Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zond erop. Leiden; Red. Omgeving L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentièa 1 C. de Heiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 22 28 Aug. van 20.45 tot 6.30 uur. MAANSTANDEN. Woensd. 25.8: 1.29 op, 17.43 onder Dond. 26.8 2.14 op, 18.30 onder. Vrijd. 27.8: 3.05 op, 19.11 onder. Zat-d. 28.8: 4.01 op, 1945 onder. Zond. 29.8: 5.02 op, 20.13 onder. Maand. 30.8: 6.05 op, 20.39 onder (N.M.). BENOEMINGEN IN DE DUTTSCHE REGEERING. De Fuehrer heeft den Rijks- protector in Bohemen en Mora vië, baron von Neurath, op zijn verzoek van deze functie onthe ven. Tot Rijksprotector in Bohe men en Moravië heeft de Fueh rer den Rijksminister van bin- nenlandsche zaken, dr. Frick. be noemd en hem ontheven van de functies van Rijks- en Pruisisch minister van binnenlandsche za ken, alsmede van die van alge meen gevolmachtigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath en dr. Frick blijven Rijksminis ter. De Fuehrer heeft den leiden den staatssecretaris van het Rijksministerie van binnenland sche zaken, Hans Pfundtner, op zijn verzoek op wachtgeld ge steld. Tot Rijks- en Pruisisch minis ter van binnenlandsche zaken, alsmede tot algemeen gevol machtigde voor het Rijksbestuur heeft de Fuehrer den Reichs- fuehrer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler, be noemd. De Rijksarbeidsdienst ressorteert niet langer onder den Rijksminister van binnenland sche zaken. De Reichsarbeits- fuehrer staat als chef van een opperste Rijksorgaan onmiddel lijk onder den Fuehrer. Den Reichsarbeitsfuehrer Hierl heeft de Fuehrer titel, rang en be voegdheden van een Rijksminis ter verleend. De benoeming van den nieu wen Rijksprotector heeft tot ge volg, dat de aan den SS-Gberst- gruppenfuehrer en General- oberst der Polizei, Daluege ver strekte opdracht, de zaken van den Rijksprotector als plaatsver vanger te leiden, is geëindigd. Den staatssecretaris bij den Rijksprotector in Bohemen en Moravië, Karl Herman Frank, heeft de Fuehrer benoemd tot staatsminister en hem in rang met de Rijksministers gelijkge steld. De Fuehrer heeft der. Rijksmi nister baron von Neurath en dr. Frick, den SS-Oberstgruppen- fuehrer en generaloberst der Po lizei Daluege, alsmede den staatssecretaris Pfundtner in een persoonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten, aan het Duitsche volk bewezen. Nederlandsche Vrijwilligers bq de Duitsche marine. -De muts past uit stekend". De Gruppenfuhrer overtuigt xlch bij leder afzonderlijk ol de uniform onberispelijk zit Als ze voor het eerst In -blauw" zijn kunnen de longens nauwelijks het oogenblik afwachten, waarop zij met hun nieuwe uniform In de stad kunnen gaan wendelen PK Andres/R/P m BINNENLAND Mr. H. Reydon overleden Zooals gemeld, is de secretaris1 generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten en gemachtigde van den Leider voor de volksvoorlichting mr. H. Reydon gisteren overle den. Mr.H. Reydon werd te Voor schoten geboren in 1896. Hij studeerde in Utrecht, waar hij or> 23-jarigen leeftijd na een driejarige studie den meesterti tel behaalde. In 1932 is hij lid geworden van de N.S.B. (Voor dien tijd was hii hij geen enkele politieke partij aangesloten geweest). In hetzelfde jaar werd mr. Reydon tot groepsleider van Amsterdam benoemd, waarop reeds in Jan 1933 de eerste kring van de N. S. B.. de kring Amsterdam werd ingesteld, waarvan mr. Reydon leider werd. de eerste kringlei der van Nederland. Mr. Reydon had een werk zaam -aandeel in het samenstel len van het eerste nummer van ..Volk en Vaderland". Tot het voorjaar 1938 toe was mr. Rey don aan de redactie van Vova verbonden. In 1938 werd mr. Reydon als Dolitiek redacteur en waarnemend hoofdredacteur, la ter als hoofdredacteur, aan het Nationale Dagblad verbonden. Hii was verder lid van den al- gemeenen raad. den politieken raad. den nrooaganda-raad en hoofd van de theoretische vor ming van de Nationaal Socialis tische Beweging der Nederlan den. Bil het Agrarisch front kreeg mr. Reydon de afdeeling vorming voor ziin rekening. Bij de ODrichting van den Neder- landschen Landstand werd hii stafleider en