DERDAG 26 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10642 t willen ons veroorloven. De besprekingen te Quebec Italië en de oorlog BEKENDMAKING MOMENTJE ux: Papengracht 32 Giro 103003 K>n: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDLN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. )e gemeenschap leven in een tijd. waarin vergeten waarden weer roren komen: in de natuur- irde o.a. de waarde van dë remeenschap, De idee van rlander" in dezen zin, het sverbondene" gaat soher- vorm aannemen. Saam- theidsgevoel en besef van id dringen krachtig op". ;s de inleiding van een ndeling. getiteld „Gemeen- :-bewustziin in de Kerk'' pastoor H. Serrarens. ver- :n in de serie Leer en Le an het Geert Groote Ge- hao in 1941. r aanleiding van deze in- ;de woorden willen wij den hartgrondigen wensch dat inderdaad bii ons al- ivendig moge zijn of wor- let besef van de groote .e van de „volksgemeen- van het „volksverbon- het „saamhoorigheidsge- en „het besef van een- en dat wii dan ook al- rereenkomstig dat besef en Ijuent aan diè overtuiging onze levensuitingen mogen ilen! j ir den schrijver van ge- de brochure zijn de hier erde woorden een inleiding een betoog, dat ook in de natuurlijke orde „de idee gemeenschap", van „lid- der Kerk" veel scherperen kan en moet gaan aanne- te merken, dat de ge- ichapsidee de grootst-denk- iffectieve uitdrukking vindt leer der katholieke Kerk, wii noemen: „de gemeen - der heiligen", en waar- iwii weten, dat wij niet al- ede hulp van de heiligen in 4 hemel kunnen inroepen, 0 dat ook de levenden zoo- jds de overledenen, die nog in den hemel ziin. met el- <door krachtdadig onderling «natuurlijk hulpbetoon in iienschap kunnen staan. ie verheven leer. goed be- Tn en consequent beleefd, fcant in haar grootsche tatie alle natuurlijke opvat- over gemeenschap zii echter de natuurliike be- van het „volksverbonde- noodzakeliike voorwaar- zal deze met vxuchtdra- kracht bezielen. ;e opmerkingen hebben wij plaatsen bij het betoog :enoemden schrijver, dat in ,.erk de idee van gemeen- i> veel scherperen vorm moet jemen. waarmede hii be- jf. dat met behoud eener- natuurlijk van het privé- veel meer gebeden en worden de gebeden der veel meer moet worden .geleefd het liturgisch leven 1 ierk. i onze courant geregeld weet. dat deze wensch van schrijver ook ons uit het i is gegrepen. Paus Pius XI t het eens zoo duidelijk èn {voorzichtig gezegd: ...Men t er naar streven, langza- hand de geloovigen op te In en hun bii te brengen zoo pdden als de Kerk bidt". dit verband zii even ter- vermeld. dat ons vandaag 1 toegezonden een nieuw li- isch gebedenboek, uitgave Urbi et Orbi te Amsterdam, eld: „De Godslamp". Reeds en vluchtige kennisname tomen er nader oo terug k ons de bijzondere litur- ie waarde van dit gebeden- •RINGS VLIEGTUIGEN BO- NOORD-DUITSCHLAND. 'landelijke storingsvliegtüi- j die in den nacht van 25 op Aug. boven het Noordduit- gebied vlogen, hebben door en daar bommen uit te wer- slechts onbeteekenende scha- 'eroorzaakt. PERSCONFERENTIE MET ROOSEVELT EN CHURCHILL. Na het aflegigen vain bun pro grammaverklaring over de con ferentie van Quebec hebben Ohiurdhill en Roosevelt de jour nalisten ontvangen.. Deze moch ten geen vragen stellen, Chur chill stelde er prijs op den .groot- sten nadruk te leggen op die nau we verbondenheid tiussdhen de gewapende machten van Enge land en de Ver. Staiten. Daar de conferentie in de eerste plaats da vraagstukken van den Stillen Oceaan gold), zoo zeidie hij, had den andere dan de tegen Japan strijdende staten „niet den wensch uitgesproken" vertegen woordigd te zijn. Voorts verklaarde Churchill, dat Engeland en de Ver. Staten „in vereeniging imet de machtige