[JDAG 3 SEPTEMBER 1943 34STE JAARGANG N°- 10649 aas: Papengracht 32 - Giro 103003 oon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. [et eigendomsrecht citeerden dezer dagen uit «eschrift van pater dr. tnr. linus, capucijin, het volgen- et moet voongoed gedaan, niet de opvatting, dat men sijin eigenidoun naar willekeur omsprinigen, zonder zidh te muneren om de gevolgen van Jiandtelwiize voor de ge- sfihap. In éen goed-geordien,- emeensobap msoiet iedereen 'ligen persoon in dienst stiel- Van het gezamenlijk wel- sstreven; hoeveel te meer joederen!" t moet voor goed gedaan zijn de liberale opvatting over igendomsnechlt! jeginsel staat vast, dat ie der iet recht heeft, om goederen ersoonlijk bezit te hebben, >ver vrij te beschikken, ze eigen goedvinden te behee- >n door erflating te verma- Dit natuurlijk recht kan de iei'd den meniscih niet onfnie- Maar de uitoefeninig ervan zii regelen, de beschikkings- eid moet zij binden, wan en inzooverre een geëven- ;d algemeen belang zulks Ëlijfceliik eischt. it instituut van den priyaat- idom beschouwen wij als ntastbaar. De mate van re- tg en binding zal naar plaats, en omstandigheden verschil- zijn. de encycliek „Quactragesimo i" wij'St Paus Pius XII zoo s slijtk op gevaren naar twee en wat betreft het juiste be- van het eigendomsrecht: wee uitersten moeten daar- orgvuldig vermeden worden, rijl men n.l. door de ontkem- r of verzwakking van het so- t en publiek karakter van bet idomsreoht vervalt tot het „individualisme", of daar bijkomt, zoo loopt ook de teele of gedeeltelijke ontken van bet particulier en imdi- eel karakter ervan onvenmij- i uit op „collectivisme" verder zegt de Paus: »gst nuttig en verdienste- 11 ujin daarom de pogingen van die, zonder afbreuk te doen de eendracht en aan de zui- eid van de. traditioneele leer Kerk, den aard van die ver- iltinigen trachten te bepalen e grenzen, vast te stellen, die die eisoben der samenleving i ïld zijn zoowel aan het eigen- s specht als zoodanig als aan 6 gebruik of de besteding der ttidiommen; daarentegen ver- i en zij in een zeer ernstige ling, die het individueel ka- er van den eigendom zooda- trachiten. te verzwakken, dat et feitelijk vernielt igen". n slotte nog dit citaat: „Daar- kan het Staatsgezag, steeds urlijk voorgelicht door de urwet en de goddelijke wet, r nauwtoenuig bepalen, wat, ,1 het oog op dê noodzakelijke ten van het algemeen belang, bezitters al of niet geoor- I is iin het gebruik van hun Paus waaredbuwt er voor, karakter van den om niet zoodanig te ver en, diat het feitelijk wordt lietigd wat kan geschieden door te hooge belastingen. Blderzijds waarschuwt die Paus roor, 'het sociaal en publiek (kter van het eigendomsrecht te ontkennen of te verzwak- wat kan geschieden als de at nalaat bindende voorschrif- te geven voor het gebruikeder Ktanmen. et doel, dat de mensch bij al handelen en streven voor tn moet houden, is niet alleen persoonlijk welzijn, maar ook welzijn der gemeenschap, Tvun hij lid is. Op dit gezon- redelijke beginsel is gebouwd looiaal zegenrijike leer van de o.a. neergelegd in „Quadra- Anno". over het eigen- t. 'ji zullen, ooik rua den oorlog hebben een gebonden iie natuurlijk antders Het vijlde oorlogsjaar in ARTIKEL VAN Dr. GOEBBELS. Dr. Goebbels wijdt in „Das Reich." een hoofdartikel onder het opschrift „Het groote drama" aan beschouwing naar aanleiding van het aflooipien van het vierde oor logsjaar. Wij meenen te mogen aannemen, zoo schrijft de minis ter, dat geen der vijandelijke Staatslieden en geen van de ge heime machten, die begin Sep tember dezen oorlog ontketenden, zich destijds een duidelijk beeld helbben gevormd van de ramp zalige gevolgen van hun nood- lottigen aanslag. Zij handelden uit haat, minderwaardigheidsge voel en ideologische overdreven heid en meenden beslist in hun kortzichtigheid, dat het door hun vereende krachten gemakkelijk en binnen niet al te langen tijd gelukken zou het Duitsehe volk den doodelijfcen. stoot toe te bren gen, dien zij ondanks de ijverig ste pogingen in Versailles ver zuimd hadden.. Men kan nauwelijks beweren, dat er in die coalitie, die in Sep tember 1939 zich tegenover ons plaatste, ook maar een enkele staatsman met constructieve voorstellingen