ireaux: Papengracht 32 Giro 103003 ilefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 NSDAG 3 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N°- 10622 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Jeugd en gods dienstige cultuur In December 1940 heeft Paus us XII een toespraak gehou- tn tot de jeugd van de Katho ■ke Actie, waaraan wij nu nog- lals willen herinneren, omdat (5 zoo actueel is voor dezen en sn komenden tijd. •9 De Paus houdt daarin de jeugd lebor, dat zij geenszins vijandig r. oet staan „tegenover den voor- C, tgang van wetenschap en lljinsten", doch anderzijds zich oet hoeden „voor gevaarlijke Wijkingen": „De jeugd, steeds geneigd, om zich op te beroemen, dat zij ets vreest, vreest nochtans dik- jjls en is er voor beducht, niet odern genoeg, niet op de hoog- van haar tijd te schijnen, of, loals sommigen zeggen, niet„a S| page" te zijn. Maar de ware iristen is steeds op de hoogte ;'an alle tijden". De ware christen de chris ten, die de christelijke beginse- in kent en beleeft zal in alle t jden zoeken en waardeeren het fare, het Goede en het i choone. In diezelfde rede houdt de 8 aus aan de jeugd ook voor, dat e godsdienstige cultuur, dat de eugd in en bij alles moet wor den beoogd en beoefend: j, „De lichaamskracht, die samen aat met den bloei van uw eugd, wordt noch verminderd f och verlaagd, maar daarente gen verhoogd en veredeld door f e studie van de godsdienstige ultuur en door de deugd, die de artstochten bedwingt". De jeugd, die daarvan is door- rongen, die zich bewust is van e hooge en veredelende waarde an de godsdienstige cultuur, v(lat wil zeggen: van de deugd ;al op zegenrijke wijze vormen ïen nieuwen tijd! „Een sterke en pij ze, edele en reine jeugd'', al- lus de Paus, zal met een onver- ichrokken geest en met hoop be- 1 ield vooruitrukken „naar de uit- [estrekte velden" die voor haar ictiviteit open liggen. De jeugd van dezen tijd ziet nderdaad vóór zich uitgestrekte telden, waarop zij met frisschen ijver kan werken aan innerlijke levensvernieuwing, aan een in- 'iividueel en sociaal zoo zegen rijke godsdienstige cultuur. .Het Oosten als Europeesehe grond- ttoffenbron". Uitgestrekte gebieden, die zich voor den aanplant van katoen leenen, reusachtige bosschen met onuitputtelijke houtvoorraden en gi gantische energie-installaties staan thans onder Dultsche bescherming in dienst van Europa. Zij vullen de Europeesehe grondstoffenvoorziening aan en maken het Europeesehe blok ook op dit gebied onoverwinnelijk. Reparatiewerkzaamheden aan de galerij in den dam van het Dnjepr- krachtstation Atl-H-P m Terreinwinst aan het Mioesfront DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „De eigen aanval aan het Mioesfront leverde nog meer terreinwinst op. De domineeren- de heuvelstelling werd bereikt en stormenderhand veroverd. De bolsjewisten leden hier bijzon der zware verliezen aan men- schen en oorlogsmateriaal. Ten Zuid-Westen van Orel zijn de met krachtigen steun van tanks en vliegtuigen ondernomen aan vallen der bolsjewisten na ver nietiging van talrijke tanks bloedig afgeslagen. De lucht macht mengde zich op de zwaar tepunten van de gevechten met eskaders gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie in den strijd. Zes transporttreinen en een pantsertrein werden getroffen. Aan het front bij Kandalaksja brachten Duitsche grenadiers in het ongebaande oerwoud twee vijandelijke bataljons tot staan eii sloegen deze uiteen. Aan het front op Sicilië zetten de Britten en Amerikanen voor al in den centralen sector van het front hun aanvallen voort. Alle doorbraakpogingen misluk ten echter met zware verliezen voor den vijand als gevolg van het hardnekkige verzet van on ze troepen. Een op verrassende wijze ondernomen tegenaanval bracht belangrijk bergterrein weer in onze handen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg- tuigen boorden in de haven van Palermo een munitieschip van 5000 brt. in den grond, acht andere groote transportschepen werden zwaar getroffen. In het havengebied zelf ontstonden branden. Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie van de luchtmacht vernietigden gisteren boven de Italiaansche kust 6luchtdoel geschut op schepen der marine 1 vijandelijke yliegtuigen. Op 1 Augustus probeerde een eskader Amerikaansche bommen werpers, bestaande uit ongeveer 125 viermotorige vliegtuigen, een geeoncentreer-den aanval te on dernemen op het Roemeensche petroleumgebied. Duitsch-Roe meensche luchtverdedigingsstrijd krachten vingen hen bijtijds op en sloegen de vijandelijke for matie zoo doeltreffend uiteen, dat slechts zestig tot zeventig vliegtuigen tot een onsamerhan genden aanval kwamen. Hier van werden 36 viermotorige bom men werpers neergeschoten. Vele andere vliegtuigen liepen zoo zware beschadigingen op, dat ook hiervan een deel oo den langen terugtocht met zekerheid boven zee verloren gegaan is. De aan gerichte schade is van geen be teeken-is. Boven het Duitsche Rijksge bied vonden geen gevechtshande lingen plaats. Boven den Atlan- tischen Oceaan werd een groot vijandelijke vliegboot in een luchtgevecht ver boven zee neer geschoten." Alle Sovjetaanvallen waren vergeefsch. In aansluiting op het weer- machtsbericht verneemt het D. N. B.: Sedert vier weken loopen de bolsjewisten thans in massa's storm tegen het Duitsche Ooste lijke front. Als het Sovjeteom- mando thans de balans van deze eerste vier weken van zijn groot zomeroffensief opmaakt. moet het tot de conclusie komen, dat tot dusverre alle offers aan men- schen en materiaal vergeefsch zijn geweest. De vurig verlangde doorbraak is top geen enkel punt van het 200-0 kilometer lan ge front gelukt en zelfs op de plaatsen, waar de bolsjewisten ér in slaagden, even binnen te dringen, werden de kleine aan vankelijke Sovjetsuccessen door krachtige Duitsche tegenaanval len teniet gedaan. Teekerend is het. dat zelfs de Britsehe berich tendienst thans soreekt van een stationnair karakter" van den slag in den sector-Orel en daar mede toegeeft, dat de -bolsjewis ten hun operatief doel niet heb ben bereikt. DE LUCHTAANVAL OP NAPELS. Bij den luchtaanval van Zon dag j.l. op Napels hebben de vijandelijke vliegtuigen opnieuw het kerkhof gebombardeerd. Tal rijke grafmonumenten en kapel len, alsmede het lijkenhuis wer den verwoest. De kerk van San Pietro ad Aram met het altaar, waar St. Petrus de eerste Mis op droeg, werd zwaar beschadigd. Het 'bekende beeld van den H. Januarius, dat door de bevol king na de uitbarsting van den Vesuvius in 1727 is opgericht, werd vernield. DE ONTWIKKELING IN ITALIë. Over den toestand in Noord- Italië wordt van toonaangeven de ziide de volgende mededee- line verstrekt: In de eerste twee a drie da gen na de regeeringswisseling hebben in de Noord-Italiaansche steden, in het bijzonder in Mi laan en in Turijn, waar vrij groo te massa's arbeiders en onder hen communistische elementen aanwezig ziin. vrii groote betoo gingen nlaats gevonden. Ondub belzinnig is vastgesteld, dat deze betoogingen in de Noord-Ita liaansche steden door commu nistische agenten on touw gezet ziin om door het uitbuiten van den buitengewonen toestand de communistische omwentelings beweging vooruit te brengen. De in het buitenland verspreide ge ruchten over den omvang der incidenten in de Noord-Italiaan sche industriesteden gaan echter ver uit boven de feitelijke ge beurtenissen. Na korten tiid kon reeds in de Noord-Italiaansche steden de rust en orde hersteld worden. Sindsdien heerscht. naar uitdrukkeliik wordt geconsta teerd. in alle Italiaansche steden volkomen orde en rust. De ar beid in de industrieele centra gaat ononderbroken weer verder. Nieuwe communistische storings- nogingen hebben niet meer nlaats gevonden. Ook te Rome hebben communistische agenten de eerste dagen na de regerings wisseling storingspfigingen on dernomen.. Voorts kon worden vastgesteld, dat communistische elementen evenals overal ook in Rome trachten onrust en ver warring te wekken. De inscha keling der fascistische militie in de weermacht is. naar van toon aangevende zijde wordt vastge steld. zonder eenige storing in volkomen orde en rust voltrok ken. Generaal Armelini. de nieuwe commandant van vrijwillige mi litie en veiligheidsdienst, heeft bevel gegeven tot