QzQeidóch&(2oiiiard MOMENTJE VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10631 [ureaux: Papengracht 32 Giro 103003 telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Gebedsactie voor den vrede Zooals gemeld, heeft de Paus <en brief gezonden, aan kardi- aal Maglione, bevattende een proep om te bidden voor den rede ter gelegenheid van het eest van Maria-Hemelvaart op De Romemsche correspondent pan de „Tijd" seint aan zijn blad iver dezen brief o.a. het vol- 'ende: „Na er over geklaagd te heb- len, dat de wereld blijkbaar niet vil luisteren naar de pauselijke tem, welke steeds opnieuw zich rermanend verheft, om de we- eld tot inkeer te brengen, roept Pïï de Paus alle katholieken [er aarde op, om vooral op het pmende Hoogfeest van Maria en Hemelopneming in een open- iare gebedsactie God te smee- ren om den haat 'en den nijd te y'.oen verdwijnen en den geest 'an verdraagzaamheid te wek ten, welke de eenige waarborg is 36foor een vrede in christelijken in en waardoor alleen aan over winnaars en overwonnenen, dan liet door geweld, maar door echtvaardigheid vereenigd, een ust en bloei van langen duur an geworden." 1 Als wij niet bidden waar in echt bidden! dan mogen pij zeker niet klagen over den [uur en de hevigheid van den nreldkrijg, want dan doen wij liet, wat in ons vermogen ligt, >m den vrede te verkrijgen. We moeten bidden. En in >ns gebed roepen wij in de voor- ?raak, de bemiddeling van de oeder Gods en onze Moeder! „Gaudeamus", „Laten wij ons .erheugen" zoo begint het In- sidingsgebed van de Mis op het eest van 15 Aug. „Laten wij ons ■erheugen" en de verdere ■eranderlijke Mis-gebeden zijn Tveneens overstraald door de nionnige blijdschap van dit Ma- ia-feest. Wij allen zullen Zondag a.s. iet Maria-feest meevieren met Ie Kerk, in den geest vereenigd ^net den Paus, Maria's voor- praak vragend, zooals in 't „Ge- ied" (vóór het Epistel) van de lis van dien dag: „Vergeef, bidden wij, Heer, de enden uwer dienaren, opdat rij, die U door onze eigen wer- cen niet kunnen behagen, door le voorspraak van de Moeder en Jvv Zoon, onzen Heer, behouden nogen worden." In den geest van dit kerke- ijk gebed waarin wij het roomaamste, ten slotte het lenig-voorname vragen zul- en wij ook om andere goede ga ren mogen smeeken. De stem van den Paus zoo raak door de eigenwijze, dwa- !e, misdadige wereld gesmoord! - welke ons aanspoort tot bid- len om een rechtvaardigen vre- le, moge ons allen bewegen tot len werkelijke gebedsactie! oude molen van den heer Gerrit sen te Vorden, welke een tiental jaren Duiten gebruik li geweeit, le tbam dueitaureerd en van •troomltjnwlcken 'ooriteo CNV-Hartgertnk-Paz a De derde stag bij het Ladoga-meer DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT, Het Duitsche weermatóhtsibe- riehit van Donderdagmiddag luidlt: „Bij het Koebambruggenlhoofd, aam, die Mioets en die tnidden-Do- netz verliep de dag zandier ge- ■vtedhitslhandelinigen vam belang. In het gebied van Bjeigorod duurt de groote afweerslag voort Ten Zuidwesten van Orel mis lukten aanvallen vam verscheiden Sovjet-divisie®. Ook in het gevedhtsgebied ten Zuiden en Zuidwesten van Wjas ma viel de vijand verder aam. Terwijl in het Zuidelijk deel van dezen sector de gevechtshande lingen nog niet afgesloten zijn, werden die bolsjewisten aan de overige fronten onder hooge ver liezen afgeslagen.. De Sovjets verloren gisteren 120 tanks. Het luchtwapen greep opnieuw, trots den ongunstigen weerstoestand op de brandpun ten in den strijd op detn grond in. Het vernietigde in de laatste twee dagen 83 Sovjet-vliegtuigen. Dl' den derden slag ten Zuiden van bet Ladogamieer hebben de ander bevel van gemeraal-veld- maarschaLk Küöhler, General- oberst Lindemann en dien gene raal der infanterie WöMer staan de Duitsche trolepen, gesteund door de door den generaal der vliegers Korten aangevoerde for maties van het luohtwapen. in den van 22 Juli tot 6 Augustus, den stormloop van de 9e en 67e bolsjewistische armee in heldhaf tige gevechten afgeslagen en daardoor de doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Behal ve de in het weermaohtberictht reedis genoemde le, infanteriedi visie onderscheidde zich in dezen slag de 5e divisie bergjagers en de Óost-Pmisische 11e infanterie divisie in bet bijzonder. In het hooge Noorden herhaal den de Sovjeits hun tegenaanval len op de bij den Louhi-sector miieuwveroverde stellingen, wel ke reedis voor- de hoofdgevechts- linie uiteengeslagen werden. Lichte Duitsche zeestrijdkracih- ten brachten in dem nacht van 10 op 11 Augustus voor de Kauka- sische kust een bolsjewistische •kanonneerboot en een motortor pedoboot tot zinikerf en bescha digden een andere zwaar. Ande re Duitsche zeeistrijdlkrachten na men in denzelfden nacht Sovjet stellingen bij de kust aam het Mii- oesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de losma kende bewegingen op een ver korte bruggenhoofdstelling vol- igenis de plannen Den in den Noordelijken sector lange den [kustweg opdiringenden vijand werden in taaie af weer gevechten aanzienlijke verliezen toege bracht. Een vrij sterke vijande lijke landingspoging ten Westen van Kaap Örlando werd, in sa menwerking met h et luohtwapen, voor het grootste deel reeds voor die kust afgeslagen en de aan land gekomen deelen van den tegen standier werden vernietigd. In het kustgebied der bezette Westelijke gebieden en tijdens vrije jacht boven den Atlaniti- schen Oceaan, werden vijf vijan delijke vliegtuigen en een groo te vliegboot neergeschoten. Een formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen viel in den nacht van 11 op 12 Augustus het .gebied van de oorlogska ven Ply mouth alsmede militaire doe len in Bournemouth met een groot aantal brisant- en brand bommen aan. Alle ingezette vliegtuigen keerden terug. Storingsaanvallen van afzon derlijke Britschc vliegtuigen in den afgeloopen nacht in West- Duitschland ondernomen, veroor zaakten slechts geringe schade aan gebouwen". Voorbarige berichten omtrent Charkow. De A. N.P. -correspondent te Berlijn meldt: Er rijn tot dusver nog geen tee- kemen, die erop wijzen, dtait de Sovjet-Russische aanvallen, al thans in het centrale deel van het front, waar de strijd het hevig ste woedt, aan felheid afnemen. Aan den anderen kant is ook de Duitsche afweer tot dusver ef fectief gebleken en terwijl ten Westen van Orel alle pogingen der bolsjewisten, door het front te breken, zijn verijdeld, konden volgens verklaringen van Duit sche militaire rijde de bolsjewis tische strijdkrachten, die aanvan kelijk in het gebied! van Bjeigo rod de Duitsche linies waren bin nen gedrongen, tot dusver in be dwang worden gehouden. De of- ficieete Duitsche berichten spre ken .van gevechten tenÉ Westen en Zuidwesten van Bjeigorod. Van den afloop dezer gevechten, die van Duitsche zijde niet slechts defensief, doch ook offensief wonden gevoerd, hangt voor een groot deel het lot van. Charkow af. De bolsjewistische berichten, volgens welke deze stad reeds grootendeels omsingeld zou zijn, zijn dan ook hoogst voorbarig te achten.. Terwijl het zwaartepunt vain het bolsjewistische offensief nog steeds in de sectoren van Orel en Bjeigorod ligt, hebben de Duit- schers eveneens in het gebied ten Zuiden van Wjasma aanvallen van, een buitengewone hevigheid te verduren. Hier maken de bols jewisten een omvangrijk gebruik van de zwaarste mechanische wapens, als zware artillerie, .Stalinorgels" eJd„ terwijl bij hun aanvallen in het gebied van Orel en Bjeigorod meer het •zwaartepunt op de tanks en de infanterie ligt. - Van Wjasma verloopt het front thans in ruwe trekken in een flauw gebogen lijm naar het meer Zuidelijk gelegen Sjefsk. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. In de ochtenduren van giste ren drongen, naar het D-N.B, verneemt, vijandelijke lucht strijdkrachten. voortdurend door eskaders Duitsdhe jagers bestre den, onder bescherming van het wolkendek in West-Duitschland door. Zij lieten bommen vallen op verschillende plaatsen, voor al op de binnenstad van Bonn. Strijdkrachten der luchtverdedi ging brachten den vijand aam- zienlijke verliezen toe, welker omvang nog niet kon worden vastgesteld. Naar het D. N. B. voorts ver neemt, is het aantal neergescho ten Amerikaansohe bommenwer pers volgens tot dusver ontvan gen berichten bij den terreur- aanval van gisterochtend geste gen tot 35. De telling is nog niet geëindigd, VERBETEN STRIJD OP SICILIë. Ter aanvulling op het Ita- liaansche weermachtsbericht van Donderdagmiddag wordt offi cieel bekend gemaakt: De Anglo-Amerikaansche troe pen zijn sedert 12 dagen gewik keld in een verbitterden strijd tegen de posities van de Duit sche en Italiaansche troepen in den Noord-Oostelijken sector van Sicilië. In den central en sec tor van het front, in de laagte tussdhen de Etna en de Caroni- sdhe bergen, tracht de vijand al verscheidene dagen onafgebro ken den weerstand der verdedi gers te breken en door te stoo- ten naar Randazzo en verder naar Messina. De Italiaansche en de verbonden troepen strij den al bijna twee weken met hardnekkige taaiheid tegen de talrijke EngelsCh-Amerikaansche divisies. Bij de plaatsnamen, die door felle gevechten bekend zijn ge werden, komen