r rERDAG 4 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N° 10650 „aux: Papengracht 32 - Giro 103003 Ifoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN c. m. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiimer, Hoofdredacteur. landing in Calahrië duitsch eermachtsbericht. jt Duitsche weermachtsbe- van Vrijdagmiddag luidt: n den Zuidelijken sector van Oosteliike front werden ook iren de herhaalde aanvallen bolsjewisten in de gebieden Westen van den Mioes en ■al ten Westen van Charkow zware en afwisselende ge len afgeslagen. Eigen tanks igen daarbij on verrassende t vijandelijke troepenopstel- m binnen en vernietigden ukken geschut, alsmede ver- idene vijandelijke tanks, den centralen sector van front zijn nieuwe, zware ge iten in de gebieden Ssefsk, Zuidwesten en ten Westen Wiasma aan den gang. de ochtenduren van heden den Engelsche troepen aan uid-Westeliike punt van Ca- ië. Gevechten met Duitsche Italiaansche bewakingstroe- zijn aan den gang. irmaties van de Duitsche tmacht vielen overdag en nachts schepen voor de Oos- ke kust van Sicilië en in het :ebied ten Westen van Al- s aan. Verscheidene vijande transportschepen werden bommen van zwaar kaliber offen. Duitsche jagers scho- gisteren bii Napels 18 vij an ke vliegtuigen neer. Lucht- ht en marine vernietigden 1 :n het kustgebied van de be- gebieden in het Westen en Bn den Atlantischen Oceaan liegtuigen. 1 ikele vijandelijke vliegtui- ondernamen in den afgeloo- 1 nacht storingsvluchten boven t-Duitschland. rer den na wekenlange zwa- evechten geëindigden slag in aocht bii Orel wordt na de 'indiging van de stelselmatige uiming van dit gebied thans eld: nder bevel van generaal- maarschalk Von Kluge en Braai-kolonel Model hebben men van het leger, doeltref- 1 gesteund door vliegende naties van de luchtmacht en luchtdoelartillerie. die onder iel stonden van generaal-ko- b1 Ritter von Greim. in de ht bii Orel in een materiaal- van den grootsten omvang ;n een groot concentrisch iiewistisch offensief van 11 ;rs standgehouden. De vijand gde ondanks ziin geweldige erioriteit niet in de beoogde rbraak van het Duitsche ut. Alle stormloopen van den ind ziin op het heldhaftige zet van onze troepen te plet- geloopen. De bloedige ver en van den vijand ziin zeer 12. Hii verloor meer dan 14.000 angenen. 5114 tanks en 854 tken geschut werden vernie- i 2119 vliegtuigen werden rgeschoten. n dezen grooten af weerslag iben zich de 6e Riinsch-West- Ische, de 31ste Neder-Saksi- e. de 36ste Riinpaltische in- teriedivisie. de 10e Neder- ersch-Opperpaltsische pant- srenadiersdivisie. de 4e Main- nkische pantserdivisie en de te Wurttembergsch-Baden- e stormdivisie bi.izond.er on- scheiden". e Engelsche landingsoperatie kwam niet onverwacht. n militaire kringen te Berlijn rdt inzake de Engelsche lan- igsoperatie in Calabrië ver- lard. dat gedetailleerde be nten op het oogenblik nog 't zijn ontvangen. Naar alle tarschiinli.ikheid bevindt zich Calabrië voorloopig ongeveer i vüandeliike divisie, die van ulië uit overstak naar de om ging van Reggio. Of Reggio f reeds betrokken is bii de nSsooeraties, staat nog niet st. Men wiist iedere voorspel- S over de ontwikkeling en t doel van deze operaties van band. Het verrassingsmoment HET HARDEN DER JEUGD Op den drempel van het vijfde oorlogsjaar houdt de Duitsche jeugd den „Tag der Wehrertuech tigung der Hitler-Jugend". Zij bewijst aldus den wil van het Duitsche volk tot den strijd tot aan de definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jonge mannen niet als kanonnenvleesch naar hst front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoodanig op, dat deze bij het bereiken van den leeftijd, waarop zij voor den militairen dienst geschikt is, lichamelijk en geestelijk voor bereid is voor den dienst bij de weermacht. Deze opvoering on derscheidt zich essentieel van de Sovjetmethode om kinderen met de wapens te doen oplei den en in den strijd te sturen. Een essentieel kenteeken van de Duitsch Wehrertuechtigung is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grond slag. Zij wekt naast de opvoe ding tot lichamelijke handigheid en kracht in de eerste plaats sol dateske deugden als moed, dis cipline, kameraadschap, eerge voel en strijdgeest op. De eigen lijke Wehrertuechtigung beperkt zich tot de opleiding van de oudste leeftijdsklassen in schiet en terreindiènst in een voor de jeugd geschikten vorm. Deze op leiding is verschillend al naar gelang de jongemannen behoo- ren tot de motor-, marine, Flie- ger- of Nachrichten-Hitler Ju- gend. Een drieweeksche cursus van telkens de oudste leeftijds klasse in een Wehrertuechti- gungslager der Hitier Jugend vormt het eind van de