Kcd» Btrftenland: Mr. H. Gelse. Leiden: Red. Stad «n Sport 4 M. Zonder op, Leiden: Red. Omgeving: L Rooxen. Leiden: Red. Letteren en KunstFr. iScbneiders. Leidenvexontwooxdelijk voor de •dvtrtentilni C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN. Verdiuisteringr tij den van 1 tot en met 7 Aug. van 21.30 tot 6 u. MAANSTANDEN. Maand. 2.8: 22.11 onder, Dinsd. 3.8: 8.13 op, 22.35 onder. Woensd. 4.8: 9.18 op, 22.57 onder. Dond. 5.8: 10.24 op, 23.18 onder. Vrijd. 6.8 11.31 op, 23.38 onder. „Wij staan in een zware vuurproef". Wii staan in een zware vuur proef. Wie den zin van dezen tiid en de beteekenis van deze Worsteling voor de toekomstige Vorming der menschheid be- griipt. verwondert zich daarover Piet, maar schikt zich vast!" esloten en paraat naar den noodzakelij ken loop der gebeurtenissen. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrippen en eedachtenwereld geestloos americanisme ontzield of door het bolsjewisme, dat volken en worden vernietigd, kortom, slechts de keuze tusschen de door joden bestuurde centra in Moskou of Washington heeft, of dat dit Europa als de voornaam ste cultuurdrager der geheele menschheid zijn weg van vele duizenden jaren zal vervolgen. Wii weten, dat ons geen en kel verwijt kan worden gedaan, dat wii iets anders willen dan ons recht en onze volksche vrijheid, zooals ons bloed ons die als lot heeft toebedeeld. Wij willen met onzen levensvorm, met onzen volks- en staatsvorm geen volk ter wereld dwang opleggen en denken er allerntinst aan. de rest van de wereld onze eigen levensvormen op te dringen, zoo als het wereldimperialisme van een Roosevelt, of de plannen tot wereldonderdrukking der bol sjewisten. naar reeds thans dui delijk kan worden waargenomen voornemens ziin in den godlas- terliiken waan. een missie te hebben. De vuurproef kan niet zwaar genoeg ziin. En wii weten ook dit: de vuur proef. die Pns gezonden is. kan niet zwaar genoeg zijn. Want na deze vuurproef wacht ons de be langrijkste taak. die den men- schen gegeven kan zijn, n.l. voorbeeld en niet dwang te zijn voor een volgens de natuurlijke beginselen welgeordend gemeen schapsleven. waarin in plaats van de leuze der menseheliike vrijheid, die voor elk misbruik geschikt is. de categorische impe ratief v. d. verantwoordelijkheid zal staan en in plaats van de leuze der gelijkheid, die de deur opent voor de wildste kapitalis- tischhe uitbuiting, de categori sche imperatief van de getoon de prestatie. Tegenover deze groote taak. die het lot in zijn veelduizend- jarigen loon der menschheid weer eens ons heeft opgedragen, kan een beproeving niet hard genoeg zijn, want het lot heeft ter vervulling dezer groote ta ken evenzeer den hardsten als ook offervaardigsten mensch noodig. Wanneer deze oorlog voorbij zal ziin. zullen de vol ken van Europa, die den strijd doorstaan hebben, het onuit- wischbare bewustzijn in zich dra gen. dat geen macht od deze aar de het fundament van hun be staan. de helderheid hunner doelstellingen en de kracht van hun willen kan schokken. Daarom zijn wij ook in deze si tuatie zoo kalm. Wij voelen ons als het werktuig van het lot, dat aan de wereld den avondland- schen geest heeft geschonken en schenkt in zijn grootsche ver schijnselen van de oudheid, de geloovige middeleeuwen, het le- vensnabije humanisme, de geest- bevrijdende ontdekkingen en uit vinding van den modernen tiid en als bekroning het op de volksche verantwoordelijkheid berustende nationaal-socialisme. Slechts één ding, dat wij niet zouden vermogen te verdra gen. Ons kan niets gebeuren, want er zou ons slechts één ding kun nen wedervaren, dat wij niet zou den vermogen te verdragen, n.l. het prijsgeven en verloochenen onzer nationaal-socialistisehe be ginselen. Daarvoor echter zijn wij bereid te allen tijde ons leven in de waagschaal te stellen en niemand is van zins nog één ademtocht te doen, tenzij als na tionaal-socialist. Zoo brengt ons de ernst van dit oogenblik bijeen. Nog nooit hebben wij Duitsche en Neder- landsche nationaal-socialisten ons zoo één gevoeld als op dit mo ment. Nog nooit heeft ons het gevoel der volkomen saamhoorig- heid, van onvoorwaardelijk ver trouwen en overgave aan het wederzijdsche lot eener bloed broederschap zoo vervuld als op dit oogenblik. In deze gemeenschap zijn je lui, mannen van de Landwacht Nederland, door jelui eed onze lotgezellen geworden. Wij noe men jelui daarom onze kamera den. En wanneer jelui thans of fervaardig besloten hebt met ons den zwaren weg der beproeving te gaan, hebben jelui vandaag één ding gewonnen: de onver brekelijke kameraadschap van het militante nationaal-socialis- me. Kameraden, ons verbindt van nu af aan een onverbrekelij ke bands van trouw aan den Fuehrer en geloof aan onze ge meenschappelijke overwinning. De Fuehrer echter roept ons toe: het onwrikbare geloof aan het succes en aan onze gemeenschap pelijke toekomst zal geen teleur stelling beleven, de overwinning zal ons zijn! S.S.