jpTERDAG 31 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10620 bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 ^telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Aanvallen algeslagen van DI11TSCH WEEÏtöiACHTSBEHICHT. 75. 31 Het weermaclhtsbericht 3 [is te ren luidt: i2 In den gevechtssector van Orel i| ;ijn wederom felle aanvallen Ij ran infanterie en tanks afgesla- 10 ;en. is Ten Zuiden van het Ladoga- ftneer bleef de vijandelijke aan- i rals-activiteit verminderen. Her- ulaaide, plaatselijk beperkte aan ballen der bolsjewisten met ster- '1 ten steun van tanks en slagvlie- ijfers, werden bloedig afgesla- >9[en, 'i Duitsche zeestrijdkrachten be- •jichoten opnieuw vijandelijke loltellingen aan het Mioèsfront en i3)cscliatligden met artillerietref- ®iers een pantsertrein. q In de Finsche Golf is door dichte zeestrijdkrachten een lieh- u ten Sovjet-Russischen oorlogs- jbdem tot zinken gebracht. Op Sicilië sloegen Duitsche ia roepen in den middensector van 'Het afweerfront vijandelijke 'l joorbraakpogingen met veriie- 0 :en voor den tegenstander af. a Voor de Zuidkust van het Sliland kreeg een vijandelijk 3 iransportsdhip van 8000 b.r.t. zoo 1 sware bomtreffers, dat het ver- J oren geacht kan worden. 5 Op den Atlantischen Oceaan j leeft het luchtwapen een koop- siraarder van 10.000 b.r.t. in den grond geboord. Twee andere, «ï'oote sdhepen werden zwaai' ge- a troffen. t Vijandelijke formaties bom- 0 toen werpers hebben gisteren 1 pverdag Helgoland aangeval- i ien en eenige plaatsen in het o Noord-Duitsdh kustgebied, o.m. Kiel. In den afgeloopen nacht Ondernamen zij opnieuw een a twaren terreuradnval op Ham- 3 burg, waardoor nieuwe ver- 3 goestingen in de stad veroor- 5 taakt werden. De bevolking leed s feware verliezen. Luchtverdedi- gingskraohten schoten 54 vijan- gelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen jhebben in den nacht van 29 op óBO Juli bommen geworpen in JZuid-Engeland. - Kustfoeveiligingsstrijdkrachten jder marine hebben in den afge loopen nacht ten Noorden van (jTerschelling een Britsche motor- .torpedoboot tot zinken ge bracht. Nog slechts Orel. <1 De A.N.P.-correspondent meldt: 11 D e toestand aan het Oosteli j- ï-ke front heeft in zooverre een ^aanmerkelijke verandering on- i.dergaan, dat de bolsjewisten op Uiet oogenblik nog slechts in het (.gebied ten Noorden, ten Zuiden t,en ten Oosten van de stad Orel ngroote aanvallen ondernemen. ijAan hei geheele front heerscht overigens een betrekkelijke rust, Iwelfce vermoedelijk veroorzaakt wordt door het feit, dat de bols jewisten overal groote hergroe peeringen hunner strijdkrachten uitvoeren. Dit g'eldt ook voor het slag veld aan het Ladogameer, waar de aanvallen der bolsjewisten aanmerkelijk verminderd zijn en adhter de stellingen der roode troepen vrij omvangrijke bewe gingen zijn waargenomen. Men krijgt bij dit alles echter geens zins den indruk, dat met deze betrekkelijke pauze ook het ein de van het Sovjet-Russische zo- meroffensief reeds gekomen is. Veeleer schijnt het, dat de ver- lieaen der bolsjewisten dermate hoog zijn geweest, dat zij met hun normale reserves niet meer uitkomen en daarom him strijd krachten opnieuw opstellen en groepeeren. Bij Orel woedde de strijd gis teren hoofdzakelijk benoorden de veelomstreden stad. De bols jewisten liepen weer storm met ondersteuning van pantserstrijd krachten en vliegtuigen, doch kwamen ook dit keer niet ver der dan de hoofdverdedigings linie der Duitschers. 114 pant serwagens werden in dezen sec tor vernietigd- Twintig Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. In de ochtenduren van Vrij dag hebben formaties Ameri- kanscthe bomen werpers woonwij ken van de stad Kassei aange vallen. Naar het D.N.B. ver neemt is volgens voorloopige bqridhten de Duitsche luchtver dediging er in geslaagd twintig viermotorige bommenwerpers neer te schieten. De toestand in Italië In geheel Italië is de toestand snel normaal geworden. Na de betoogingen van geestdrift, die Maandag en Dinsdag het aan het bewind komen van het nieuwe regime hebben begroet, heeft het leven zijn normale tempo hervat. Dank zij hun ge zonde verstand en hun ingebo ren evenwicht hebben de Italia nen begrepen, dat de plicht van allen op het huidige oogenblik bestaat in werken en strijden voor het vaderland. Volmaakte