operaties der Sovjetweermacbt" hun geheele gewicht in de weeg schaal zouden werpen. Hij zeide daarin „bef beste midel tot lieni- ginig van den nood" te zien. Roosevelt zeide. dat er nog vele zware gevechten verwacht moes ten worden en dat de besprekin gen te Quebec hebben bewezen, dat deze oorlog „een aaneenslui tende operatie" is. Roosevelt te Ottawa. President Roosevelt is Woens dag te Ottawa aangekomen, waar hij een redevoering voor het Ca- ■nadeescbe parlement heeft ge houden. Hij zeide onder meer. dat te Quebec „op opbouwende wijtzie" is gesproken over het ge meenschappelijke doel der geal lieerden in dezen oorlog. Even zoo is op de conferentie het vaste besluit dergeallieerden, „in zoo kort moigelijikien tijd de overwin ning te bevechten", ttot uiting gekomen. Roosevelt uitte voorts dien wensch, dat de „.groote mees ter der inltuitie, Adolf Hitler, in den geest op de conferentie te genwoordig ware geweest". Dg president der Ver. Staten ibeweerda/, dat de geallieerden dezen oorlog niet gezocht heb ben, maar dat hij hun is Öpige- d won® en. De bezetting van Sici lië door Brirtsche, Canadeesc-he en Amerikaanisohe troepen noemde bij een „schitterende overwin ning". Voorts zeide hij te betreu ren, te moeten zeggen, dat vele Amerikanen en Canadieeaen. hoofdzakelijk om politieke rede nen, weniscihen, dat de Arweri- kaansche regeering zich uit den oorlog op den AtlantisChen Oce aan en in de Middellandische Zee terugtrekt en haar machit ge bruikt om de Japanners van de Aleoeten weg te drij ven. Tenslot te verklaarde hij, dat op de confe rentie te Quebec „de verstan digste adviseurs" het streven der Ver. Staten op den A'tlanfischen Oceaan hebben gesteund, evenals de krachtsinspanning in het Zuid westen van den Stillen Oceaan. De gevechten in het Noordwes ten van den Stillen Oceaan noem de hij een „betrekkeiijik onlbe- •langrijken veldtocht" ter verdrij ving van de Japanners van Attoe en Kiska. Hij beweerde dat de bezetting dezer beide eilanden door de Japanners zelf „verge makkelijkt" was. Duitsch commentaar. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dir. Siegfried Horn, schrijft: De president der V.S. heeft voor het Canadeeschie parlement een rede uitgesproken, die ge kenmerkt wordt door haar onbe vangenheid, om niet te zeggen onbesrihaojmdibeid, in de behan deling van die problemen als ook door haar gewild agressieven toom tegen alles, wait aam., zijn opvat tingen en meeninigen in den weg zou ibuninien staiam. Dat geldt niet alleen voor de z.g. „booze nazi's" en- hun acoolytem, maar op gelijke wijize ook voor al die Amerika nen, die om bepaalde redenen de kaasi- va»4 -ei Dit zeer actueele kaartje geeft het gebied weer van de groote Eifweerslag aan het Oostelijk front. politiek van hun tegenwoordigen president niet meer begrijpen. Evenals voor de „bomdgenooten", die in de samenwerking met de Ver. Staten een kluit in die pap hebben gevonden. De rede vei® Roosevelt wordt vooral geken merkt door de tamelijk onver bloemd geproclameerde aanspra ken op_ de eenheid van Amerika, welke in dit bijzondere geval ver- kondigd werd als een niet meer te loochenen belangen- en lotsge- gemeenschap met Canada. Wij gelooven gaarne, dat Roosevelt zich in diit Engelsche dominion, evenzeer „thuis" voelt als overal, waar hij voor de speciale belan gen der V.S. een kansje ziet. Interessant is verder, dait Roo sevelt den oorlog voorstelt als „hem opgedrongen", een infuis- scben allang ontmaskerde leu gen, een poging om reeds thans een alibi op te stellen voor de toekomst. DIT JAAR GEEN TWEEDE FRONT IN WEST-EUROPA? Uit Londen wordt gemeld: De correspondent te Quebec van de „Daily Express" seint aan zijn blad, dat de conferentie van