3)e C«id^clve6oii/tcHit MOMENTJE- 4TERDAG 14 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10632 reanx: Papengracht 32 - Giro 103003 ~j efoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. lieuwe bomaanval op Rome u\liaansch weermachts- rt bericht. Eïet Italiaansche weermachts- icht van Vrijdagnamiddag it als volgt: a£De vijandelijke aanval, voort- et met een groot aantal pant- jenheden en gesteund door massale luchtmacht in sa- awerking met de vlootstrijd- chten, dwong den Italiaansch- tsdhe troepen zich verder ten iaksten van het Etnamassief te- te trekken. aan en Turijn werden in afgeloopen nacht door for- ies Britsche vliegtuigen ge- ibardeerd. De schade is aan- ilijk, vooral in de centra van Ie steden. Batterijen luchtaf- jrgeschut schoten 4 vliegtui- Sfc neer. Formaties bommenwer- s deden vandaag opnieuw een wal op Rome en op de vlieg neten aan den rand van de stad. schade wordt vastgesteld. ntBteren werden door Italiaan- ne en Duitsahe jagers 9 vlieg den neergeschoten boven het «pnd Ventotene en in de om- ring van Napels". aanval duurde anderhalf uur. °V)ver het bombardement van me meldt Stefani de volgen- I bijzonderheden: A >recies te elf uur werd alarm *i naakt en onmiddellijk kwam v;afweergeschut in actie. In :envolgende golven, met een p sohenruimte van ongeveer i half uur, vlogen vij andelij - tj vliegtuigen op groote hoogte E ir de woonwijken der buiten- tricten. Zij lieten talrijke bom- n vallen op de woonwijk Tus- ir ano en op den Tiburtino, die ids bij den eersten luchtaanval I -woest was. De kerk Madonna li' Orto werd zwaar bescha- ;d. De bommen vielen bijna een op woonhuizen. Boven den 0 aatweg naar Crotone daalden [■schillende toestellen in duik- acht om burgers met de boord- r ipens aan te vallen. Eenige jldbommen kwamen terecht op Piazza Villa Fiorelli. pDe aanval duurde ongeveer k derhalf uur. De bevolking bleef 0 stig en toonde een bewonde- nswaardige discipline. [Voorts wordt nog bekend, dat s i een spoorlijn bij Rome een lie personentrein door ver- lillende bommen werd getrof- n. Talrijke personen werden j dood of gewond. In de wijk Lo- nzo, die bij den vorigen aanval eds ernstig getroffen werd, zijn lrijke woonhuizen vernield, inige brandbommen kwamen recht op de Via Quattro Fon- me, in het midden der stad in onmiddellijke nabijheid van et Quirinaal. e Paus bidt met de bevolking. De Vaticaandienst meldt: „De ieuwe bomaanval op Rome heeft kringen van het Vaticaan nog iepere smart veroorzaakt dan 1 eerste. Met een zeker opti- lisme had men gehoord, dat het a Paus zou gelukken Rome sor nieuwe bomaanvallen te be leden. Klaarblijkelijk is de her- lalde inspanning van den Paus ergeefsch geweest, naar de Paus :eds indertijd in het schrijven an den kardinaal staatssecreta- 1 Maglione heeft geconsta- ?erd. Hij heeft vandaag op- ieuw kunnen ervaren, dat de oren der menschheid gesloten 'lijven voor zijn woord. Het ver- oop van den aanval is door het aticaan met levendige bezorgd- eid gevolgd. Onder de loggia's an het plein van San Tamaso ebben prelaten, bewoners van et Vaticaan, diplomaten en be oekers het verloop van den aan- gevolgd. Uit het venster van „Aan tiet langste einde van den hefboom" DR. GOEBBELS OVER DTN OORLOG. In een artikel in den „Voel- kischer Beobachter", „Aan het langste einde van den hefboom", toont Rijksminister dr. Goeb- bels aan, dat Duitschland, in weerwil van alle vijandelijke agitatie, nog altijd de panden voor de eindoverwinnig in han den heeft. Niet Duitschland moet, aldus de minister, door het verloop van de zomeroperaties in het Oosten teleurgesteld izijn, zoo als de vijand wil doen geloo- ven, maar enkel en alleen de te genpartij. Haar hoop op een definitieven ommekeer in de oorlogsfortuin ligt begraven onder de onover zienbare massa harer vernielde pantserwagens en vliegtuigen. Ook in het Zuiden van het con tinent kan niet gesproken wor den van een beslissende veran dering van het algemeene oor logsbeeld. Wij zitten dus aan het langste einde an den hefboom, aldus de minister. Als men te Londen, Washington en Moskou ons spot tend voorhoudt, dat wij in de zen zomer er geen vijandelijk gebied bijigewonnen hebben, dan kunnen wij daarop rustig ant woorden, dat wij ook geen nieuw terrein behoeven te winnen om te overwinning te behalen. Daarvoor is het volkomen toe reikend, dat wij ons geen ter rein van oorlogsbeteekenis laten afnemen, went wij zijn in het bezit van het vijandelijke ge bied, dat voor den ooriog be slissend is, niet de vijand. Dr. Goeblbels spreekt vervol gens over den luchtoorlog, waar bij hij vooral betoogt, dat het algemeene beeld door den lucht oorlog geen beslissende verande ring ondergaat en dat Duitsch- iands