3)e Gelcliclic (Soti/tant ?e£' WOENSDAG 21 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10611 'I Lireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Vfelêfoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. "1* Eerlijke menschen 7 iDe samenleving heeft behoef- a aan geleerden en aan kunste- f Lars. die het ware en het schoo- B diener delven en met het Hor hen verworven cultuur- /bed ook anderer leven beter en /elukkiger maken. De samenleving heeft behoef- aan menschen van ontwikke ld oo allerlei terrein, die met de ""Luchten van hun geestes-gaven n hun vaardigheid het cultuur- ^>zit van de gemeenschap ver- rircoten. ri De samenleving heeft behoefte in menschen van stoere ar- ïidskracht en frissche arbeids- ist. .die door hun arbeid het elvaartsoeil' van het volk om- Joog heffen. (1 Maar. als al deze menschen let ziin eerl ijk e menschen, m zullen zii ten slotte de nenleving niet tot zegen strek- IfBii en boven alles heeft de sa- Benieving behoefte aan eerlijke Kenschen. Wii hebben enkele weken ge- iBéden een naar artikeltjes ge schreven onder den titel: eer- tike menschen over de 011- 'ifchatbare weldaad, die waarlijk jdferliike menschen kunnen schen den aan hun omgeving, htj Eerlijke menschen. De ,iferliikheid is een deugd, veron derstelt dus een positieve be oefening van iets goeds. Het is ^%el heel mooi. maar nog niet "foldoende. als men niet steelt, iet liegt, niet bedriegt, 'ant. om eerlijk te zijn. moet positief ieder „het zijne'' 'even zoowel stoffelijk als feestelijk, moet men positief 'Jonseauent ziin in zijn levens houding. terwijl de schijn van fin leven volkomen harmonieert et de werkelijkheid. Eerlijke menschen. De eer- Jikheid is een deugd, veronder stelt dus een zekere geestelijke jjultuur. geestelijke beschaving, let is dus een misverstand en ijen wanbegrip, indien men het Doorstelt. dat ruwheid, grofheid jin plompheid in de verhouding ;S>t den medemensch ooit door Jle deugd van eerlijkheid zouden .[kunnen ziin geboden. De eerlijk- üièid kan heel goed samengaan bjnet een ander iets te ontvein zen. met b.v. te zwijgen, wan- apeer spreken een ander nutte loos onaangenaam of pijnlijk piou zijn. Ontveinzen is iets pnders dan veinzen, n] De .samenleving heeft behoefte itban eerlijke menschen. Aan gallen, die willen medewerken (pan den opbouw van een nieu- utve maatschappij, moet positieve gaBerliikheid als eerste eisch wor- ejïen gesteld. Allen, die christen liWillen ziin en christelijk willen nieven en handelen, moeten op ïe eerste p-aats ziin positief eer- gliike menschen. Ier- De strüd op Sicilië 1 ITALIAANSCH K WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- «pericht van Dinsdagmiddag luidt: ..De vergrooting van den vijan- delijken druk langs de ontplooi ing van de Sniltroepen op Sici- Jië blijft hardnekkigen weer- -Étand vinden. i Ten Oosten van Sicilië hebben Italiaansche duikbooten 'n schip (jvan 8000 brt. tot zinken gebracht jpn een tweeede schip fnet groote ,Jonnage getorpedeerd. Een koop vaarder van gemiddelde grootte ■•en een tweede schip met groote .Jjader aangedüid tvne werden Soor onze torpedovliegtuigen ge troffen. Oo de reede van Augus- Ja en in de haven van La Vallet ta beschadigden Italiaansche en Puitsche bommenwerpers voor .anker liggende vijandelijke sche- De schade, die is aangericht (door Amerikaansche formaties, rjwelke met verscheidene honder den viermotorige bommenwer pers gisteren drie uren lang Rome aanvielen, is zeer groot. O.a. werden gebouwen die ge wijd ziin aan de uitoefening van het geloof en aan de wetenschap alsmede arbeiderswoonwiiken zwaar getroffen en ten deele verwoest, met name de basiliek San Lorenzo, het kerkhof Vera- no. de universiteitsstad, het ge bouwencomplex van de polikli niek. de woonhuizen der stads wijken Prenestina en Latina. Het tot dusver vastgestelde aan tal slachtoffers der burgerbevol king bedraagt 166 dooden en 1659 gewonden. Tijdens en na den aanval behield de bevolking discipline en kalmte. Zeven vliegtuigen werden door het af weergeschut en één door jagers neergeschoten. In den afgeloopen nacht vorm den Napels en kleinere plaatsen in Camnania en Latium het doel van vijandelijke luchtaanvallen. Er wordt lichte schade en be perkte verliezen onder de bevol king gemeld". De aanval op Catania. De thans reeds vijf dagen steeds weer mislukte Britsche aanval on Catania is. naar het D.N.B verneemt, er mede be gonnen. dat de tegenstander des nachts sterke formaties val schermjagers achter de Duit- sche beveiligingslinies