Quebec in Canada en de Ver. Staten in het geheel geen gun- stigen weerklank heeft. Men merkt op. dat de besluiten, die genomen ziin over de toekom stige operaties in Europa, blijk baar niet de goedkeuring weg dragen van Stalin, die aan zijn ontevredenheid uiting heeft ge geven door het terugroepen van Litwinof. Volgens den correspondent van de „Dailv Mail" beteekent dit gebaar van Moskou, dat de Engelschen en Amerikanen be sloten hebben dit iaar geen tweede front te openen in West- Europa. ROOSEVELT TERUG NAAR DE VER. STATEN. Naar uit Ottawa gemeld wordt is president Roosevelt Woens dagavond naar de Ver. Staten vertrokken. Hii werd door den Canadeeschen premier Mackenzie King en den gouverneur-gene raal den Earl of Athlone naar het station begeleid. ROME ZIET DE ONTWIKKE LING MET KALMTE TEGEMOET. Nasir aanleiding van het slot- communiaué over de conferen tie te Quebec wordt in toonaan gevende Italiaansche kringen verklaard, dat de Italiaansche regeering de verdere ontwikke ling met volkomen kalmte tege moet ziet en vastbesloten blijft den oorlog zonder aarzelen voort te zetten ter verdediging yan de Italiaansche belangen. Het Ita liaansche volk blijft ziin groote historische taak zien in de red ding en het behoud van de kost baarste Eurooeesche en christe lijke cultuurgoederen. Onder, het opschrift „De taak Van den wnd. Gewestelijk Poli- tiepresident voor Provincies Zuid-Holland en Zeeland te Rot terdam betreffende het gedrag van de bevolking tijdens lucht alarm. Ondainiks herbaalde waarschu wingen van verschillende zijden laat het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm nog steeds veel te wenschen over. Bij voortdu ring moet worden vastgesteld, dat velen bij luchtalarm niet op de voorgeschreven wijze dekking zoeken, doch in de omgeving van schuilkelders en langs de huizen samenigroepen, zelfs heeft zich het geval voorgedaan, dat men in grooten getale niet alleen, met volkomen veronachtzaming van alle veiligheidsvoorschriften, de schiuilruimten verliet, ten einde getuige te zijn van een luchtge vecht, d'ooh zich zelfs begaf naar die plaats, waar omlaaggesprop- gem vliegeniers vermoedelijk zou den neerkomen, waarbij het tot wanordelijkheden en demonstra ties kwam. Voor de ernstige ge volgen, die uit dergelijke gedra gingen kommen voortvloeien, kan niet genoeg worden gewaar schuwd. Niet alleen stellen de be trokkenen zichzelf daarbij aan ■groote gevaren bloot, doch tevens kan hun handelwijze tot voor de geheele bevolking ter plaatse gel dende drastische maatregelen lei den. Ter beveiliging van het open bare leven en ter 'bescherming van de bevolking tegen eigen roekeloosheid tab ik de politie in mijn gewest, omvattende de provincies Z'Uiid-Hollanid en Zee land. opgedragen met de meeste gestrengheid en met gebruikma king van alle haar ten dienste staande middelen, zoonoodig met de vuurwapens, tegen de boven gesignaleerde gedragingen op te treden. In het belang van zichzelf en anderen neme ieder de voor het geval van luchtalarm voorge schreven gedragsregels in acht en onitfeoudie zich van het te hoop loopen en demonstraties bij het aanhouden en wegvoeren van parachutisten. Men zij gewaar schuwd! Rotterdam, 25 Aug. 1943. De wnd Geweestelijk Politie- presideinit. De kolonel der Staatspolitie, J. J. BOELSTRA van het oogenblik" wijst de „Tribuna" oo den onafwiisbaren plicht en de verantwoordelijk heid van het Italiaansche volk tot voortzetting van den oorlog met vollen inzet ter redding van Italië. Den vijand moet gezegd worden, dat met den val van het fascisme de oorlog geenszins ten einde is. Van den uitslag van den oorlog is de toekomst van het vaderland afhankelijk. Het zou een diepe dwaling zijn. dat