Op Uw toiletzeepbon kunt U nog Adelaar-Kinderzeep krijgen van oude kwaliteit! Red. Buitenland: Mr. H. Gtisc, Leiden; Red. Stad en Sport i M. Zonder op, Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden: verantw^prdeiijk voor de advertenti€n: C. de Heiden. Leiden. VERDUISTEREN, Verduisteringstijden van 1824 juli van 22.00 tot 5.30 uur, MAANSTANDEN. Zat. 17.7: 5.28 onder, 21.57 op. (Vol.) Zond. 18.7: 6.43 onder, 2.42 op. Maand. 19.7: 8.05 onder, 23.15 op Dinsd. 20.7: 9.27 onder, 23.45 op. Woensd. 21.7: 10.47 onder. De strijd op Sicilië ZWAARTEPUNT DER GEVECHTEN LIGT BIJ SYRACUSE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nog steeds liet het zwaartepunt der gevechten in Sicilië in het gebied rondom Syracuse. De Engelsche lan dingstroepen trachten ook Don derdag hier verder terrein in de laagvlakte van Catania te win nen. waartoe zii eenige aanval len ondernamen tegen de Duit- sche en Italiaansche bergstellin- gen. die onmiddellijk aan de be zette kuststrook aansluiten. De Britsche troepen, die zich te dien einde buiten het bereik van hun scheepsgeschut moesten bege ven. maakten bii deze aanvallen wederom gebruik van valscherm jagers, die in het bergmassief achter de eerste Duitsche linies werden neergelaten, maar ver der geen daadwerkelijke onder steuning konden bieden, daar zii zeer snel buiten gevecht werden gesteld. De troepen van Mont gomery. die hier het oppei'bevel schijnt te voeren, leden bii hun herhaaldelijke aanvallen veel verliezen, hetgeen onder meer een gevolg is van het feit. dat zii huiten het bereik van de scheeps artillerie kwamen en veldbatte- riien van middelbaar kaliber moesten opstellen, die in een duel met de Duitsche en Ita liaansche batteriien het onder spit dolven. Ook de door de Britten in den strijd gebrachte pantserwagens vermochten nog geen beslissing over het lot van de bergstellingen te forceeren. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bombardeerde ook Donderdag wederom de scheeos- concentraties voor de kust en de zich op weg naar Sicilië bevin- Zoeó Roqxjzfau, GEBR. TEN H EVE ROTTERDAM - TEL. 38427 DEN HAAG - TEL 333298 dende transportschepen. Met ze kerheid werd het zinken van vijf koopvaardij- en transport schepen met een gezamenliiken inhoud van twintig duizend brt. waargenomen. Voorts vlogen twee munitiescheoen met een totalen inhoud van negen dui zend brt. in de lucht en een groot transportschip van acht tot tien duizend ton werd door bomtreffers uiteengereten. Ze ventien andere schepen, waar onder twee torpedoiagers en bo vendien nog een lichte kruiser, kregen bomtreffers. Bii Licata schoten Duitsche gevechtsvliegtuigen een Ameri- kaansch troepenkamp in brand. DE MASSAGRAVEN TE WINNIZA. Een internationale artsencom missie, die deze week een bezoek gebracht heeft aan de massagra ven te Winniza, heeft aan de op tie der lijken kunnen deelnemen. De leden van de internationale artsencommissie zijn op grond van den toestand van de lijken tot de conclusie gekomen, dat eenige van de slachtoffers nog le vend in de graven zijn geworpen waar zij zijn gestikt. BINNENLAND EXTRA-RANTSOEN AARDAPPELEN. In de week van 18 Juli tot en met 24 Juli wordt wederom een extra-rantsoen aardappelen van 1 kg. beschikbaar gesteld en wel op bon Algemeen 619 van de bonkaart voor voedingsmidde len. Groentegrossier maakte een zoet winstje. Als laatste waar schuwing aan het adres van hen, die meenen ongestraft voort te kunnen gaan met het afpersen van te hooge groentenprijzen, heeft de inspecteur van de prijs- beheersching te Amsterdam eeni ge dagen geleden een vonnis ge veld, dat wellicht in de betrok ken kringen de noodige aandacht zal trekken. T. A. Pouw, Mei- doornweg 63, grossier in groen ten en fruit te Badhoevedorp, werd namelijk wegens schrome lijke prijsopdrijving veroordeeld tot sluiting van zijn bedrijf voor een