'iNSDAG 18 AUGUSTUS 194? 34STE JAARGANG N°- 10635 De veMtochS op Sicilië is ten einde MOMENTJE ,ux: Papengracht 32 - Giro 103003 ion: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDËN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. jen Herderlijk (cfcrifven toegewijde belangstelling -p wij Zoruda-g in de kerk tend naar wat onizie Bis- jen ons meenden te moeten puden. was een woord van groote (le betieekemis, een o-pwelk- p. oim in dleaen zong-ein-vol- jid hoog te houden, te be ierden aan een groote tra- i— „een groote traditie, die groote nooden der historie tot zocht en uitkomst vond I Hul-p der Christenen", beperkte om.vang van onze hit belet ons, vandaag het 1de herderlijk schrijven op hen. Wij willen voor nu vol- met er nogmaals de aan- van al onze leaers op te h Biss-ch-oippen deel-en medie, ^ij op den eersten —dag van October Nederland zullen doen, wat J H. Vader Paus Pius XII gedaan voor bet m-ensch- s'een plechtige toe- ,'ins aan het Onbe- k|cte Hart van Ma- feisschoppen verklaren ver lat zulk een toewijding drie :sB behelst: „vooreerst de ge le en openlijke erkenning "laria's plaats in de heilsorde, 1 voor ons zelf als voor het |jnenschdom; ten tweede de en openlijke uitdrukking •«pet nemen van onze toe- t onder Haar moederlijke wriniklij'ke bescherming; ten S de hartelijke en openlijke 4ie, dat wij als Haar toege- kinderen en dienaren wil- ven, voor Ha-ar eer en Haar .rillen strijden". betreft Maria's plaats in ^tiïsorde zetten de Bissehop- -hiteen, dat wij maar één '■[la-ar enke-nn-en tusschen de menscben, J>esus Chris- npnder Wien wij niets kun- %>e-n en zonder wien M-aria V kan do-en. „Christus, die j de Middelaar is tuss-oh-en 4n de mie-nschen, heeft (edh- eiiCh Zijn Moeder willen tos ti als voorspreekster d-er afers, als bedienares en mi-d- der genade" (Pius XII). boeten ons er al-tijd go-ed van Ut blijven,, zoo ho-u-dien de clopp-en ons voor, dat alles, tó voor Maria doen, uitein- LO gedaan w-ordt voor Jesus Lous; en dat, als wij Haar :ifen, ten slotte to-ch all-e d komt aa-n Hem die „groote la aa-n H-aar beeft gedaan" l,| het slot van h-et schrij-ven foton-en de Bisschoppen, dat lewij-di-ng moet beteek-enen -innelijke toez-egging om mie- iwerk-en in eigen ziel en le- èa-n den opbou-w van een evan wa-arheid en leven, van Pheid en genade,, van ge kheid, liefde en vrede". De itn, die zich aan Maria e toegewij-d, moet mede n dat Rijk on-der de men- uiit te breiden „door maas- en apostolaat, door Ka- Ac-tie in eigen land en actie v-oor vreemde lan- aldlus de Bisschoppen. Jjtoewijding aan M-ari-a m-oet in kradhitiige wilsdaad van H aan Christus. Door Ma- 'it Christus! In een wereld, ir wilde vij-anidlschap ver en door vlamm-enden Verteerd wordt, en aldus het jjtffer is geworden van haar 2 ongerechtigheid" (Paus pioeten wii mede trachten ple mogelijke middelen de fcteliike beginselen van recht -fde te doen overwinnen. 'PrVERING VAN ZUID- BOSNIë. jden strijd tegen de b-enden it Zuid-Bosnische gebied in Duitsche en Kroatische [den in de a-f-geloopen da- iieuwe suocessen behaald. $uwe samenwerking met jfr.lagers, artillerie en ge- Jvliegtuigen zuiverden de Tn uitgestrekte gebieden ferstrooide bandieten. AI tiet materiaal in veiligheid DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Dinsdagmiddag luidt: „Aan het Mioesfront werden plaatselijke aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. Aan den middenloon van den Donetz ging de vijand in het gebied van Is- ioem na hevige voorbereiding door de artillerie met sterke in fanterie- en pantserstriidkrach- ten tot den verwachten aanval over. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten werden ver ijdeld. De vijand leed zware ver liezen aan menschen en mate riaal. In het gebied ten Zuidwesten van Bielgorod deden de bolsje wisten slechts plaatselijke aan vallen. die overal afgeslagen werden. Bii den gisteren gemel- den succesvollen Duitschen te genaanval verloor de viiand vol gens de tot dusver ontvangen berichten 4200 dooden. meer dan 1600 gevangenen, alsmede 25 tanks. 110 stukken geschut. 