kansen op een volledige overwinning daardoor niet ver kleind worden. Wij betwisten niet, dat de vijandelijke born- terreur ons vele extra-zorgen en moeilijkheden veroorzaakt. Maar wij leggen er nogmaals den na druk op, dat deze zorgen en moeilijkheden onder geen om standigheden voor den oorlog •beslissend zijn of zullen zijn. Wij beseffen volkomen, dat de vijand hier geen enkele consi deratie gebruikt, zooals hij im mers ook in den eersten wereld- j oorlog de blokade tegen Duit- sche vrouwen en kinderen met i alle cynische meedoogenloosheid i ten uitvoer heeft gelegd, om ons volk door honger op de knieën te krijgen. Tegen den vijandelij ken luchtoorlog bezitten wij voorloopig het middel van mili taire en civiele verdediging, van een later tijdstip af echter ook dat van den massalen tegenaan val. Tot dat tijdstip zullen wij ons er doorheen moeten slaan, en er is niemand in Duitsch land. die dat onmogelijk acht. Volkomen ij del echter is de hoop de Engelschen en Ameri kanen, dat Duitschland zich door de Anglo-Amerikaansche luchtterreur op een of ander oogenblik uit den oorlog zal la ten boksen. zijn woonvertrek aam/chouwde de Paus de rookwolken, die steeds talrijker werden. Paus Pius aanzag het schouwspel met groote bezorgdheid en vol onge duld om den slachtoffers van de bommen zijn troost te kunnen schenken. Kort na het signaal „alles veilig'' stapte, de Paus in zijn auto en begaf zich, begeleid door den substituut van zijn se cretariaat-generaal, mgr. Monti- ni, en andere persoonlijkheden, naar het zwaar getroffen stads deel rondom de Porta Maggiore. Aan beide kanten van den weg, waarlangs de Paus reed, sloe gen vlammen en rookwolken uit de ruïnes der getroffen woonhui zen. De Paus gaf de bevolking, die hem hartelijk toejuichte, troost en zegen. Tezamen met de menigte bad de Paus het „De Profundus" voor de slachtoffers van den luchtaanval. Vervolgens richtte hij enkele woorden tot de menigte en zeide, dat, wanneer de wereld op dit oogenblik den vrede wenschte, men bidden en zich den vrede waardig toonen moet. Men moet God om vrede voor de levenden en dooden bid den. Na een nieuw gebed begaf de Paus zich door een dichte me nigte naar de Lateraanbasiliek, op welker treden hij knielde en met een groote menschenmenigte had. Hij richtte dezelfde woor den als tevoren tot de menigte. Even over 14 uur keerde de Paus naar het Vaticaan terug, DE VERNIELINGEN TE MILAAN. Over den terreuraanval, die gisternacht door Britsche vlieg tuigen op Milaan is gedaan, meldt Stefani de volgende 'bij zonderheden: Het bombarde ment begon tegen 1 uur en ein digde te ongeveer 2 uur. De vlieg tuigen vlogen in opeenvolgende golven over de stad en lieten bo ven de wijken der binnenstad een groot aantal bommen vallen, die aanzienlijke schade aanricht ten. De apsis van den dom werd zwaar beschadigd, er vielen ook bommen op het paleis van den aartsbisschop, in de onmiddellij ke nabijheid van den dom. De galerij Victor Emmanuel en ver schillende historische gebouwen. zooals het Palazza Marino en het Palazzo Durini, en voorts het gymnasium en het conservato rium werden getroffen. De Prin cipe Umbertostraat, de Daniani- straat en de Largo San Sabile, waar een der schoonste en oud ste kerken van Milaan staat, zijn tot ruïnes geworden. Onder de kerken, die gister nacht bij den luchtaanval op Mi laan getroffen zijn, bevindt zich ook de kerk Santa Maria delle Grazie met het beroemde Avond maal van Leonardi da Vinei. Ver der werden de kerken Santa Ma ria de San Pietro Cetestino, Sant- Anna, Santissima Rosalio, Sant Antonio en het Josef-klooster getroffen. De aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schuster, heeft Vrijdag om 7 uur des ochtends de H. Mis gelezen in de kapel van het aartsbisschoppelijk pa leis, terwijl het dak van het ge bouw nog brandde. Vervolgens begaf hij zich te voet naar de ge troffen stadsdeelen en bezocht de in het ziekenhuis opgenomen gewonden. OOK EDEN IN AMERIKA VERWACHT. Volgens dien Engelsdhien ndeuiwis- diienist mieldit dfe „New York Ti nnes", dat men reeds definitief rekent op het bezoek van den Britectoen, minister van ibuiten- landisehe zaken aan Quebec of aan de Vemeenigde Staten. Alvo rens zich naar Moskou te beige- ven, zon Eden willen deelnemen aan de oonferenite tusschen Roo sevelt en Churchill. Zou hij ech ter niet tijdig uit Londen kunnen vertrekken, dan zal Eden recht streeks naar Washington reizen, om met Roosevelt alleen te com- fereeren. EEN DOCUMENT VAN DLVHTROFF. Uit Londen wordt gemeld: Het Britsche tijdschrift „Talbiet" pu bliceert een document, dat vol gens het blad' dateert van Mei j.L en dat ondertaekemd is door Dii- imitroff. De „Tablet" verklaart, dat