^eCcidach^Sau/ïo/iit «AANDAG 9 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°* 10627 Belangrijke militaire en politieke besprekingen [ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Een weg naar vreugde Wie in een tijd als deze, waar- de rnenschheid zooveel zor- sn en smarten kwellen, de we- :n naar de vreugde wijst "doet ini zegenrijk werk. Meer dan ooit hebben wij be- jefte aan. vreugde, en moeilij- ir dan ooit is het voor zeer len, vreugde te vinden. En toch staan voor ons open «gen, welke leiden naar vreug- e al zal 't vaak vreugde ju, door droefheid omneveld, Jaar toch ware vreugde. Wij willen ons vandaag zulk eh weg laten wijzen door mgr. Paul Wilhelm von Kepipler, bisschop van Rottenburg (t 26) in zijn bekend werk lelrr Freude" („Meer vreug- Hij schrijft daarin: „Er is ■r edele, waarachtig christe- jke zielen geen grootere ugde, dan anderen vreugde bereiden." „Waardevoller jj.'eugde kan men zich niet ver- 8' haffen, zoetere niet genieten, in die welke men anderen Eerschaft en met hen geniet." at is vreugde? /ónderen vreug- te schenken" ('blz. 163). Ziehier, een weg naar vreugde, P elke voor ons allen open aat. Wie echter egoistisch 501 egocentrisch is, zichzelf zoekt t in zichzelf opgaat heeft zich m toegang tot dien weg naar Jfeugde versperd. 't Is een troostrijke waarheid, it ieder onzer de een vlug- *r en met meer succes dan de der maar toch ieder onzer k in dezen tijd dien weg kan wandelen. Foerster constateerde in zijn erk „Christentum und Klassen- nipf", „Christendom en klas- istrij'd," hetwelk in 1998 is rsehënen. dat „de waarde van vriendelijkheid als een so- a 1 e factor" onderschat wordt. De ware, oprechte vrien- lijkheid, die er naar streeft deren vreugde te schenken, is >r ons eigen persoonlijk ge- en voor een igelukkige sociale ie van de allerhoogste betee- C nis. 3, Er is geen grootere vreugde n anderen vreugde te berei- n. Dit woord van mgr. von iy ïppler zij is ons allen een weg- se jzer naar de voor het men- lenhart onontbeerlijke vreug- -- Lelden, waarin binnenkort het «derlandsehe Legermuseum zal wor- Tn ondergebracht, wordt thans kfrondig gerestaureerd. Onxe foto toont 15,dezer dagen geheel gereed ge- viipiDen monumentalen hoofdingang Itdef het prachtige basreliëf van Rom- X°rut Verhulst, de verschrikkingen V' »an de pest in beeld brengend CNF-Stuvel-Pas m In hel hoofdkwartier van den Führer DUITSCHE EN JAPANSCHE KOPSTUKKEN BIJEEN. Naar men te Berlijn verneemt, hadden de laatste dagen in het hoofdkwartier van den Führer een reeks belangrijke besprekin gen plaats van militair en poli tiek karakter. Naar men hierover te Berlijn verneemt, hebben aan deze besprekingen o.a. deelgeno men rijksmaarschalk Hermann Göring; de minister van buiten- landsohe zaken, Von Ribbentrop; minister Speer, de Reichsführer SS Himmler, minister dr. Göbbels en Reichsleiter Bormann. Van die zijde der Duitschie mi litaire leiding worden als aan wezigen o.a. igenoemdi igeweraal- veldimiaar&öhalik Keitel, eroot-ad miraal Dönitz, van de luchtmacht generaal-veldmaarisöbalk Milch en Gteneralotoenst Jesdhoneck, voorts de chef van den generalen staf van het leger, de generaal dier infanterie Zèitzler en de dhef van de Wehimacbtföhnungisstalb, die generaal der artillerie JodL Bovendien wordt te Berlijn thans bevestigd), dat de Japansdhe am- ibassadeur Ostena op 29 Jiuili door idien Fiihrer in heit hoofdkwartier is ontvangen in Itegenwoordiig- heidi van minister Von Riblben- >trop en generaal-veldmaaxsohalk KeiteL De nieuwste Deutsdhe Wochenschaiu toonit o.a. dien Ja- pansdhien amlbassadeur in gene raalsuniform in het 'hoofdkwar tier van den Führer. DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag, Het