kalmte heerscht in alle provin cies. In de groote steden wijdt de bevolking zich vreedzaam aan haar bezigheden en neemt met volmaakte discipline de ge nomen maatregelen der autori teiten voor de handhaving der orde in acht. Te Rome heerscht rust. evenals te Turijn. Milaan, Genua. Bologna. Florence, waar de vlaggen nog van de huizen uithangen. Alle fabrieken wer ken met vol rendement, alle winkels en markten zijn open. Te Napels. Foggia. Bari en an dere zuidelijke steden, vooruit geschoven citadellen van het De weersportkampen vooc de Germaansche Jeugd, waarin Jongens ute zei i 1 Germaansche landen elkaar ontmoeten, hebben ln de eerste plaats tea doel het saamhoorlghcidsgevoel tusschen deze Jongens Ie versterken. Lichaamsoefeningen, weersport, filmvoorstelling en excursies vullen een vaeantle van vier weken tn het Karlnthisehe bergland. Gaat mee naar dn **ctspoftk«mpcai Aanmelding* Koningslaan 9. Utrecht Supf-Fsx a front, hebben de bewoners be wijs gegeven van bewonderens waardige vaderlandsliefde en discipline. De ontbinding van de Ital. kamer Een koninklijk besluit zal bin nenkort de ontbinding bekrach tigen van de kamer der fasci en corporaties, waartoe de nieuwe regeering besloten heeft. Maar sinds Maandagochtend reeds is het paleis Montecitorio, de zetel van de Italiaansche kamer, op last van de militaire autoriteiten gesloten en wordt de toegang ten strengste ontzegd aan de ka merleden. die nu van hun man daat vervallen zijn verklaard. Militaire rechtbanken in Italië aan het werk. Na het overdragen der be voegdheid van de bijzondere ge rechtshoven aan de militaire rechtbanken is thans het eerste vonnis geveld door de militaire rechtbank van het militaire dis trict Florence, zoo deelt radio Rome mede. Wegens het ver spreiden van alarmeerende ge ruchten werd Alfredo Simoncini uit Ancona veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De besluiten van den Italiaan- schen ministerraad. De Giornale d'Italia bespreekt de principieele beteekenis van de besluiten van den eersten Italiaanschen ministerraad en schrijft, dat deze den vastbera den wil bekrachtigen van de na tie om terug te keeren tot een grondwettigen toestand. Het blad eischt vervolgens de her ziening van alle staatsinstellin gen „in den geest der nieuwe wettelijke ordening''. Een dis cussie over een nieuwe ordening der vakorganisatie acht het blac" od dit tijdstip niet op haar plaats, wel daarentegen de benoeming van regeeringscommissarissen, die de arbeidersbonden moeten leiden en reorganiseeren. Verjaringsgeschenk van Hitier voor Mussolini. De Fuehrer heeft den Duce op zijn 60sten verjaardag door generaal-veldmaarschalk von Kesselring als persoonlijk ge schenk de verzamelde werken van Nietzsche in een speciaal vervaardigde editie, waarvar maar slechts één exemplaar zal bestaan, met een hartelijke op dracht doen toekomen. Het Vaticaan en de gebeurte nissen in Italië. De gebeurtenissen in Italië heb ben een gunstigen indruk ge maakt in het Vaticaan. Hoewel geen enkele verklaring van offi- cieele Vaticaansche rbde is gepu bliceerd. heeft radio Vaticaan gisteravond een commentaar uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de beweging ter bevrijding van een land van een staat van zaken, die ten nadeele ging van het land, volledig gerechtvaar digd was. De activiteit van den staatsse cretaris is deze dagen zeer in tensief geweest. Kardinaal Ma- glione heeft verscheidene diplo matieke vertegenwoordigers ont vangen en de paus wordt twee maal per dag op de hoogte ge bracht van de loopende gebeur tenissen, des ochtends door staatssecretaris kardinaal Maglio- ne, des avonds door zijn vervan ger mgr. Montini. In het Va ticaan volgt men dus van zeer nabij de Italiaansche gebeurte nissen. Het vertrek van Guariglia naar Rome. Een redacteur van het te Istan- boel verschijnende blad Son Ras ta heeft op het vliegveld aldaar een onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Guariglia, voordat deze naar Italië vertrok. Guariglia sprak de geruchten tegen volgens welke hij een be zoek had gebracht aan de am bassadeurs van Engeland en de Ver. Staten in Turkije, teneinde met hen voorwaarden voor een vrede te bespreken. Hij beantwoordde vervolgens een vraag van den Turksohen journalist over zijn onderhoud van drie uur met ambassadeur von Papen en