3)e, Q&idódvi Soti/ta/ut fERDAG 28 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10644 BEKENDMAKING MOMENTJE aus: Papengracht 32 Giro 103003 loon: Redactie 20015. Admin. 20935 - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. slag aan het Ooste lijk front rERLIEZEN DER SOVJETS. A.N.P.-correspondent te in meldt: itaire kringen te Berlijn en zich druk bezig met den and aan bet Oostelijke front, verklaart tihairas, dat de bol- isten dusdanige verliezen manschappen en materiaial en geleden, dat zij niet mteer lart zullen zijn die eentijidis op- lde plannen uit te voeren, erliezen, die zij in de eerste i weken van bun offensief en geleden, staan in geen mding tot de voordieelen, e zij behaald hebben. Men in dit verband oak op En- lie persstemmen, onder meer Daily Herald", die zeggen, nen moet twijfelen aan die ijijkjheid van een hernieuwd ewistisch offensief in 1944 it bet in dit verband onjuist n thans reeds plannen voor olgend jaar op te stellen. bolsjewisten hebben het rtepunt van een strijd thans >1 en al naar het Zuiden ver st en wel aan het Mioes- bij Isjoem en bij Cbarkow. rerliezien, die zij hier echter atete dagen hebben geleden, vermoeden, aldius Berlijn, ij niet tot verdere groote lieve successen zullen bun- kernen. Daarvoor is de iteverspillmg te groot ge- t Als het voornaamste doel •olsjewisten beschouwt men rijjn nog steeds het herove ren de Oekrame en het in- m van het Duitsche Zuide- teger alsmede het bereiken dien Dnjeperlijfn, Men wijist orts oip, dat zelfs Moskou de e dagen niet meer spreekt een „doorbraakslag". Dit be dot Isjoem en Oharkow het- resultaat hebben opgele- als Orel en Bjelgorod. Nieu- itwikkelinigen acht men te in aan den anderen kant r niet uitgesloten. ZINDELIJKE VLIEGTUI- BOVEN NEURENBERG. ar het D.N.B. verneemt, ;n formaties vijandelijke nenwerpers in den afge- in nacht een terreuraanval in op de stad Neurenberg. Duitsche luchtverdediging Dt een aantal vijandelijke nenwerpers neer. SPITFIRES FEN NOORDFRANKRIJK NEERGESCHOTEN. 1 formatie Britsche vlieig- n is in den ochtend van 27 stus op gemiddelde hoogte Noord-Frankrijk gevlogen, aan bet D.N.B. gemeld 1. Duitsche Foeke-Wulf-ja- wnden den strijd met de vij- ijke formaties aan en soho- slgens tot dusver omitvangen iten drie Spitfiers neer. MENKOMST TUSSCHEN ARSCHALK PéTAIN EN LD MAARSCHALK VON RUNDSTEDT. secretariaat-generaal van irairuscbe staatshoofd deelt „Maarschalk Pétain en aal-veldmaarschalk vom stedt hebben op 27 Augus- en samenkomst gehad in de «ng van Viehy., In tegen- üigheid van den öhef der re- tsg hebben zij zioh in den van volkomen overeenstem- over verschillende kwesties faouden". CHURCHILL NAAR WASHINGTON. ar de Britsche iberichrtien- t uit Quebec meldt, is daar tel bekend gemaakt, dat ®ul zich in de eerste dagen te volgende week naar Roo it m. Washington zal bege- TOESTAND IN NOORD- AFRIKA. 1 Fi'ansch besta ursambte- in Noord-Afrika is erin ge it weer naar Frankrijk te rug te keeren. Volgens de „Ef fort" heeft hij over de in Noord- Afrilka beersohende toestanden o.a. het volgende verklaard: Het opheffen van de maatre gelen tegen de Jodien heeft voor al de Mohammedanen pijnlijk getroffen, De Anglo-Amerikanen zien thans reeds in in welk een gevaar zij zichzelf gebracht heb ben. De bolsjewisten eischien steeds nadrukkelijker en luider de verwezenlijking van hun eiscben. Hieraan kan geen paal en perk gesteld worden omdat de bolsjewistische pers noch onder de dissidenten, noöh ondier An- glo-Amerikaanscbe censuur valt. De antipathie tegen de nieuwe heersdhers in Noord-Afrika is zeer groot. De groote hoeveelheid kapitaal en de ongunstige om- wisselingskoens heben de geld circulatie in verwarring gebracht. De invoer is verboden en wan neer er iets ingevoerd kan wor den, dan is dit bestemd voor de Aniglo-Amerikanen. De planters hebben geen werkkrachten, zoo dat het geheele economische le ven stil ligt. De oogst staat te ver rotten op het land. Dit alles is, zoo besluit de ambtenaar, het re sultaat van de afigeloopen tien maanden. Koning Boris van Bulgarije. Over den gezondheidstoestand van koning Boris van Bulgarije is Vrijdag te 16 uur het volgende communiqué uitgegeven: „Slot Sofia, 27 Aug. Eenige dagen geleden is Z.M. de koning plotseling ziek geworden. Zijn ziekte was van den aanvang af zeer ernstig. Er dedên zich ook verschillende schommelingen voor in den toestand van den doorluchten patiënt. De zieklte was bijtijds en met zekerheid door het consult der dokters her kend, Een verbetering in den toe stand van den koning, die bedien is ingatredem geeft aanleiding tot de hoop, dat, wanneer zich geen verdere complicaties voor doen, het gevaar voor het oogen- folik als geweken kan worden be schouwd". He t communiqué was getee- foenid door dpn hofarts, dr. Das- kalof. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de duikboot ..Traveller" verloren is gegaan. Aan boord bevonden zich 65 man. Een Braziliaansch verkeers vliegtuig der liin Sao Paulo Rio de Janeiro is kort voor aan komst in Rio door nog onbeken de oorzaak neergestort. Van de 21 inzittenden vonden 18 den dood. o.m. de aartsbisschop Fon- seca van Sao Paulo. Uit een vooruitgeschoven loopgraaf roept een tolk met behulp van een megafoon de Sovjets, die slechts enkele honderden meters verder liggen toe,, den zinloozen strijd voor het Bolsjewisme op te geven. Talrijke Sovjets, die reeds ingezien hebben, dat de strijd tegen de Duitsche wape nenen nutteloos is en slechts bloedige offers aan menschen en materiaal kost, gaven reeds aan den oproep gehoor PK Waske/Atl-H/P m Voor het betreden en verlaten van afgebakende en door ver bodsborden aangegeven gebieden, bij Den Helder, IJmuiden, Sohe- veningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland een bijzondere ver gunning noodig, die verstrekt wordt door den plaatselijken mi litairen bevelhebber of in uitzon deringsgevallen door d'en Bevel hebber der Weermacht in Ne derland. De vergunningen moeten tijdig en schriftelijk worden aan gevraagd bij de plaatselijke Ne derlandsche politie-autoriteit in het betreffende gebied en wel bij de politiapresidenten in Den Haag en Rotterdam resp. bij de burgemeesters van Velzen en Den Helder, waarbij de bewijs stukken welke de noodzakelijk heid motiveeren, moeten worden ingeleverd of getoomd. Rijiksduit- schers of burgers (anigehoerige) van heit protectoraat Bohemen en Moravië moeten de vergunnin gen aanvragen bij dien voor het gebied bevoegden gevolmachtig de van den Rijkscommissaris (po- litie-ofificier). Burgers, die in dienst zijn van een binnen het afgesloten gebied liggende instantie van de weer macht, Waffen-SS, Duitsche po litie, O.T. enz. of werk moeten •gaan verrichten in opdracht van deze instanties, moeiten tot deze instanties een aanvraag richten. Zij. die werkzaam zijn bij groo- tere bedrijven, welke voor de be wapening werken, moeten, alvo rens zij hiun aanvraag indienen, bij hun bedrijfsleiding vragen, of deze bevoegd is tot het in ont vangst nemen der aanvragen. Vergunningen kunnen slechts verleend worden op dringende militaire, algemeene economi sche. administratieve of politie ke gronden. Met persoonlijke re denen. zooals familiebezoek, kan in beginsel geen rekening wor den gehouden: slechts in bijzon dere uitzonderingsgevallen (over liiden. ziekte, waarvan het le vensgevaarlijke karakter is aan getoond) kan er acht op worden geslagen, indien de omstandig heden het toelaten. Met nadruk wordt er op ge wezen. dat de bewoners der af gesloten gebieden ook voor het verlaten der gebieden een ver gunning noodig hebben. De ver gunningen ziin slechts geldig, indien zii worden getoond teza men met een officieel legitima tiepapier. waarop een foto van den houder voorkomt. Personen, die in de toekomst nog uit deze gebieden geëva cueerd worden, moeten de him verleende vergunningen bij het weggaan inleveren bii de plaat selijke politie-autoriteit. Den Haag. 28 Augustus 1943. Der General-Kommissar fuer das Sicherheitswesen RAUTER. S.S.-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. BINNENLAND VERKOOP VAN APPELEN EN PEREN ALLEEN OVER DE VEILING. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat telers van fruit en met name van ap pels en peren hun producten uitsluitend dienen aan te voeren op de veiling. Elke andere ver koop. in welken vorm ook, Is verboden. Tegen telers, handelaren en consumenten, die de wettelijke voorschrifften in deze overtre den. zal streng worden opgetre den. Geldigheidsduur vleeschbonnen. verlengd. Die geldigheidsduur van de vleeschbommen 33a, 33b, 34a en 34b is verlengd tolt en met 4 Sep tember. Op 30 Augustus zal een niiieuwe vleeschbon worden aan gewezen, welke geldig is tot en met 4 September. .Chauffeurs vallen on der de overwerkbe- schikking. De gemach tigde voor den arbeid heeft op verzoek van het Nederlandsoh Ar beidsfront, een beschik king uitgevaardigd, waarbij zijn overwerk- beschikking nr. 1 zoo danig wordt aangevuld, dat zij, met ingang van 30 dezer, mede van kracht wordt voor ar beid, waarop de rij tij- denwet van toepassing is. Hiermede zijn de chauffeurs dus ook on der de werkingssfeer van de overwerk be schikking gebracht. Als overwerk in den zin der overwerkbeschikking is thans beschouwd alle arbeid in