Duitsohe weermakhtabe- ridht van Zaterdiagmiddiag luidt: „Aan den Mioes en aan dien middien-Doneta misiulkten plaiait- selijike aanvallen van de Sowjets. Aan den boven-Donetz en ten Zuidwesten van Bjelgorod wer- dieni met sterke infanterie- en ipanitiserfonmaties ondernomen aanvallen van den vijand in felle wisselvallige gevechten afgesla- Lgen, Formaties slagvliegers van de luchtmacht vielen in duik vlucht gemotoriseerde viiandie- lijike troepen aan. Eskaders ge- 'vedhtsvlieigtuigen en dluikibom- nuenweripers vernietigden ruim 100 met manschappen geladen voertuigen. In den sector Orel verijdelden onze troepen in felle gevechten, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, nieutwe cioooibraakipoginigen van dien vij and). Ook ten Zuidwesten van Wjasima en ten Zuiden van het Ladogamoer werden alle aanval len van dien vijand door de af- weerikracht van de Duitsche troepen verijideld'. De Sowjets verloren gisteren aan het Ooste lijke front 117 pantserwagens. Op Sicilië viel de vijand op twee plaatsen van het front zon der succes aan. Hij leed weer gevoelige verliezen. Gevechts formaties van' de luchtmacht vie len met goede uitwerking sdhieepsdioelen in die wateren van Sicilië aan. Een zware kruiser en twee vrij groote koopvaardijsche pen werden zwaar getroffen, BritsChe vliegtuigen wtierpen in dten afgeloopen naCht hier en daar bommen boven West- 'DuitsOhland, zonder schade aam te richten". Van Zondag. Heit opperbevel van de Duilt- scbe weermacht deelde Zondag mede: „Op het Koefbambrugjgenihoofd hernieuwden 'die bolsjewisten met gebruikmaking van talrijke slag- vliegtuigen hum aanvallen. Zij •werden in zware gevechten afge slagen,- In heit gebied' van Bjelgorod dUiurt de zware afweerstrijdi te gen de met sterke strijdkrachten aanvallende bolsjewisten voort. Ook in, den froniteector van Orel viel de vijand met versch- aainigevoerde troepen aan. Zijn pogingen» ons afweerfromt te doorbreken mislukten, Ten Zuiden van het Ladoiga- meer en aan het Moermansfcfromt bleven plaaitselijke vijandelijke aanvallen zonder resultaat. De luchtmacht greep met ster ke eskaders duikbommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en vliegtui gen voor den strijd op korten af stand doeltreffend in de gevech ten te land in. vernietigde talrij ke pantserwagens en voertuigen en verstrooide troepenconcentra ties van dien vijand. In luchtge vechten- werden 91 sowjetvlieg- tuiigen neergeschoten. Aan het front op Sicilië kwam het niet tot groote gevechtshan delingen. Oinize troepen hebben, niet door den vijand gehinderd, in eenige sectoren nieuwe, voor bereide, stellingen betrokken. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft dies nachts de haven yam Bizerta aangevallen. Een kruiser, alsmede een andler oorlogsvaar tuig en 15 transporbscbepen wer den deels ernstig beschadigd. Boven de straat vain Messina en de kust van Sardinië sChoten Duitsche jagers 4 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen naCht heb ben eenige vijandelijke Stoor- vliegtuigen een klein aantal bri santbommen op het Rijnland la ten vallen. De schade is onbe langrijk". Nieuwe stellingen op Sicilië ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT, Het Italiaansche weermachtbe- richt van Zondag luidt: „De Italiaansoh-Duitsohe strijd krachten, die onder den toene mend en druk van den vijand ge noodzaakt zijn geweest terrein prijs te geven, bieden hardnek- kigen tegenstand in haar nieuwe stellingen in de streek van Caro- nia en de Etna. Overdag hebben Duitsche ja gers 4 vliegtuigen neergeschoten. Formaties Duitsche vliegtuigen hebben vijandelijke schepen langs de kust van Sicilië en in de wate ren van Bizerta aangevallen. Zij brachten een torpedojager en twee koopvaardijschepen van middelbare tonnage tot zinken en beschadigden andere oorlogs schepen en koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van meer dan 50.000 ton. In den afgeloopen nacht zijn hevige luchtaanvallen gedaan op Turijn, Milaan en Genua. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra der beide eerstgenoem de steden. Te Milaan hebben de luchtdoelbatterijen twee vliegtui gen vernietigd Oorlogstoestand in geheel Italië. Officieel wordt medegedeeld: de oorlogstoestand is, naar in de Italiaansche staatscourant wordt bekend gemaakt, krachtens een koninklijk decreet vanaf 8 Augustus tot het geheele gebied van het koninkrijk Italië uitge breid. De aanval op Milaan. De luchtaanval op Milaan in den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft, naar Stefani meldt, in woonwijken der stad zware scha de aangericht. Hij was ditmaal ook weer gericht op woonwijken, in het bijzonder het centrum der stad aan den rand van de stad. Onder de door bommen getroffen gebouwen bevindt zich het zie kenhuis der Barmhartige Broe ders. De in behandeling zijnde 600 zieken moesten geëvacueerd worden. Voorts werden het wees huis, het Sophiakiooster, waar drie nonnen werden gedood. Ontmoeting Churchill, Roosevelt en Stalin? HET TWEEDE FRONT ZOU ONDERWERP VAN BESPREKING ZIJN. De correspondent van de New York Herald Tribune te Washing ton meldt: Men is alhier alge meen van meening, dat Roosevelt en Churchill in de naaste toe komst weer bijeen zullen komen om de oorlogsvraagstukken te bespreken. Ditmaal zal ongetwij feld de nieuwe eiseh der bolsje wisten op vorming van een twee de front in Europa het voor naamste onderwerp van gesprek vormen. Een ander bericht deelt mede dat uit uitlatingen van Engelsche en Amerikaansche kringen te Stockholm valt op te maken, dat een ontmoeting tusschen Chur chill, Roosevelt en Stalin reeds aan den gang is of ieder oogen- blik kan plaats hebben. Men meent te weten, dat de onlangs gepubliceerde officieele mededeeling der Sowjets, dat Stalin zich op een inspectiereis langs het front begeven heeft en tijdens zijn afwezigheid door Molotof vervangen wordt, wiens vertegenwoordiging, zooals be kend, weer overgenomen is door Maisky, den vroegeren ambassa deur te Londen, een camouflage- bericht was, dat de werkelijke reden der afwezigheid van Stalin moest verdoezelen. In dit verband is het ook opge vallen, dat de laatste dagen van de zijde der Sowjets opnieuw de eisoh gesteld is naar een tweede front en dat opnieuw nadrukke lijk critiek geoefend is op het fei»-, dat deze eisch nog altijd niet is nagekomen. Zoo verklaar de radio Moskou weer: „De Sow- jetunie draagt thans reeds het tweede jaar de geheele last al leen op haar schouders". Hieraan verbond radio Moskou de verkla ring, dat de numerieke sterkte van de Duitschers aan het Ooste lijke front aantoont, dat de bond- genooten der Sowjetunie ook thans nog igeen tweede front hebben opgericht. In dit opleven der agitatie van de Sowjets over het oprichten van een tweede front meent men de begeleidende omstandigheden te moeten zien voor de bespre kingen van Stalin met Roosevelt en Churchill. Daarmede zou te vens aangeduid zijn, wat het hoofdonderwerp van bespreking der bijeenkomst is, n.l. de ver wijzing naar de volstrekte nood zakelijkheid van een krachtiger ondersteuning van Sowjet-Rus- land door zijn bondgenooten in den vorm der eindelij ke vervul ling van de sinds lang gedane be lofte, een tweede front op te richten, dat door de Sowjets als zoodanig kan worden erkend en dat de positie van de Sowj et- troepen aan het front doeltref fend verlicht. BINNENLAND Nederlandsche