WOENSDAG 28 JULI 1943 34STE JAARGANG N° 10617 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Willen wij den vrede? Natuurlijk willen wij den vrede. Ja maar, dat is niet zóó na tuurlijk. als men, oppervlakkig oordeelende, zou denken. Er zijn er héél velen, die naar het einde van den oorlog ver langen, doch niet omdat zij zoo vredelievend zijn! Velen verlangen naar het ein de van den oorlog en hun verlangen is in zich niet onre delijk om het beter te hebben, om gemakkelijker en aangena mer te kunnen leven; t e r w ij 1 hun hart geenszins vrede lievend is. Velen verlangen naar het ein de van den oorlog en dat is nog erger! juist om met des te meer kracht „oorlog" te kun nen voeren in eigen kring; zij beminnen de vrede niet, hun hart is vol van vijandschap en haat. Velen gaan ter kerke om te bidden voor den vrede, terwijl zij twist en tweedracht in eigen kring bestendigen, zich niet „kunnen", wat wil zeggen: niet willen verzoenen met hun mede- mensch, die hun onrecht heeft aangedaan. Het bidden van dezen om vrede is geen echt en waar gebed! Zij doen ons denken aan de christenen van Corinthe, onder wie een strijd was ontbrand en tot wie naar aanleiding daarvan paus Clemens, de derde opvol ger van Sint Petrus, een brief zond, waarin hun o. m. wordt voorgehouden, hoe zij naar den waren vrede moeten streven. Wij citeeren uit dezen, onge veer in het jaar 96, geschreven pauselijken brief: „Sluiten wij ons dan aan bij hen, die in godvreezendheid den vrede bewaren en niet bij hen, die den vrede willen in geveinsd heid. Want Hij zegt ergens: „Dit volk dient Mij met de lippen,maar hun hart is verre van Mij". En verder: „Met hun mond spreken zij zegen, maar inet hun hart vervloeking." Wij hebben vet gedrukt, waar op het bij het verlangen naar, bij. het bidden om den vrede neerkomt en wat in de twee volgende teksten nog duidelij ker wordt gezegd. Wij moeten naar den vrede verlangen, om den vrede bidden, niet in geveinsdheid, niet met i vervloeking in het hart, maar in godvreezendheid! I De dag (n het Ooiten. De bezetting van een vernietigden Russisehen pantserwagen werd gevangen ge it nomen. Gewond ligt de bestuurder naait zijn uitbrandenden pamscrwa» "gen. Een Duitsehe grenadier laaft hem uil tijn veldfleich I, SS PK-BOzehel-Tranzo-F-P ai Sterke Duitsehe tegen' stand op Sicilië en aan het Oostfront DurrscH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsehe waermachtsbe- richt van gisteren: „Het zwaartepunt van de ge vechten in het Oosten lag ook gisteren in het gebied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke formaties van het lucht- wapen, sloegen verscheidene ten Zuiden, Oosten en Noorden van Orel ondernomen vijandelijke doorbraakpogingen na wissel vallige gevechten bloedig af en vernielden talrijke tanks. Aan het overige Oostelijke front kwam het. aan het Koeban- bruggehoofd, aan het Mioes- front en ten Zuiden van het Ladogameer tot harde afweerge- vechten, terwijl aan de Donets en in het gebied van Bjelgorod slechts plaatselijke gevechtsacti viteit heerschte. Ten Noord-Wes ten van Krymskaja en ten Noord Westen van Koeibsjewo zette de vijand met sterke, door tanks, slagvliegers en artillerie ge steunde strijdkrachten nieuwe aanvallen in. Zij werden in har. de gevechten, deels in succes volle tegenaanvallen, afgesla gen. Ook ten- Zuiden van het Ladogameer bracht de vijand nieuwe strijdkrachten voor den aanval naar voren, welke met sterken steun van slagvliegers de Duitsehe stellingen bestormden. De bolsjewieken werden in ver bitterde gevechten op korten af stand en in herhaalde, terstond ondernomen tegenaanvallen on der zware verliezen afgeslagen. Aan het geheele Oostelijke front verloor de vijand gisteren 213 tanks. In de maandenlange, zware af- weergevechten aan het Koeban- bruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op