Red. Buitenland: Mr. H. Geiae. Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonderop. Leiden: Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertentténC. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verduisterirugstijden van 8 tot en met 14 Aug. van 21.15 tot 6 uur. MAANSTANDEN. Maand. 9.8: 0.25 onder, 15.02 op. (E. K.) Dinsd. 10.8: 0.53 onder, 16.15 op. TIEN TEXTIELPUNTEN GELDIG VERKLAARD. Voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder. Met ingang van 1 Aug. jl. tot een nader te bepalen datum zijn de punten 51 t/m 60 van de tex- tielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder geldig verklaard. De prijzencontrole door de Rijksbureaux. Tot nu toe hadden de Rijksbureaux voor handel en nijverheid elk hun eigen opsporingsdienst, tenein de prijsovertredingen te achter halen. Deze prijzencontrole-af- deelingen werkten geheel onaf hankelijk van elkaar. Om nu een doeltreffende samenwerking tot stand te brengen, die veel van de taak der ambtenaren zal vereen voudigen, worden zij georgani seerd onder een éénhoofdige lei ding, die verantwoordelijk is aan den gemachtigde voor de prijzen. Geleidelijk zullen dus de afdeelingen prijzencontrole der rijksbureaux in den dienst van dén gemachtigde voor de prijzen worden ondergebracht. In deze nieuwe organisatie is het werk reeds begonnen door: Afd. prijzencontrole, verwer kende industrieën, Laan Copes van Cattenburch. Den Haag, telefoon 111022. hoofd H. C. Dijkman. Afd. prijzencontrole, Grafische industrie, N.Z. Voorburgwal 326 328, Amsterdam, tel. 39502, hoofd W. Tromp. Afd. prijzencontrole Hout, Heerengracht 136, Amsterdam, tel. 48633, wnd. hoofd C. J. van Dongen. Afd. prijzencontrole Huiden en Leder, Keizersgracht 277, Am sterdam, tel. 38481, hoofd H. J. Kalshoven. Afd. prijzencontrole Papier en papierwaren, N.Z. Voorburg wal 326—328, Amsterdam, tel. 39602, hoofd J. Brandsma. Bij adresseering moet steeds de dienst van den gemachtigde voor de prijzen worden ver meld, dus bijv.: gemachtigde voor de prijzen, afd. prijzencon trole huiden en leder. Keizers gracht 277. Amsterdam. Binnen zeer korten tijd zullen het rijksbureau voor Chemische Producten en de verschillende textielbureaux met hun afdeelin gen prijzencontrole volgen. Het rijwielvervoer per spoor. Sinds eenigen tijd vervoeren de Nederlandsche Spoorwegen rijwielen voor verder dan 40 km. 's avonds laat of 's nachts met speciale rijwieltreinen. Ver schillende omstandigheden heb ben ertoe geleid, dat deze ver zending in open wagons ge schiedt. Daar echter het papier van de rijwielkaarten niet be stand is tegen regenbuien, is het reeds enkele malen voorgeko- De Zuid-Oost wal is beveiligd I Het overladen der mijnen van transport schepen op vaartuigen der Duitsche oorlogsmarine, die deze doodeljjke wapens dan naar de bestemde plaatsen brengen PK Pster-Atl-H-P m men, dat deze kaarten na een langdurige bui volkomen verre gend aan de fietsen bengelden, waardoor niet meer kon wor den nagegaan, wie afzender of welke de plaats van bestemming was. Dit heeft geleid tot ver warring en onaangenaamheden. Om dit euvel te voorkomen, ra den de Nederlandsche Spoorwe gen den reizigers, die rijwielen verzenden aan, hun rijwieikaart onder het zadel van een der za- delveeren te bevestigen. Nog be ter is het, zelf te zorgen voor een stevige label of een houten plankje en dit onder het zadel aan te brengen. Verder verdient het aanbeveling op een der spatborden een papier te plak ken, waarop de plaats van be stemming en het nummer der rijwielkaart staan vermeld. Ziekenvervoer van verplicht verzekerden. De commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, heeft aan de Algemeene Ziekenfondsen een rondschrijven gezonden, waar in ten behoeve van de verstrek king van ziekenvervoer aan ver plicht verzekerden bepaalde re gelen worden vastgesteld. Deze regelen komen in hoofdzaak hierop neer, dat een algemeen ziekenfonds slechts ziekenver voer mag verstrekken, indien de behandelende geneeskundige, blijkens eèn door hem ondertee- kende verklaring, van oordeel is, dat de zieke uit medisch oog punt wordt genoopt, zich te la ten vervoeren, en tevens uit medisch oogpunt wordt verhin derd, hierbij van een openhaar middel van vervoer gebruik te maken. Correspondentie met krijgsge vangenen nit Nederlandsch In- dië. In verband met het