VRIJDAG 23 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10613 3)e Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon; Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 1 Geen bandeloos heid, maar geor dende vrijheid De banden, waaraan de oorl ogsomstandigheden handel en ndustrie hebben vastgeketend, uilen, vanzelfsprekend, bij de comst van een beteren tijd moe- en worden verbroken maar liet om vrii baan te maken voor ien geheel en al vrlie concurren- ie. Wii wenschen. met volle jvertuiging. een gebonden eco- ïomie een economie, die ge- jonden is door een wezenlijk en vruchtbaar leidend beginsel. Wat en hoeveel er geproduceerd :al worden, zal moeten afhanke- iik ziin van het antwoord op de vraag, wat in het werkelijk volksbelang, in het werkelijk jelang van de gemeenschap als loodig en gewenscht moet wor- ien beschouwd. In ..Quadragesimo Anno" zegt Paus Pius XII van de vrije con- iurrentie: „Ongetwijfeld is de vrije con- ;urrentie. zoolang zij binnen de jerken blijft, gerechtvaardigd in zeer zeker nuttig, maar zij can toch onmogelijk leiding ge ven aan het economich leven, :ooals de uitkomst maar al te luideliik bewezen heeft, toen lenmaal de theorieën van die mheilvolle individualistische veest in practijk werden ge- jracht. Daarom is het absoluut ïoodzakeliik, dat het econo- nisch leven opnieuw afhanke- iik wordt van een wezenlijk en vruchtbaar leidend beginsel". En - iven verder zegt de Paus. dat r moet worden geschapen „een I iociale rechtsorde. waardoor heel het economisch leven als m üeuwe vormen wordt gegoten Niet de vrijheid van het libe ralisme wenschen we terug :en vrijheid van enkalen. die 'echteloosheid voor Velen betee- cent. Wii wenschen een vrijheid, lie is gebonden door een sociale rechtsorde. De Paus wiist er ook op, dat iet economisch leven interna- ionaal moet worden geleid en (eregeld. Wii citeeren weer: „Meer nog: aangezien de ver schillende naties in economisch JDzicht in zoo hooge mate van ilkaar afhankelijk ziin en op on- feerlingen steun zijn aangewezen, jehooren zij ook met gemeen- rchaopelijk overleg en vereende trachten er naar te streven, door loeltreffende connecties en in- itellingen een internationale sa nenwerking op economisch ge- m lied te bevorderen, die niet an- flers dan heilzaam en vruchtbaar tan wezen". Dat deze gedachten van Paus Pius XII de deelnemers der hrst-komende wereld-conferen tie moge bezielent De Paus laat dan op het bo venstaande onmiddellijk volgen. „Wanneer in dezen geest het ireanisch karakter van het Maatschappelijk lichaam wordt lersteld. en een leidend begin- lel wordt teruggegeven aan het T'-nomisch-sociaal leven, dan ial ook van dit lichaam in zeke- 'en zin gezegd kunnen worden, «rat de Apostel zegt van het Mystieke lichaam van Christus: ïhet gansche lichaam wondt sa mengevoegd en samengebonden imdat elk gewricht ziin taak fervult met de kracht, die ieder id in het bijzonder is toegeme- ienen zóó voltrekt zich de troei van het lichaam tot eigen robouw in liefde", g Geen bandelooze, maar door T-en wezenliik en vruchtbaar lei- rgpend beginsel geordende vrij- wheid dat is ons ideaal, en uftaaron is gericht ons verlangen noen streven. Vergeelsche {pogingen der Sovjets om door te breken DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. IHet Duitsche weermachtsbe- richt van Donderdagmiddag luidt als volgt: „De Sovjets hebben gisteren aan het geheele font van de Zee van Azof tot in den gevechts sector Orel him vergeefstóhe po gingen voortgezet om door de Duitsche stellingen heen te bre ken. Hun ten deele met versche strijdkracht ondernomen aan vallen, waarvan het zwaarte punt gelegen was bij Koeifoysje- wo, Isjoem, ten Noorden van Bjelgorod aan de bocht van Orel, stortten ofwel in het afweervuur en den bommenregen voor de eigen linies ineen, ofwel wer den in de hoofdgevechtslinie in een strijd op korten afstand tot staan gebracht. Plaatselijke wig gen konden overal in onverwijl- den tegenaanval uit den weg worden geruimd. De Duitsche infanterie heeft zich in de jongste zware ge vechten in alle omstandigheden heel bijzonder onderscheiden. Vooral verdient de Fraenkisch- Sudetenduitsche 46e divisie in fanterie genoemd te worden. Gisteren' werden 163 Sovjet pantserwagens kapotgeschoten. Duitsche zeestrijdkrachten be schoten in den nacht van 20 op 21 Juli belangrijke aanvoerha- vens van de Sovjet aan de Oost kust van de Zee van Azof en stellingen aan het Mioes-front. Hierbij werd een vijandelijk be wakingsvaartuig tot zinken ge bracht, een ander in brand ge schoten. In de wateren van het Vissohersschiereiland vernietig den snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een motortorpedo boot der Sovjets. Op Sicilië ontstonden slechts in het Oostelijke deel gevechts handelingen. De aairval van een Engelsche gevechtsgroep werd uitaangeslagen. De vijand ver loor talrijke gevangenen en leed hooge bloedige verliezen. 