daarna hoofd van de hoofdafdeeling 1 „Volk en Bodem" van den Nederlandschen Landstand. Vermelden wii tenslotte nog. dat het mr. Reydon was, die het oude woord ..Sibbe'" aan het Ne derlandsche volk teruggaf. Van ziin hand verschenenen er toon aangevende Dublicaties op heem- en sibbekundig gebied. In de Meidagen van 1940 was mr.' Rey don geinterneerd. Mr. Reydon werd od 28 Ja nuari van dit jaar door den Rijkscommissaris benoemd tot secretaris-generaal van het de- nartement van volksvoorlichting en kunsten. Ot> 1 Februari 1943 werd mr. Reydon gemachtigde van den Leider voor volksvoor lichting. VERTREK VAN LANDDIENST- VRIJWILLIGERS VANUIT AMERSFOORT. De persdienst van de N.S.B. meldt: De werving voor den Germaanschen Landdienst in het Oosten is. sedert het vertrek van het laatste contingent vrij willigers uit Utrecht, steeds door gegaan. De nieuwe vijwilligers hebben eerst aan schiftingskam pen deelgenomen, die voor de jongens in Baarle-Nassau en voor de meisies te Oisterwiik werden gehouden. Maandag avond stond een 10Ó-tal toekom stige Landdienstleden aangetre den voor de feestelijke afscheids- be tooging on den versierden Utrechtschen weg te Amersfoort De stafleider van den Jeugd storm. ODDerbanheer C. Quispel en de burgemeester van Amers foort. J. G. L. Harloff. hebben den jongens en meisjes met kor te toesDraken nitgeleide gedaan. Verschillende functionarissen van N.S.B. en N.S.D.A.P. waren mede aanwezig. De stormers en stormsters zijn Dinsdagmorgen vroeg naar de Gouw Danzig-Westpruisen ver trokken. SOCIALE VERZEKERING INWONENDE KINDEREN. Bij besluit van den secretaris generaal vam heit departement van Sociale Zaken van 7 Mei 1943 is, te rekenen van 1 Januari 1943, wijziging gebracht in de be staande regeling inzake de so ciale verzekering van inwonende kn.deren. De verzekeringsplicht is uitge breid tot alle inwonende bloedi- en aanverwanten, alsmede tot al le inwonende stief- en pleegkin deren, die aan den bedrijfs- of beroepsarbeid plegen deel te nie- imen, behoudens, dat voor de in validiteitswet een leeftijdsgrens geldt van 14 jaar en voor de Ziek tewet en de Kinderbijslagwet van 21 jaar. Een overgangsregeling is ge troffen inzake het beëindigen, van loopende particuliere verzekerin gen. DE UITKEERINGEN DOOR HET N.A.F. IN GEVAL VAN WERKLOOSHEID. De centrale persdienst van helt Nederlandsche Arbeidsfront schrijft: Nog steeds zijn velen niet op de hoogte van de regeling, welke het Nedterlandsche Arbeidsfront met ingang van 1 Augustus j.l. voor de leden in geval van werk loosheid heeft getroffen. Werk- lcoze leden ontvangen thans bo ven de uitkeering krachtens de rijkssteunregeling: a den toeslag van 10 van het gemiddelde vroegere inko men, dat vóór het intreden der werkloosheid werd genoten, mits het lid tenminste 52 weken onaf gebroken de arbeidsfront-bijdra ge heeft betaald: b. de aanvullende uitfoeerimg tot 70 van het gemiddelde vroegere inkomen voor gehuw den (60 voor ongehuwden), mits het lid vóór 3 Juli 1943 ge durende minstens 52 weken on afgebroken aan de voorma lige iverkloozenkas van het Neder landsche Arbeidsfront heeft bij gedragen. Bet inkomen wordt in beide gevallen vastgesteld op grond: van de gemiddelde contributieklasse, volgens welke het lid gedurende de 26 weken, voorafgaande aan de werkloosheid, heeft bijgedra gen. Burgemeesters. Het Rijks commissariaat maakt bekend: de commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot bur gemeester benoemd: den hypo theekbewaarder mr. J. Best te Almelo tot burgemeester van Emmen. den gemeentesecretaris H. van der Wel te Grubbenvorst tot burgemeester van Oostkapel- le. den burgemeester J. H. Schreurs van Grevenbicht. Ob- bichct en Papenhoven tevens tot burgemeester van Roosteren, den burgemeester J. P. A. de bicht en Papenhoven tevens tot burgemeester van Woudenberg, den heer J. C. H. M. W. Sas-^u te Breda tot burgemeester van Veghel. den heer L G. i immer ie Ten Post tot burgemeester van Bedum. jhr. P. J. W. Coenen van den Oosterhoff tot burgemeester van Olst. den heer R. Brunsveld te Apeldoorn tot burgemeester van Barendrecht. den heer H Homan te Warffum tot burge meester van Uithuizermeeden. den