3)e Cddóclve0oii^<Hit WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N° 10629 Bureaux: Papengracht 33 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 30015. Admin. 30935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bij het veertigjarig priesterfeest van Deken Homulle Foto: L. Crt. Een ware vreugde en een eer (s het, met een enkel woord het Veertigjarig jubileum te mogen inleiden van het Priesterschap "van Deken Homulle. Een verklaarbare vreugde. Meerdere jaren was hij mijn leer meester, dien zijn studenten als docent steeds hoogélijk waar- deerdeen; enkele jaren was hij de Priester, onder wiens eminente leiding het werk in de zielzorg een voortdurend feest was, en die zijn medepriesters onder alle opzichten steeds zooveel steun én aanmoediging wist te schen ken; thans mag ik zijn amlbtge- 'lioot zijn en zijn vriend. Maar nog altijid blijft hij de meester, wiens wijze lessen en rijk in zicht allen', met wie hij in aan raking komt, ten goede komen. Deken Homulle is altijd geble ven de man der wetenschap. Ook, toen zijn Overheid hem uit het Seminarie terug riep naar de practisclie zielzorg, en dus zijn direct-opvoedende taak ten op zichte van de aanstaande pries ters een einde nam, bleef hij de wetenschap getrouw. Boeken en tijdschriften van allerlei aard en van allerlei taal bleven zijn lust en zijn leven, en nog steeds heeft de ,,Latinitas", de taal der Kerk en de klassieke" taal der Oudheid zijne bijzondere belang stelling eii warme sympathie, waardoor hij, ook tegenover de niet-katholieke beoefenaars en kenners der klassieken, de ka tholieke Priesterschap wel heel bijzonder tot sieraad strekt. Man van diep inzicht en be gaafd met een stalen geheugen en een uitgebreide kennis bleef hij tegelijk de aangewezen leider voor velen, die uit den omgang met hem levenswijsheid putten en zielesterkte voor hunne le venshouding. Maar Leiden, stad en decanaat, vieren- straks bovenal het Pries terfeest van Deken Homulle als zieleherder en bestuurder. Voor wie den Jubilaris niet zoo van nabij kent, lijkt zijn groote persoonlijkheid wel eens op die van den geweldenaar, die met bijna herculische kracht en met stentorstem alles schijnt tep beiheerschen. En toch is niets minder waar. Al zijn parochia nen. ook zij, die wel eens meen den met hem van meening te mo gen verschillen, zijn na verloop van tijd wel tot de bevinding gekomen, dat die groote man o zoo'n klein hart heeft, en zeèr, zeer veie gezinnen ,die ooit in nood verkeerden, hebben hem loeren zien als den vader, die zoo graag troost bracht, niet alleen niet 'het woord, maar ook en vooral met de daad. Nog hoor ik hem zeggen, toen hij eens uit ging om meerderen menschen de behulpzame hand te bieden in hunne groote nooden; „ik ga weer eens blijde geziohten ma ken!" Dat was inderdaad zijn le vensprogram, en, als hij ooit te gen Rioeiijkhèden opzag, dan was dat niet, omdat deze hem per soonlijk zwaar vielen, doch en- kol en alleen, omdat anderen daardoor moesten worden ge troffen, In het dagelijksch leven is De ken Homulle een voorbeeld van activiteit voor priesters en paro chianen. De allereerste morgen uren vinden hem steeds in zijn kerk, en daar houdt hij als trou we waker de wacht over zijne kudde. Hij kent de zijnen, en niemand, hoe klein of gering ook, ontgaat aan zijne herderlijke be langstelling en priesterlijke zor gen. En, wie zijn zielenood aan hem blootlegde, ondervond eerst ten volle den rijkdom en de ech te Christus-liefde van den goe den Herder. Voor zijn Priesters is hij de steeds klaar-staande raadsman, en zijn grootste vreugde is het, zijn woning te maken tot een aangenaam verblijf voor allen, die met hem leven. En, waar zijn priesters zooveel wereldsehe za ken moeten ontberen, daar is het zijn bijzondere zorg met onuit puttelijk talent telkens weer nieuwe middelen te vinden, om hun het leven te veraangena men en hun den arbeid en de of fers van het dagelijksche pries