13 zware pantserwagens werden kapotgeschoten en eenige stuk ken geschut buitgemaakt. Bij den aanval op soheepsdoelen in de haven van Augusta in den nacht van 20 op 21 Juli bracht de Duitsche luchtmacht een tankboot van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigde door bomtreffers vijf andere sche pen alsmede een pantser-Ian- din,gsboot. Een Duitsche duik boot drong in een koenen aan val de haven van Syracuse bin nen en vernietigde een troepen transportschip van 12.000 brt." Bedrieg elijke berichtgeving. De A.N.P.-corresponden te Berlijn meldt: Het centrum van den grooten materiaalslag in het Oosten kristalliseert zich steeds meer in het gebied rondom Orel, waar de. bolsjewisten alles ris- keeren om door de Duitsche li nies heen te breken. De troepen van maarschalk Timosjenko vallen op het oogen- blik niet alleen uit het Noor den en uit het Oosten aan, doch sedert gisteren ook uit het Zui den, alwaar zij over een breed front tegen de Duitsche linies optrekken. De Duitsche troepen moesten op eenige punten eerst onder den geweldigen druk dei- aanvallende bolsjewisten uitwij ken, doch in den loop van den dag, toen een groot deel van het vijandelijke materiaal vernietigd was, konden de oorspronkelijke stellingen worden heroverd. Evenals in de andere sectoren leden de bolsjewisten ook hier weer aware bloedige verliezen. In verband met dezen gang van zaken wijst men in Duit sche militaire kringen nogmaals op het voortvarende en bedrie- gelijke van de berichtgeving op militair gebied der bolsjewisten, die plaatsnamen noemen en ter reinwinsten opgeven, welke een volkomen onjuiste voorstelling van den stand van zaken geven. Volgens Berlijn noemen de bols jewisten regelmatig plaatsen, welke zij zeggen veroverd te hebben, die op zijn hoogst slechts enkele ure;i in hun bezit zijn ge weest om daarna weer verlo ren te gaan. Dikwijls gebeurt het ooik, dat zij plaatsnamen noemen, waar absoluut niet ge vochten wordt. Deze berichten worden door de bolsjewisten gelanceerd, met het doel de Duitsche legerlei ding op een verkeerd spoor te brengen. In werkelijkheid hebben de troepen van Timosjenko en Ro- kosowski slechts een uiterst ge ringe terreinwinst behaald, wel ke een vergelijking met het ge weld van deii bolsjewistischen stormloop niet kan doorstaan. De Duitsche troepen beheer- schen de situatie aan het Ooste lijk front volkomen, zoo ver klaart men te Berlijn. DR. GOEBBELS OVER DE MILITAIRE SITUATIE. In een artikel van dr. Goeb- bels in „Das Reich" constateert de minister, naar aanleiding van de gevechtshandelingen aan het Oostelijke front en op Sicilië, dat de internationale spanning, welke de vijand door een groot- scheepsche zenuwcampagne nog kunstmatig verhoogd had, gebro ken is. Europa, aldus dr. Goebbels, is aangetreden voor den beslissen- den strijd. Wat dat beteekent, zullen onze tegenstanders te zij ner tijd ondervinden in een om vang, die hun allesbehalve wel kom zal zijn. Wij zien de ver dere ontwikkeling met gerust heid tegemoet. Zooals wij ons niet van de wijs hebben laten brengen door den zenuwenoor log van den vijand in de afge- loopen weken en maanden, zoo laten wij ons thans niet uit het veld slaan door een stormloop zijner wapenen. Wij zijn aan den langsten arm van den hefboom. Wij hebben de panden voor de overwinning in handen, niet de tegenpartij. Wat dat zeggen wil, zal ons pas in het verdere ver loop der oorlogsoperaties volko men duidelijk worden. Al met al is de vijand er in geslaagd, psychologisch terrein te winnen, doch militair is er niet veel veranderd. In elk geval meenen wij te mogen aanne men, dat de Engelschen, als zij de panden, waarover wij be schikken, zelf in handen had den, niet in het minst zouden twijfelen aan hun latere, defini tieve overwinning. Waaruit weer moet worden geconcludeerd, dat hun spreek- en schrijfveld- tocht tegen ons zuiver agitatie is, er op berekend, de wereld- meening voor de zaak van den vijand te winnen en ons het