burgers, die In het Groot-Duitsche Rijk of buiten dit gebied en buiten Nederland wonen. Van officieele zijde wordt me degedeeld: Nederlandsche burgers, die in het gefbied van het Groot-Duit sche Rijk wonen of daar tijdelijk verblijf houden, moeten zich ter verlenging van him pas of het verkrijgen van nieuwe reispas- sen rechtstreeks richten tot de bevoegde Duitsche pasautoritei ten (politie-presidenten in de steden of Landratsaemter op het platteland), die ook de evt. ver- eischte opheldering en adviezen verstrekken. Nederlandsche burgers, die buiten Nederland en buiten het gebied van het Groot-Duitsche Rijk wonen of hun tijdelijk ver blijf hebben, kunnen zich voor pasaangelegenheden richten tot de Duitsche diplomatieke of con- MOMENTJE DISTRIBUTIE. Nee weerklonk de stem van mijn lieftallige 'huisvrouw, ik kan van avond niet met je gaan fietsen. En jij moet de kinderen maar te eten geven, wasschen en naar bed brengen. Dan moet Johan morgen maar koken, want daar breng jij toch niks van terecht, maar laat 'm niet te diep in de boterpot spitten. Ik heb geen tijd. Ik trek mij terug in jouiw werk kamer en doe de deur op slot. Wat is er aan de hand, schat? zei ik. Ga je een verrassing voorbereiden? De verrassing heb ik al antwoordde zij. De nieu we bonnenlijst. Ik ga de nieu we bonnenlijst bestudeeren. Daar heb ik wel een paar dagen voor noodig. En ik dacht, dat het nu zoo gemakkelijk was gewor den. Alles wat je weet, is ge makkelijk, engel, daar zit 'm de kneep zie je. Ik was nu juist met die indeeling van een week voor brood, beschuit en aardappelen van twee we ken voor vleesch en vier we ken voor de rest goed op de hoogte en nou gaan ze 't weer veranderen. Alles voor twee weken zeggen ze nu, maar voor vermicelli, koffiesurro- gaat, chocolade is het weer anders en de boter moet ik weer apart bestudeeren. Ik voel me net als een tennis speler, die een verkeerde slag moet afleeren, Er zijn nu eenmaal men- schen. doceerde ik, die alles eenvoudig doen en anderen, die alles zoo ingewikkeld mo gelijk maken en waarom zou je het eenvoudig doen, als het ook ingewikkeld kan- Mijn ega trok zich terug in mijn kamer. Prettige studie riep ik haar na. De sleutel knarste in het slot Voor enkele dagen zal ik in alle eenzaamheid de scep ter zwaaien. Maar de jus- en soepblok jes zal ik rust gunnen. Als het kan de eeuwige rust. „EEN MAN DIE NIET WEERBAAR IS, IS GEEN MAN". Hedenavond ©m 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hil versum 1 in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Een man die niet weerbaar is, is geen man." sulaire vertegenwoordigingen (ambassades, gezantschappen, consulaten en consulaten-gene raal). Pr ijs voo rsc h ri ten voor klan- tenwerk en kleine aannemingen. Voor klantenwerk en kleine aannemingen in de bouwbedrij ven (timmer- en metselwerken) zijn thans prijsvoorschriften verschenen. Beide prijsvoor schriften zijn opgenomen in de Ned. Staatscourant van 4 Augustus 1943. Het voornaam ste in de thans gepubliceerde prijsvoorsahriften is de staat van knechten- en ondernemers- uurprijzen, welke landelijk zijn geregeld en als basis hebben het in de onderneming geldende uur loon. De ondernemer mag thans alleen de materialen in reke ning brengen volgens de in het werk aanwezige mate en hoe veelheden. Voor de andere be drijven, waaronder te verstaan loodgieters, stucadoors enz. zul len afzonderlijke prijsvoorschrif ten worden ontworpen. Op deze algemeene regeling, die de on geveer 25.000 'bouwbedrijven in ons land omvat, kan de gemach tigde voor de prijzen uitzonde ringen toestaan, die dan schrif telijk aan de betrokkenen wor den medegedeeld.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1