terleven met groote edelmoedig heid te doen dragen. Zoo wordt het juibeltij van Deken Homulle niet alleen een dankfeest voor den Jubilaris zelf, maar evenzeer een dank feest voor allen, die ooit onder zijn leiding stonden of zijne zor gen mochten ondervinden. Dat priesters en parochianen met kostelijke geschenken dien dank hebben willen vertolken, stemt tot verheugenis. Maar bovenal zal die dankbaarheid in aller harten, ook en vooral in de har ten der kleinen en geringen van zijn volk, zijn als een,, monu- mentum aere perennius", den geestelijken vader en leidsman ter eer. Moge de hoogvereerde Jubila ris dan nog vele jaren de krach ten en talenten van zijne edel moedige, rijke ziel blijven geven aan parochie en decanaat van Leiden, velen tot vreugde, allen tot heil! Quod faxit Deus: Dat geve God. R. M. A. NIEVEEN v. DIJKUM. Goes, 10 Aug. 1943. V* Dc schat van de gezondheid Gezondheid van lichaam is mij liever, dan goud". „Geen schat is grooter, dan een sterke gezondheid". Zoo bezingt de H. Schrift in het Boek Eoclesiasti- cus de waarde van de gezond heid. 't Is zoo jammer, dat wij wie onzer maakt er een uitzon dering op! die groote schat van de gezondheid pas het méést waardeeren, als wij haar mis sen Wij willen vandaag 'ns dit plaatsje in de courant benutten voor eenige wijze wenken inzake behoud en herstel van de kostelijke schat onzer gezond heid wenken, ontleend aan het reeds genoemde Boek Bcclesias- ticus. Men leze en overwege. Geef u niet over aan droefheid, Opdat ge door uw tobben niet te gronde gaat; Want blijheid van hart is 's menschen leven, En vreugde maakt zijn dagen lang. Houd kalm uw ziel en rustig uw hart, En jaag alle neerslachtigheid verre van u; Want droefheid is voor velen de dood geweest, En neerslachtigheid dient tot niets, fsTijd en gramschap verkorten het leven, En zorg maakt oud voor den tijd; De slaap van een opgeruimd mensch is als een lekkernij. En zijn eten bekomt hem goed. Bij Bfelgorod duurt de groote strijd voort DUITSCH WEDRMACHXSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Dinsdagmiddag luidt; „Aan het Koebanbruggen- hoofd stortten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aan vallen der bolsjewisten ineen. Terwijl aan het Mioesfront door verrassende aanvallen een be langrijk heuvelterrein op den vijand veroverd werd, heerschte in de overige sectoren aan den Mioes en aan den middenloop van de Donets slechts geringe gevechtsactiviteit. In het gebied van Bjelgorod duurde de groote strijd voort. Door krachtige aanvallen van de luchtmacht leed de vijand vooral in dezen sector zware ver liezen. Ten Westen van Orel misluk ten ook gisteren alle doorbraak pogingen van de bolsjewisten in zware gevechten, die den vijand zware verliezen opleverden. Ook ten Zuid-Westen en Wes ten van Wjasma vielen de bols jewisten na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten en met steun van tanks, vlammenwer pers, stukken salvo-geschut en slagvliegtuigen ononderbroken aan. Met steun van krachtige eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en slag vliegtuigen van de luchtmacht sloegen onze troepen alle aan vallen met zware vijandelijke verliezen af en schoten een groot aantal tanks stuk. Ten Zuiden van het Ladoga- meer werden de ook aan dit front weer hervatte aanvallen der bolsjewisten afgeslagen, deels reeds in de kiem gesmoord. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het Oostelijke front 215 tanks. In luchtgevech ten werden op 8 en 9 Augustus 119 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. In den Noordelijken sector van het Siciliaansche front werden vijandelijke aanvallen afgesla gen. De poging om onzen Noor delijken vleugel met zwakke strijdkrachten via de zee te om singelen, werd door onze troe pen in een tegenaanval ver ijdeld. Aan de overige sectoren van het front heerschte slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Bij den strijd tegen schepen aan de Noordelijke kust troffen zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vijandelijken torpedo jager. In het zeegebied voor Augusta werden 3 vrachtsche pen van middelbare grootte tot zinken gebracht en een kruiser en twee kleine vijandelijke een heden beschadigd. Na aanvallen overdag van vijandelijke vliegtuigen op en kele plaatsen in de bezette ge bieden in bet Westen wierpen formaties van de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op de stad Mannheim. Er ontstond brandschade in de woonwijken. De bevolking leed geringe ver liezen. Volgens de totdusVer ont vangen rapporten werden 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Duitsche vlootetrijdkrachten, luchtdoelartillerie aan boord van koopvaardijschepen en luchtdoel artillerie van de marine schoten in de periode van 1 tot 10 Augus tus 42 vijandelijke vliegtuigen neer." De uitputtingsslag. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsche militaire zijde verklaart men geenszins ver last te zijn door de geweldige kracht, die de bolsjewisten bij hun offensief - in het bijzon der in het gebied van Orel ontplooien, daar het Duitsche opperbevel reeds lang voor het ibegin van dit offensief den enor- nien omvang van de door de bolsjewisten opgestelde strijd krachten had kunnen vaststellen. Nog steeds werpen de aanvallers thans nieuwe reserves in den strijd, waartegen de Duitschers de taktiek van den „uitputtings slag" volgen. De vraag, of de bolsjewisten nog langen tijd in stast zullen zijn, hun troepen door versche te vervangen, ver klaart men in Duitsche militaire kringen vooralsnog niet te kun nen beantwoorden, In hoeverre de Duitschers nog over reserves beschikken, deelt men hier uiteraard niet mede, doch men beperkt zich ex-toe uiting te ge ven aan het vertrouwen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verdere aanvallen weerstand zullen weten te bieden. In dit op zicht. legt men hier een toene mend optimisme aan den dag. De bombardementen op Hamburg. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt; De hoofdredacteur van het „Hamburger Tageblatt", die de jongste bombardementen heeft meegemaakt, heeft voor de bui- tenlandsche pers het een en an der over zijn ervaringen ver teld. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat het aan ieder, die de Elbe opvaart, bekende silhouet der havenstad, met de bekende Michaeliskirche, den „Michel", als middelpunt, geen wijziging heeft ondergaan. In de stad zelf blijkt echter, dat de Engelschen systematisch dichtbevolkte woon wijken hebben getroffen. waar bij overwegend van iosforbom- men gebruik is gemaakt. De bevolking is echter, naar deze zegsman uitdrukkelijk, verklaar de, in haar houding niet getrof fen. De Hamburger die steeds min of meer internationaal ge oriënteerd is gewees- en steeds veel contact met de Engelschen heeft gehad, is na de bombarde menten vervuld van een gren- zenloozen haat tegen de Engel schen en in de stad is er slechts één roep: vergelding. Inmiddels gaat het leven in Hamburg weer door en het verkeer loopt weer, zij het natuurlijk met de noodi- gë beperkingen. Ook de café's, theaters en bioscopen hebben hun poorten weder geopend. ITALIë EN DE OORLOG. „Op het huidige, moeilijke oogenblik is Italië bereid verder voor dte vrijheid te strijden''. Zoo wordt van toonaangevende Italiaamsehe zijde verklaard over de positie van Italië ten aanzien van den oorlog. „Terwijl de vij andelijke propaganda drie jaar lang beweerd heeft" zoo wordt verder verklaard, „dat de strijd 'der vijanden alleen gericht is te gen hét fascisme, maar niet tegen het Italiaansche volk, eischen de Angelsaksische mogendheden thans, ondanks de opheffing van het faseisme van Italië de onvoor waardelijke capitulatie. Onder dergelijke omstandigheden kan heit' er voor Italië geenszins om gaan bijvoorbeeld slechts tijd te winnen, of zich <be onttrekken aan den oorlog. De oorlog wordt thans op den bodem van het Ita liaansche