Sicilië werden ook gisteren alle vijandelijke aanvallen op de Duftsch-Italiaansche stellin gen afgeslagen. Aanvallen in sfcheervlucht van formaties Duit sehe vliegers voor den strijd op korten afstand brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. In de wateren ten Noorden van het eiland plaatsten gevechts vliegtuigen twee voltreffers met bommen op een zwaren vijan delijken kruiser en troffen nog zes eenheden. Het havengebied van La Valetta op Malta weid in den nacht door een sterke formatie Duitsehe gevechtsvlie- gers met succes gebombardeerd en daarbij werden 5 schepen getroffen. Op de Middellandsche Zee werd een Duitsoh convooi door zeven Britsche torpedo vliegtuigen aangevallen. Bevei ligingsvaartuigen schoten vier der aanvallende toestellen neer. Het convooi bleef onbeschadigd. Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben gisteren de steden Haainover en Hamburg, benevens eenige plaatsn in Noord-West-Duitsch kustgebied aangevallen. De bevolking, voor al in Hannover, leed verliezen. Door jagers en afweergeschut werden boven de aangevallen steden en op de vlucht heen en terug volgens voorloopige con stateering 39 zware viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Boven de bezette Westelijke ge bieden werden nog vliegtuigen vernield. In den afgeloópen nacht is de vijand slechts met weinig vlieg tuigen naar Duitsch gebied ge vlogen, een hunner werd neer geschoten. Snelle Duitsehe vliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Juli afzonderlijke doelen in het gebied van Londen aange vallen. Op den Atlantischen Oceaan bracht het luchtwapen van een zwaar beveiligd vijan delijk convooi een vrachtschip van minstens 8000 brt tot zin ken en beschadigde een tweede groot schip zwaar. Verkennings vliegtuigen schoten boven deze wateren een Britschen bommen werper neer." aan Gevechten Noordkust de HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- foericht van gisteren luidt: „De toestand is ongewijzigd op Sicilië, waar het vooral in den noordelijken sector van het front tot gevechtsactie is gekomen. Duitsehe bommenwerpers heb ben met succes talrijke koopvaar dij- en oorlogsschepen voor de Noord- en Oostkust van het eiland aangevallen: zij brachten zware sohade toe aan vier trans portschepen, twee kruisers en een torpedojager. In de haven van La Valetta werden vijf koop vaardijschepen getroffen. De vijandelijke luchtmacht heeft aanvallen gedaan op de omgeving van Napels en op de streek langs de straat van Mes sina. De schade is niet ernstig; het aantal slachtoffers wordt vastgesteld. Het luchtdoelgeschut schoot zes vliegtuigen neer. Bij luchtgevechten met onze jagers boven Sardinië zijn twee Cur- tiss-toestellen en een torpedo vliegtuig in zee gevallen". DE STRIJD OP SICILIë. De A.N.P.-correspondent meldt: De Amerikanen en Engelschen hebben het zwaartepunt van den strijd op Sicilië naar het Noor den verplaatst, waar zij pogen den straatweg naar Messina in hun bezit te krijgen. Deze straat weg loopt van Palermo uit langs de kust naar de stad in het oos ten van Sicilië. De Duitsehe en Italiaansohe verdedigingsstrijd- krachten slaagden erin de met zeer sterke strijdkrachten uitge voerde aanvallen van de Ameri kanen tot staan te brengen nog voor deze de eigenlijke hoofdver dedigingslinie bereiken konden. Deze linie bestaat uit eenige bergstellingen en ligt nog ver ten oosten van Gangi. Volgens te Berlijn binnengekomen berich ten leden de geallieerden zware bloedige verliezen bij hun ver- geefsche pogingen om de verde digers uit hun stellingen te ver drijven. De overmacht der geal lieerden is zeer groot. De situatie voor Catania is thans vrijwel geconsolideerd, te meer daar de Britten begonnen zijn met het aanloggen van loop graven en het oprichten van prik