periode van vijf jaren, plus een boete van 10.000. Tevens mag hij gedurende deze periode niet werkzaam zijn in den groen te- en fruithandel, noch in een handel in andere voedingspro ducten. Deze grossier maakte er een gewoonte van, zijn afnemers te dwingen regelmatig te hooge prijzen te betalen. Zoo had hij o.a. van half April tot en met 12 Juni j.l. tien cent per k.g. groente of fruit te veel berekend. Uitreiking van textielkaarten aan arbeiders bij organisatie Todt. Aan Nederlandsche ar beiders, zoowel diegenen, die in het binnenland, als die in het buitenland bij de organisatie Todt werkzaam zijn, zullen de distributiediensten, waar de dis tributiestamkaarten van deze arbeiders zijn opgelegd, op na der te bepalen tijdstippen een textielkaart vierde serie uitrei ken. Ten behoeve van arbei ders, die in het buitenland werkzaam zijn. kunnen de fami- ln tegenwoordigheid van den Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart en andere hooge autoriteiten van Partij en Weermacht hcetc het Deutsches Theater in den Stads schouwburg te Amsterdam een op voering gegeven van „Figaro's Hoch- xeit". Een taireeltje uit de slotsène met KammersSngerin Marta Rohs, Annelles Kuppers, Kammersüngerin Hlldegarde Ranczak, Walter Wol! Hötermayer en Hermann Uhde A. Stapl-Pax m GENERAAL-VELDMAAR- SCHALK VON RUNDSTEDT IN NEDERLAND. Generaal-veldmaarsehalk von Run-dstedt heeft verscheidene da gen in Nederland doorgebracht, waar hij militaire installaties der kustverdediging en in het achterliggende gebied heeft be zichtigd. De veldmaarschalk, die ook verscheidene oefeningen van gemengde weermachtsfor- maties bijwoonde, kon zich op zijn inspectiereis overtuigen van de paraatheid der in Nederland liggende troepen van alle onder deden der weermacht. Op 16 Juli bracht generaal- veldmaarsehalk von Runstedt een bezoek aan den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied. Rijksminister dr. Seyss-Inquart. lieleden ter verkrijging van bo venbedoelde textielkaart een aanvrage indienen, onder over legging van een werkgevers gunning of een bewijs van het gewestelijke arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat betrokkenen in het buitenland te werk zijn gesteld. Eveneens kunnen deze arbeiders c.q. de familieleden de oude punten van hun textiel kaarten tweede of derde serie na 11 Juli 1943 ter inwisseling te gen nieuwe punten bij de distri butiediensten ter inwisseling te gen nieuwe punten bij de dis tributiediensten aanbieden onder overlegging van de werkgevers- verklaring en onder voorwaarde, dat de nummering der oude tex tielkaarten in overeenstemming is met de opgelegde distributie- stamkaarten. In ruiling oude textielpunten van personen in ziekenhuizen. Voor personen, die in een zie kenhuis of dergelijke inrichting zijn opgenomen en mnsdien uit dien hoofde de oude punten der textielkaart niet hebben kunnen omwisselen, kunnen van 11 Juli tot en met 25 Juli 1943 de admi nistrateurs van bovengenoemde ziekenhuizen of inrichtingen de oude punten, indien deze zich in onbeschadigden toestand aan de kaart bevinden, bij de dis tributiediensten omruilen. De administrateurs dienen de dis tributiestamkaarten van dege nen, voor wie de punten wor den omgewisseld, over te leg gen. J De distributiedienst zal eerst dan tot omruiling der pun ten overgaan, zoodra gebleken is, dat de nummering der distri butiestamkaarten overeenstemt met de overgelegde oude textiel kaarten. STADSNIEUWS Door het kind vóór het kind. Aldus is de nieuwe actie ge naamd, welke' in opdracht van den Rijkscommissaris in samen werking met den Ned. Volks- dienst wordt georganiseerd door de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid", afd. van het N.A.F. Deze nieuwe actie bedoelt het vormen van kinderclubs voor al le schoolgaande kinderen van 6 13 jaar, wier vaders in het bui tenland werkzaam