-Obergruppenfuehrer Rau- ter noemde den trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen be sloten hadden, voor de Duitsche nationaal-socialisten van den be ginne af een vanzelfsprekend iets. Gehoorzaamheid en dapper heid ziin bovendien eigenschap oen. den Duitschers als het ware ingeboren. De striid om Sicilië geeft daarvan voorbeelden te over het komt er slechts op aan, dat de wil om te winnen als een vlam in onze ziel brandt. In het volste vertrouwen, dat de Fuehrer zijn leger tot de zege zal voeren, riep hii de mannen od tot het uitbrengen van een driewerf Sieg Heil. De formaties waren in carré ongesteld oo het groote met vlaggen versierde oefen veld naast de kazerne, met od een vleugel een eerecomoagnie en een muziekcorps van het wacht- bataillon der Waffen-S.S. De Oranie-blanie-bleu-vlag. die der Beweging en die van het Natio- naal-Socialistische Duitschland vormden den achtergrond voor het spreekgestoelte, waarvoor eenige infanteriewapens waren neergezet. Ter weerszijden had den de genoodigden plaats geno men: vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, waaronder de Beauftragte voor de provincie Schmidt, en func tionarissen van het hoofdkwar tier en de gewestelijke leiding der N.S.B.. de commissaris voor de provincie Limburg graaf De Marchant et d'Ansembourg en de burgemeester van Weert, de heer Rösener Manz. De Ger- maansche S.S. in Nederland was De gevechtsactie in het Oosten DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdagmiddag luidt: „In de voornaamste gevechts sectoren van het Oostelijk front namen gisteren de krijgsopera ties in sterkte toe. De vijand deed in de bocht bij Orel nieuwe zware aanvallen op onze stellin gen met geconcentreerde infan terie- en pantserstrijdkrachten. Zij zijn in afwisselende gevech ten onder zware, vijandelijke verliezen mislukt. Am het Koebanbruggehoofd en aan het Ladogameer viel de vijand weer met sterke strijd krachten aan. Ten Westen van Krymskaja stortte de aanval van verscheidene bolsjewistische divisies voor onze linies ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer werden de met krachtigen steun van artillerie en slagvliegers aanvallende bolsjewisten afge slagen, vijandelijke strijdkrach ten, die het front waren binnen gedrongen, werden vernietigd. In de beide afgeloopen dagen vernielden onze troepen aan het Oostelijke front 148 tanks. Een duikboot boorde in de Zwar te Zee een tankschip van 7000 brt. in den grond. Op Sicilië behaalden gisteren onze troepen bij de hevige ge vechten in den centralen sector van het front een volledig af- weersucces. Alle vijandelijke deels met versche strijdkrachten ondernomen doorbraakpogingen werden onder zeer zware ver liezen afgeslagen. Boven het Middellandsche Zee gebied werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen den vijandelij ken aanvoer naar Sicilië bescha digde de luchtmacht een groot transportschip zwaar en plaatste treffers tusschen landingsbooten, op benzine opslagplaatsen en in stallaties van de haven Avola aan de Zuid-Oostelijke kust van het eiland. Vijandelijke vliegtuigformaties vielen gisteren overdag de stad Kassei en enkele plaatsen in de bezette gebieden in het Westen aan. Zij bombardeerden in den afgeloopen nacht de stad Rem- scheid. De inwoners van de aan gevallen steden leden verliezen. Vooral in het gebied van Rem- scheid ontstonden zware ver woestingen en brandschade. Strijdkrachten van de luchtver dediging vernietigden volgens de tot dusverre ontvangen rappor ten in totaal 60 vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers. Duitsch duikbooten boorden op den Atlantischen Oceaan drie schepen met een gezamenlijken inhoud van 15.000 brt. en op de Noordelijke IJszee een bewa kingsvaartuig in den grond. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen schoten zij op den Atlantischen Oceaan een Amerikaansch luchtschip en een vliegtuig neer." vertegenwoordigd door hoofd- stormleider P. J. Kooymans, te vens gewesteliik politiepresi- dent. Nadat de commandant der Ne- derlandsche Landwacht, S.S. Oberfuehrer Knann de gelederen aan den Befelhshaber der Waf- fen S.S., S.S.-Gruppenfuehrer De- melhuber had gemeld, inspec teerde deze de manschappen. Nadat de Rijkscommissaris, S. S.-ObersruDDenfuehrer Rauter en Mussert met hun gevolg op het terrein waren aangekomen, leidde S.S.-Grunnenfuehrer De- melhuber de plechtigheid in met een korte toespraak. Hii wees de manschaDnen er op. dat hii van hen dezelfde gehoorzaamheid en trouw aan den eed verwachtte, die hun voorgangers in Waffen- S.S.. Legioen en Landwacht reeds hebben getoond. Na de bereidwilligheid te heb ben geschetst, waarmede de Sehutzstaffel. waaruit de Waffen S.S. ontstond, zich in Duitschland had ingezet, zeide hii er van overtuigd te ziin. dat zii even trotsch en even trouw hun plicht zouden vervullen en nimmer wat ook moge gebeuren wan kelmoedig zouden worden. Hij wenschte hun tot slot veel wa nen gelulc Van Zondag. Het Duitsche weermachtsfoe- ridht van Zondag luidt: „De gevechtsactie aan het Oos telijke front, die op 30 Juli was herleefd, nam gisteren weer af met uitzondering 'van de gevech ten in den sector van Orel. Aan het Mioesfront gingen onze troe pen ten Noorden van Koeibisje- wo gesteund door sterke ge vechtsformaties der luchtmacht, tot den tegenaanval over, sloten een sterke Sowjetgevechtstroep in en vernietigden haar. In het gebied van Bjelgorod mislukten plaatselijke Sowjetaanvallen. Eigen tegenacties in dezen sector hadden een geslaagd verloop. In den sector van Orel zetten de bolsjewisten den geheelen dag hun aanvallen met sterke infan terie- en gepantserde strijdkrach ten voort. Met zware, bloedige verliezen en groote materieele verliezen stortten hun aanvallen in het afweervuur van alle wa pens ineen. Een plaats, waar zij binnendrongen, werd afgegren deld. Ten Zuiden van het Ladoga meer was de vijandelijke aanvals- actie aanmerkelijk geringer dan op de voorgaande dagen. Duit sche jagers wierpen tijdelijk bin nengedrongen vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval te rug. De bolsjewisten verloren gis teren aan het geheele Oostelijke front 217 pantserwagens. Door dit succes stijgt het aantal der pant serwagens, die sedert 5 Juli 1943 alleen door troepen van het le ger kapotgeschoten zijn, tot 7110. Op Sicilië zette de vijand zijn pogingen om door het centrale front te breken voort. In beweeg lijke gevechtsvoering verijdelden onze troepen de plannen van den vijand en brachten hem zware verliezen aan menschen en mate riaal toe. Ook aan het Noordelij ke en het Zuidelijke front stort ten alle vijandelijke aanvallen ineen. De luchtmacht verstrooi de met snelle gevechtsvliegtui gen vijandelijke gemotoriseerde af deelingen en stelde vijandelij ke luchtdoelkanonnen buiten ge vecht. Boven het Rijksgebied vonden overdag en des nachts geen ge vechtshandelingen plaats. Door vlootstrijdkrachten der marine, afweergeschut van koopvaardij schepen en marineafweergeschut werden van 21 tot 31 Juli een Amerikaansch luchtschip en 56 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In den strijd tegen de Britsch- Amerikaansehe zeeverbindingen en de landingsvloten in de Mid dellandsche Zee zijn in de maand Juli 94 schepen met een gez. in houd van 550241 ton tot zinken gebracht en 53 andere schepen met een gez. inhoud van 246750 ton vernietigend getroffen. Bo vendien werden minstens 220 schepen met een gez. inhoud van ongeveer 780.000 ton door bom en torpedotreffers beschadigd. Ook van deze laatste schepen kan een deel verloren worden ge acht. Aan dit resultaat heeft de duikbootvloot deel met 351.243 ton tot zinken gebrachte en 30.000 ton door torpedotreffers be schadigde scheepsruimte. Ook de vijandelijke oorlogsvloten leden zware verliezen. Schepen der ma rine brachten tot zinken: 3 tor pedojagers, 7 torpedomotorboo- ten, een duikboot, een bewape- ninigsvaartuig, een kruiser en meer dan 15 torpedomotorboo- ten werden zwaar beschadigd. Formaties