Wehrer tuechtigung. Hier wordt den jongeling in een gelijkgezinde, gelijkgeorienteerde gemeenschap van kameraden het tot nu toe geleerde nog eens bijgebracht. Het mooiste succes van deze Wehrertuechtigungslager is de houding van den jongen Duit- schen soldaat aan het front. Het jonge Duitsche geslacht vormt geen vervanging in den ge- bruikelijken zin, doch bestaat veeleer, zooals telkens weer wordt bevestigd, uit op de beste wijze opgeleide soldaten, die ten volle hun man staan en een ge vechtstroep vormen, zooals geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in dezen strijd niet aan den kant wil staan, ont vangt in Wehrsportlager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke opleiding, als de Duitsche kameraden. In zeer nauwe samenwerking met de Waffen-S.S. leidt de Hitler-Ju gend in deze kampen behalve Vlamingen. Denen. Walen en Noren ook jonge Nederlanders op. die zich vrijwillig aanmelden voor de Germaansche Wehrer- tuechtigingslager. Reichsjugendfuehrer Arthur Axmann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertuechti gung der Hitler-Jugend" een op roep gericht tot de jeugd, waarin hij zegt: „Het is onze vaste wil en be sluit onze prestaties in den vol genden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke nieuwe jaarklasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht te ge ven. Laat ons sterk zijn in geloof en vertrouwen, verheven boven kleinmoedigheid en twijfel. Laat ons met dapper hart met volhar ding, taaiheid en standvastig heid groote en kleine zorgen en smarten dragen. Wij willen als jeugd in dezen oorlog de nooit stokkende adem van ons volk zijn". Deze belijdenis van de Duit sche en bovendien van de overige Germaansche jeugd bij het begin van het vijfde oorlogsjaar is het mooiste bewijs voor de groote, volhardende kracht van het Duit sche volk en het jonge vereenig- de Europa, om den oorlog door alle hardheden van den tijd tot 'n zegevierend einde te brengen. MOMENTJE speelt. naar~het oordeel van ge noemde kringen, hier geen rol. omdat sedert langen tijd met een dergelijke mogelijkheid reke ning was gehouden. Naar Aftonbladet uit Londen meldt blijkt uit de naar Londen geseinde uittreksels, dat de bol- siewisten de geallieerde landing op het Italiaansche vasteland niet als gelijkwaardig met een tweede front beschouwen. De luchtoorlog nieuwe luchtaanval op berlijn. In dien nacht van 3 op 4 Sep tember hebben formaties Brit- scbe bommenwerpers opnieuw het gebied van Groot-Berlijn aan gevallen. Reeds verscheidene honderden kilometers vóór de Rijkshoofdstad werden de Brit- sche eekaders, naar D.fJ.B. ver neemt, door sterke escadrilles Duitsche nachtjagers aangevallen en (met succes bestreden. Een gantal vijandelijke vliegtuigen stortte reeds tijdens de eerste fa- ze van den aanval neer. Batte rijen. zware en. zwaarste lucht doelartillerie legden om het ge- heele gebied van Grooit-Berlijn een dichte vuurverspierring. Bij een poging om deze te doorbre ken stortten verscheidene vier motorige bommenwerpers bran dend neer. Verwacht mag wor den. dat het verliescijfer van den vijand' aanzienlijk is'. De Britten wierpen hun bómmen zeer ver spreid over het stedelijk gebied van Berlijn, vooral in d'e buiten wijken. Het terreurkarakter ook van dezen aanval staat ondubbel zinnig vast. Wederom wierden woonwijken, ziekenhuizen, ker ken en andere cultuurmonumen ten getroffen en vernield. De Berldjinsche bevolking trad bij de bestrijding van de ontstane bran den opnieuw krachtig op en legde een Ibewonderenswaairdige hou ding aan den dag. oogstland. Ik zie nog altijd vrouwen in het koren. Als ik mijn oogen sluit naar 't eindloos verre land, dat naar de bergen klimt, zie ik haar hand, ,i die zwiert het graan in vastgetrokken voren. 4 Een donk're hoofddoek dekte hoofd en schouders, de rokken zwierden op den maatgang van haar tred, zij had haar kind'ren ergens neergezet, hen drukte zwaar de arbeid hunner ouders. En de aarde schonk wat zij zich niet bespaarden aan golvende oogst, en zie zij werden oud. En moede, blijde oogen zagen, dat er goud gegroeid was op de kromme rug der aarde, Hoe vielen stil toen mijn begeerigheden, waar deze grond de boeien had geslaakt in tijdloosheid, door God voor ons gemaakt en wat wij dwaas tot zware zorgen smeedden» Hoe zou 'k weer willen zien die lange voren, en volgen dezer vrouwen vaste baan, ik zou oneindig in haar voetspoor gaan en 't telkens ruischen van haar rokken hooren. nieuwe slag aan de donetz. De A.N.P.-corraspondent meldt: Aan. het Oostelijk front is giste ren een nieuwe groote slag ont brand en wel in den sector van de centrale Donetz. De bolsjewis ten vielen hier na een artillerie- voorbereiding met meer dan hon derd batterijen massaal aan. Na dere gegevens ontbreken nog. luchtaanval op parijs. Op den vierden verjaardag van de gemeenschappelijke Engelsch.