feit, dat via het Roode Kruis in Ne derland mededeelingen worden ontvangen van krijgsgevangenen uit Nederlandsch-Indië in de Maleische taal, terwijl omgekeerd via het Roode Kruis ook berich ten van relaties in het Maleisch kunnen worden uitgezonden, hébben het Koloniaal Instituut te Amsterdam (Mauritskade 641 en het hoofdbestuur' van „Oost en West", te 's-Gravenhage (Smidswater 10) de gelegenheid opengesteld, de ontvangen of te verzenden berichten te vertalen. Hiervoor worden uitsluitend de portokosten in rekening ge bracht. Ook bij de afdeelings- besturen van „Oost en West", welke op een aantal plaatsen in ons land bestaan, is daartoe de gelegenheid geopend. Genjengde Berichten Doodelijke ongelukken. Op de kruising van Groesbeekscheweg en Postweg te Nijmegen is een autobus van den Maasbuurt spoorweg in botsing gekomen met een zware particuliere vrachtauto, welke geen voorrang verleende. De bus reed tegen een boom op en werd zwaar bescha digd. Een inzittende werd ge dood, een viertal werd zwaar ge wond. Het dochtertje van de fa milie de Leeuw,, dat voor de ouderlijke woning te Zevenber gen aan het fietsen was, werd door een hollend paard van den landbouwer Jongmans, dat voor een wagen was gespannen, ge grepen. De kleine kreeg een der wagenwielen over het lichaam. Een half uur later is het kind overleden. Gasvergiftiging. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 17-jarige J. Haas, wonende in de Velöbuurt te Wezep, ter wijl hij in de fabriek voor het vervaardigen van houtwolvezel platen van de fa. van der Lin den en Weidenaar werkzaam was. door gasvergiftiging om het leven gekomen. Smokkelaars aangehouden. Bij een razzia zijn te Tilburg vijftien smokkelaars aangehou den. Zij kwamen uit Zwolle, Bloemendaal en Amsterdam. Par tijtjes tabak, spek, textiel, kof fie, cacao, graan, elastiek, spel den enz. konden in beslag wor den genomen. Van G. uit Am sterdam, die juist een goeden dag gemaakt scheen te hebben, liep wel heel hard tegen de lamp. Hij vervoerde behalve een flinke partij elastiek ook nog veilig heidsspelden, haarspelden, siga rettenpapier (2000 boekjes) en eenige levensmiddelenkaarten. DE NIEUWE TEXTIEL- REGELING BELANGRIJKE WIJZIGINGEN TEN OPZICHTE VAN VROEGER. Ondanks uitvoerige publicaties op dit gebied blijven er onder het publiek tal van vragen bestaan omtrent de nieuwe textielrege- ling. Men vraagt zich af: hoe kom ik met mijn twintig punten aan een nieuw costuum of man tel? en hoe gaat het als ik huis-, houdgoederen wil koopen? De hieronder volgende korte uiteenzetting zal vele moeilijkhe den oplossen en verduidelijken. Oude distributiebescheiden Alle distributiebescheiden, wel ke men nog in zijn bezit had, met uitzondering van speciale ver gunningen voor mijnwerkers- kleeding en machtigingen met opdruk „oorlogsgetroffene", zijn thans ongeldig. De punten van de tweede en derde textielkaart, welke zich nog onbeschadigd aan het lichaam der kaart bevonden, konden tegen T-punten op de distributiekantoren worden inge wisseld. Kousenbonnen van de oude kaart zijn ongeldig. Alle speciale vergunningen, welke na 11 April 1943 zijn uitgegeven en niet gebruikt, kunnen bij de plaatselijke distributiediensten op verzoek tegen nieuwe distri butiebescheiden worden ingewis seld. Nieuwe distributie bescheiden. Uitgegeven zijn thans naar den leeftijd of het geslacht verschil lende textielkaarten, voorts ont vingen jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar toeslagkaarten, ter wijl deze laatste ook kunnen verkregen worden door a.s. moe ders. Verder kan het publiek te maken krijgen met speciale K- punten, GS-punten, HG-punten, S-punten en T-punten, soms heeft men nog noodig een spe ciale vergunning, kousenbonnen, kousenmachtigingen, leverings vergunningen, luierbonnen der babytextielkaart of luiermachti- eingen. Inlichtingen hierover kunnen de winkeliers en distri butiediensten verstrekken. De nieuwe textielkaart zou men feitelijk een kleedingkaart kunnen noemen, want men kan er geen afgewerkte huishoudelij ke artikelen of stof daarvoor op koopen. Groote stukken. Voor het verkrijgen van z.g. „groote stukken" (costuums), overjassen, broeken) moet bij de plaatselijke distributiediensten een speciale vergunning worden aangevraagd, welke bij den aan koop dient te worden overgelegd. Men moet bij de aanvraag steeds kunnen