112 granaatwerpers, talrijke andere wapens en een groote hoeveel heid oorlogstuig. Terwijl de Soyiets in den sec tor ten Westen van Orel slechts zwakke tevergeefsche aanvallen deden, zetten zii ten Zuiden en ten Zuidwesten van Wiasma. als mede ten Zuidwesten van Belvi en aan het Ladogameer hun krachtige aanvallen voort. Ook deze mislukten als gevolg van het taaie verzet van onze troe pen. die in totaal 283 vijandelijke tanks vernietigden. De lucht macht viel vijandelijke concen traties en troepenbewegingen aan den middenloon van den Donets en in het gebied ten Zuidwesten van Bielgorod aan en vernielde 9 transporttreinen. O-P 15 en 16 Augustus werden bii 6 eigen verliezen 110 Sovjet- vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van Sicilië werden 2 viiandeliike koopvaar dijschepen van middelbare groot te door bommen van snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen getrof fen. Bii den afweer van een luchtaanval oo Zuid-Italiaansch gebied schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 13 vier motorige bommenwerpers neer. Zoodoende vernietigden strijd krachten van de Duitsche lucht verdediging in de periode van 13 tot 16 Augustus in de Middel - landsche Zee 35 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen. Duitsche 'motortoroedobooten torpedeerden voor de Oostkust van Sicilië een viiandeliiken torpedojager. In de Straat van Messina werden door bewakings vaartuigen der marine een Brit sche motortorpedoboot tot zin ken gebracht en een artillerie motorboot door kustartillerie vernietigd. Een voor den aan voer van Sicilië gebruikte motor veerboot van de marine schoot tijdens een aanval overdag 4 vij andelijke vliegtuigen neer. Door andere vaartuigen van de marine werden in het zeegebied ten Noorden van Sicilië van 8 aan vallende Britsche tornedovlieg- tuigen er 4 neergeschoten. Een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen met groote ac tieradius boorde op 15 Augustus des avonds in de wateren West- Noordwesteliik van Lissabon van een door luchtafweerkruisers en torpedojagers beschermd vijan delijk convooi drie transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 brt. in den grond en beschadigde tenminste 2 andere groote schepen door bomtreffers. Alle vliegtuigen keerden op hun steunpunt terug. Aanvallen overdag en 's nachts van vijandelijke vliegtuigen oo verscheidene plaatsen in de be zette gebieden in het Westen, waaronder ook oo de buitenwij ken van de stad Pariis. veroor zaakten aanzienlijke verliezen onder de bevolking Tijdens he vige luchtgevechten, alsmede door de luchtdoelartillerie wer den volgens de totdusver ont vangen rapporten 20 viiandeliike vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht aan de Zuidoostkust van Enge land en in het gebied van de monding van de Theems afzon derlijke doelen met bommen van zwaar kaliber aan". Het opperbevel van de weer macht maakt voorts bekend: „Sedert vijf weken leveren Duitsche troepen en onderdee- len van enkele Italiaansche di visies on Sicilië tegen een vier- tot vijfvoudige viiandeliike over macht een verbitterden strijd. Door het heldhaftige verzet van onze troepen, die in zeer moeilijk terrein en bii tropische hitte bo- venmenscheliike prestaties heb ben geleverd, werd de vijand gedwongen steeds nieuwe forma ties in den striid te werpen om zijn zware verliezen aan men schen en materiaal aan te vul len. Sedert 14 dagen is de stel selmatige ontruiming van het eiland aan den gang. Den op- dringenden viiand werden bii den afweer en door krachtige tegenaanvallen zeer zware ver liezen toegebracht. Alle pogin gen van den viiand om door on ophoudelijke luchtaanvallen on bet verkeer in de Straat van Messina of door aanvallen van vlootstriidkrachten onze troepen op Sicilië te isoleeren. mislukten. Viiandeliike landingsstriid- krachten achter ons front wer den vernietigd. Ondanks een zeer groote viiande'iike superio riteit in de lucht gelukte het de reusachtige transporten naar Ca- labrië volgens de plannen uit te voeren, zoodat op 17 Augustus 16.00 uur alle Duitsche en Ita liaansche troenen met inbegrip van hun zware wapens, tanks, stukken geschut, auto's en het oorlogstuig via de Straat van Messina op het vasteland waren overgebracht. Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube. die de gevechten on Sici lië geleid had. het eiland. Deze reusachtige militaire en organisatorische orestatie is mo gelijk geweest door de dapper heid der troepen, die te land elke doorbraak verhinderden, door den onvermoeiden. held- haftigen arbeid van de marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer beheerschte en het met lichte vlootstriidkrachten in de flanken beschermde, en door het krachtige scherm, dat de luchtmacht met jagers en af weergeschut over de Straat van Messina spande. Leiding en troe pen hebben een prestatie gele verd. die in de oorlogsgeschie denis evenzeer gememoreerd zal worden als een zegevierende aanvalsslag". Duitsche pers vol lof. De geweldige militaire en or ganisatorische prestatie der ont ruimingsactie van Sicilië naar Calabrië wordt door de Duitsche pers uitvoerig geprezen. In vol ledige orde en met medeneming van alle wanenen en al het ma teriaal. zoo schrijft de „Voelk. Beobachter". heeft de Duitsch- Italiaansche gevechtsgroep, die het bruggenhoofd Messina ver dedigde. het eiland Sicilië ont ruimd en staat zii thans in on gebroken gevechtskracht voor een nieuwe taak gereed. Haar heldhaftige afweer heeft den ge allieerden in de felste gevechten