JLott Roq>qeJ^fio^-d GEBR. VEN|H$ÉVE Red. Buitenland: Mr. H. Geise. LeidenRed. Stad en Sport» M. Zondcrop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozcn. Leiden; RecL Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiën: C- de Heiden. loeiden. VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 8 tot en eiet 14 Aug. van 21.15 tot 6 uur. MA A Nol AND EN. Zat. 7.8: 12.40 op. Zond.: 8.8: 0.01 onder, 13.50 op. Maand. 9.8: 0.25 onder, 15.02 op. (E. K.) Nieuwe rantsoenbon voor aard appelen. Met ingang van Maandag 9 Augustus a.s. wordt een nieuwe rantsoenbon voor aardappelen in omloop gebracht. Deze bon is uitgevoerd in de kleuren lichtbruin en groen, wel ke horizontale banen vormen. In den linkerbovenhoek Jpomt in rood het cijfer „61'' voor en in den rechterbovenhoek in donker bruin de letters „1 R.". Onder aan is in donkerbruin het woord „aardappelen" gedrukt. Deze bonnen geven recht op het kop pen van één rantsoen, d.i. één ki logram, aardappelen. Zooals be kend zijn de oude paars gekleur de rantsoenbonnen voor aardap pelen na 28 Augustus a.s. niet meer geldig. Bonnen voor metalen keuken gerei en serviesgoed aangewezen. Van 8 Augustus 1943 af tot nader te bepalen datum geven de bonnen reserve 3-48, 4-48, 3-49 en 4-49 van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor kinderen tot en met 13 jaar, negende ne- riode, recht op het koopen van serviesgoed of metalen keukenge rei naar keuze tot een waarde van twee punten voor eiken bon. Ook de thans geldige bonnen blij ven tot nader te bepalen datum geldig. Evenals voorheen mogen handelaren slechts tegen gelijk tijdige afgifte van serviesgoed of keukengerei punten in ontvangst nemen. De klantenbinding voor groen te en fruit. Zooals bekend, zal met ingang van 8 Augustus a.s. de aangekondigde klantenbin ding voor groente en fruit van kracht worden voor een aantal gemeenten van ons land. Nog voor deze nieuwe regeling in werking treedt zijn daaromtrent enkele vragen gerezen, die om opheldering vragen. Zoo verkeer de men nog in het onzekere of er voor de centrale keuken ook groentebonnen moeten worden afgegeven. Deze vraag kon ter stond met neen worden beant woord. Wat de z.g. bedrijfsvoeding be treft: bedrijfsvoeding is bedoeld als extra voeding en deze extra voeding is vrij van inlevering van groentebonnen. Er schijnt eenige twijfel gere zen te zijn over de vraag of bij zondere groenten, zoogenaamde specialiteiten, zoöals aubergines en paprika onder de klantenbin dingsregeling vallen. Hierop kan worden geantwoord, dat deze specialiteiten niet onder de nieu we regeling vallen. De scheiding tusschen speciale fruitwinkels en speciale groente handelaren kan niet blijven voortbestaan, omdat er daarvoor te weinig fruit te distribueeren valt. De gebeele opzet van de klan tenbinding is om. binnen het ka der van de huidige moeilijkhe den, te zorgen voor een evenre dige verdeeling van de groenten en het fruit onder arm en rijk. Teraardebestelling J. J. Ram- bonnet. Onder veel belang stelling is op de algemeene be graafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk hul sel van den heer J. J. Ramfoon- net, oud-minister van marine, oud-lid van den Raad van State. ROTTERDAM - 3£L. 38427 DEN HAAG - TEL. 33329s BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. 128e Week 814 Augustus. ACHTSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. De Darabel van den onrecht- vaardigen rentmeester biedt ve len dikwijls moeilijkheden; wan neer we er evenwel aan denken, dat ook hier slechts in een be- Daald onderdeel een toepassing dient gezocht te worden (zooals het in alle parabels is), dan zijn alle bezwaren gemakkelijk te ontkomen. Jesus ziet in den rent meester alleen zijn zorg voor de toekomst en geeft dan Zijn les: de kinderen des lichts moes ten evenveel zorg hebben voor de toekomst, zooals zij die zien in het licht des geloofs of an ders gezegd: voor de belangen van hun ziel, als de