| dat 'de Rijksdag na het hooren deze verklaring, haar zal lige vrede is en vervolgens: „Om dezen echter te bereiken, wordt van ons allen standvastigheid en kalmte verlangd. De beteekenis van onze tot nu toe gebrachte groote offers kan ervan afhan gen. hoe overleed en gediscipli neerd wij in critieke fazen kun nen handelen. In de eerste plaals is er eensgezindheid ijoodig, die thans even onontbeerlijk is als in de dagen van den winteroorlog. Slechts wanneer^ het Finsche volk in een onwrikbaar gemeen schappelijk front staat, kan het de groote moeiliikheden over winnen die het op ziin weg ont moet. De regeering verwacht. Fransche oorlogsverklaring aan Duitschland hebben Anglo-Ame- rikaanscbe vliegtuigen Parijs ge bombardeerd. Het agentschap Ofi meldt, dat die Anglo-AmerikaanG'Ch'e vlieg tuigen thans de Fransche hoofd stad zelf hebben aangevallen en vier van eik militair doel dooid en vernieling hebben gebracht. De aanval geschiedde des ochtends terwijl de zon scheen. In enkele minuten zijn in de getroffen dea len der stad talrijke gebouwen ingestort, de bewoners onder zich begravend. In drie straten van eenwijik zijn 25 huizen volkomen vernield en vele andere bescha digd. Onder de vernielde gebou wen bevindien zióh een kerk en een ziekenhuis van het Roode Kruis. Het aantal diooden werd gister avond' door Ofi opgegeven als 64. Bovendien zijn 220 personen ge- W'Ond. de bijeenkomst van den finschen rijksdag. Omtrent de gisteren gehou den niet openbare bijeenkomst van den Finschen Rijksdag is gistermiddag de volgende offi- cieele verklaring uitgegeven. In het Rijksdaggebouw is Vrij dag om 10 uur een plenaire zit ting gehouden, waarin minister president Linkomies buiten de agenda om een verklaring heeft afgelegd over den politieken toe stand. Het voornaamste gedeelte van de door den ministerpresident afgelegde verklaring betrof po litieke kwesties. Hij behandelde den Finschen verdedigingsstrijd, de positie van Finland in den tegenwoordigen internationalen toestand en de betrekkingen van Finland tot de overige staten. Tenslotte merkte de minister president op. dat het doel in de eerste plaats natuurlijk een vei- soedkeuren en tot de orde van den dag overgaan". de toestand in denemarken. Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse be vestigd, dat de kalmeerende ten- denz in Denemarken voortduurt, zoodat, indien zich geen nieuwe storingen voordoen, verwacht kan worden dat de als gevolg van den staat van -beleg geno men maatregelen verzacht zullen worden. In dit verband wordt het reeds bekende feit, dat de onlusten van buiten af zijn ontketend, door een in den buitenlandschen dienst van het Reuterbureau verspreid bericht helder belicht, de stem der s.s. Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I op golflengte 415 me ter naar de stem der S.S. Onder werp. S.S.-opleidingskamp Ave goor. Een dag uit het leven van een S.S.-man. Deel 4. volgens hetwelk de leider van de z.g. „vrije Denen" in Londen ver klaard heeft: „Nu is datgene ont staan wat wij wilden" ro uwbije e nkomst van DE sobranje. Gisterochtend heeft die Bul gaarsche minister-president Filof een rouwibijeenkomst vain die So- branje ter nagedachtenis van den overleden tsaar geopend. Na de opening las d'e minister-president de proclamatie voor over dien dood van den tsaar. De afgevaar digden hoorden staande de pro clamatie aan. Vervolgens voerde de voorzitter van de Sobranjie, Kalfof het woord en huldigde in een korte rede het werk, de ver diensten en de prestatie van den tsaar voor den Bulgaarschen staat en het Bulgaarsche volk. Vervolgens las die minister president de tweede proclamatie van de reigeering voor, waarin de troonopvolger, prins Simeon, von Tirnovo tot tsaar Simeoia II wordt uitgeroepen. Deze procla matie der regeering werd met levendige toejuichingen helgroet met de kreet „Lang leve tsaar Simeon II". Daarna las de voorzitter van de Sobranje een tweede rede voor, waarin de afgevaardigden van de Sobranje en het Bulgaar sche volk werden aangespoord den jongen tsaar trouw te zijn en hem te steunen bij zijn zware 'verantwoordelijkheid, opdat die nationale Bulgaarsche eenwor ding ook in de toekomst gewaar borgd blijft. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, reikt persoonlijk al* een der eerste dragers de eerste gewonden-sportonderscheidingsteeken* ht Nederland in het kader van groote sportdemonstraties der ffy- en PoL Sportgemelnschaft uit W Bildberlchter Fritr/Stapf/Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1