ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10626 b*d'™« •tssiJKf'ïfK,taar,™,d*aa' l loreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 i 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Heftiger strijjd bi] Bjelgorod DUITSCH WEERMAC HTS BE RICHT. Het Duitsche weermachtsbe- J ioht van Vrijdagmiddag luidt: t r „Aan de Mioes zette de vijand t e poging voort het hem in de rorige dagen ontruikte terrein f iet behulp van tanks en talrij ke slagvliegtuigen te heroveren. IÜ werd opnieuw met zware ■erliezen afgeslagen. Aan de Donetz mislukten jfclaatselijke aanvallen met zware erliezen voor de bolsjewisten t an menschen en materiaal. In het gelbied van Bjelgorod [uren de gevechten met toene mende hevigheid voort. Ook ten luid-Westen van Orel zette de jjand de pogingen tevergeefs troort om door ons front heen te 'preken. Tot op een plaatselijke, veneens afgegrendelde, bres irerden alle aanvallen in vebbit- g erde gevechten afgeslagen. Een loorgebroken vijandelijke ge- reohtsgroap werd vernietigd, l raarbij talrijke tanks werden tuikgesdhoten. De rest werd te- uggeworpen. Ten Zuiden van het Ladoga- ineer sloegen onze troepen veneens krachtige aanvallen der •olsjewisten af. De luchtmacht iiengdü zich met sterke eskaders Gevechtvliegtuigen en vliegende jjutillerie in de gevechten te land n bracht den vijand zware ver zen toe aan menschen, tanks, ikken geschut en voertuigen, isteren overdag werden aan het ostelijke front 209 tanks en 84 •liegtuiigen vernield. Sedert het •gin van de groote gevechten het Oosten werden in het rloop van een maand door iepen van het leger en de 'affen SS 69164 gevangenen jemiaakt, 7848 tanks, 3083 stuk- :en geschut en 1620 granaatwer- :rs vernietigd of buitgemaakt, or de luchtmacht 3731 vlieg- igen neergeschoten. De bloe- [ige verliezen van de bolsjewis- :n zijn buitengewoon hoog. In de afweergevechten bij Orel de periode van 5 tot 27 Juli loot alléén het 656ste regi- lent zware pantserjagers 502 Jovjettanks stuk en vernietig- Ie meer dan 20 stukken pantser- ifweergeschut en 100 stukken [eschut. 9 Op Sicilië zette de vijand in Jlen centralen sector zijn door- iraakpogingen met onvermin- lerde hevigheid voort. In zwa- e gevechten, die voor den Srijand bijzonder vele verliezen 7 ipleverden, werden alle aanval- >r en afgeslagen. De stad Catania, 10 eeds sedert dagen nog slechts loor zwakke Duitsche gevechts- 'oorposten bewaakt, werd zon- Ier dat de vijand opdrong, ont- ubnd. Duitsche en Italiaansche levechtsvliegtuigen vielen op nieuw de haven van Palermo en Augusta aan en beschadigden daar voor anker liggende sche pen, waaronder een groot koop vaardijschip. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen wierp in den afgeloo- pen nacht boven West-Duitsch- iand lukraak enkele brisant bommen neer. Aan de Neder- landsche kust werd 1 vliegtuig neergeschoten. Duitsche duiklbooten brachten in taaie gevechten tegen den vij andelijken aanvoer van krach tig beschermde konvooien en van afzonderlijk varende schepen 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 43.500 b.r.t. tot zin ken en beschadigden twee ande re schepen door torpedotreffers." Waarom Orel niet eerder ontruimd werd. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: „De bolsjewisten zijn in het bezit van Orel, terwijl om Bjelgorod nog gevochten wordt. Welke strategische beginselen voor de Duitsche oorlogvoering van dezen zomer in het Oosten gelden, is reeds meermalen uit eengezet. Hoe doelmatig juist de bewegelijke gevechtsvoering ge weest is blijkt reeds hieruit, dat de bolsjewisten, een volle maand noodig hebben gehad, om in het kader van hun groot- söheepsohe offensief slechts en kele kilometers vooruit te ko men, en dat met ongewoon zwa re verliezen. Neemt men bovendien in aan merking, dat bij elk offensief het beste bewijs is het Duitsche offensief in 1942 de beginsuc- cessen van het grootste belang zijn, dat de Sovjetmachineiie echter onmiddellijk werd opge vangen en versnipperd, zooaat zij slechts enkele kilometers naar voren kon worden ge bracht, dan kan met recht de taak, welke het Duitsche com mando zich gesteld had, volko men volbracht geacht worden, temeer, omdat door de ontrui ming van Orel volgens de plan nen en de daarmede -gepaard gaande frontverkorcing in de zen sector een versterking ver kregen is. Dat Orel eerst thans ont ruimd is, en niet, hoewel de mo gelijkheid daartoe volkomen be stond, reeds eerder, berust bier- op, dat de uitputting der bolsje wistische strijdkrachten door den stormloop tegen het voor uitgeschoven front bij Orol zoo veel mogelijk bevorderd moest worden. De aderlating, die tot uiting komt in het niet onaan zienlijke getal gevangenen, nog Sterker echter ih het cijfer van honderdduizenden doodén en ge wonden, is inderdaad van een omvang, die bij eventueele ver dere operaties gevolgen moet hebben voor de stootkracht van den vijand. .Hel Oosten al» Europeescha grond»to9en-Vs energiebron*. Uitgestrekte gebieden, die zich voor den aanplant van katoen tienen, reusachtige bosschen met onuitputtelijke houtvoorraden en gigantische energie» Installatie» «taan than» onder Dultiche bescherming In dienst van Buropa. Zij vullen de Eoropecsche grondstoffenvoorilentng aan en maken hel Europecsehe blok ook op dit gebied onoverwinnelijk. Een kijkje op tie groote twblnehai ven bet kracht»tatloa aee dee Dajepc Atl-H-P m In Berlijnsohe militaire krin gen is men van meening, dat na de ervaringen in het gebied van Orel en op grond van de Sovjets verliezen aan keurtroepen en kostbaar materiaal een strate gisch of operatief binnendrin gen of een doorbraak door het Duitsche front in het Oosten niet meer mogelijk is. Maar dit was juist het doel van het Sovjet offensief. dat. naar meer en meer blijkt, den toegang moest ope nen naar de voedselgebieden, die zich in Duitsche handen be vinden. Het steeds moeilijker worden de voedselprobleem, dat duide lijk geilhsrtreerd is door de ver laging der rantsoenen voor de Sovjettroepen, heeft in laatste instantie den doorslag gegeven voor de grootscheepsche maar mislukte poging om het Duit sche front te doorbreken." Catania werd geëvacueerd ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Vrijdagmiddag luidt. ..In den centralen sector van het Siciliaansche front leveren de Italiaansch-Duitsche eenhe den hardnekkige defensieve ge vechten. De stad Catania, sinds drie we».en door overwegend sterke strijdkrachten bestookt en dagelijks onderworpen aan zeer hevige bombardementen uit de lucht en uit zee, werd geëva cueerd. De bevolking heeft op voor beeldige wiize het hevige vuur van den viiand en de harde ont beringen die door den toestand werden opgelegd verdragen en daarbii bliik gegeven van groote fierheid. Italiaansche en Duit sche bommenwerpers vielen op nieuw de havens Palermo en Augusta aan. waarbii zii voor anker liggende schepen troffen en beschadigden. Viif viiandelii- ke vliegtuigen werden door ja gers van de As vernield. In den nacht van 4 Aug. dron gen storm boot en van de konink lijke marine, die gedragen wer den door een van onze duikboo- ten. de haven van Gibraltar