kinderen der duisternis zorg besteden aan hun tijdelijke belangen. In het laatste gedeelte van het Zon dagsevangelie wordt gesproken over den „onrechtvaardigen mammon": dit veronderstelt niet, dat alle aardsch bezit verkeerd zou ziin. maar Christus let hier ofwel on ziin toehoorders, waar onder ook Farizeën. die hun po sitie nogal eens misbruiken om zich te verrijken (zie Matt. 23: 14: Mark. 12:40), ofwel in het algemeen on de neiging der menschen naar geld en goed en het dikwijls verkeerde gebruik daarvan. Daartegenover kan men met dit bezit veel goed doen en hierdoor de verkeerde neigingen bedwingen. Deze laatste woor den kunnen ook toegepast wor den op de aalmoezen, die mei geeft om de zielen van het Va gevuur bii te staan, hierdoor verwerft men zich zeker voor sprekers in den hemel. On de kerkvergadering te Je rusalem had Petrus het juiste standpunt aangegeven. Jacobus, bekend als de Jongere, bisschon van Jerusalem en vooral bii de bekeerlingen uit het Jodendom in hoog aanzien, stemde direct met Petrus' woorden in. maar doet het voorstel om den Joden een kleine concessie te doen: princiDieel heeft hij dus ver klaard. dat de Wet niet verplich* maar om de ergernis voor de Joden vraagt hij dat den be keerden heidenen door de Ker1 deze benerkineen zul1 en worden opgelegd. Het besluit van de vergadering wordt dan geformu leerd en door gezanten naar An- tiochië in Svrië en enkele an dere nlaatsen overgebracht; daa- waren de moeiliikhe^en het grootst geweest. De vergadering richt zich tot een benerkte green geloovigen: de benerkende be- nalingen vorrrlen dus ee°n alge meen geldende kerkelijke wet- daarom maakte Paulus zoo ge- makkolük uitzonderingen, zoo- a-l.s I Kor. 8:4—13. De tweede reis van Paulus gaat over land naar de nlaatsen. die hij reeds bezocht had np ziin eerste reis. Ziin gezel is Silas; de oneeni<*beid over Markus brengt een scheiding van Barnabas; la ter komt dit weer in orde. Het echt-menscheliike in deze groote mannen is een aanmoediging Onder meer bevond zich onder de belangstellenden als verte genwoordiger van den commissa ris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weer macht de kapitein-ter-zee Meyer. Voorts werden opgemerkt de le den van den Raad van State mr. dr. D. A. P. N. Kooien en mr. A. A. L. Rutgers, de secre taris van dat college jhr. mr. J. D. H. de Beaufort, de heeren E. P. Westerveld, oud-minister van marine, mr. dr. L. N. Deckers oud-minister van defensie, jhr. mr. C. Feith, oud-secretaris-ge- neraal an het departement van onderwijs, jhr. mr. R. Feith, oud president van den Hoogen Raad, voorts gep. generaal Frankamp, voorzitter en H. J. Schmidt, se cretaris van de vereeniging van officiers-ridders in de militaire Wil'emsorde. Installatie burgemeester van Vlaardingen. De nieuwe bur gemeester, de heer V/. Hansen, is Donderdagmiddag geïnstalleerd in tegenwoordigheid van dr. Schwebel, Beauftragte van den Rijkscommissaris, baron van Haersolte van fiaerst, gemach tigde van den Leider, functio narissen van N.S.B. «n N. S. D. A. P. enz. voor ons om ons niet door onze fouten te laten ontmoedigen. Op welke manier de H. Geest tus- schenbeiden kwam en de reis route wijzigde (16:6 en 7), geeft Lukas niet aan: misschien in een droom of visioen; dit laatste noemt Lukas in vers 9. Er is dus od deze reis een drievoudig in grijpen van God. Die de richting bepaalt. Te Filippi is die wer kina Gods ook duideliik bij al les. wat Paulus en Silas in de gevangenis ondervinden. Paulus leert ons door ziin optreden, dat het soms geboden kan zijn zorg te hebben voor zijn goeden naam. Paulus ontving de ge- wenschte genoegdoening; daar hii openliik gegeeseld was, moet hii ook officieel worden vrijge laten om zoodoende een duide- liike erkenning te hebben van ziin onschuld. Te Tesselonika waren de Joden weer lastig, maar in Berea ging het beter. De mededeeling van 17:11 is geen bevestiging voor het persoonlijk onderzoek van de H. Schrift zooals de Protestan ten willen: tegenover de Joden beroept Paulus zich erop. dat in Christus de nrofetieëu vervuld ziin en dat Hii.dus als Messias erkend moet worden. Dat die Joden dus de profetieën naslaan, is zeer verstandig; zoo kunnen zii tot de overtuiging komen van de waarheid van Paulus' woor den en hun Messias aanvaarden. Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Luk. 16: 19 Maandag Hand. 15:1221 Dinsdag Hand. 15:2235 Woensdag Hand. 15:3616:5 Donderdag Hand. 16: 624 Vriidag Hand. 16:2540 Zaterdag Hand. 17: 114. LITURGIE ZONDAG 8 Aug. Achtste Zon dag na Pinksteren. Mis: Suscepi- mus. Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Cyriacus en Gezellen, Martela ren; 3e A Cunctis (om de voor bede van alle Heiligen); 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. MAANDAG 9 Aug. Mis v. d. H. Joannes Baptist Vianney. Pas toor van Ars, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. Vigilie v. d. H. Lau- rentius; 3e v. d. H. Romanus, Martelaar; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Of: de Mis v. d. Vigilie: Dis- persit. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes; 3e v. d. H. Roma nus; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. KERKNIEUWS Klein-Seminarie der Kruis- heeren te Uden bestaat 200 jaar. Het Klein-Seminarie der Kruisheeren te Uden bestaat deze maand 260 jaar. In Augus tus 1743 werd te Uden door de Kruisheeren een Latijnsche school gesticht, welke in de 19e eeuw geruimen tijd dienst heeft gedaan als gewoon seminarie voor de districten Ravenstein en Megen. Het werd echter als zoo danig opgeheven in 1840, toen de districten Megen en Raven stein met het Apostolisch Vica riaat van den Bosch werden ver- eenigd. De school bleef echter bestaan als Klein-Seminarie der Kruisheeren. waar toekomstige priesters gymnasiaal onderwijs ontvangen en werd in 1924 uit gebreid en tot internaat omge vormd. Gemengde Berichten Verdronken. Bij het zwem men in den IJssel te Olst is de 25-jarige G. van Soeren verdron ken. Men vermoedt, dat de man onwel geworden is, aangezien hij een goed zwemmer was. Vrijdagmorgen geraakte de 22-jarige C. W. uit Middelburg bij het zwemmen in zee, onder de gemeente Vrouwepolder in een draaikolk. Drie vrienden schoten direct te hulp en wisten hem er uit te trekken. Zij slaagden er echter niet in den jongeman, die inmiddels bewusteloos was ge worden, aan land te krijgen. Na een kwartier moesten ze hem, uitgeput als ze zelf waren, weer loslaten. Het lichaam, dat snel door den stroom werd meege voerd en al gauw onder water verdween, is nog niet gevonden. De oudste tweeling van Neder land 90 jaar oud. De oudste tweeling van Nederland, de da mes A. de Bout te Waspik en J. v. Sohijndelde Bout te Waalwijk, werd Donderdag 90 jaar oud. Beide oudjes zijn nog kras. SPORT HONKBAL. A.S.C.-Sparta. Zondagmiddag om 2 uur zal op het terrein van A.S.C. aan de Kempenaerstraat de competitie wedstrijd A.S.C.Sparta ge speeld worden. Wint Sparta, dan heeft dit negental het kampioen schap der derde klasse rayon den Haag behaald. STADSNIEUWS BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER. II. Vermindering subsidie bijz. bewaarscholen. Ter aanvulling van het gisteren vermelde, moet nog worden medegedeeld, dat in het vervolg aan bijz. be waarscholen vergoeding rente en aflossing van oude gebouwen naar geschatte waarde slechts zal worden uitgekeerd, voorzoo ver inderdaad dat bedrag voor bedoelde rente en aflossing noo- dig is en wordt gebruikt. Toelagen bij huwelijk. In navolging van de Rijksregeling zal aan den gemeenteambtenaar van 35 jaar of jonger, die in het huwelijk treedt, over den dienst tijd, gedurende welken hij een verminderd salaris heeft geno ten, een uitkeering worden ge daan van 3 pet. per jaar met een maximum van 15 pet. van de, met bedoelde 3 pet. verminderde, wedde. EERSTE H. MIS. Op Dinsdag 10 Augustus a.s. hoopt de weleerw. frater Jan Smits van de