te vinden was. die een moderne wereldopvatting en volfcenorde voorstond, Hat was en het is bij hen op alle gebied reactie in reincultuur. Him plan was het Rijk terneer te slaan, om dat zich daarin de levenshonger van 'de overbevolkte jonge vol ken al te spontaan aandiende. Men wilde Duitschland niet laiten komien tot het tot ontwikkeling brengen van zijn hem door God gegeven krachten. Vandaar de oorlog. Het Duitisdhe volk en zijn lei ding, zoo verklaart dr. Goebbels nog eens met klem, dragen geen schuld aan dezen oorlog. Die is hun opgedrongen. Onze bedoelin gen en plannen lagen uitsluitend op het gebied van dein vrede, bij ons Stielen in tegenstelling tot onze vijanden geen interne zwak heden waar te nemen, waaruit slechts door oorlog nog een uit weg te vinden was. Het Ri.i'k was sterk, hecht aaneengesmeed en naar alle kanten geconsolideerd. De minister herinnert eraan, boe ernstig de toestand van het Rijk bij bet begin van den oorlog was: in het Westen maakten Groot-Brittaninië en Frankrijk zich op tot den vernietigingsstrijd tiegien het Duitsehe v-oltk; op het gebied van den oorlog ter zee 'was Engeland vastbesloten het Duitsehe volk opnieuw door mid del van de blokkade langzaam uit te hongeren: in het Oosten ondernam bet Poolsche leger de van grootheidswaanzin getuigen de poging door te dringen in het Duitsehe gebied en daarachter stond hat bolsjtewiame op de loer, om elke gunstige kans, die zidh bood, te gebruiken, om. het Rijk den doodssteek toe te brengen. Het is den Fuehrer gelukt door een souverein-e, superieure stra tegie den verstikkingsring te ver breken. die ons bij het begin van den oorlog omvat hield. Niet één stad van het Rijk werd door den vijand ibezeit, doch land voor land en militaire macht na militaire macht,- die ons bedreigden, of ge heel terneer geslagen of zoo ver in eigen land teruggedreven, dat er thans geen sprake meer kan zijn van éen territoriale bedrei ging van het Rijk. Het zwaard van de vijandelijke blokkade ter zee bleek stomp te zijn. Wij kunnen, thans noch wat voedsel noch wat grondstoffen betreft meer uitgehongerd wor den. Wat wij voor de overwinning inoodig hébben bezitten wij. Wij moeten het slechts verdedigen. Wij zitten, zooals reeds vaker is gezegd, aan den langsten hef- boomanm, en waranéer de vijand gebonden dan in oorlogstijd, maar: gebonden, gericht n.l. op het gemeenschapsbelang. Daarbij zal de overheid! moeten, werken voor een zuivere opvatting van hét eigendomsrecht, niet afwii- kendi van dien rechten weg noch ter linker- noch ter rechterzijde. ook maar eenige mogelijkheid zag ons de vuistpanden, die onze overwinning garandeeren, te ont nemen, dan zou hij dit liever van daag dan morgen doen. Hij ziet die niet. vandaar dat hij de oor logvoering overbrengt op een ge bied, waarop hij zich nog steeds een waar meester hééft getoond: bij voert den oorlog evenals in dén eersten wereldoorlog in plaats van tegen onze soldaten tegen onze vrouwen en kinderen. Destijds trachtte hij de overwin ning door honger, thans door phosphor te behalen. Destij.ds zijn wij hem het antwoord op zijn ter reur tegen het vaderland schuldig gebleven, thans moeten wij het destijds verzuimde herstellen. De minister wijst erop. dat Duitschland ook in tegenstelling tot zijn vijanden een heldter, vast omlijnd politiek doel heeft. De staatslieden van de vijandelijke coalitie willen de fouten van Ver sailles herhalen en. zoo mogelijk nog overtreffen. Wij willen die vermijden en overwinnen. De volken van Europa moeten, bij de verdeeling van hun sympathieën voor de beide oorlogvoerende partijen ook beslissen of de el lende van den na-oorlogstijd van destijds, op gigantische wijze ver- mieerd, zich zal herhalen of dat Europa dit keer na den oorlog beter zal beginnen. De minister noemt de vraag, hoe lang de oorlog nog zal duren, maar al te natuurlijk. Want de oorlog stelt aan alle volken eisehen, waarbij die van den vo- rigen oorlog verbleeken. Ook dit is een bewijs, dat het om het ge heel gaat. Én daarom zal hij zoo lang duren, tot een duidelijke be slissing valt. De minister wijsit verder op de gereserveerde scepsis ten aanzien van het verdere verloop van dien oorlog, dat de laatste weken meer en meer bij de Engelsche