bin nen. waar zii twee schepen van het type ..Liberty", elk met een inhoud van 7500 ton. alsmede een tankboot van 10.000 ton. tot zinken brachten. Dezelfde onder zeeër bad eenzelfde taak vervuld in den nacht van 7 op 8 Mei. eveneens in de haven van Gi braltar. waar op dezelfde wijze ,'ioor stormbooten waren tot zin ken gebracht twee Engelsche scheoer. met een gezamenliiken inhoud van 17.500 ton en een Amerikaansch schip van 7500 ton". Het v/eermachtsbericht Was geteekend door generaal Am brosia. den nieuwen chef van den Italiaanschen generalen staf. Engeland eischt onvoorwaarde lijke capitulatie. Uit Londen wordt gemeld: Lord Cranborne heeft namens de Britsche regeering in het Hoogerhuis verklaard: „Ons doel tegenover Italië is de onvoor waardelijke capitulatie. Dit was onze politiek en zal onze politiek bliiven". Op de vraag van lord Strabolgi. of de geallieerden aan een Italiaansche „volksregee- ring" betere voorwaarden dan de onvoorwaardelijke capitulatie zouden aanbieden, antwoordde Cranborne. niet te gelooven, dat dit iuist zou ziin. Letterlijk ver volgde Cranborne: „De reden, waarom wii van Italië de on voorwaardelijke capitulatie eischen is. dat wii in staat wil len ziin den oorlog met de groot ste kracht tegen Duitschland te voeren, zonder er rekening mede te houden, welke regeering in Italië aan de macht is. De geal lieerden zouden derhalve met geen ItaL regeering over de voor waarden „marchandee- ren". Omtrent de z.g. gevechtspauze in den luchtoorlog tegen Italië zeide Cranborne, dat deze te wijten is aan het ongunstige weer, niet echter aan een „gevoel van teederheid" tegen over de Italianen. De aanval op Napels, De Romeinsche och tendbladen publiceeren uitvoerige berichten over den jongsten vij andelijken luchtaanval op Napels, waarbij geen enkele stadswijk ge spaard gebleven is. De vijand wierp duizenden bommen van groot en middelbaar kaliber, als mede brandbommen neer. Hij viel ook met mitrailleurs aan. De verwoestingen door de zen 96sten luchtaanval aangericht overtreffen alles wat tot dusver door vorige aanvallen werd vernield. De vijan delijke vliegtuigforma ties naderden de stad vanuit het Westen en lieten de eerste bom-— men vallen boven de ten Noord westen der stad liggende vüla: wiik. Vervolgens naderden zij de dichtstbevolkte wijken der stad. Vooral de binnenstad werd zwaar geteisterd, voornameluk de wiik. die in de negentiende eeuw de wiik der aristocraten v/as en waar aan de paleizen de familiewapens der Napolitaan- scbe adellijke families te zien waren. Het aantal verwoeste pa leizen. kerken en liefdadigheids instellingen is ontelbaar. In een aanvulling op het weer- machtsberieht wordt nog ge- MOMENTJE MIJN MOEDERTAAL. Dat is die taal, die Vader sprak en die mij Moeder leerde, waarin mij altijd alle leed in vreugde wederkeerde, waarin getroost werd mijn verdriet en Vader, voor mij staande, mij met het woord, dat mij bewoog, en strenge stem vermaande. Dat is de taal, waarin ik dacht aan honderd lieve dingen, aan bosschen en het wijde land, waarin de vogels zingen, waarin mij daarom alle leed zoo licht werd om te dragen, wijl ik met haar nooit eenzaam ben. in nachten noch in dagen. Dat is de taal van Moeder's hart, dat zwijgende kon spreken dat nóg spreekt in mijn eigen taal, een zwijgend wonderteeken. Want in haar graf zijn stem en taal mij altijd blijven leven, dit is de taal van Moeder's naam en op haar graf geschreven. Een Nederlandsche vrijwilliger schriift: „Slechts een deel van het Ne derlandsche volk denkt heden ten dage nationaal-socialistisch, maar ook zij, die dit nog niet doen. zullen eens aan de groote zaak gelooven. Wij zetten ons ook voor hen, voor al onze volksgenooten in, wanneer wii hier in de Waffen-S.S. vrijwillig onzen plicht doen". Dit is een van de duizenden meid. Volgens latere berichten j kerels, die een daad gesteld heb- 1 1* r„l Ji «TiWS onder de gevolg van den viiandeliiken luchtaanval od Napels, waar van melding is gemaakt in het Italiaansche communiqué no. 1167. 