VRIJDAG 30 JULI 7 34STE JAARGANG N°- 10619 Bureaux: Papengracht 32 - Giro Telefoon: Redactie 20015. A drain 103003 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Het Valicaan „Het bombardement van Rome en de pauselijke uitingen in ver band daarmee geven aanleiding, om de aandacht nog eens te be palen tot die plaats van het Va- ticaan in het politieke leven" aldus vangt aan een artikel in de „Nieuwe Rott. Crt." onder den titel „Het Vaticaan in dezen tijd''. En de schrijver van dit artikel constateert dan, dat het Vaticaan een „belangwekkend diplomatiek centrum" is. „Met alle staten van .beteebenis worden thans relaties onderhouden, uitgezonderd die Sovjetunie", aldus het blad. Hoe komt het, dat het Vati caan zulk een belangrijk diplo matiek centrum is? Verschillen de oorzaken bunnen worden ge noemd. Wij willen alleen wijzen cp een tweetal feiten, waarbij wij de positie van den Paus niet be- I zien van speciaal katholiek standpunt. De Paus is een auto riteit, wien krachtens zijn ambt een groote objectiviteit moet eigen zijn als het gaat om de be oordeeling en behartiging van belangen, waarbij meerdere lan den en volkeren betrokken zijn. En vervolgens: De Paus is een autoriteit, die, eveneens krach tens zijn ambt, moet hooghouden en verdedigen de natuurlijke ze- idenwetten, de natuurlijke wetten van goed en kwaad, welker on derhouding en naleving ten slot te alle volkeren, als zij zich be zinnen, moeten beschouwen als den grootsten zagen voor de menschlheid. Bewust of onbewust hébben dieze overwegingen een rol ge- speeld bij het besluit om betrek - i kingen met den Pauselijke Stoel te onderhouden van b.v. stater- als Finland en Ghina, die zoo als de ,,N. Rott. Crt." opmerkt „niet ur de eerste plaats reli gieuze gronden konden hebben om tot zulk een stap over te 1 gaan". Modhlt een nauw contact met het Vaticaan „vain alle staten van beteekenis. uitgezonderd de Sovjetunie" tot gevolg hebben, dat geluisterd wordt naar die stem van het Vaticaan, als deze de wereld wijst op haar plicht en op haar belang! Afweerstri§d bij Orel DurrscH IV EERMAC HTS BERICHT. Het. opperbevel der DuitsCbe weermacht maakte gisteren be kend1: Op verscheidene plaatsen van dien Orel-bocht stonden onze troepen door sterke formaties van het luchtwapen doeltreffend ondersteund, den geheelen dag door in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpo gingen werden na wisselvallige worsteling afgeslagen en den bolsjewisten werden daarbij op nieuw aanzienlijke verliezen toe gebracht. Zij verloren alleen in den sector ten, Noorden van Orel ruim 100 tanks en 33 vliegtuigen- In andere sectoren deed de tegenstander slechts plaatselijk begrensde aanvallen, die in hier en daar zeer harde gevechten of tegenaanvallen werden afge slagen. In totaal werden gisteren 186 tanks vernield. In de laatste zware afweerge- veobten ten Zuiden van bet La- dogameer heeft zich de Oost- Pruisisdhe eerste divisie infante rie bijeonder onderscheiden. Vijandelijke aanvallen der Amerikanen tanigs de Noordkust van Sicilië werden afgeslagen, Sterke vijandelijke door lucht strijdkrachten gesteunde door- ibraalkaanvallen tegen den mid- diehsector van het Siciliaanische front strandden op den vastbe raden afweer onzer troepen. Voor de Zuidkust van Sicilië be schadigden Duitsche gevechts vliegtuigen bij nachtelijke aan vallen zes transportschepen zwaar. Amerikaanschie vliegerforma- fies zijn gisterochtend het Duit sche gebied binnengevlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot dien strijd gedwongen, wier pen zij lukraak bommen op eeni ge plaatsen, o.m. op Kassei en verscheidene open landgemeen ten, Er ontstonden eenige verlie zen onder de bevolking en schade aan gebouwen. Onze luohtverde- digingskraohten schoten 35 zwa re viermotorige Amerikaansche bommenwerpers neer. 7 Eigen jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht zijn enkele vijandelijke storingsvlieg tuigen over het Noordwestelijke en Westelijke Duitsche gebied gevlogen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. Nieuwe aanvallen