neerliet. Toen de eerste golf vernietigd was en de Duitsche soldaten be zig waren de in hun nabijheid liggende parachutes te verza melen. wierp plotseling zwaar scheepsgeschut honderden gra naten oo het terrein. Tegelijker tijd verschenen talrijke vijande lijke vliegtuigen en lieten, na lichtbommen te hebben laten vallen, nieuwe valschermtroepen neer. Een Duitsche onderofficier met 10 man raakte in gevecht met ongeveer 30 Britten, die on der fel machinegeweervuur dicht bii de Duitsche soldaten waren gekomen. Het kwam tot een ver bitterd gevecht op korten af stand. waarbij de Britsche val- s^-'-miaaers vernietigd werden. Hetzelfde lot ondergingen ook de overige uit de lucht gelande vijandelijke formaties, en nog in den loop van den nacht was het beveiligde terrein weer vrij van vijanden. Uiteengedreven resten werden den volgenden dag bii doorzoeken van het ter rein onschadelijk gemaakt. Oorlogstoestand in Italië uitgebreid. Bii koninklijk besluit is de oorlogstoestand met ingang van 20 Juli over het gebied van 21 andere provincies uitgebreid. Dit betreft alle provincies in het bin nenland en aan de Westkust van Midden-Italië. ten Noorden van Napels tot aan Genua in het Noorden, alsmede die aan de noordelijke Adriatische Zee. Dit ziin de provincies Frosinone. Rieti. Temi. Perugia, Siena, Arezzo. Florence, Pistola, Litto- rio. Viterbo. Grosseto, Livomo, Pisa. Lueca, Appuania. La Spe- zia. Genua, alsmede Udine, Gor- zizia. Triest en Polax. Achillespees der bolsje wistische oorlogvoering RUIM 10 VIJANDELIJKE DIVISIES OP SICILIë. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Het zwaartepunt van dg gevechten in het Oosten blijft gelegen in de gebieden ten Noorden van Orel en aan de Mioes. De Sovjets pro beerden ook Maandag met zeer sterke strijdkrachten een door braak door het Duitsche afweer- front te forceer'en. Wederom waren hun inspanningen ver geef sch. Zij leden daarbij de tot dusver hoogste verliezen van 'n dagaan pantserwagens n.l. 562. De gestadige toeneming van deze verliescijfers wettigen de con clusie, dat de inspanningen van Tegen plundering van distributiekantoren Ambtenaren zijn verplicht zich te verzetten Officieel wordt medegedeeld: In een der distributiekantoren van het land zijn, zooals reeds gemeld, misdadige elementen binnengedrongen, die bereikten, dat de ambtenaren ter plaatse de plundering van het kantoor toelieten, zonder tegenstand te bieden. Daarbij is een zeker aantal levensmiddelenbonnen ge stolen. Uit het onderzoek is gebleken, dat enkele ambtenaren in strijd met him plicht zonder tegen stand te bieden de indringers in hun misdadige bezigheid niet hebben gehinderd. Zii ziin daarop in hechtenis ge nomen en wachten thans op overbrenging naar het concen tratiekamp 's-Hertogenbosch. Tevens is bepaald, dat in dit geval en voortaan in elk even tueel volgende geval van dezen aard het betreffende distributie kantoor voor de geroofde bonnen geen andere krijgt. De bevol king zal het dan, naar gelang van het aantal gestolen bonnen, zon der levensmiddelenbonnen moe ten doen. In verband met dit voorval vernemen wij nog van bevoegde zii de: De levensmiddelenpositie in Nederland is aan de geheele bevolking bekend. De levensmid delenbonnen. die worden uitge geven. weerspiegelen in hun rantsoeneering den omvang van hetgeen met inspanning van alle krachten en in het belang van alle Nederlanders uit den Ne- derlandschen bodem gewonnen kan worden. Als dus onverantwoordelijke elementen zich vergrijpen aan levensmiddelenbonnen of in an deren vorm aan de maatregelen tot rantsoeneering der levens middelen. welke zoo noodzake lijk ziin in het belang der ge heele bevolking, .dan verhinde ren zii daardoor de ordelijke voedselvoorziening der bevol king, die dan uitsluitend de schade daarvan heeft. Bovendien is de bezettende mogendheid vastbesloten, ter be veiliging van de levensnoodza- keliikheden. in het vervolg een bijzonder nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de houding der ambtenaren oo de plaats van het strafbare feit, daar het de natuurlijke plicht van eiken ambtenaar wederom in het belang van het algemeene wel zijn is. zich energiek en met succes te verzetten tegen iedere poging tot sabotage. Waar dus maar de verdenking bestaat, dat ambtenaren in strijd met hun plicht handelen, zullen zij zooals in het onderhavige geval naar een concentratiekamp worden overgebracht. den vijand om met zijn groot offensief toch nog een succes te behalen, haar hoogtepunt nog niet bereikt hebben en dat hij, evenals