i spoor bijster ie doen worden ten aanzien van onzen eigen zaak. De minister constateert, dat een dergelijk pogen kansloos is en verklaart dat het vaste, on wrikbare geloof der Duitschers in de overwinning niet slechts op gevoelsfactoren, maar ook op zakelijke factoren berust. Na tuurlijk verheugt het den Engel schen en Amerikanen nu, dat zij door hun inval op Sicilië een eerste bescheiden afbetaling kun nen doen op de sedert jaren af gelegde belofte van het z.g. tweede front. Wij weten, aldus vervolgt dr. Goebbels, dat de vijand sinds het begin van den oorlog successen van den twee den rang opmaakt als overwin ningen, die den oorlog beslis sen. Dat komt doordat hij over winningen van formaat nog niet heeft bevochten en vermoede lijk ook in dezen oorlog niet zal behalen. Zoowel in het Oosten als in het Zuiden kunnen wij de verdere ontwikkeling dus met gerustheid tegemoet zien. Zij plaatst de oorlogvoering der Geiukwensch van den Fuehrer aan den Rijkscommissaris De Fuehrer heeft den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, dr. Seyss- Inquart, ter gelegenheid van zijn verjaardag gisteren het vol gende telegram gezonden: Ontvang op uw verjaardag van heden mijn hartelijkste ge luk wenschen. ADOLF HITLER. Ook de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk heeft een in hartelijke bewoordingen gesteld gelukwenschtelegram aan den Rijkscommissaris gezon den. Spilmogendheden niet voor een onoplosbaar dilemma. Wij zijn aan het einde van het vierde oorlogsjaar. De tegenpar tij tracht wanhopig in te halen en door randsuccessen te coni- penseeren. wat wij in de eerste drie oorlogsparen hebben ge wonnen aan beslissende succes sen, Hier of daar mogen wij tij delijk zekere tegenslagen heb ben. maar wat wij moeten be houden om den oorlog te win nen, dat zullen wij behouden. De vijand triomfeert te vroeg. Wij staan sterk op den grondslag van ons recht, maar ook op dien van onze militaire macht. Daaraan wordt ook door ons de luidruchtige vijandelijke agita tie niets veranderd. Die was even luidruchtig na Duinkerken en thans bestaat er voor deze grootspraak maar weinig meer reden dan toen. NA DEN BOMAANVAL OP ROME, Van officieele Vaticaansche zijde wordt medegedeeld, dat de protestbrief van den Paus tegen den Engelsch-Amerikaanschen LANDWACHT NEDERLAND Op 20 Januari 1940 zei Win ston Churchill in een rede voor de Engelsche radio: Vele illusies over Sovjet- Rusland zijn in deze weinige weken van hevigen strijd in het Noorden verstoord ge worden. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van het volk besmet en ver teert, hoe het de menschen verdorven en hongerig maakt in vredestijd en er barmelijk in den oorlog. De slavernij van het bolsjewis me is erger dan de dood". Nederlanders, deze zelfde Win ston Churchill strijdt heden zij aan zij met de bolsjewistische aziatische macht onder joodsche leiding, die zich tot doel heeft gesteld, de vernietiging van de gezamenlijke Europeesche sta tengemeenschap en van alle Europeeesche en vooral Germaan sche waarden. Daarom luidt het gebod van dit oogenblik. zet al uw bezwa ren op zii en treedt toe tot de LANDWACHT NEDERLAND. DE NIEUWE BONNEN. Voor deze week is geldig bon 31. Zie voor bijzonderheden de mededeelingen onder de bon- nenlijst op de volgende pagina. bomaanval op Rome vannacht in alle talen en naar idle landen in volledige tekst door het radio station van het Vaticaan is uit gezonden. Een teeken voor de in de geheele wereld heerschen- de verontwaardiging over den bomaanval op Rome is het feit, dat door het radiostation van het Vaticaan gisteren driemaal zooveel telegrammen als ge woonlijk uit alle deelen der we reld zijn ontvangen. Keuringen voor de Waffen-SS Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed in den leeftijd van 1745 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bij de gehemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te het Legioen en de Landwacht doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tijdens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in NederlanA willen toetreden. Personen tusschen 18-^-35 jaar die aanmeldingsplichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- rinesdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vriigir».teld. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. De mannen zijn goede kameraden met ée honden SS PK-Alt.udt-0-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1