heer C. P. Looiienga te Ol denzaal tot burgemeester van Workum. den heer D. ten Have te Zuidbroek tot burgemeester van Zuidbroek, den heer G. H. Triibels te Kerkrade-Haanrade tot burgemeester van Horn, en den heer J. H. H. Hermans te Utrecht tot burgemeester van Wessem. Reizen naar de verbóden pro vincies. Aanvragen om ont heffing van het verbod tot be treden van de vijf Noordelijke en Oostelijke provinciën dienen uitsluitend te worden gericht tot den Dolitie-ofiicier van den Beauftragte van de provincie, waarin de aanvrager woont en niet tot dien van de provincie waarheen men verzoekt te rei zen. Bij deze aanvrage moet men opgeven naam en Voorna men. volledig adres, geboorteda tum en nummer persoonsbewijs benevens den duur van het voor genomen verblijf. Bevoegdheid president Dieren artsenkamer. Een zoo juist versohenen verordening van den Rijkscommissaris inhoudende een aanvulling van de Dierenartsen - verordening voegt aan laatstge noemde eene afdieeling toe, waar in o.m, 'bepaald wordt, diat de president van de Nederlandsche Dieren artsenkamer, voor zoover zulks ter voorbereiding van zijn beslissingen noodzakelijk is, ge tuigen kan hooren of kan laten hooren. Ieder die als getuige of des kundige is opgeroepen, is ver plicht aan die oproeping gevolg te geven. De president kan de getuigen er. deskundigen onider eede hoo ren of laten boenen, mits zij den DRIE UIT EEN „T. 34". SS-PK. Van het Donetzfronit. Met moeite wringt zich een „volkswagem", een dier kittige kleine autootjes, die den Buro- peeschen soldaten in de step pen en moerassen va<i het Oos ten in modldier en sneeuw reeds zoovele onschatbare diensten hebben bewezen, door de schier einidelooze infanterie-kolonnen, die onder de zengende straleD van de Juli-aon fronitwaarts marcheeren. Meer dan tien K.M. nog moeten- de zwaarbepakte gre nadiers dezer weermiachtsdhnsie afleggen, voor zij hun marsch- doel, een armzalig kapotgescho ten dorp in de HKL (Haupt- kampfliniezullen hebben be reikt. En daar wacht hun strijd zware, meedoogenlooze strijd. Is bét wonder, dat zij soms ietwat afgunstig kijken naar onzen open wagen, die langs de hopelooae landwegen voorthobbelt in wes telijke richting, frontafwaarts dus? O, het is niet alleen dit onwil lekeurig verlangen, dat uit de be- zweete en bestofte gezichten spreekt. Er is vooral ook nieuws gierigheid in de talrijke oogen, die de omze ontmoeten, een belangstelling, die zich uit in een eindielooze reeks van vragen en kameraadschappelijke toeroepen: hoe ziet bet er vóór uit? Waar verloopt heit front thaus? Enne wat hebben jullie daar in 's hemelsnaam op je wa gen geladen? De laatste vraag geldt een drietal havelooze, hi vuil-bruine uniformen gekleedsn gedaanten, die achterop onzen wagen hok ken. De combinatie is dam ook niet alledaagsch; twee mammen der Waffen-SS en drie Sovjetsol daten. in een en dezelfde auto westwaarts rijdend Met ietwat schuwe blikken kij ken de drie naar al die gewapen de „Gerroangkis", die ze thans tegenkomen. Die zien er toch al lemaal wel héél tenders uit dan de politroeks hun dag-in, dag-uit verteld 'hadden, deze lange ko lommen wel-doorvoede, goed ge kleeds, uitstekend uitgeruste sol daten. Het is het drietal alsof het langzaam ontwaakt uit een han den, beklemmenden droom, nu het noodlot hen deze nieuwe, tot nog toe voor hen niet te verbeel den wereld achter de Duitsche linies heeft doen betreden. En steeds sterker wordt het bewust zijn: hun instinct heeft hen dlus niet bedrogen, hun keuze waarover ze zoolang geaarzeld hebben is juist geweest. Gisteren nog rolden ze in hun T. 34 tegen de Duitsche linies. Ben geconcentreerde aanval van meer dan twintig pantserwagens en verscheidene infanteriebatal- jons, voorafgegaan en onder steund door een helsoh vuur der zware wapens en een voortdu- renden bommenregen der laag- scherende vliegtuigen, moest een doorbraak forceeren, welke van groot belang zou zijn voor de verdere operaties. Maar de man nen der Waf fen-SS onder wie talrijke vrij willigers uit alle Ger- maansche landen die zich daags tevoren in de rnais- en zonnebloemvelden hadden inge graven, gaven 'geen krimp. De aanval 'werd onder hooge ver liezen voor den vijand afgeslagen. Een der vijandelijke staaliko- lossen was reeds spoedig blijven steken in een der diepe balka's ter re ingleuven), die het ge vechtsterrein doorsneden. Aan voortgaan was niet meer i) toen, van terugtocht kon c pig evenmin sprake zijn.