in de grootste wintersla- gen van dezen veldtocht, zonder scrupules alles in den strijd werpt. Alleen bestaat er een groot verschil tusschen de veld slagen. die toen en die thans woeden. Men krijgt den indruk, dat de Sovjets ditmaal alles op het spel zetten. Critische waar nemers zijn van meening, dat de drijfveer voor het Sovjet-offen sief van dit jaar gezocht moet worden in de moeilijkheden met de voedselvoorziening, waar voor de Sovjet-Unie thans meer dan ooit is komen te staan. Hier ligt de Achillespees van de oor logvoering der Sovjets. Wanneer men vanuit dit oogpunt de mi litaire krachtsontplooiing van den vijand bekijkt, zal men het begrijpelijk achten, dat de bols jewistische leiding het voor naamste gewicht van haar groot offensief legt op dên centralen en Zuidelijken sector van het front. Het gaat haar om het be zit van de Oekrainsche koren schuur. Voor deze overweging valt naar het oordeel van mili taire deskundigen veel te zeg gen, doch uiteraard staat in die kringen de zuiver militaire af loop van de gebeurtenissen in het middelpunt van de belang stelling en derhalve constateert men het volgende: Des te duidelijker de inspan ningen voor den aanval der Sov jets in haar vollen omvang aan het licht treden, des te belang rijker blijkt het succes, dat de Duitsche troepen tot dusver bij den afweer behaald hebben. On danks zijn massale optreden is de vijand ér practisch niet in ge slaagd eenige terreinwinst van beteekenis te behalen. Belang rijke stellingen hebben de Sov jets verloren en wel zoowel ten Zuiden als ten Oosten van Orel en vooral ook in het gebied van Bjelgorod. Daar komen bij de enorme verliezen aan materiaal. Het aantal krijgsgevangenen be draagt 45.172 én de bloedige ver liezen der Sovjets zijn bijzonder hoog. Op Sicilië is de toestand over het algemeen niet ingrijpend ge wijzigd, al blijft de druk der Britsche strijdkrachten toene men. Men kan thans constatee- ren. dat de Britsche troepen in aantal sterker zijn dan de Ame rikanen. De vijand heeft voorts sterke strijdkrachten nog aan gevoerd, zoodat hij thans met veel meer dan 10 divisies op Si cilië staat. Ook de deelnemende oorlogsschepen en de voor aan voer en verzorging gebruikte transportschepen zijn overwe gend Britsch. Hieruit moet men afleiden, dat thans de Britten te genover de Ver. Staten ook mili tair een rol beginnen te spelen, die tot dusver de Britsche hulp volken tegenover Engeland moesten spelen. Samenkomst tusschen Führer en Duce MILITAIRE KWESTIES BESPROKEN. De Fuehrer en de Duce hebben op Maandag 19 Juli in een stad in Noord-Italië een samenkomst gehad. Er werden militaire kwes ties besproken. Het internationale informa tiebureau verneemt: Het Dins dagavond uitgegeven communi que over de ontmoeting van Maandag op Noord-Italiaanschen bodem tusschen Fuehrer en Duce heeft in Berlijnsche politieke kringen de grootste verrassing veroorzaakt, daar tevoren geen enkele aanwijzing voor een der gelijke ontmoeting bekend was geworden, al zou deze ontmoe ting met het oog op de jongste militaire gebeurtenissen dan ook voor de hand hebben gelegen. Men wijst in Berlijn op de lapi daire kortheid van het uitgege ven communiqué, dat slechts mededeelt, dat er militaire kwes ties zijn besproken. Te Berlijn kan men ook wegens dit zuiver militair karakter van de ont moeting geen nadere bijzonder heden over het verloop en de resultaten daarvan te weten ko men. Men vergist zich echter wel niet, wanneer men aan neemt. dat deze besprekingen ten doel hadden de maatregelen vast te stellen, die met het oog op den huidigen militairen toe stand in het Middellandsche Zee gebied vereischt schijnen en die tevens geschikt zijri het gemeen schappelijke militaire succes van de Spilmogendheden te waarbor gen Naar vernomen wordt heb ben' aan de besprekingen de chefs van de wederzijdsche op percommando's en uit den aard der zaak ook andere competente militaire persoonlijkheden en deskundigen op het gebied der gemeenschappelijke oorlogvoe- Keuringen voor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed in den leeftiid van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land öf bij het Wachtbatalion in Amersfoort. Tijdens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeldingsulichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vriie>».teld. 22.7.43 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- schewee. Bil onze Vrijwilligers. Stram In de houding tijdens het morgenappèl SS PK NlaulUe-O-H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1