MAANDAG 2 AUGUSTUS 1943 34STE JAARGANG N° 10621 Sureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Nieuwe eenheid van de Nederlandsche Landwacht beëedigd De Rijkscommissaris over den huidigen-toestand In een kazerne te Weert is jstermorgen een nieuwe een- leid van de Nederlandsche land- acht od den Fuehrer beëedigd. plechtigheid werd bijge- oond door den Riikscommissa- Riiksminister Seyss Inquart, ;en Hoeheren S.S.- und Polizei- lehrer S.S.-Obergruppenfueh- :r Rauter en door Mussert, die ivens het woord tot de mannen jichtten. Zij allen wezen er od. dat zij respect hadden voor het besluit jat de mannen od dit moment lebben genomen, omdat hun luideliiker dan anderen de jraagwiidte daarvan thans voor [ogen moet staan. Mussert schetste den strijd op leven en dood. dien Europa voor tiin bestaan heeft te voeren en lonstateerde. dat de verdediging ran één vaderland niet meer nogeliik is: zooals de Meidagen ran 1940 hebben aangetoond, let komt thans derhalve aan od Ie gemeenschappelijke verdedi- ing van ons continent, waarin luitschland ons voor gaat. De nanschappen der Nederlandsche andwacht, 'die hiertoe, even als die van andere formaties, len wapenrok hebben aange- rokken. ziin pioniers van ons rolk. Dat zii daarbij in een groo- er verband worden opgenomen, >ehoeft hen niet meer te druk ten. Integendeel, dit grooter ge- leel brengt hen. en daarmede ins volk. eerder omhoog. tEDE VAN DEN RIJKSCOM MISSARIS. Mannen der Ned. Landwacht. Gij hebt in een uur, dat voor i toekomst van het continent an een beteekenis is als nooit ;e voren, den eed op Adolf Hit- er afgelegd, waartoe u de Lei- Ier, Mussert, heeft opgeroepen. Tw eed op dit oogenblik is een anifestatie van het geloof en gelofte der gehoorzaam- eid. Gij hebt met dezen eed uitgesproken voor den Fueh rer, voor de lotsgemeensdhap der Germaansche volken en voor |een nieuwe orde in Europa. Gij helbt, aldus spreker, inet dezen eed tevens bele den, dat voor u het nationaal- socialisme als de levensvorm der Germaansche mensohen de lleidraad voor uw handelen voor alle komende tijden moet zijn. Gij hebt, evenals uw kameraden der vroegere oproepingen, deze belijdenis afgelegd op een oogen blik, waarin u de grootte der be teekenis van dit uw besluit in alle klaarheid voor oogen staat. Daarom is uw eed dubbel waar devol en uw hierdoor afgelegde belijdenis van trouw, dapper heid en gehoorzaamheid tot in den dood boven eiken twijfel verheven en sterk. Gij hebt in een eogeriblik, waarin het volle gewicht en de volle hardheid van dezen wereldoorlog in kras se duidelijkheid voor ons staan, u niettemin uitgesproken voor onizen weg. Ik ben er mij van bewust, dat dit besluit voor u, Nederlanders, die tot voor kort wat beteekenen drie of vier jaar? meende buiten de poli tieke, economische en militaire twistvragen te staan, niet ge makkelijk is. Het bewijst een helder denken en een krachtig hart. Wat in Italië geschiedt. Wij staan op het hoogtepunt van den beslissingsstrijd, van den afweer der tegen de kern en tegen de dragers van den strijd van het nieuwe Europa gerichte groote aanvallen der vereenigde krachten van onze vijanden. Op dit oogenblik vindt bij een onzer medestrijders de wisse ling plaats van het systeem, dat als eerste den strijd tegen de on- Europeesche wanorde, in het leven geroepen door het dictaat van Versailles, heeft aanvaard. Het is duidelijk: in een oogen blik, waarin alle krachten van een volk tot het uiterste en het laatste noodig zijn. kan slechts de meest volkomen concentra tie van alle levende krachten van een volk succes beloven. Het kan zijn, dat de gebeurtenis sen in Italië in den zin van een dergelijke concentratie der con servatieve en autoritaire krach ten bedoeld zijn. Voor ons be- teekent het werk van Mussolini den eersten oproep van een evenzeer scheppenden als strijd baren wil tot een nieuw Euro pa, tegen een geestelijk en mo reel afstervende wereld en te gen den worgenden greep van het communisme. Tk ben er ze ker van, dat het volk der Ita lianen, dat de nalatenschap van een der grootste imperieele con centraties van het Avondland heeft te behoeden, in de eind- faze der worsteling om het be houd en de vernieuwing van het Avondland in onze gelede ren zal marcheeren. De ontwik keling der dingen in Italië is een der zwaarste en daarom belangrijkste vuurproeven van deze worsteling, voor het Ita- liaarische volk in de eerste plaats, maar evenzeer voor on ze vijanden en voor onszelf. Churchill heeft gefaald. Eén man heeft in zijn men- schelijke kwaliteiten