISCHE REC1 Het zwarte schaap. In h< la-nld van dein landbouw; Ooistrom te B odiegri liepen, op 23 Maart tien sd o-p 24 Maart liepen er nogi Een- ziwart schaap was dien in den zwarten handel ve men, waarvoor G. Sluy-k te graven zou hebben ge Daarvoor stond hij nu bi Haagschen economisdhen re mr. Veldman, terecht, en 1 de. Het was uit arm'oe ge! zeide hij. De officier von voor dergelijke diefstallen ke straffen opgelegd moeten d'en en 'hij vorderde een ja drie maanden gevangeni met aftrek van preventief; nis tien maanden gevan straf roet aftrek van previ Bijgelicht. J. H. Fa Bodegraven had vot lichtje gezorgd, toen dioor i het schaap werd gestolen was niet zij-n .eenigste assist want hij stond ook terecht hulp bij -het clandestien sla Een jaar en drie maanden l gencssbraf met aftrek van pi tief vorderde de officier; een jaar gevangenisstraf i trek van preventief. De man, die niets zag. 1 Zon, te Zo et er wou de! van controleurs een stopsein hij des avonds over den reed. Maar dat seintje had h gezien, zoo betoogde wero bij den- rechter. De officier meer over heit geval wet stelde voor, de controleurs

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2