de oorlog met het einde van het fascisme noodzakelijk geleid heeft ook tot het einde van den oorlog. De oorlog moet thans verder door het Italiaansche volk uitgevochten worden. De oorlog beteekent een probleem, aan de oplossing waarvan allen met geliike onwrikbaarheid en besluitvaardigheid moeten me dewerken. Een natie, die vast besloten haar eer en levensrecht verdedigt, vervult daarmede al leen haar plicht en mag derhal ve geen oogenblik aarzelen. De luchtaanvallen op Milaan. Naar het Zwitsersche Tele- graafagentschap meldt, hebben iournalisten van neutrale lan den. onder wie ook vertegen woordigers van het Zwitsersche Telegraafagentschao. op uitnoo- diging van de Italiaansche re geering een bezoek gebracht aan Milaan om zich van den toe stand aldaar op de hoogte te BONNEN HALEN. Ik sta netjes in de rij. Tot nu toe heb ik mij nooit met de bonnen bemoeid. Dat deden „Vlug en Flink", „Tot uw dienst" en andere instellingen, die er zijn om ons het leven lichter te maken. Wij kregen de bonnen op tijd thuis voor een civiel prijsje per maand en konden er op rekenen, dat er nooit een bonnetje aan ont brak. Maar toen zijn de boe ven gekomen, die aan één bonkaart niet genoeg hadden, die distributieambtenaren in de brandkast deponeerden en de bonkaarten in hun zak, waarna de ambtenaren nog een reprimande 'kregen, om dat zij zich niet hadden, laten doodschieten. En daarom sta ik nu in de rij, uitgaande van het beginsel, dat het minder erg is, dat mijn kaarten ge gapt worden, dan de bonkaar ten die de firma „Snel en Haastig" voor honderd huis gezinnen tegelijk afhaalt. Ik krijg nu eerst een merkteeken op al mijn stamkaarten, maar niet dan nadat een meneer ijverig in een lijst met cijfer tjes heeft geneusd, waar. naar ik vermoed, de stouterikken in staan die geen recht heb ben op eten. Dan wordt er een hoekje van mijn inlegvel ge knipt. dan volgen weer twee stempeltjes en tenslotte kan ik gaan eten. Ik begrijp al die ceremo niën niet zeg ik tegen een meneer. Geef mij „Vlug en Lenig" maar. En. hij U zoudt er eens een Momentje over kunnen schrijven. „EEN WEDUWE SCHRIJFT OVER WEERBAARHEID". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum I, in de serie brandende kwesties, over „Een weduwe schrijft over weerbaarheid". stellen. Volgens het bericht la ten zich de indrukken van de iournalisten aldus samenvatten, dat er in Milaan geen enkel on beschadigd woonhuis meer staat. De Italiaansche bladen melden dat onder de cultuurgoederen, die tijdens luchtaanvallen op Milaan vernield ziin. zich ook het gebouw van de welbekende, oude muziekuitgeverij Ricordi bevindt. Meer dan 300.000 mu ziekwerken. het resultaat van 135 iaar handwerk van lithogra- fen en graveurs, ziin totaal ver dwenen. De katholieke jeugd in Italië. Naar de centrale commissie voor de -Italiaansche jeugd der Katholieke Actie mededeelt, worden voorbereidingen getrof fen voor de wederoprichting van de katholieke padvinders. De Engelsche vice-admiraal lord Louis Mountbatten. is be noemd tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten voor Zuid-Oost-Azië. zoo meldt de Britsche berichtendienst. In de hierover Woensdagavond in Quebec uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat besloten is een soecialen opperbevelhebber voor Zuid-Oost-Azië te benoe men. die de operaties tegen Ja pan uit Indië en Cevlon zal lei den. De Washington Evening Star meldt volgens den Brit- schen berichtendienst dat Sum ner Welles ziin verzoek om ont slag als onder-staatssecretaris heeft ingediend. Het blad voegt hieraan toe dat de aangelegen heid na den terugkeer van pre sident Roosevelt uit Quebec ge regeld zal worden.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1