der sovjets verwacht. Aan het Oostelijke front moet er op gerekend worden, dat de sovjets na het aanvoeren van nieuwe troepen reserves ook aan het Koeban brugigehoofd, aan den Mioes en ten Zuiden van het Ladogameer hun massale aan vallen zullen hervatten, zoo ver neemt het D.N.B. in aanvulling op het weermachtberieht. De 'beproefde Duitsche strategie dei- elastische verdediging in de sec tor van Orel ontneemt den sov jets elke mogelijkheid om ope ratief voordeel té behalen uit en kele plaatselijke terreinwinst die dij onder uiterst zware verliezen behaald hebben. Het heen en weer golven in bepaalde terrein sectoren, als b.v. bij Bolchof, werkt op de strijdlust der sovjets even vernietigend als de dagen lange stormloop op de Duitsche stellingen. Altijd nog draagt de slag in het gebied van Orel het karakteristieke kenmerk van. den afmattinigissiag. waarbij het van zelf spreekt dat de in massa's aanstormende sovjets onverge lijkelijke (hoogere verliezen lijden dan de Duitsdhè formaties die kunnen steunen op goed voorbe reide stellingen.. Niet voor niets heet de bocht van Orel het „massagraf der sovjets". Militaire doelen van Londen aangevallen. In antwoord op een vraag, welke doelen zijm aangevallen bij den in het weermachtibericht van heden vermelden aanval der Duitsche luchtmacht^ op Londen, is van bevoegde militaire zijde verklaard, dat uitsluitend mili taire doelen, resp. voor de wa penindustrie belangrijke doelen, met bommen zijn bestookt. In dat verband werd gewezen op de lukrake vernietigingswoede van de Engeiiseh-iAmerikalainscbe luchtmacht, b.v. -tegenover Ham burg Zware gevechten op Sicilië HET ITALÏAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidt: „Met steun van sterke forma ties vliegtuigen is de vijandelijke druk in hevige mate herleefd in het centrale en het Noordelijke deel van het Siciliaansehe front, waar zware gevechten gaande zijn. Nachtelijke aanvallen, door Duitsche bommenwerpers op de haven van Gela ondernomen, hebben tot gunstige resultaten geleid: 6 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29,000 ton werden getroffen en beschadigd. Plaatsen in de provincie Sa lerno en in de omgeving van Na pels werden door de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht aan gevallen: de schade is weinig be langrijk, het aantal slachtoffers beperkt. In totaal werden 12 vliegtuigen neergeschoten, waar van 5 door Duitsche jagers boven Sicilië, 6 door afweerbatterijen te Napels en op de eilanden en een watervliegtuig door onze zeever kenningsvliegtuigen boven de Middellandsche Zee"-. VORMING VAN POLITIEKE PARTIJEN IN ITALIë VERBODEN. Het agemiteohaip Stefan 1 mel-dit: „Tijdens de vergadering van den ministerraad op 27 Juli is ook het verbod bekrachtigd om tij dens den duur van dien oorlog- politieke partijen op te richten. Het is derhalve verboden tijdens den oorlog partij-insignes of vlaggen te dragen resp. uit te steken, die betrekking hebben op politieke partijen. Het eenige teeken, waaronder de Italianen zich thans mogen aaneensluiten en verbroederen is de Italiaan sche driekleur. Op dezelfde ver gadering van den ministerraad werd besloten tot het sluiten van die 30ste wetgevende periode en tot de ontbinding van de Kamer der Fascistische Corporaties. Bin nen vier maanden na het einde van den oorlogstoestand, zal een nieuwe Kamer van afgevaardig den worden gekozen en zal met een nieuwe wetgevende periode worden begonnen. Bovendien besloot de minister raad om alle wetten, die den on- ,gehuwden beperkingen opleg gen, af te schaffen. Deze maat regelen zijn onmiddellijk door den koning bekrachtigd. Guariglia te Rome aangekomen. De nieuwe minister van bui- tenlandsche zaken, Guariglia, is per vliegtuig uit Istanboel te Rome aangekomen Amnestie voor politieke gevangenen. Het vrijlaten van politieke ar restanten heeft, naar Stefani meldt, reeds een aanvang geno men. Als „voorzorgsmaatregel in het belang van de openbare orde" zijn talrijke personen in verband niet het feit dat zij tot de natio- naal-fascistische partij