aantoonen, dat men het stuk dringend noodig heeft. Wordt op zulk een aanvraag gunstig beschikt, dan ontvangen: a. Mannen en jongens voor cos tuums of broeken van het ver- eischte aantal punten in den vorm van GS-punten, het restee- rende gedeelte moet van de textielkaart of toeslagkaart of in den vorm van in bezit zijnde T-punten worden bijgepast. Voor mannen- en jongensover jassen wordt door de distributie- diensten het volle aantal ver- eischte punten in den vorm van GS-punten verstrekt. b. Vrouwen en meisjes voor mantels het volle aantal vereisch- te punten in den vorm van GS- punten. Voor gereede mantelcos- tuums wordt geen speciale -ver gunning vereischt. Geconfectionneerde huis houdelijke goederen. Geconfectionneerde huishoude lijke goederen, garens, lakens, sloopen en dekens zijn uitsluitend op speciale HG-punten verkrijg baar, welke men op dé plaatse lijke- distributiekantoren moet aanvragen. Komt men voor deze punten volgens de bestaande voorschriften in aanmerking, dan kan men daarop alle bovenge noemde goederen echter geen donzen, gestikte of gewatteerde dekens zonder speciale ver gunning koopen. Stoffen ter vervaardiging van huishoudelijke goederen mogen uitsluitend worden afgeleverd op speciale S-punten. Luierstof mag echter niet op S-punten worden geleverd. Luiers. Luiers mogen slechts worden afgeleverd tegen overlegging van een luiermachtiging en ge lijktijdige afgifte van het ver- eischte aantal speciale K- of T- punten of op de met de cijfers I, II, III of IV bedrukte extra-bon nen der textielkaart voor babies, gemerkt V 615 en wel drie luiers of stof daarvoor voor elk dezer bonnen, tezamen met het voor geschreven aantal punten van de textiel- of toeslagkaart of spe ciale K- of T-punten. Bij een eer ste bevalling of bij een bevalling, welke plaats heeft ten minste vijf jaar na de vorige, kan men ook thans een babypakket aan vragen, waarin zich o.a. twaalf luiers bevinden. Bij het ontvan gen van een babypakket behoe ven geen cijferbonnen van de babykaart te worden ingeleverd. Kousen en sokken. Kousen en sokken kunnen uit sluitend tegen afgifte van het voorgeschreven aantal geldige punten van de textiel- of toeslag kaart, of op speciale K- of T-pun ten worden betrokken, mits te gelijkertijd de desbetreffende van een datumopdruk voorziene kousenbon van de textielkaart wordt afgegeven. Ongeacht den andersluidenden datumopdruk zijn momenteel de bonnen J., K. en L. voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder en jongens en meisjes van 3 tot 15 jaar, geldig, terwijl voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder de sokkenbonnen J en K momenteel geldig zijn. De aankoop van kousen en sokken voor babies en voor kleu ters van 1 tot 3 jaar is niet be perkt Het gebruik der textiel kaarten. Bij aankoop van goederen moet de geheele van naam en adres voorziene textielkaart, henevens de distributiestamkaart worden overgelegd, (voor ingeleverde stamkaarten kan met het bewijs van inlevering worden volstaan). De detaillist dient de punten van de kaart te verwijderen. Men houde hiermede rekening bij het ruilen van goederen, daar voor goederen welke lager in punten- aantal zijn gewaardeerd, de de taillist geen punten kan terugge ven, immers „losse" punten zijn ook thans ongeldig. In afwijking van de vorige textielkaarten bevindt zich thans op alle kaarten een aantal in twee helften verdeelde punten. Deze dienen om bij den aankoop van textielproducten, welke met een H punt gewaardeerd zijn, gebruikt te worden. Daartoe zal de kleinhandelaar één helft van zulk een punt verwijderen met dien verstande, dat het totaal der op dat moment geldig ver klaarde punten daarbij niet mag worden overschreden. De in twee helften gedeelde punten kunnen echter ook voor den aan koop van op volle punten ge waardeerde textielproducten ge bruikt worden. Waarbij de beide helften dan niet gescheiden wor den. Voorts bevinden zich op de persoonlijke textielkaart acht bonnen, gemerkt met Romein- sche cijfers, deze bonnen zijn voorloopig niet geldig, met uit zondering van de nummers 1 t/m 4, voorkomende op de babykaart. Deze cijferbonnen zijn o.a. be stemd voor extra beschikbaar stelling van gerantsoeneerde pro ducten, wanneer hiertoe de mo gelijkheid en de behoefte aanwe zig zijn. Zij zullen o.a. voor de zelfde diensten kunnen worden