en AmierikaanisChe openbare mee- ning valt waar te nemen. Men ziet langzaam in Londen en Was hington in, dat de Anglo-Amieri- kaamische successen van de jong- siten tpd geen overwinningen in den zin van oorlogsbeslissimgieri waren en dat men zelfs niet eeni- germate in de nabijheid van het centrumvan onze oorlogvoering is gekomen. Diit inzicht is in over- eensteaning met de feiten. Ook de hoop en verwachtingen door den vijand op de lucbtterreur ge steld zijn niet in vervulling ge gaan. Daarenboven begint bij den. vijand het slechte geweten, dat door ons zwijgen nog te meer wordt aangemoedigd, zich af te vragen, hoe te zijner tijd het Rijk zal antwoorden op de onmienschie- lijkhsden van de vijandelijke oor logvoering in de Lucht. Men. had gehoopt, de slachtoffers van de bomterreur als bondgenooten te kunnen winnen. Het tegendeel is het geval. Zij vragen niet naar leugenachtige vijandelijke propa ganda, zij roepen om vergelding. De vijand heeft zich dus in alles, wat den oorlog en het Duitsehe volk betreft vergist. Hij onder schat niet slechts ons oorlogspo tentieel, doch ook ons ooriogs- monsel. Wij hebben dezen oorlog nie ge wild, zoo schrijft de minister ten slotte. Hij geeft ons derhalve geen vreugde, doch is voor ons slechts een bittere plicht. Doch miooit mag die vijand eraan twijfelen, of wij dezen plicht getrouw tot de over winning zullen vervullen. Daar toe zijit front en vaderland op de zelfde wijze besloten. Recht op, met trotsChe houding stappen wij van het vierde in het vijfde oor logsjaar over. Wij zullen strijden en werken tot de overwinning ons is. De Duitsehe pers bij het begin van het vijfde oorlogsjaar. De Duitsehe pers stond giste ren geheel in het teeken van het begin van het vijfde oor logsjaar. In artikelen en foto's komt het onvoorwaardelijke ver trouwen in de overwinning van het Duitsehe volk en de ijzeren vastberadenheid voor den strijd en de eindoverwinning tot uit drukking. Opschriften over de geheele breedte van de pagina's TERREURAANVAL OP CIVIELE VEERBOOT Verscheidene Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen hebben he den in de vroege ochtenduren in de provincie Zeeland in duik vlucht de voor het civiele ver keer dienende veerboot „Prins Hendrik'" aangevallen en met boordwapens beschoten. Het schip is gezonken. Aan boord bevonden zich 30 personen, van wie er 24 verdronken ziin. De slachtoffers ziin allen Nederlan ders. 18 hunner bevonden zich aan boord als passagiers, terwijl 6 tot de bemanning behoorden. Bovendien werden op andere plaatsen in het land 2 booten van de civiele scheepvaart met boordwapens beschoten, waarbij drie Nederlanders den dood heb ben gevonden. Dit bericht toont ons weer in schrille kleuren een oorlogvoe ring. welke deze week nog de Paus in ziin radiotoespraak en ook reeds vroeger met al de kracht van ziin geestelijk gezag heeft veroordeeld. Ofschoon in de moderne oorlogvoering de grenzen, die de fronten vormen, ziin weggevallen en door de luchtoorlog de burgerbevolking in den strijd betrokken is ge worden en haar eigen zware aandeel te dragen krijgt, is het toch voor iedereen duidelijk, dat striidmethodes. welke geheel al leen gericht ziin op niet-strii- dende burgers niet scherp ge noeg veroordeeld kunnen wor den. Dit is niet alleen meer de tragische realiteit van den oor log. maar. zooals de Paus in ziin radiotoespraak zeide. een strijd wijze. waardoor „in alle landen de afkeer groeit van de wreed heid der methoden van een to- talitairen oorlog, die elk eerliik begrip en elke vorm van godde lijk en menscheliik recht te bui ten gaat". diensten ruilen tegen rantsoen als „Duitschland eenig, sterk en hecht", „Standvastig, onwrik baar, bewust van de overwin ning' en „Met de overwinning voor oogen het vijfde oorlogs jaar in" wijzen op de groote be- teekenis van deze militair-poli tieke mijlpaal in de wereldge schiedenis. terwijl uitvoerige artikelen de prestaties naar vo ren brengen van de Duitsehe weermacht en haar bondgenoo ten. „Alle voordeelen aan den kant van Duitschland/' is het op schrift van een in de „Berliner Boersen Zeitung" verschenen ar tikel, dat de stemmen der bui- tenlandsche pers weergeeft. Kaartschetsen laten bovendien de veranderingen van den