behooren, gearresteerd. Amerikaansche minister van oorlog in Noord-Afrika. Naar de BritsOhe berichten dienst officieel mededeelt, be vindt de Amerikaansche minis ter van oorlog. Henry Stimson, zich in Noord-Afrika. MUSSOLINI 60 JAAR. Gisteren heeft Mussolini zijn zestigsten verjaardag gevierd. Naar aanleiding van dit feit bren gen de Duitsche bladen de ver diensten naar voren, die deze staatsman tijdens zijn twintig jarig bewind heeft gehad voor Europa. De Voelkischer Beobach- ter noemt het uniek, wat het Ita liaansche volk, door Mussolini met nieuw levensgevoel bezield, in de laatste 20 jaar heeft ge presteerd. Onder Mussolini nam Italië plaats onder de groote mo gendheden, die een beslissenden invloed hebben op het lot van het continent. „Wanneer Europa na de overwinning op zijn vijan den een monument zal oprichten voor zijn groote figuren", zoo be sluit het blad, „is Mussolini ze ker van zijn plaats op dat ge- denkteeken. Hij zal voortleven in de herinnering van alle tijden als een der mannen van zijn eeuw". ONRUST IN PORTUGAL. De dagbladen maken heden melding van die stakingen en on geregeldheden, die de laatste da- igen in verscheidene plaatsen en m geringen omvang ook in Lis sabon zelf plaats gevonden heb ben. De bladen wijzen er daarbij op, dat het niet gekomen is tot meer ernstige conflicten en dat de politie overal de orde terstond heeft kunnen herstellen. Ook zijn de meeste arbeiders weer naar hun werkplaatsen teruggekeerd. Vastgesteld wordt echter, dat de ze ongeregeldheden, die tegelij kertijd op verscheidene plaatsen en in verscheidene fabrieken uit gebroken waren, niet uitsluitend haar oorzaak vinden in de hui dige, moeilijke omstandigheden, maar dat één plan daaraan ten grondslag lag. Men vergist zich niet, zoo wordt gezegd, wanneer men aanneemt, dat achter het geheel de communistische propa ganda en haar Anglo-Amerikaan sche handlangers staan, die de (huidige (Situatie uitbuiten. BEKENDMAKING De Dienststelle van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onderdanen is wegens be gunstiging van den vijand en spionnage door een krijgs raad ter dood veroordeeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoëk van de gra tiekwestie met den kogel aan de volgende personen vol trokken: Johan van Hattem, inge nieur. geboren 7.5.1914 te Soerabaja; Johannes Willem van Pienbroek, stud.-inge nieur, geboren 4.8.1917 te Middelburg; Cornelis „Cees" Wegerif, geboren 20.12.1919 te Dordrecht: Willem van Hattem. ingenieur, geboren S.18.1916 te Soerabaja: Robert Biaauw. student in de rech ten, geboren 6.2.1917 te Rot terdam: Kars Lucas Kamp. ingenieur, geboren 15.12.1912 te Valparaiso: Werner Hein- rich van Doorninck, ingenieur geboren 27.11.1914 te Krui- ningen: Gerard Abraham Tuvl. controleur, geboren 27. 5.1908 te Alkmaar; Willem Hendrik Emil van den Borch tot Verwoide. geboren 17.5 1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van® Oven. doctor in de economie, geboren 3.1. 1914 te den Haag; Jan Sten- ger. inspecteur spoorwegver keer. geboren 10.1.1911 te Amsterdam: Adolf Snijders, geboren 14.1.1920 te Amster dam: Willem Koimans, vo lontair. geboren 2.3.1923 te De Steeg: Jacob Strobos, gebo ren 26.1.1920 te Amsterdam Franciscus Jacobus Brejart, luitenant beroepsmilitair ge boren 1.2.1917 te Breda: Cor nelis Willem Sturm, bliksla ger. geboren 16.10.1909 te Westkapelle; Jacob Brasser, timmerman, geboren 11.3.1915 te Middelburg; Gerard de Paghter. timmerman, geboren 11.3.1915 te Middelburg; Bar- tholomeus Marinus Christopb Braat. luit. ter zee 2e klasse, geboren 25.6.1912 te Sama- rinda: Johan Jacob Diede- rik ten Bosch, luitenant be roepsmilitair. geboren 8.10. 