gebruikt als de op de vorige kaart voorkomende letterbonnen. In tegenstelling met vroeger is het thans bij het .verkoopen van textielgoederen geoorloofd, dat de kleinhandelaar zoo noodig van textielkaarten van gezinsle den van den kooper punten af knipt en ontvangt met dien ver stande, dat op de textielkaarten van gezinsleden hetzelfde adres en dezelfde familienaam aange geven zijn als op die van den kooper en dat bij gelijktijdig ge bruik van kaarten van gezinsle den eerst alle geldige punten worden verwijderd van de kaart van den persoon, voor wien het gekochte artikel bestemd is. Ook hierbij moeten alle distributie- stamkaarten van de betrokken personen worden overgelegd. De drie étappes va{ Stalin GEHEIM BEVEL ONTDEKlJ Stalin onderscheidt in den genwoordigen oorlog, blijkt uit een geheim bevel v; Stalin, volgens een bericht het D. N. B., dat in Duitscj handen is gevallen, drie etap; Het bevel, dat gedateerd is "cbruari 1943, is gericht aan opperbevelhebbers van het 2, de leger, van het tweede gardi leger, en den opperbevelhebbi van de groep-Popow, en is doi Stalin onderteekend in zijn eig< schap van volkscommissaris vt defensie. De uitvoeringsveroi dening, inhoudende, dat hjhi bevel ter kennis gebracht mi worden van de commandan der corpsen, divisies, brigades regimenten, en betrekk hebbende op de uitvoering v( 21 Februari om 19 uur, dra; de handteekeningen van ds oppersten bevelhebber aan hi Zuid-Westelijke front, legergen! raai Watoetin, en den chef vi den staf, lt. generaal Iwanoff. Stalin wijst er in zijn gehei bevel allereerst op, dat het ri de leger aan een front van 1 km. onder de moeilijkste oms digheden van den winteroorli in opmarsch is. Hij somt vervoer gens de door de bolsjewiek weer bezette gebieden op geeft getallen omtrent de bewi de verliezen van het „Hitli leger" in de afgeloopen maanden. (Volgens Stalins ge] vens zouden dat zijn 7000 t; 4090 vliegtuigen, 17.060 stukki geschut). Het Hitler-leger, wordt in het bevel van S' verder gezegd, gaat, naar blij uit de verklaringen van de i vangenen en volgens alle uiti lijke kenteekenen, zijn vol men ontbinding tegemoet, ontbinding van het Hitler-li zal een voldongen feit wordi zoodra de thans (dus in Februi j 1.) ontworpen en ingezette oi vattingsoperatie der in den Zi delijken sector van het front nog verwerende vij andelij] massa's voltooid zal zijn. De eerste etappe van d< oorlog was gekenmerkt door tactischen terugtocht, wa; wij gedwongen waren, omdat nog niet voldoende waren vi bereid en ook niet de voor oorlogvoering noodige erv; bezaten. Thans is de twi etappe begonnen, de verdrij van het fascisme van het tei torium der Sovjet-Unie. De log zal voor de Sovjet-Unie vaderlandsche oorlog blijven op het oogenblik der definitii verdrijving der fascisten, hebben zoo gaat Stalin der actief aan dezen oorlj der kapitalistische wereld willen deelnemen. Wij wï!d9£ zoolang de z.g. democratische fascistische regeeringen de d< haar onderdrukte volken er dwongen elkander te verni gen, onzen vreedzamen opbou] arbeid voortzetten om als eei land, dat het ware sociali verwezenlijkt heeft, ieder oog blik bereid te zijn voor de l langen van het proletariaat <|c; geheele wereld op te tredeiue Onze macht is echter, zooa< de successen der laatste ma» den toonen, niet verzwakt neemt dagelijks toe en steeds ziet het proletariaat dj geheele wereld in het Sovjett ger zijn redder en bevrijder. t Ik heb de eerste etappe van oorlog de etappe van den ten tocht genoemd. Jelui, kamei den bevelhebbers, en den d< jelui geleide troepen is de hoi eer te beurt gevallen de twei etappe van dezen oorlog, etappe der overwinningen h der verdrijving van het fase me. door ielui offensieven in leiden. Jelui zult het gehi fascistische front tot insto: brengen, met de overige fo ties van ons roemrijke roode ger de heilige Sovjetaarde r den vijand zuiveren en hl over de grenzen terugdrijv Wanneer het roode leger diep in de landen van het fai me binnendringt en het dï het fascisme geknechte nroier riaat bevrijdt, staan wij rcr midden in de derde etappe if den oorlog, die ons tot ons eiiF doel. de proletarische were»? revolutie, zal brengen. L, Jelui zult deze taak vervulf en bewijzen, dat de door j# geleide formaties van het rot leger de verwachtingen vervul»"

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2