bij deze vuurproef in smadelijke jam merlijkheid reeds gefaald: Win ston Churchill. Het is in over eenstemming met zijn cynisme, dat nog slechts verachting en Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerlkaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het lukraak neerwerpen van bommen uit groote hoogte aan de bevolking zware verliezen toe. Verwoestingen ln een stad la her Westen CNF-M-Pa* oe walging wekt, als hij thans ver klaart: „Wij izullen de Italia nen in hun éigen vet gaar laten smoren en het vuur daarvoor door onze luchtmacht nog wat laten opstoken". Ik kan u zelfs nog verraden, hoe het bevel van dezen man aan de Britsche cul- tuurvernietigende luchtmacht luidt: „Voorwaarts, christelijke soldaten, laat uw brisant- en brandbommen vallen op de hoofden der moeders en kinde ren van het christelijke Italiaan- sche volk." Wellicht- is ook het doel, dat volgens den normalen loop der dingen verwacht kan worden, in het cynisme van de zen man begrepen, als hij met zijn menschonwaardige plannen gelijk zou krijgen. Want het wegvallen van dit autoritaire regime zal nooit terugleiden tot de huichelachtige democratie van een reeds lang overwonnen en reactionnaire geesteshouding, hetzij liberalisme of politiek confessionalisme, maar het zou in steeds nieuwe golven van vernietiging slechts kunnen uit- loopen op het anarchisme als wegbereider van het bolsje wisme. Stalin bereidt den oogst. Eén man ziet zijn zaad in on vermijdelijk consequentheid rij pen bij iedere vermende over winning der Westelijke mogend-, heden: Stalin. En hij bereidt den oogst, waarop hij hoopt, conse quent voor. De Poolsche emi granten sdhiin-regeering heeft hij ten val gebracht, om in Mos kou een bevrijdingscomité te vestigen. Met het oog op dit ver schijnsel is het overbodig en be lachelijk, als de Westelijke mo gendheden nog op de een of an dere manier den schijn willen aannemen, dat zij in het Weich- selgebied onder welke omstan digheden ook een woordje zou den kunnen meesprekena.. Stalin gaat verder, hij heeft het zelfde plan met de Joe- go Slavische sdhijnregfeering en Litwinof heeft de mededee- tot aan de Adriatische Zee. En thans heeft Stalin niet tegenover ons, want ons laat het volkomen koud, maar tegenover zijn Engel- sche en Amerikansche bondge- nooten niet geaarzeld, een zoo genaamde vrije Duitsohe regee ring in Moskou uit te roepen. In werkelijkheid is dat natuurlijk slechts een kliek van een paar Joden en emigranten, die thans op geen enkele wijze er aan spraak op mogen maken zich Duitsohers te noemen. Maar daarop komt het den bolsjewis ten immers in de laatste plaats aan. Des te grooter is de ont steltenis in het EngelsOhe en het Amerikaansohe kamp. Minister Huil kon, toen men hem vroeg naar deze demonstratie van den bolsjewistisohen bondgenoot, geen woorden vinden en de Amerikaansohe pers geeft te kennen, dat Stalin klaarblijkelijk niet bereid is, een afspraak be treffende Europa te maken of zioh te houden aan een belofte der Westelijke mogendheden. De Engelschen en Amerikanen krijgen al last van hun zenuwen, als zij in den oproep van dit emi grantencomité bij de gratie van Stalin lezen, dat het Duitsohe volk een machtig en sterk, maar natuurlijk bolsjewistisch Duitsoh- land wordt beloofd. Waar blijven dan de ontwapening en mecht- berooving? Het begint nu in deze breinen door te dringen, dat de ontbin ding der komintern een farce was en dat het doel der Sovjet- politiek een bij de Sovjet-Unie aangesloten raden-Duitschland is d.w.z. de schepping van een reus achtig Euroneesch-Aziatisch Sov- ietblok als uitgangsbasis voor de bolsiewiseering van de geheelc wereld, tot welken wanhooosstap Stalin het Duitsche volk dan in staat acht wanneer het zich ver raden zou achten door den arg- listigen aanval in den rug dooi de westelijke mogendheden. Stalin begrijpt volkomen, die juistheid van de stelling, omdat het Duitsche volk nog slechts in den levensvorm van het natio- naal-socialisme bereid is, zijn bij drage voor het Avondland te le veren. Ik twijfel er niet aan, of Stalin houdt, naast het Poolsche en het zoogenaamde Duitsche bolsjewistische comité, ook voor alle andere Europeesche staten zijn patentregeering in zijn zak gereed. Zoo zal het lot van Italië voor den eerstkomenden tijd een toets steen voor Engeland en Amerika worden, voor hun ware bedoelin gen, capaciteiten en mogelijkhe den en voor het z.g. gemeen schappelijke doel van onze vijan den. Ik ben er zeker van, dat het lot deze vuurproef van histori sche beteekenis