keldraadversperringen. Men maakt hieruit op, dat Montgo mery besloten heeft, althans voorloopig niet meer tot een di- recten en frontalen aanval op Catania over te gaan. De verlie zen, welke hem hier werden toegebracht, zouden volgens Duitsehe meening, de oorzaken van dit besluit zijn. De gebeurtenissen in Italië Bliikens berichten uit Rome heeft maarschalk Badüglio een reeks maatregelen getroffen ter beveiliging van de openbare or de en rust in het land. Alle on- derdeelen van de weermacht, van de gewapende militie, de Dolitie en de burgerwachten staan onder ziin bevel. Tot chef van de politie is dr. Carmine Se- nise benoemd. Tusschen zonson dergang en zonsopgang mag de burgerbevolking zich niet op straat begeven en overdag moe ten allen, die zich op straat be vinden. van een persoonsbewijs voorzien ziin. De deuren van al le openbare gebouwen moeten dag en nacht geopend blijven, de vensters moeten daarentegen gesloten ziin en volgens de voor schriften verduisterd blijven. Het is verboden met meer dan drie, personen in het openbaar samen te scholen en te spreken. Alle openbare instellingen, thea ters. variëté's. bioscopen en sportterreinen blijven in den tiid tusschen zonsondergang en zonsopgang gesloten voor het pu bliek. Het verspreiden van pro pagandamateriaal. vlugschriften of andere geschriften is verbo den. Bii het niet opvolgen van deze voorschriften zal eventueel van wapengeweld gebruik ge maakt worden. DE TOESTAND IN ROME. Na de betoogingen van geest drift over het aan het bewind komen van het nieuwe regime heeft het leven ziin normale ca dens hervat in de eeuwige stad. Alle openbare diensten, die trou wens gisteren geen enkele on derbreking ondergaan hebben, functionneeren met de meest volmaakte regelmaat. Op alle bureaux, openbare zoowel als particuliere, wordt de arbeid in tensief en gedisciplineerd voort gezet. Winkels, verkooplokalen en markten ziin geopend en de voorziening van het publiek van levensmiddelen geschiedt als ge bruikelijk. De maatregelen, die genomen ziin door de autoritei ten ter handhaving van de openbare orde worden door het publiek met nauwgezette disci pline in acht genomen. In de ge heele stad wapperen nog de vlaggen. NIEUWE REGEERING LEGT EED VAN TROUW AF. Het nieuwe Italiaansche kabi net zal nog vandaag in handen van den koning en keizer den eed van trouw afleggen. Onmid dellijk hierna zullen de minis ters. naar de Piccolo meldt, hun ambt aanvaarden. LAVORO FASCISTA WORDT LAVORO ITALIANO. Het blad van den Italiaan schen arbeid, de Lavoro Fascista. is heden verschenen onder den nieuwen titel „Lavoro Italiano" en onder de leiding van Enrico Rocca. die tot dusverre deel uit maakte van de redactie van het blad. In ziin eerste hoofdartikel schrijft Rocca: Het is ondenk baar. dat het Italië van den ar beid en van den geest in de een heid van het Europa van morgen niet een hooge moreele, cultu- reele en geesteliike rol zal blij ven spelen. VERKLARING VAN BEVOEG DE ITALIAANSCHE ZIJDE. Van bevoegde Italiaansche zij de werd heden verklaard: De re- geeringswisseling was geen re volutie en evenmin een staats greep. zii was een grondwette lijke crisis, lie grondwettelijk is opgelost. Op grond van de stem ming. uitgebracht door den groo- ten fascistischen raad, had het hoofd der regeering bii den ko ning ziin ontslag ingediend. De koning nam op grond van het voorstel der groote meerderheid van den fascistischen raad grond wettelijke maatregelen ten aan zien van de overneming van het. opperbevel over de weermacht en het opperste regeerings- gezag. De buitenlandsche poli tiek van Italië blijft onveran derd. Overeenkomstig den op- roep van Badoglio wordt de oor log voortgezet. Italië houdt ziin gegeven woord. De buitenland sche politieke koers is door de gebeurtenissen niet beinvloed. Italië gaat