mili tairen toestand ten gunste der .Asmogendheden zien sinds het begin van den oorlog en vertoo- nen de sindsdien geweldig uit gebreide bewegingsvrijheid van Duitschland en zijn bondgenoo ten. In beeld en woord worden ook de meest markante gebeurte nissen der afgeloopen vier jaren op den voorgrond geplaatst en- herhaaldelijk komt men in tee- kernn# of foto het vastberaden gelaat tegen van den Duitschen soldaat. Dit alles verzinnebeeldt den onibuigza-men wil tot den strijd zonder compromis van Europa om zijn vrijheid. REDE VAN SAUCKEL. Gouwleider Sauckel heeft te Pariis voor persvertegenwoordi gers het woord gevoerd over kwesties van den arbeidsinzet. Tijdens het veriooD van ziin uit eenzettingen sprak hii ook over de gevechten in het Oosten. De huidige oorlog vergt van het door de Soviets geknechte Rus sische volk enorme bloedige of fers. Stalin en ziin opdrachtge vers bekommeren zich daar wei nig om. want na een overwin ning hopen xle tegenstanders millioenen Europeesche arbei ders ter vervanging te krijgen. In het belang van de Europee sche arbeiders moet de pers 'op MOMENTJE VERKEERSAGENTEN. Hebt U bii alles wat er af geschaft is in dezen woeden denden tijd er ooit wel eens aan gedacht, dat ook de ver keersagent gevallen is als slachtoffer van de huidige menschenvernietiging? De verkeerslichten ziin uitge schakeld öf vanwege de vlieg tuigen óf wegens het electri- citeitsrantsoen en de agenten hebben misschien ook geen textielpunten genoeg om wit te jassen te kunnen koopen. al beweert Palthe ook nog zoo luid. dat je met twee witte lakens wonderen ver richt. In ieder geval moesten wii vroeger iedere centime ter. waarop wii ons voortbe wogen terdege uitkijken om niet getorpedeerd, platge drukt en begraven te worden en tegenwoordig scharrelen wii in het donker rond zon der dat er een verkeersagent naar ons kiikt. De enkele auto's met aanhang- of inge bouwde fornuizen en ledikan ten op de tweede verdieping zien wii met minachting gaan en het is nu een koud kunst je geworden je eigen ver keersagent te ziin nu iedereen biina een heele straat voor zich zelf heeft. En de Weermachtauto's, die door de straten rossen, rijden recht toe recht aan en maken geen ongelukken, ook zonder verkeersagenten. En. indien zii nu geoensionneerd zijn of od wachtgeld zijn gesteld, moeten zij wel met leed wezen zien. dat het zonder hun hulp ook gaat. DE NIEUWE REICHSKARTE FUER URLAUBER. Met ingang van 3 September 1943 wordt de nieuwe Reichs- karte fuer Urlauber in gebruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig verklaarde kaart. De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur. Op eiken bon' daarvan komt een schildje voor. hetwelk de waarde van den bon aan geeft. Rondom dit schildie is de letter „U" gedrukt in geel-witte kleur. De bonnen van de nieuwe Reichskarte fuer Urlauber geven recht op het koopen van de daarop vermelde artikelen tot de daarbii vermelde hoeveelhe den. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitsluitend geldig ziin. wanneer zii zich bii aanbieding in den winkel of het restaurant aan de kaart bevinden. De win kelier of restaurateur moet dus de bonnen van de kaart verwij deren. Bovendien moet de kaart voorzien ziin van naam en adres van den gerechtigde. Indien aan de genoemde vereischten niet wordt voldaan, ziin de bonnen niet geldig. De bonnen van de thans in omloop gebrachte Reichskarte fuer Urlauber ziin geldig tot 14 November a.s. het geen bliikt uit de daarop voor komende woorden: „Gueltig 14/ 11/43". De detaillisten kunnen dus bovenbedoelde bonnen, geplakt od ODplakvellen MD 147/03 bij de distributiediensten inleveren. Zii moeten daarbii een afzon derlijk ontvangstbewijs gebrui ken. Detaillisten en instellingen, die niet voldoende bonnen van de Reichskarte fuer Urlauber ontvangen om daarop een toe wijzing te verkrijgen, kunnen deze bonnen bii de distributie bonnen. dit enorme gevaar wiizen. De aan het Duitsehe volk opgedron gen oorlog is dus een beslissings- striid voor de beschaving en so ciale rechtvaardigheid. Duitsch land striidt thans voor Europa en daarom doet Duitschland ook een beroeD on den goeden wil van alle Eurooeesche arbei ders.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1