in de huidige wereldworsteling gebracht heeft, om op onverbiddelijke wijze te demonstreeren, dat onze vijanden bij het maken van hun plannen en bij hun handelen vergezeld gaan van dien vloek der slechte daad, die voorttelend slechts kwaa dkan baren. Van dit ge zichtspunt geldt deze roep van het noodlot ook voor de Neder landers. Ik kon in het begin van de af- geloopen week constateeren. dat zoo menig Nederlander en zoo menige Nederlandsche, die te voren met een grimmig ontoe gankelijk gezicht rondliepen, meenden vrooliik de wereld in te kunnen kijken. Na den tries- tigen voorzomer heeft blijkbaar het Italiaansche klimaat in dit land ziin intocht gedaan. Ons hindert dat niet. Wii weten uit onze eigen geschiedenis, dat de geesteliik-politieke ontwikke lingsweg van een volk langdu rig. moeiliik en vol wisselingen is, en dat er noodzakelijk schom melingen moeten zijn in hoop en wensch, want om te komen tot grondigen inkeer, die tot de diep te van het eigen wezen door dringt, zijn er geweldige erva ringen en inzichten, die de grond slagen van het geestelijke en po litieke leven aan het wankelen brengen, noodig.. Ik heb er menschelijk gespro ken niets tegen, als eenige Ne derlanders. zii het ook op vol komen onjuiste gronden, mee- nen een tijdlang vroolijk te kun nen zijn. Hoogstens gevoel ik thans reeds eén zeker medelij den dat dezen menschen vroeger of later een des te grootere ont steltenis. ja misschien zelfs een heillooze ontzetting beschoren zal ziin. Iets anders is het, als eenigen. en ik kan met voldoe ning constateeren slechts weini gen, van meening zijn, dat nu de tiid gekomen is om met een op merkelijke wreedheid geweldda den te plegen. Ge herinnert u het geval, dat een jongeman een vele maanden zwangere vrouw met messteken verminkt heeft of dat twee andere jongemannen een ouden en bovendien nog in- VOOR HEN DIE NIET WIJZER WILLEN WORDEN, Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum 1 in zijn politieke week- praatje over het onderwerp: „Voor hen die niet wijzer wil len worden". validen man bewusteloos gesla gen en hem met de volledige wetenschap, dat hij nog leefde, in een zandkuil begraven en aan een smarteliiken verstikkings dood prijsgegeven hebben. Ge vallen van dergelijke allerbruut- ste moorden doen zich nu voor. Dit heeft niets meer uitstaande met een. zii het ook volkomen misleide. vaderlandslievende houding. Het is ook slechts de uiting van een schandelijke ge zindheid. als de levensmiddelen bonnen. die door roofovervallen in handen van deze misdadigers komen, voor duur geld verkocht worden en daardoor bovendien de tot het uiterste belaste le- vensmiddelenrantsoeneering voor het Nederlandsche volk in het grootste gevaar wordt ge bracht. En onder welke catego rie van menscheliike gevoelens moet het niet on zichzelfstaande geval worden gebracht, dat jo den. die gemeend hebben zich aan het transport te kunnen ont trekken en ergens in het land ziin ondergedoken, na eenigen tiid. als zij blijkbaar uitgeplun derd waren, in ruil voor hel noodzakelijkste levensonderhoud vermoord en in papier gewikkeld in een sloot worden gevonden? Dat is zuivere anarchie, die hier in dit land. dat zich toch in een overdreven zelfgenoegzaamheid tegen elke ontwikkeling van dien aard gevrijwaard achtte, plaats grijpt onder invloed van de in de kringen van verzet steeds meer terrein winnende communistische belhamels. Ik heb alle orders gegeven om deze verschijnselen te onderdrukken met de hardheid, die in overeen stemming is met de ruwheid van deze misdaden. Als bii deze maatregelen Nederlandsche bur gers worden betrokken en moei lijkheden en beperkingen van bii zonderen aard zich moeten laten welgevallen, hebben zii de schuld daarvoor alleen en uit sluitend te zoeken bii deze uit barstingen van een anarchisti sche geesteshouding van enkele misdadigers en bii de evenzeer misdadige tolerantie, althans on verschilligheid in hun eigen krin gen. Hierover moet echter nie mand in twijfel verkeeren; tegen over dit anarchistische streven zullen wii niet slechts den on- verbiddeliiken inzet van ons uitvoerend gezag stellen, maar, indien het noodig is. ook de re- volutionnaire kracht van onze nationaal-socialistische gemeen schap. Steeds weer bombardeeten Anglo-Amerlkaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doellooi neerwerpen van bommen uit groote hoogte de bevolking zware verliezen toe. Het bergen der slachtoffers na een terreur-aanval op Amsterdam CNF-M-Pax a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1