}- te voet kon de bemanmii. licht de eigen linies noï ken. En dan.In het lef Stalin telt, na een versch? laag vooral, een menscM niiet veel. De tijd echter droog, f conide toon den. vier mannel lottig wordien. Duitsche af'weergranten kennen f maal weinig erbarmen7f den dwingenden drang i standigiheden werd die f] geworpen: de tweestriji reeds zoovele maanden I binnenste had gewoed, zijn crisis en plots was dl besluit: „weg uit den Sq Overloopen 'naar de Duit# Kruipend en robbend or slagveld haddien tegen dei drie man de voorste if maohinegeweerposten nummer vier was door et maascherf .getroffen en i Bevend van angst, in tó onzekerheid, of de gn# verhalen der Sovjet-pro# over de „Duitsche barbal alle krijgsgevangenen ten folteren en mishandelen licht toch juist waren, haf den SS-mannen beduid, I zich vrij willig in Duiitschd gevangenschap wilde bl Met verscheidene mg- en a loopen dreigend op zich j waren ze tenslotte in d kingsgaten der voorste pod kropen. Een weg terug I niet. Het eenige doch zeer i kende antwoord dezer Duitsche soldaten was. garetteiw loeit je en een bc een broekzak opgegrabbel tabak. Onder romantisct stanidligheden had men i rocken van de vredespijp spreken. Thans werd den nys "(vluchtelingen') cd lijk beduid zich zoo kleii lijk te maken, want.R ten de bolsjewisten en dij ten soms lang niet slechtj In het nachtelijk d'uisti den de overloopers terug® naar dein commandopost klopte den drie Sovjet-Ruq hart in de toeel, doch d bewezen sigaretten, brood] fie de goede bedoelin Duitsche officieren en Bij het verhoor werd of het drietal wilde „Rabotta?" heftig knikten 'hun hoofden, onder eeij vloed' vaoi onive ken. Alles wilden ze de maar niet meer onder jet-juk behoefden te levd Hun transport per „v( gen" naar het achterwae legen gebied werd een ri vrijheid. Bij den tros dei toond'-n de smerige undj het gescheurde hemd eni havende broek, de afa schoenen in den hoek ge worden. Na een grondig frisschend bad maakte e hoorlijk stel kleeren hen nirag te rijk. Een voor sche omstandigheden waardig kwartier was gevonden en ook daarna fo| eten goed en voldoende, handeling oorrect. Als huil ten voor de Duitsche wee verrichten ze het huin opge werk tot volle tevredenhei Van Sovjet-slaven en wistisch kanoninenvleesd Georgi, Wassil en Pjoü mensoben geworden. SS-Oorlogversll W. VERGRAÜ leeftijd van zestien jaren hebben bereikt. Weigering om op de ge stelde vragen te antwoorden of de .gevorderde edd, verklaring of belofte af te leggen, kan wor den bestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden. De getuigen en deskundigen ontvangen desverlangd schade loosstelling van d'e Nederland sche Dierenartsenkamer. Adjunct-directeur yeeartsenij kundigen dienst. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot adjunct-directeur van dén veeartsenijkundigen dienst P. J. 't Hooft, tot dusver inspecteur bij dien dienst. Wijziging besluit betreffende Duitsche effecten. Het Veror deningenblad van 24 Aug. bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Financiën en van Handel. Niiverheid en Scheepvaart, hou dende wiiziging van het besluit no. 150/1941 betreffende Duit sche effecten. Hierin woi naald, dat aan artikel 3 x besluit no. 150/1941 betr] Duitsche effecten wordei gevoegd twee nieuwe ledi dende als volgt: (2) Ten aanzien van el welke anders dan in on verkeer in het binnenlan. den ontvangen, wordt klaring van geen bezwaa doeld in het eerste lid. te ziin afgegeven, indien veertien werkdagen na<i opgave van de nummers, geschreven in artikel 2. l Deviezeninstituut is ingei van dit instituut geen bei ontvangen, dat tegen he ven van zoodanige ver bezwaar bestaat. (3) Ten aanzien van ei welke anders dan in om verkeer in het binnenlan den ontvangen, kan tot ee deling, als bedoeld in lid reeds tiidens de in lid noemden termiin. evenwe

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2