fabrieken of werkplaatsen in den zin van de arbeidswet, als mede alle arbeid waar op de stuwadoorswet, dé steenhouwerswet of de rijtijdenwet van toe passing is en welke wordt verricht boven het bij of krachtens de desbetreffende wet daarvoor vastgestelde normale maximum aan tal uren per week. DE MENSCH. Wij zijn niet langer bruiloftsgangers Aan 's levens feestelijken disch, waar overvloed van versche vruchten en wijn van Godes wijngaard is, waar nu nog alle boomen bloeien waar in den winter ligt gespreid een zuiver witte sneeuwen wade, het kleed van Gods oneindigheid. Dit is de aarde, die God maakte voor aller mensehen blij bestaan, Hij liet er vogels door de luchten en visschen door het water gaan. En van dichtbij en van heel verre heeft Hij zijn vreugden ons gewekt, een hemel met milliarden sterrqn, die 's nachts het diepe duister dekt. Slechts wij met onze harde woorden en met één eigen harde wensch, verstonden niet die hooge gaven in licht en duister, wij, de mensch. Nu zijn wij niet meer bruiloftsgangers aan 't levens feestelijk festijn waar nu geen overvloed van spijzen en steeds meer leege plaatsen zijn. Wij hebben om ons zelf vergeten God in zijn wijze scheppingswet; Hij wacht tot onze harde woorden verzachten zullen tot gebed. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nedierlandtscthe gebied heeft den rijksarchivaris dr. A. Mieerkamp van Emfoden te Mid delburg, diie sedert 20 October 1942 belast is met de vertegen woordiging van den burgemees ter van Middelburg, definitief tot burgemeester van deae stad benoemd. Voorts heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie tot burgemeester be noemd: J. Kooistra te Hooge veen tot burgemeester van Anloo. L. C. Slings te Kortgene tot burge meester van Kortgene, J. van de Beke Callenfeld te Woerden tot burgemeester van Wijk bij Duur stede. en A. W. Bosschaairt te Utrecht tot burgemeester van Houten. DE NEDERLAND SCHE V OLKSDIENST. De persafdeeling van den Ne- derlandschen Volksdienst ver zoekt ons het volgende mede te deelen: „De Nederlandsche Vólks- dienst, ongebonden als hij is in maatschappelijk en religieus, zoowel als partijpolitiek opzicht, betrekt in zijn arbeidsterrein al le Nederlanders ongeacht hun politieke of geloofsovertuiging, die blijkens hun geestelijke en lichamelijke eigenschappen de dragers zijn van de Nederland sche volkskraoht en cultuur. Hij tracht met alle geëigende mid delen den noodtoestand, waarin de leden van bovenbedoelde ca tegorie buiten hun schuld zijn geraakt, op te heffen, teneinde mede door het waakzaam zijn in voorbehoedenden zin het geheel van het Nederlandsche volk te brengen op een hooger en beter niveau." Naheffing O.O.M. De On derlinge Oorlogschadeverzeke ring Maatschappij te 's-Graven- hage heeft voor het eerste half jaar van 1943 de naheffing in af deeling A (inboedels en be- driiven tot ten hoogste 50.000 verzekerde som) vastgesteld op 1.10 per duizend gulden ver zekerd bedrag. Over het tweede halfjaar van 1942 beliep de na heffing. welke toen voor het eerst moest plaats vinden, 1.30 per duizend gulden verzekerd bedrag. Voor de afdeeling B (ri sico's van grooteren omvang, zooals fabrieken, kantoorgebou wen en kerken) enz. is geen na heffing over het eerste halfjaar van 1943 noodig in tegenstelling tot het vorige halfjaar, toen on geveer evenveel als in afdeeling A moest worden nageheven. In afdeeling D (objecten met In de diergaarde Blijdorp te Rotter dam is dezer dagen een zebra-veulen geboren. Het nog geen 24 uur oude diertje met de moeder CNF/Hof/Pax m DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 29 Aug. van 11.30 tot 11.45 over Hilver sum I op golflengte 415 M. naar de stem der S.S.. onderwerp: „Uit het opleidingskamp Ave goor. Een dag uit het leven van een S.S.-man". UIT HET WEERMACHTS- BERICHT VAN 27 AUG. 1943: „Bij de zware gevechten in het gebied rondom CHARKOW heeft de SS-pantsergrenadiersdivisie „Das Reich" in den aanval zoo wel als bij den afweerslag bijzon deren roem verworven. De divisie schoot allen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke gevechtswagens stuk". Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waf fen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkom- mando, Den Haag. Korte Vijver berg. Amsterdam, Dam 4. gevaarlijke ligging) is ditmaal de volle toegestane naheffing noodzakelijk, nadat deze over het vorige half jaar achterwege kon bliiven. Ten slotte zal in af deeling E (huur- en bedrijfs schaden) een naheffing van 2.85 per duizend gulden ver zekerd bedrag moeten geschie den. ..N.R.Crt."

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1