der luchtmacht brach ten tot zinken: een torpedojager, drie torpedomotorbooten, een es cortevaartuig, twee korvetten, een groot aantak landingsbooten; zij beschadigden: een slagschip, verscheidene kruisers, negen tor pedojagers, een veerboot en vele landingsbooten". Toestand op Sicilië weinig veranderd ÏTALIAANSCHE WEERMACHTSERICHTEN. Het Italiaansohe weermachts- bericht van Zaterdag luidt: „De vijand ontwikkelt tegen onze stellingen op Sicilië door het in den strijd werpen van ver sche strijdkrachten en met krach tigen steun van zijn luchtmacht, zijn aanvalsactie, die door de ïta- liaansche en Duitsche troepen in verbitterden strijd wordt tegen gehouden. In de hevige gevech ten van de afgeloopen dagt( ■heeft zich door haar dapperhe en taaiheid de pantsergroep oi j der bevel van kolonel Goffre: Ricci uit Cesena onderscheide Door de jagers der Spil en dei de batterijen luchtdoelgeschi j werden 16 Anglo-Amerikaanse! vliegtuigen neergeschoten en w 10 boven Sardinië, 2 boven Si< lië, 2 boven de Egeïsche Zee i 2 boven Griekenland. In het luchtgebied boven L tium hebben onze jagers Vrijd: een vijandelijke formatie tot d« strijd gedwongen en zonder eige verliezen vier tweern otong vliegtuigen neergeschoten". Het ïtaliaansche weermacht bericht van Zondag luidt: j „Aan het Siciliaansche froi kwam het ook Zaterdag tot zws re gevechten :in het gebied va Regalbuto werden herhaalde he: tige aanvallen van den vijand al geslagen. Vijandelijke vlootformati: hebben plaatsen aan de Thyi reensche en een aan de Jonisch zijde van Calabrië beschotei zonder noemenswaardige sohad aan te richten". In een aanvulling op het weei maohtbericht wordt gezegd: i den loop der laatste dagen is d operatieve positie op Sicilië ni< belangrijk gewijzigd. De troepe der Spil, welker stellingen va het kustgebied bij San Stefan di Camastra over het gebied te Westen van Regalbuto en Can turigo naar de vlakte van Catani loopen, hebben energiek tegen stand geboden tegen den vijan delijken druk, ofschoon aanzien lijke Britsehe formaties va Montgomery ter ondersteunin der Amerikaansche formaties va generaal Patton tegen den Nooi delijken vleugel van het front den strijd zijn gebracht. Zooa reeds bij de kustlinie van Cata nia het geval was, schijnt than ook aan den Noordelijken vlei gel de hevige vijandelijke aanva energiek tot staan gebracht t zijn. De Engelsch-Amerikaan sche krachtsinspanning in h: bergachtige gebied in het Nooi delijke centrum, die ook gistere door infanterie en gepantserd strijdkrachten na krachtige arti lerievoorbereiding werd hei haald, heeft geen resultaat g« had. Het Italiaansches weermachts bericht van 'heden luidt: „In den Noordelijken en een tralen sector van het Siciliaar sche front wordt het hardnekki ge offensief van den vijan: door de astroepen met leven dige tegenaanvallen taai belewi merd. De vijand ondernam gis teren een luchtaanval op Napel en een aanval met vlootstrijd krachten op de kust van het ge bied van Salerno. In Napel werd aanzienlijke schade aan gericht. Twee machines werdei door jagers en 3 door het al weergeschut neergehaald De luchtaanval op Napel veroorzaakte onder de bevol king tien dooden en 63 gewon den." OFFICIEELE MEDEDEELINt VAN ROME. Officieel wordt uit Rome me degedeeld: De vijandelijke radi: heeft in den afgeloopen dagei herhaaldelijk uit verschillend: bronnen tendentieuze berichtei verspreid om onlusten en sto ringen onder het Italiaansch: volk te veroorzaken en om het t< bewegen den trouw aan het va derland op te zeggen. De vijan delijke zender beweert, dat ii alle ïtaliaansche steden revolu tionaire onlusten zijn uitgebro ken, dat Triest, Pola en Fium: door Duitsche troepen zijn bezet dat de ïtaliaansche troepen in Griekenland zijn ontwapend en dat het gebied Udine door Slo waaksehe partisanen is veroverd Een tegenspraak van deze leu genachtige berichten is overbo dig en zou een beleedigin-g zij® van het gezonde verstand va® het ïtaliaansche volk. De be richten van Radio-Londen zijn zooals te begrijpen is geheel ge logen. Het Ïtaliaansche volk schaart zich gedisciplineerd rond zijn koning en keizer en zij® regeering.. BIRMA VERKLAART ZICH ONAFHANKELIJK. Het Japansche militaire be stuur in Birma is met ingang va® 1 Augustus opgeheven.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2