verklaarde, dat dit onderhoud van particulieren aard is geweest. Voorts gaf Guariglia uitdruk king aan zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Turkije. RUST IN LISSABON WEER GEKEERD, Gisteravond was de rust te Lisabon weergekeerd. De door de militaire autoriteiten geno men voorzorgsmaatregelen blij ven echter voorloopig van kracht. De -industriewijk Garre- ho aan den overkant van den Taag is door de politie volkomen afgesloten. Sinds drie dagen zijn alle café's en tapperijen in de volksbuurten gesloten. Het aan tal arrestaties is vrij aanzienlijk. Telegramwisseling met den Fuehrer De Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss-Inquart en de leider van de N.S.B., Mussert, hebben op 26 Juli het volgende telegram gezonden aan den Fuehrer: „Op dit oogenblik is het ons, nationaal-socialisten in Nederland een behoefte, u als onzen Fuehrer te getuigen van ons onwrikbaar geloof in de succesvolle toekomst en van onze verknochtheid tot het uiterste. Heil aan onzen Fuehreri" De Fuehrer heeft hierop met het volgende telegram geant woord: „De gelofte van trouw der Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialisten in Nederland, die u en de Leider Mussert mij heb ben doen toekomen, heeft mij op recht verheugd. Het daarin tot uiting komende onwrikbare ge loof in het succes en in onze ge meenschappelijke toekomst zal net teleurgesteld worden. Aan ons zal de overwinning zijn". w.g. Adolf Hitler. EEN ARTIKEL IN VOVA. In „Volk en Vaderland" geeft Mussert de N.S.B. het pa riooi naar aanleiding van het aftreden van Mussolini. Het hoe, waarom en waartoe zijn onbe kend, er zijn vele mogelijkhe den. Dientengevolge blijft de persoon van Mussolini voor de Beweging onveranderd en onbe sproken. De tegenstanders, die verheugd verkondigen, dat de oorlog nu gauw zal zijn afge loopen, wijst Mussert er op, dat „Engeland reeds lang op het tweed-s plan staat en dat het NUR DIE LUMPE SIND BESCHEIDEN, BRAVE FREUEN SICH DER TAT (Goethe) Alleen nietswaardigen zijn bescheiden, flinke menschën verheugen zich over daden. Flinke menschen. Dat zijn degenen die inzien dat daar aan het Oostfront gestreden wordt om het „zijn of niet- zijn" van het heele Germaan sche ras en die zich bereid verklaard hebben zich daar voor in te zetten. Met recht kunnen wij ver heugd zijn over hun daden. Jonge Nederlanders, ook gij behoort tot het Germaansche ras. Wilt gij dan ook niet be- hooren tot hen, die zich tegen de horden uit de steppen heb ben ingezet? Welnu herinnert u dan het oude prachtige ge« zegde: het antwoord van een man is de daad. Meldt u daarom bij de Waffen S.S. het Vrijwilligers Legioen of de Landwacht Nederland. communistische Rusland en het kapitalistische Amerika, beide gedreven door het Jodendom, de macht over Europa willen hebben" en „van beide groote concurrenten zou zonder twijfel Sovjet-Rusland winnen door zijn veel grootere sterkte en door het simpele feit, dat Rusland grenst aan Europa en Amerika daarvan gescheiden is door den Atlanti schen Oceaan". De zwakke broe ders zullen de Beweging verla ten, maar zij zal er ooknu slechts sterker door worden: zij zullen niet meer worden toege laten. En ten slotte: „De Beweging blijft natuur lijk staan. Vast en ongeschokt; vol vertrouwen in de overwin ning, die komt. De Führer Adolf Hitler, is nog eenzamer komen te staan; zijn figuur is daardoor nog grooter geworden. Geheel alleen draagt hij nu de verantwoordelijkheid voor de toekomst van Europa. Geheel alleen als top, doch om ringd door millioenen, die geloo- ven dat hij door God gezonden is om Europa te redden van den ondergang en te voeren naar een gelukkige toekomst. Tot die ge- loovigen behooren wij, Neder landsche nationaal-socialisten." „Het komt op het eindresul taat aan. Er wordt geschiedenis gemaakt; wereldgeschiedenis. Daarbij zien wij niet toe. daar aan nemen wij deel, vastbera den, en wetende, dat wij aan de goede zijde strijden. Europa zal niet ondergaan. Europa zal le ven. Het Nederlandsche leven wordt in het nieuwe Europa ge dragen door ons." Steeds weer bombardeeren Anglo-Amerikaansche vliegtuigen Nederlandsche steden en brengen door het doelloos neerwerpen van bommen uit groote hoogte ean de bevolking swarc verlieten toe. Verwoestingen In Rotterdam CNP-M*Pii

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1