zware verliezen toegebracht. De ongemerkt, zonder moeiliikhe- PAKJES VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en. pakjes wordt er nog maals dringend op gewezen,, dat de adressen duidelijk lees baar en met inkt geschreven moeten worden en met het vol ledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: j naam: Veldpostnumimer of adres den en verliezen uitgevoerde stelselmatige ontruiming kan worden opgeteekend als een suc ces. dat aan de verdere oorlog voering in dit gebied ten goede zal komen. De striid oo Sicilië heeft bevestigd, dat de Duitsche soldaat het grootere aantal van den viiand weet te vereffenen door ziin hoogere moreel en ziin militaire kwaliteiten in den breedsten zin des woords. VAN HET OOSTELIJKE FRONT. De A.N.P.-corresoondent meldt: Ongeveer tweeduizend Duit sche bommenwerpers en Stuka's ondersteunden gisteren de ge vechten der infanterie en pant- serstriidkrachten in het gebied van Bielgorod. Orel en in den sector van Kirow-Wiasma. Voor al in het laatstgenoemde deel van het Oostelijke front wieroen de bolsjewisten ononderbroken reserves in den striid, zoodat hier oo het oogenblik wel het zwaartepunt der operaties ligt. Volgens de mededeelinigen, welke van Duitsche militaire zii de verstrekt worden, ziin alle aanvallen der bolsjewisten in dit gebied onder de zwaarste ver liezen voor den viiand tot staan gebracht In het gebied ten Westen van Orel hernieuwden de bolsjewis ten hun agressieve operaties, waarbij zii. evenals in de andere sectoren, wederom van zeer veel zwaar materiaal gebruik maak ten. Over hetalgemeen stelt men te Berlijn vast. dat de Duitsche legerleiding de sterk toegenomen mechanisatie der bolsjewistische oorlogvoering met een gelijk- waardigen inzet van gemechani seerd materiaal heeft beant woord. AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Bij zware luchtgevechten, die zich gisteren tusschen Duit sche jadhteskaders en Ameri kaansche bommenwerpers bo ven Zuid-West-Duitsch en Zuid- Duitsch gebied hebben afge speeld. hebben de Amerikanen volgens de voorloopi-ge berich ten van de Duitsche formaties jachtvliegtuigen en luchtdoelge- schut, die aan den afweer deel namen, reeds 56 machines ver loren. LUIERMACHTIGING. Er heeft iets in de krant ge staan over een luiermachti- ging en ik heb nimmer ge weten, dat alles wat aan luiers vasthing (in figuurlij ken zin dan) zóó belangrijk was, dat men er een speciale machtiging voor noodig had. Vroeger moest ons op bevel of door noodzaak worden op gedragen ons met luiers te be moeien en eens voor deze taak staande, herinner ik mij nog hoe het verwijderen van een luier geen moeilijkheid opleverde, nademaal een luier in verzwaarden toestand ge makkelijk omlaag glijdt, in dien men de baby heftig heen en weer beweegt. Ik begreep dat, ook zonder de aanwij zing: vóór het gebruik goed schudden. Het aanbrengen van een sohoone luier bracht mieer moeilijkheden en zoo zaten toen na eenige vergeef- sche pogingen lakentjes, de ken, mitsgaders het gordijn van het wiegje om mijn hals gedraaid, terwijl de baby in het Onttakelde bed rechtop in een hoekje zat gedrukt. Wie zal het dus den huis vaders euvel duiden, dat zij zich verheugen, omdat er in deze nieuwe orde een mach tiging noodig is inzake de luiers en geen liefhebbende ega hun nu nog eigenmachtig kan opdragen zich met de luiers van hun gemeenschap pelijke baby te bemoeien. Of vergis ik mij? En be- teekent deze luiermaehtiging niets anders dan een mach tiging om te luieren? FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkiomimando deelt -mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 ja-ar kan zich vrij willig bii de hieronder vermel-de adressen ver voegen, teneinde gekeurd te wor- dier. voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die o-m bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij d-e Landwacht of bij het SS- WadhtibataiLlon. in Amersfoort. Zij, die tot de Germaans dhe-SS in Nederland toetreden willen, -kunn-en zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 19 Aug. 912.00 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518.0-0 uur Z-wolle, Hotel Gijten-beek. 20 Aug. 912.00 uiur Assen, Conoerthuis a. d. Vaart. 20 A-ug. 1518.00 u-ur Gronin gen. Con-certh-uis. Poelestraat. 21 Aug. 912.Ó0 uur Leeuwar den. Huize Schaaf, Breedstraat. 22 A-ug. 914.00 uur Amster dam, Dam 4. 23 Aug. 913.00 uiur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegradht 245. 24 Aug. 914.00 uur Amers foort Pol. Durohgan-gslager, Leus- derweg. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuid-enhout 11—13. Bij onte Vrijwilligers. In rijn s-rijen tijd heelt een der mannen een haaien Karellschen stok uitgesneden ter hec- Innerlng aan den strijd aldaar SS PKTur-O-H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1