SATERDAG 24 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10614 ERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGEN SCHAP VAN DIENSTPLICHTIG EN U?ESERVEPERSONEEL DER LANDMACHT Gigantische slag aan het Oostelijk front [ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilnrer, Hoofdredacteur. I Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde iekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- inden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de oormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan- 9 leiding opgeroepen: it Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van s 'ficier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren '639 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoo ver het in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: 1) De dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oorlogsformaties op 2 Augustus 1943; 2) De dienstplichtigen van het corps pontonniers en torpe- disten en zijn oorlogsformaties op 3 en 4 Augustus 1943; 3) De dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 5 Augustus 1943; 4) De dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartil lerie en zijn oorlogsformaties op 6 Augustus 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, ïje distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, <miïitaire identiteitspapieren. fi Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- 1 nisbaarheid) afgegeven is, moe.ten dit bewijs bij hun werkgever of 3 (ij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de anmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo s poedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die Ie belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn offerplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen- leid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden jlijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan- upielding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, il lie tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen - lan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van ■'Vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- Ting. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, rollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen j. lan twee normale handkoffers. ,i Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei p}943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de «Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet Hekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, lie de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. JCeuringen voor de WaHen-SS het Legioen en de Landwacht Het S.S. Ersatzkommando Nie- tjerlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed En den leeftiid van 1745 iaar ook eehuwden). die lichame lijk zoowel als geestelijk goed intwikkeld zijn en zich geheel [unnen geven aan de eischen. lie de onleiding hun stelt, kun- len zich bii de genoemde adres- en vervoegen, teneinde gekeurd e worden. Bii de onderzoekin- en worden ook alle gevraagde Jnlichtineen verstrekt met be- rekking tot de verzorging der jamilieleden. duur der oplei- iing. extra levensmiddelen voor *Jle familieleden enz. De aandacht wordt er on ge- restigd dat voor de vrijwilligers, iie om beüaalde redenen in Ne- lerland moeten bliiven. de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeldingsnlichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens on een der keu- ringsdaeen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgr-.'eld 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. o< Bij onz« Vrijwilliger*. Even wordt ruit gehouden voor een itevlg J maal M PK-FrlWah-O-H-P Grootste ver nietigingsslag van aiie tijden DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Vrijdagnamiddag luidt: „De vijand heeft zijn groote aanvallen od het Oostelijk front tot verdere sectoren uitgebreid. Desondanks bleven ook gisteren al ziin pogingen om zonder re kening te houden met verliezen een doorbraak te bereiken ver- geefsch. In strijd met alle vijan delijke propaganda staan de le gers van de Duitsche weermacht in het Oosten hecht en onge schokt. In nauwste samenwer- J king met het luchtwapen bren gen zij den vijand ontzaglijke bloedige verliezen toe. Zoo ver loren de Sovjets gisteren 566 tanks en 105 vliegtuigen. An dere tanks werden door het luchtwapen vernield, Aan het Koeban-bruggehoofd en ten Zuiden van het Ladoga- meer begon de viiand de door de Duitsche leiding verwachte aanvallen na sterke artillerie voorbereiding met steun van tanks en slagvliegers. Zij mis lukten volkomen. Aan het front van de Zee van Azof tot Bielgorod zetten de bolsjewisten de bestorming van de Duitsche stellingen ook gis teren vergeefs voort. Een ten Noordwesten van Koeibisiewo doorgebroken tankgroep werd met kapotschieten van 50 tanks met uitzondering van geringe restanten vernietigd. In het geheele gebied van Orel wierpen de bolsiewisten sterke, voor een deel versche infanterie en nantserstriidkrachten in den striid. Ook deze werden in wis selvallige gevechten onder zwa re verliezen teruggeslagen. Bij den afweer van een bolsje wistische formatie bommenwer pers. die een Duitsch convooi na- bii de Noord-Noorsche kust trachtte aan te vallen, werden ■door jagers en marineafweerge- schut 15 viiandeliike vliegtuigen neergeschoten. Od Sicilië is het gisteren al leen in den centralen sector tpt zware gevechten gekomen, in den loop waarvan vijandelijke aanvallen met groote verliezen werden afgeslagen. In den Wes telijken sector werd een achter- waartsche verdedigingsstelling betrokken. De vijand volgde hier slechts aarzelend. Bij Catania houdt de artilleriestriid aan. In nachtelijken aanval op de ravitailleering van den vijand tusschen Malta en Sicilië heeft het luchtwanen 4 vrachtschepen van gemiddelde grootte met zware bommen getroffen". Sovjets willen beslissing forceeren. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het nieuwe offensief der bol sjewisten in den sector van Le- nigrad legt men in Duitsche mi litaire kringen zóó uit. dat de Sovjet-Russische legerleiding ten koste van alles een beslissing wil forceeren. Zij is tot dit doei afgestapt van de tactiek, zwaar- j tepunten te vormen, doch werpt de beschikbare reserves, die on getwijfeld groot zijn, daar in den strijd, waar zij zich bevinden. Dit is o.a. het geval met de strijdkrachten in het gebied van Leningrad. Waren deze naar den sector van Orel gedirigeerd, dan zou het. naar men hier verklaart voor de Duitsche verdediging ongetwijfeld moeilijker geweest ziin. hier een doorbraak te voor komen. Thans hameren de bol siewisten od verschillende pun ten van het front od de Duitsche verdedigingslinies, doch ia ver houding tot de exhorbitant lroo- ge verliezen der bolsjewisten is het terrein, dat de Duitscherr hebben moeten prijsgeven, zeer gering. In dit verband wijst men er te Berlijn nogmaals op, dat van Duitsche zijde thans een ..Abnuetzungsschlacht" wordt gevoerd, die erop gericht is. de enorme massa's menschen en materiaal, die de bolsjewisten hebben opgesteld, te vermurwen doordat men den aanvaller steeds weer op de verdediging laat aan rennen en hem daarbij groote verliezen berokkent, terwijl men desnoods terrein prijsgeeft. De pantserwagens spelen bii den waarlijk gigantischen slag, die aan het Oostelijke front gestre den wordt, de hoofdrol. Van hun kant trachten de bolsjewis ten met dit wapen dan weer hier en dan weer daar een door braak tot stand te brengen en de buitengewoon groote aantal len buiten gevecht gestelde tanks bewijzen, dat zij dit doel des noods ten koste van groote offers ook aan manschappen willen bereiken. De Sovjet-Unie in een dwangpositie. De poging van de Sovjets om nog dezen zomer tot een defini tieve beslissing op het slagveld te geraken, het koste wat het) wil. is naar de meening van den militairen correspondent van het D.N.B. slechts te verklaren uit de dwangnositie. waarin zich de Sovjet-Unie na meer dan twee jaar van de zwaarste ver liezen aan materiaal en grond gebied bevindt. De correspondent schrijft: Het geheele karakter van het thanr woedende groote offensief der Soviets van het Koebanbrugge- hoofd tot aan Leningrad toe laat zien. dat de vijandelijke leger leiding met den oneratieven doorbraak door het Duitsche af- weerfront nog in deze maanden van het warme jaargetijde on der alle omstandigheden en tot eiken prijs de beslissing van den oorlog wil forceeren. Dit feit werpt een veelzeggend licht op den innerliiken toestand van de Sovjet-Unie. Het bewijst vooral dat men daar geen tijd meei heeft, dat men niet een nieuwen winter over het land wil later heentrekken, zonder werkelijke successen, d.w.z. zonder beslis sende vernietiging van de macht die zienderoogen meer en meer knaagt aan den kern van de weerstandskracht der Sovjets. Dientengevolge heeft de bolsje wistische leiding ditmaal werke lijk alles op alles gezet: naast haar totale productie aan oor logsmateriaal. groote contin "en ten bijeengeraapte menschen- massa's. die voorafgegaan wor den door sterke eliteforrnaties. tot dusver spaarzaam voor dezen slag bewaard. In de meeste sec toren van het front is de storm loop van die massa's evenwel te gen de muur van den Duitscher. afweer tot staan gebracht en heeft de vijand hier en daar zelf aan terrein verloren. Terwijl in de eerste faze van het viiandeliike offensief zich duidelijk het plan vap»den vijand afteekende om tegen Orel te opereeren en hier de hoofd be slissing te zoeken, valt er sinds eenige dagen een merkwaardige verandering te constateeren. De viiand valt nu overal aan. aan den Mioes. aan den middenloor van den Donetz in het gebied van Bielgorod. in het gebied van Koersk tot aan Soechinitsji en thans weer aan het bruggehoofd van den Koeban en zelfs ten Zuiden van het Ladogameer. De grootste vernietigingsslag van alle tijden is aan den gang. De Soviets zullen en kunnen hun verliezen niet volhouden. Al DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 25 Juli van 11.30 tot 11.45 uur - over den zender Hilversum I. op golfleng te 415 meter, naar de stem der S.S. Uitgezonden wordt een vraaggesprek met den stafchef van de Germaansche S.S. in Ne derland over het onderwerp: Begunstigende leden. mogen zii in v,-n agitatie ook al plaatselijke winsten doorslagge vend achten, voor de Duitsche leiding is alleen beslissend, dat de vijand met de versnippering van ziin stootkracht voortgaat en zich hij uiterst geringe Duit sche verliezen afbeult totdat het oogenblik van den grooten te genslag gekomen zal zijn. Derhalve beoordeelt men de huidige actie van den vijand volgens Berliinsohe militaire kringen niet als een teeken van kracht maar als een be wijs. dat de Sovjet-leiding in een dwangpositie zit en met der kop door de muur wil loopen. Hierbii is echter ng altlid de muur sterker gebleken dan de kop. Het feit dat de Duitschers ondanks het zware en hardnek kige karakter van de gevechten slechts zeer geringe verliezen lij den. toont wel aan. aan welken kant tenslotte de langste adem zal ziin. ITALIë ROEPT DIENST PLICHTIGEN OP. Het Italiaansche ministerie van oorlog heeft de oproeping bevolen van alle onvoorwaarde lijk voor den militairen dienst gesehikten van de lichtingen 1907/22. Onverschillig of zij mi litaire vooropleiding hebben ontvangen of niet. Deze oproe ping geldt niet voor hen. die tot nu toe onmisbaar waren ver klaard. daarentegen wel voor alle om andere redenen van den militairen dienst vrijgestelden. LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. Donderdagochtend hebben drie viermotorige bommenwerpers een aanval op Soerabaja gedaan. De vliegtuigen, die spoedig door het afweervuur verdreven werden, richtten geen schade aan. Dit is de eerste vijandelijke aanval op Java sinds de Japan- sdhe bezetting. BINNENLAND „Is het keerpunt gekomen?" Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maandag 26 Juli 1943, over Hil versum I om 18.45 uur, draagt als titel: „Is het keerpunt geko men?" Verzegeling van postpakketten met aangegeven waarde. Alle postpakketten met aangegeven v/aarde moeten met ingang van 2 Augustus verzegeld worden De uitzondering, die tot nu toe gold voor pakketten heneden een bepaald bedrag, vervalt dus op 2 Augustus. la da bollenstreek staan thans da gladiolen la bloei. Ds traals bloemen wordsn afgesneden CNF-Stereas-Pai sa

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1