vaderland uitgevochten en gaat tegen die vijanden van Italië vierder door". De hongersnood in Honan. Het Enigelsche weekblad „Tri bune" publiceert hst relaas van een. ooggetuige over den hongers nood in de Tsjoengkimeesohe provincie H-onan, waarin wordt medegedeeld, dat dit de hevigste hongersnood uit de Ohineesohe 'geschiedenis is. Meer dan 20 mil- iioen menschen worden erdoor getroffen. Volgens de meaning van gouverneurs der Chineesehe provinciën zijn reedis millioemen omgekomen, De Italiaansche koning heeft senator Umberto Rioci benoemd tot minister van blnn e n tandsche ZdjlOëUt Het Scala, de vermaarde schouwburg van Milaan, is tij- diens dien jongisten vijandtetijiken MOMENTJE SCHOONHEID. Er is een dame, die in het daarvoor bestemde gedeelte van een krant mededeelt, dat zij zonder haar klanten te be schadigen, dat wil zeggen zonder litteekens te maken, haren, puistjes en andere de schoonheid schadende uit- steekselen van 't mcnschelijk gelaat op deskundige wijze weet te verwijderen. Over die schoonheid van het mensche- lijk gelaat zou een en ander vermakelijks op te merken zijn, indien men bedenkt, dat er een tijd was dat mousjes het aangelaat verfraaiden en dat men in alle tijden de na tuur een handje meende te moeten helpen. Het grappige in deze bekendmaking is de prijs. De dame deelt mede, dat zij 3.berekent per 150 haren. Dat is dus 2 cent per haar en ik vraag mij af, waarom zij den prijs niet al dus opgeeft. Waarom juist 150 haren? Is dat aantal of een veelvoud daarvan soms het standaard-geval. Ik weet het niet. Ik zal mijn licht eens bij die dame gaan opsteken. En als ik het scheren eens moe word of indien er geen scheer zeep meer is, zal ik mij door haar laten behandelen. Ik heb een baard als Sinterklaas. En dan maar samen tellen. luchtaanval aan vernieling ont komen, dank zij d'en moed van het daaraan verbonden perso neel en van de bewaking, die de brandbommen onschadelijk maakte. Zaterdagmiddag zijn een 12- tal gemaskerde bandieten de Grand Bazar van bet St. Lam- bertiplein te Luik binnengedron gen en aan den haal gegaan met 700.000 fr. uit de hoofdkas. De politie achtervolgden de bandie ten door het centrum der stad. Enkele dieven slaagden erin te ontsnappen, maar zij, die valie zen met bankbiljetten droegen, werden achterhaald. Een hevig vuurgevecht vond plaats, waarbij een der bandiet-en en een politie agent gedood werden. BINNENLAND Onze sedert 7 Mei 1943 in krijgsgevangenschap terugge voerde militairen. Van de be voegde Duitsche militaire auto riteit is toestemming verkregen, dat aan de sedert 7 Mei 1943 we der m krijgsgevangenschap te ruggevoerde Nederiandsche mi litairen kunnen worden gezon den z.g. briefpakjes van maxi maal 3 kg. (inclusief verpak king), inhoudende levensmidde len, rookgerei e.a. artikelen» waarvan de verzending niet ver boden is, en wel, in verband mot de bestaande postale omstandig heden. voorlocvpig tot een aantal van 3 briefpakjes per krijgsge vangene per maand. Op grond de zer toestemming verzoekt het hoofd der afdeel ing 4 b. van het informatiebureau van het Neder iandsChe Roode Kruis de naast verwante of gevolmachtigde de zer krijgsgevangenen zoo spoe dig mogelijk, voorzoover zulks nog niet is geschied, opgave te doen van- zijn (haar) naa-m, adres en graad van- verwantschap tot den krijgsgevangene (foiiv. echt- genoote, vader, moeder, verloof de, gevolmachtigde, enz.) alsme de van de naam en voornamen; militairen rang, troepenonder deel, eventueel krijgsgevangene- mummer en kamp van den krijgs gevangene. Deze schriftelijke op gaven zijn- in duidelijk schrift ta stellen en gefrankeerd te rich ten aan het hoofd der afd; 4 b. van het informatiebureau van het Nederlanidsohe Roode Kruis. Hamerstraat 17 te 's-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mo gelijk aan/wijzingen voor deze zendingen e.a. inlichtingen kun nen worden tegemoet gezien.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1