nieuwe. Vroe ge re stellingen worden door nieuwe vervangen, die den op- inarsch der binnendringers met succes tegenhouden. San Pra- tello, Bronte, Adrano, Acheale zijn, zooals reeds eerder Troina, Regalbuto, Centuribe en Catania met succes tegen den vereenig- den aanval van vijandelijke strijdkrachten op den grond en in de lucht verdedigd. Overal is het tot felle botsingen gekomen, in den loop waarvan de verde digers heldenmoed hebben bewe" zen en den vijand bloedige ver liezen hebben toegebracht. Randazzo, dat reeds eenige da gen onder het vuur van de vijan delijke artillerie ligt, biedt even als andere kleinere plaatsen nog steeds weerstand. CHURCHILL IN DE VER. STATEN, Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft Churchill de grens naar de Aanerikaansche zijde van de Niagara Falls ge passeerd en is hij naar een nog niét bekend gemaakte plaats van bestemming in de Ver. Staten doorgereisd. De Britsche berichtendienst meldt voorts uit Washington, dat het feit, dat Stalin niet aanwe zig is bij de conferentie van Churchill en Roosevelt, naar het schijnt niet zoo mag worden uit gelegd, dat hij niet deelneemt aan deze onderhandelingen. In militaire kringen in Washington laat men veeleer doorschemeren, dat een zeer gedetailleerd rap port over de huidige militaire situatie aan het Oostelijke front benevens Stalins opvattingen over de toekomstige strategie in opdracht der Sovjets door diplo matieke kringen in Washington is overhandigd. Van den anderen kant heeft radio-Moskou een bericht van Tass verspreid, waarin gezegd wordt, dat de Sovjet-regeering voor deze conferentie geen uit- noodiging heeft ontvangen, daar overeenkomstig het karakter van de conferentie, de deelneming van een vertegenwoordiger der Sovjetregeering niet in het voor nemen lag en ook niet in het voornemen ligt. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN- SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen. teneinde gekeurd te wor dier, voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenien in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wadhtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansdhe-SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—.30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich BEDROG. Met de étalages van tegen woordig wil het niet al te best vlotten. Ik bespeur daarin de slechte eigenschappen van den mensdh, dlie zich dekt met een kleed, dat hem niet past nooh staat. U noch ik loopen iin de^toga van een rechter of in het gewaad van een am bassadeur. Maar als U de éta lages van tegenwoordig ziet! Im een speciaal-zaak van ra dio's prijken electrische lam pen en dat gaat nog. Maar een sigaren winkelier pronkt in zijn étalag:e met schilderstuk ken van onbekende meesters, in een speciaalzaak voor le derwaren valt geen stukje leer meer te bekennen, de koe- koloog verkoopt kadetjes, waar de strijd om het versche •kadetje over is ontstaan, de eenige behoorlijke japon in het modemagazijn is altijd juist verkocht of je moet drie diagen en drie nachten op de loer liggen tot de étalage wordt veranderd. Voorts rijm de begeerlijke kruiken in de étalage van den distillateur met water gevuld en over de krant en derzelver hoekje, ook wel „Momentje" genaamd zal ik maar zwijgen. Zoo kom ik er toe te peinzen over het bedrog van deze wereld Em het zou misschien eerst beter worden, als wii op al onze droomen, illusies en beloften eerlijk het etiket bedrog plak ten. Dan wist tenminste ieder een wat hij aan iedereen had. eveneens op een der keuringsda- gen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld, 16 Aug. 914.00 uur Rotter dam Deutsche® Hauis, Westzeedójk 17 Aug, 912.00 uur Bredla Restaurant Modern, Markt. 17 Aug. 15—18.00 uur Den Bosch Hotel Noord Brabant, Ma riW A o 18 Aug. 9—12.00 Venlo, Deut sche® Hauis, Egmondstraat 16. 18 Aug. i518.00 uur Arnhem Café Royal. 19 Aug. 912.00 uur Hengelo, Café Modern.', Spoorstraat 18. 19 Aug. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 912.00 uur Assen, Goncerthuis a d. Vaart. 20 Aug. 16—18.00 uur Gronin gen. Concerthuis. Poelestraat. 21 Aug. 912.00 uur Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 914.00 uur Amster dam. Dam 4. 23 Aug. 913.00 uur Utredhit» N.V.-Huis, Oudegracht 245. 24 Aug. 914.00 uur Amers foort Pol. Durahgangslager. Leus- derweg. 25 Aiug. 914.00 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenlhout 11—13. By onze Vrijwilligers. Een der commandanten bezoekt onze jongens in hun pantserwagen in het Oosten SS PK Fritsch-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1