Missionarissen van het H. Hart uit de handen van Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lem- mens in de kapel van het Mis siehuis te Stein (L.) de H. Pries terwijding te ontvangen. Op Zon dag 15 Augustus a.s. zal de Wel eerw. heer Smits zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen in de Parochiekerk van St. Petrus te Leiden om 10.30 uur. „Nijvere handen in vrijen tijd". Onlangs werd in den foyer der Stadsgehoorzaal de huiavlij ttentoonstelling „Nijvere handen in vrijen tijd" gehouden. De resultaten daarvan zijn thans bekend. In een gisteravond in „de Harmonie" gehouden bijeen komst zijn de behaalde prijzen uitgereikt door den heer A. H. Moonen, leider van den Dienst „Vreugde en Arbeid" hier ter stede. De resultaten der tentoonstel ling zijn vervat in onderstaande namen van prijswinnaars en -winnaressen. Hoofdprijs: W. Regeer. Eereprijs: Mevr. Swaan de Bruin. Extraprijs. H. Vogelaar. Ie prijzen: J. Teyn, C. v. d. Pijl, mej. Ails van Britsum, C. Roos (Alphen a. d. Rijn), C. Koe- N IE UWE RANTSOENBONN VOOR EENIGE ARTIKELElfei Met ingang van 4 Septem) geven de distributiediensten vi de artikelen boter, margaii (voor één en half rantsoen), sj ker (voor één en half rantsoei tabak (voor één rantsoen), m< (voor één rantsoen) en eiei (voor één ei), rantsoenhom van nieuw imodel uit. De thi in omloop zijnde rantsoen nen blijven geldig tot 27 Novi her a.s. Voor de wisselbon; voor boter en melk zullen gi nieuwe modellen worden uitj geven, zoodat deze ook na November a.s. geldig blijven. In plaats van de thans in oj loop zijnde bonnen voor kwart rantsoen suiker woi van 4 September af geen nen voor deze waarde ineer gegeven. In verband hiermi zijn de bonnen voor een kw rantsoen suiker eveneens na November a.s. niet meer gel< kebakker, H. Betgen, C. de Wit,P Jansen, mej. Thiecke, K. v.F Born, S. Feijenbrink. 2e prijzen: J. N. Sloos, G Leer, J. P. Vrolijk (Alphen a Rijn), C. Koekebakker, C. E ling, Hemerik, H. te Winkel Prins. mej. Corba. J. Arnol G. Zwetsloot, mevr. W. L. Bu Whöler, T. Mulder. 3e prijzen: M. de Tombe, Kosters, L. C. Smit, C. Maarti se, H. de Voogd, mevr. M. v. Efv den, Henk Ouwerkerk, mej.. Pret, J. Nieuwstraten, F. M(f man. Eerv. verm.: J. Kapaan, J. perus, H. de Voogd. Collectieve prijzen: Cent Werkplaats, School B.) School Volkers, Fröbelschool. In de Zweminrichting ,Jns Zijl" werden gisterenavond jw proeven ter verkrijging van j diploma Geoefend Zwemmer t genomen. Geslaagd zijn de h| ren: T. Ouwenhand, D. Bontjejzc van Eek en L. Nagtegaal. Iy jongeheeren: Koos Laman, Oef c le Weima, Adriaan Latervat Karei Rozier, Jan Horsman, k cas de Haan, Henk van Egmot; Theo Welling, Willem van TL geren, Geurt Trap, Tonny f j man. De jongedames: GeeL Kuyvenhoven, Suus Onvlee, TK de Jong, Jo Zaalberg, Afke NL teboom, Kitty Verhagen, Jo GL demond, Adri Snel (LeiderdoiL Greta Hensen, Rina van Wf^ Rie Zaalberg, Annie Paauw, KL v. d. Mey, Gr eet je van RhL Lien Lefeber, Annie Siebert, nie de Jaeger, Berty Peteri (I. derdorp), Geertje v. d. Wart Gerna v. Lunteren en Rietje;1"1 Dorp. De dames: E. Hanno, G.f° Haas, E. C. Overduin te Leidf' J. Snel, Parmentier, SlegtenhoF Noppen, allen Leiderdorp. Wj- geen woonplaats is vermeldflj deze te Leiden. P Voor het examen FranL M.O., akte A, is te Utrecht slaagd jkvr. H. M. W. S. van Bh tingha Wichers. h Voor het examen hoofd® te A en B slaagde te Gouda j, heer W. J. J. M. v. Noort, |t] hier.K Onder leiding van soldaten, die aan het front hebben gestaan, worden de li Jongens In de wcersportkampen vertrouwd gemaakt met een voornaamc onderdeel van de sport, dat si) van tevoren nog niet kenden, de wecfS spore. Van hen leeren si) met een geweer omgaan en er mee schieten! kaart lezen, verkennen, teleloonverbindlngcn aanleggen. Wilt gij dit avontuurlijke leven gedurende vier waken meemaken. Meld je dan directik Utrecht, Koningslaan 9 Stapf-Pax B*

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2