210 dooden en 464 gewon den. DUITSCH TRANSITO VERKEER IN ZWEDEN STOPGEZET. Uit Stockholm meldt S.P.T.: De Zweedsche regeering maakt be kend, dat, als gevolg van een overeenkomst tusschen de Duit sche regeering en haar, besloten is het transitoverkeer van Duit sche verlofgangers en materiaal door Zweden stop te zetten. De laatste treinen met verlofgangers en transitogoederen zullen, aldus wordt door het Zweedsche mi nisterie van buitenlandsche za ken nog meegedeeld, op 20 Aug. a.s. rijden. Rijksmaarschalk Goering is Donderdag uit het hoofdkwartier van den Fuehrer te Berlijn aan gekomen, waar hij besprekingen over bewapeningsvraagstukken heeft gevoerd met minister Speer. Vervolgens begaf hij zich per vliegtuig naar Hamburg. Op 31 Juli is in zwaar be schadigden toestand in Gibral tar binnengeloopen het Britsche vliegtuigmoederschip „Formida ble". Dit schip behoort tot de modernste Engelsche vliegtuig moederschepen. Het vliegtuig moederschip werd herhaalde ma len door luchttorpedo's getrof fen tijdens een aanval bij Sicilië. In de door den vijandelijken luchtaanval van 19 Juli bijna ge heel vernielde basiliek San Lo renzo te Rome zijn Vrijdag de godsdienstige handelingen in de voor kerkelijke doeleinden inge richte sacristie hervat. Naar de Engelsche nieuws dienst uit Ajmer meldt, zijn min stens 5.000 menschen bij een ver schrikkelijke overstrooming in Rajputana in het Noordwestelij ke deel van Britsch-Indië om het leven gekomen. Men vreest, dat het aantal dooden nog zal stij gen. Meldt u vrijwillig voor de Waffen-S.S. of de Landwacht. Inlichtingen S.S.-Ersatzkomman- do. den Haag. Korte Vijverberg 5 BINNENLAND DISTRIBUTIEOPHAALDIEN STEN NIET LANGER TOEGESTAAN. In verband met de bezwaren, welke verbonden ziin aan het vervoer van een groot aantal distributiebescheiden, is het noodzakelijk gebleken te bepa len. dat de plaatselijke distribu tiediensten geen bescheiden meer zullen uitreiken aan z.g. distributie-ophaaldiensten. Deze diensten zullen er dus niet meer hun bedrijf van kunnen maken distributiestamkaarten van him abonné's aan distributiediensten aan te bieden ter verkrijging van bonkaarten. In het algemeen zullen parti culieren niet meer dan tien dis tributiestamkaarten tegelijk in behandeling mogen geven ter verkrijging van bonkaarten. Een uitzondering zal slechts gemaakt kunnen worden voor distributie- stamkaarten. welke blijkens de daarop gestelde gegevens van één gezin of samenwoning af komstig ziin. Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat correspondentie over deze aangelegenheid niet beantwoord zal worden en dat bezoek ter besDreking daarvan niet kan worden afgewacht. Extra peulvruchten. Voor het tijdvak van 7 tot en met 21 Augustus 1943 is bon „algemeen 635" aangewezen voor het koo pen van een extra rantsoen van 250 gram peulvruchten. Geldigheidsduur extra snoep- bon verlengd. De geldigheid van bon „algemeen 621", welke reaht geeft op het koopen van een extra rantsoen van 100 gram chocoladewerk of suikerwerk, is verlengd tot en met 14 Augus tus 1943.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1