onmiddellijke ontbinding der studentenmilitie. De openbare politie (oublica sicurezza). die tot dusverre on der het ministerie van binnen- landsche zaken ressorteeerde, vormt thans ook een deel der Italiaansche weermacht, wnnHrii zii. naar uit een decreet bliikt. hand in hand met de koninklij ke carabinieri werkt. De politie beambten zullen od hun uniform de ster der Italiaansche weer macht dragen. Voor hen gelden de militaire wetten en bii even- tueele delicten zullen zii voor een militaire rechtbank terecht staan. Italiaansche zaakgelastigde bij den H. Stoel. Babuscio Riggo. vroeger am bassaderaad bii het Vaticaan. is benoemd tot Italiaansch zaak gelastigde bii den H. Stoel. CENTRALE CIVIELE RAAD OP JAVA. De Janansche opperbevelheb ber on Java. luitenant-generaal Harada. heeft de oprichting be kend gemaakt van een z.g. cen tralen civielen raad. Deze cen trale raad. waartoe vooraan staande Javaansche persoonlij k- heden behooren. ressorteert on- ler het militaire bestuur en dient voorloopig als een advi- seerend lichaam. Ook in het plaatselijke provinciale bestuur zullen voortaan in grooten om vang inheemschen voor het be stuur en voor advies worden in geschakeld. Hierdoor is het Ja- Dansche militaire bestuur op Ja va in den zin van de doorminis- tei'Dresident Toio od de iongste SDeciale vergadering van den riiksdag afgelegde verklaringen in een nin«we faze gekomen. BINNENLAND HET VERBOD TOT HET IN DIENST HEBBEN VAN BEPAALDE PERSONEN. De Staatscourant bevat de vol gende heden in werking treden de beschikking van den secre taris-generaal van het departe- ment van Sociale Zaken ter uit voering van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden) be treffende het verbod tot .het in dienst hebben van beDaalde oer- sonen. Werkgevers mogen geen man nelijke werknemers met inbe- griD van leerlingen, volontaire, met of zonder toelage, en thuis werkers. die in 1923 en 1922 ge boren ziin. in dienst hebben, tenzii dezen in het bezit ziin van een bewiis van ee" gewesteliik arbeidsbureau, waaruit bli.ikt dat de houder, wat betreft den arbeidsinzet, behoorlijk is gere gistreerd en met toestemming van het gewesteliik arbeidsbu reau in dienst is. Personen, als bovenbedoeld, die niet in dienst gehouden mogen worden, mogen bii werkgevers geen werk aan nemen of verder verrichten De beDalingen van deze beschik king ziin tevens van toepassing od ambtenaren van eenig pu- bliekrechteliik lichaam. De werk gevers ziin verplicht^ onverwijld te onderzoeken of zii in boven genoemde iaren geboren perso- bliekrechteliik lichaam. De werk gevers ziin tevens verplicht, deze oersonen terstond aan het bevoegde gewesteliik arbeidsbu reau od te geven. Hii. die in striid handelt met deze beschik king of haar tracht te ontdui ken. dan wel opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet, wordt gestraft od grond van ar tikel 4 der verordening no. 16/ 1943. voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaarde re straf is verbeurd. Uitlokkers. medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. VERKOOP EN VERVOER VAN FRUIT. Nu de tijd van plukken der pruimen, vroege appelen en pe ren daar is. wordt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dat: 1. De verkoop van iedere soort en iedere hoeveelheid fruit door den teler, ook wat betreft ver bruik in den boomgaard, aan particulieren en handelaren is verboden: 2. Het vervoer van iedere hoe veelheid onrechtmatig verkregen fruit door handelaren en parti culieren eveneens is verboden. Aan den C.C.D. en de politie is instructie gegeven, zeer streng on te treden tegen overtreders dezer verbodsbepalingen. Men zii gewaarschuwd en houde zich dan ook stipt aan de wettelijke voorschriften. Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door bet lukraak neerwerpen van bommen uit groot* hoogte aan da bevolking aware verliezen toe. Vetwoestingen In Rotterdam GNF-M-Paz m Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloos neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking aware verliezen toe. Een vernielde kerk la Amsterdam CNF-M-Pai a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1