voort op den ingesla gen weg en de gebeurtenissen in den grooten fascistischen raad hebben uitsluitend betrekking op de binnenlandsche politiek. De afgetreden minister-presi dent bliift als ridder der orde van Annunziata de hem toeko mende rechten genieten. Wegenr verkeerde gegevens over arresta ties is het Romeinsche avond blad ..Tribuna" gisteren in be slag genomen. Omtrent het voortbestaan van de fascistische partij is geen of ficieel besluit beschikbaar. De monstraties in den nacht van Zondag tegen insignes en zetels van de fascistische partij wer- len gekenmerkt als onbeteeke- nenle uitspattingen, die reeds volkomen onderdrukt ziin. In alle Italiaansche steden heerscht volmaakte rust en orde. Het le ven neemt weer ziin normalen gang In het huidige beslissende oogenblik van den Italiaanschen afweerstriid tegen den opdrin- genden viiand worden conflicten of revanchemaatregelen tegen het verleden als onwaardig van de hand gewezen. Het gansche Italiaansche volk staat als een man achter den ko ning in diepste verknochtheid met den Italiaanschen bodem en kent slechts een parool: koning en vaderland. Het gansche volk wil zich als een man volledig geven om het vaderland te red den. De hervatting van het ge censureerde telefoonverkeer is oo komst. De vereischte samen werking van alle officieele di stanties met de pers is toegezegd. Er werden geen nieuwe couran ten toegelaten. COMMENTAAR VAN DEN DIPLOMATIE KEN CORRES PONDENT VAN HET D-N.B. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B. schrijft. ..De vandaag van bevoegde Ita liaansche ziide verstrekte ver klaring dat de regeeringswiizi- ging uitsluitend een gevolg is van binnenlanlsche politieke re denen. dat de buitenlandsche po litiek van Italië hierdoor niet getroffen wordt en dat Italië, trouw aan ziin gegeven woord, op den eens ingeslagen weg zal voortgaan en den oorlog zal voortzetten, wordt in Berliinsche politieke kringen als een nieuwe bevestiging van de proclamatie van 25 Juli beschouwd. Deze verklaring is tevens een ant woord op de rede van den Brit schen minister-president in het Lagerhuis, die denkt, dat 't Ita liaansche volk verslagen is en derhalve met cynische verach ting kan worden behandeld. Ziin uitlatingen, men dient Italië „in ziin eigen vet" te laten gaar smoren getuigt van een hou ding. die geen twijfel laat be staan over de behandeling, die Churchill het Italiaansche volk heeft toegedacht, welk volk ech ter ook onder ziin nieuwe lei ding ziin wil tot zelfbehoud en ziin recht oo vriie ontwikkeling verkondigt. De op chantage ge- liikende eisch van Churchill, dat Italië zich als opbouwende fac tor zelf uitschakelt en tot een willoos obiect van Anglo-Ame- rikanen wordt, met het daaraan vastgeknoopte dreigemten. dat het in het tegenovergestelde ge val met de meest barbaarsche middelen der oorlogvoering mis handeld zal worden, kan niet treffender beantwoord worden dan met de verklaring van toon aangevende Italiaansche ziide. dat het geheele volk als één man bereid is alles in den strijd te werpen voor de redding van het vaderland. Overigens verdient de waar schuwing van Churchill voor een onderschatting van het weerstandsvermogen en de mi-i litaire kracht van Duitschland, dat hii viiand nr. 1 noemde, daar om eenige aandacht, omdat in. Engeland en de Vereenigde Sta ten uit de gebeurtenissen in Ita lië voorbarige conclusies ziin getrokken. Het door toejuichin gen van het Lagerhuis vergezeld gaande hernieuwde pleidooi van Churchill voor de luchtterreur wordt te Berlijn voor kennisge ving aangenomen met de verkla ring. dat de hierin tot uiting ko mende vernietigingswil den geest tot verzet van de voor de vrij heid van Europa strijdende vol ken alleen maar kan aanwakke ren. Als belangwekkende bekente-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1