1914 te den Haag. Bekendmaking in verband met den arbeids inzet Op grond van- bestaande wet telijke voorschriften worden alle •mannelijke personen, geboren in. de jaren 1924, 1923 en 1922, die geen gevolg hebben gegeven aan die herhaalde oproepen van de distriotsarbeictsbureaux tot per soonlijke aanmelding, dus allen, die niet in hst bezit zijn van een bevestiging van de bevoegde dis- trictsarbeidi-ibureaux, waaruit blijkt, dat de houder ten opzichte van der. arbeidsinzet aan de be palingen heeft voldaan en dat hij werkt met toestemming van het districtsarbeidsbureau, voor de laatste maal opgeroepen zich vóór of op 4 Augustus aan te meidien bij het voor hen bevoegde d-istrictsaribeidisbureau. Ook den werkgevers wordt er op gewezen, dat zij op grond van 'de beschikking van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (General- kornmlissar Z.B.V.) Ibetrfeffende verboden tot het in dienst heb ben en de in verband) daarmede uitgegeven uitvoeringsbeschik kingen van den secretaris-gene raal van het departement voor sociale zaken verplicht zijn zon der verwijl na te gaan of zij per sonen als werknemers in dienst hebben, die geboren zijn in de hierboven genoemde jaren en die niet in Ihet bezit zijn van het ge noemd* bewijs. Deze personien DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 1 Augus tus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golf lengte 415 meter naar „De stem. der SS" over het onderwerp „Vrijwilligers voor de Waffen SS worden gekeurd". LEVERINGEN AAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Voorschriften moeten worden nageleefd. Bij overtreding van de voor levering aan de Duitsche Weer macht gegeven voorschriften stelt men zich aan gevoelige straffen bloot. Zoo zijn dezer dagen op de zitting van den tuchtrechter te Assen tien land bouwers tot geldboeten veroor deeld wegens het afgeven van aardappelen aan leden van de Duitsche Weermacht, zonder dat daarbij de geldende distributie bepalingen in acht werden geno men. Deze en andere gevallen geven aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat leveringen aan le den van de Duitsche Weermacht slechts mogen geschieden tegen inlevering van bonnen, vergun ningen of toewijzingen. Men kan zich er niet op beroepen, dat de goederen zouden zijn gevorderd, indien niet geleverd zou zijn. moeten de werkgevers terstond opgeven bij het bevoegde dus- trictsarbeidabureau. Wie ook dezen laatsten oproep niet nakomt, zal tier verantwoor ding worden geroepen en moet zeer strenge strafmaatregelen verwachten. Dit geldt ook voor personen, die optreden' als aan stichters, medeplichtigen of hand langers tegen de wettelijke voor schriften, BINNENLAND TOEWIJZING 3 PCT. NED. STAATSLEENING 1943. De wnd. secretaris-generaal van het departement van finan ciën maakt bekend, dat de toe wijzing op de 3 pet. Ned. Staatsleening 1943. waarop de in schrijving openstond op 27 Juli 1943, zal geschieden als volgt: a. De ingeschreven bedra gen, waarvoor voorkeur is ver zocht, worden ten volle toege wezen. b. Op de gewone inschrijvln gen wordt een korting toegepar van 26 2/3 pet. van het ingi schreven bedrag met dien ver stande, dat de toegewezen be dragen op honderd gulden wor den afgerond. Aangezien de vrijwillige lee ning is volteekend, zal tot de uit gifte van de in uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stor tingsbewijzen waardeloos zijn. Inlevering van luistervergun ningen van alle verbeurdver klaarde toestellen. Luister vergunningen van alle ver beurdverklaarde radio-ontvang toestellen moeten ter afreke ning van de luisterbijdrage in den loop van dit jaar worden ingeleverd. Elke maand komt een groep letters aan de beurt, de postinrichtingen (geen agent schappen) nemen de vergunnin gen in tegen ontvangstbewij zen, als de luisterbijdrage vol daan is tm. de maand, waarin 't toestel is opgevorderd (girobe talingsbewijzen bijvoegen). Wie zegels vooruit geplakt en- daar door te veel betaald heeft kah op de adreszijde der luistervergun ning op een in het oog Ioo- pende wijze van zijn verzoek om terugbetaling doèn blijken. Zij, die voorloopig of definitief een toestel mogen houden, en radioreparateurs, die hun vak blijven uitoefenen, moeten ge woon doorgaan met zegels plak ken, eventueel op de oude luis tervergunning (1942). Voor hen volgen binnenkort nadere aan wijzingen. Aangeslotenen op de Riiksradiodistributie vallen bui ten deze regelingen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1