het document een oornmiun-ist is ontnomen. De inhoud luidt vol gens het blad! als volgt: „Over enkele dagen heeft het presidium van de executieve commissie der Internationale een besluit van groote stra tegische beteekenis te nemen. Ten aanzien van de algemeene practische beteekenis van dit be sluit, dat op grond van artikel 8 der resolutie van het vierde wereld congres der Komintern is genomen, moeten on ze kameraden begrijpen, dat deze beschikking ten doel beeft de propagan- da-arbeid der leidingen van alle communistische internationales zeer te vergemakkelijken onder de artbeidsmassa's van alle landen, die nog niet iin overeenstemming zijn met de communistische denkbeelden. Dat is een zaak van tactiek en niet alleen doctrine. De leer van Marx. Engels, Lernki en Stalin alleen kan voor een communist meetellen. Dat staat vast, dat moet men im peratief al onzen instan ties onder de aandacht (brengen, wanneer het besluit van de coarumu- niistischje internationale bekend wordt". OORLOGSNACHT. Ik ga in 't donker op de straat, een breede scheur. Mijn voetstap slaat de avondlijke stilte stuk; oneindig vat vol van geluk kon deze leege stilte zijn, een droom zoo licht en zonder pijn en zonder zorg voor iedereen, een slaap door alle uren heen. De huizen stil, de straat in rust, wat wolken aan de verre kust, een schipper, wakend op de zee en drijvend met de wolken mee, de sterren aan den hemelhoog en boven ons, één God, zoo hoog en toch ons allen zoo nabij en wakend over U en mij. Maar plotseling een ver gedruisch en angst in ieder donker huis, de dood van uit het firmament, voor wie den dood het minste kent. De heil'ge stilte van den nacht gaat eensklaps over in een klacht, waarin de donk're doodsangst gilt en leven tot den dood verstilt Dan heeft de dood den nacht ontwijd en wordt de stilte eenzaamheid. BINNENLAND I MUSICI VOOR DE WAFFEN-SS. Omruiling textielpunten en i vergunningen voor 15 Augustus' aanvragen. De distriibutiedien-1 sten zuilen de na 15 Augustus i 1943 ingekomen aanvragen tot! omruiling van puntien en ver-1 gunningen, die ongeldig zijn ge worden, niiet meer in behandeling neimien Onderhandsche verkoop van onroerend goed. Er is een 'tweede uitvoeringsvoonschrift verschenen van het „vervreeim-1 dingslbesluit 1942", waardoor in; dien vervolge bij verkoop „uit de Ihand" voor een verklaring van het prijzenibureau, waarin staat, dat tegen die overeengekomen te gen prestatie geen bezwaren be slaat. geen. notarieele acte meer vereischt wordit. De gemachtigde voor de prijzen kan ook anderen dan notarissen bevoegd verkla ren, een verzoek tot afgifte van een verklaring van geen bezwaar in te dienen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: ter aanvulling van de be kende militaire kapel van het SS- wachtbataljon in Amersfoort, worden eenige musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich mel den. Voor een muzikale opleiding wordt zorggedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bil het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5... DE STEM DER S.S. Duistert op Zondag 15 Augus tus van 11.30 tot 11.45 over dien zender Hilversum I op golfleng te 415 meter naar die stem der S.S. over het onderwerp: „S.S. opleidingskamp Avegoor 1 Een vraaggesprek met den comman dant" FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wor dier. voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen vérstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij die Landwacht of bij het SS- WachtJbafaillon in Amersfoort. Zij, d'ie tot de Germaansohe-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18"—.30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 16 Aug. 914.00 uur Rotter dam Deutsches Haus, Westzeedijk 17 Aug. 912.00 uur Breda Restaurant Modern, Markt. 17 Aug. 1518.00 uur Den Bosch Hotel Noord Brabant, Markt 45. 18 Aug. 912.00 V'enlo, Deut- sch.es Haus, Egmondstraait 16. 18 Aug. 1518.00 uur Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912.00 uur Hengelo, Café Modern. Spoorstraat 18. 19 Aug. 15—18.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenlbeek. 20 Aug. 912.00 uur Assen., Conoerthuis a, d. Vaart. 20 Aug. 15—18.00 uur Gronin gen, Coneerthuis, Foelestraat. 21 Aug. 912.00 uur Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 914.00 uur Amster dam, Dam 4. 23 Aug. 913.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 914.00 uur Amers foort Pol. Durchgangislager. Leus- derweg. 25 Aug. 914.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Sq oozc Vrijwilliger». Ben trldcbe dronk tijden» oen kort* ruit gedo- rcodo den groeten pantierilag in hot Ooft en SS PK Zseh&ek.l-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1