zijn. De be doeling hiervan is om onder des kundige leiding te oefenen in het vervaardigen van allerlei speel goederen. welke aan het eind van het jaar worden uitgereikt aan de kinderen van die gezin nen, welke hiervoor dankbaar zullen zijn. Op deze kinderclubs zal voorts worden gespeeld en gezongen. Er zal aan sport ge daan worden door de ouderen, zang zal er zijn voor de jonge ren. De deelname aan deze clubs is geheel vrij en in geen enkel opzicht zijn er voor de deelne mers kosten aan verbonden. De leiding zal in handen zijn van den heer P. Boet. terwijl de bij eenkomst in b u i t e n-schooltijd zal plaats hebben voorloopig in een lokaal van de school Ceeilia- straat. De bedoeling is zoo spoe dig mogelijk in Augustus aan te vangen. Door deze clubs hoopt men dus den kinderen van min derbedeelde gezinnen een aan gename verrassing te bereiden, b.v. met Sinterklaas, maar men bereikt hierdoor tevens, dat de kinderen, die hieraan mededoen, zelf iets nuttigs leeren, weer eenigen tijd van de straat zijn en de moeders dien tijd ontlast zijn van het toezicht. Aanmeldin gen kunnen geschieden bij het Plaatselijk kantoor van het N. A. F„ Rapenburg 34. Jac. J. P. de Graaf tachtig jaar. Op Woensdag 21 Juli hoopt een bekend en geacht ingezetene onzer stad tachtig jaar te wor den, n.l. de heer Jac. J. P. de Graaf, Lage Rijndijk 4. Het kan niet als een verdien ste worden aangemerkt een ze kere leeftijdsgrens te hebben be reikt en als zoodanig behoeft een verjaardag ook niet in de courant te komen. De verjaardag evenwel van iemiand, die de ge- meensdhap vele jaren ten dien ste is geweest, mag evenwel 'n enkelen keer wel vermeld wor den. Dat is het geval, meenen wij, ten aanzien van den heer Jac. J. P. de Graaf, op 21 Juli 1863 in het pand, waar hij thans nog woont, geboren, rnaar toen nog Ibehoorend tot de gemeente Leiderdorp. Ais jongen be kwaamde hij zich in het goud smidsvak bij de firma v. Kam penhout, toen aan de Oude Vest gevestigd. Later kwam hij in de distilleerderij bij zijn vader, welk bedrijf hij tot op hoogen ouderdom uitoefende, om de lei ding daarna aan zijn zoon over te laten. Met oud-minister Aal- berse was de heer De Graaf een der oprichters van de vroe gere Katholieke Kiesvereeniging. Gedurende 48 jaar was hij een gewaardeerd lid van het parochieel zangkoor der oude Mon Père-kerk. Ook nam hij gedurende eenigen tijd het voorzitterschap en de admi nistratie van de R.-K. begraaf plaats voor 'zijn vader waar. Ten slotte was hij van 18961915 lid van de Leidsche Vrijw. brandweer, van welk corps hij daarna tot eere-voorzitter werd benoemd. De tijdsomstandighe den laten een uitbundige feest viering nfet toe, dóch we twijfe len er niet aan of velen zijner vele vriendien en kennissen zul len er niet aan, of velen zijner ge, die gemoedelijk als hij is m den omgang voor ieder een vriendelijk woord heeft, hun gelukweenschen willen aanbie den. Het rad van avontuur. Het rad van avontuur draait op de Veemarkt voor Winterhulp Ne derland. Het snort en draait lus tig, want het moet zorgen voor de contanten. Maar het is royaal en laat zijn begunstigers ook dee- len in de gunst van het avontuur. Dat bleek j.l. Vrijdag weer, toen een juffrouw, die een lotje ge kocht had', een prijsje won, van naar zij aanvankelijk meende 50 cent. Bij beter toezien bleek het echter een prijs van 500, Dat was een meevaller. Of de juffrouw het geld goed gebrui ken kon? „Nou en of. Mijn man werkt op het oogenblik in Duitschland en, al heb ik het niet slecht, zoo'n prijsje valt altijd mee". Het lot is overigens Leiden niet ongunstig gezind, want 14 dagen geleden is door het rad van avontuur op de Zaterdagsche markt bij V. en D. een prijs van 1000 toegedacht aan iemand, die terloops een lotje kocht! De prijzen zijn terstond in con tanten uitbetaald. Bii het gehouden examen door den bond van leeraressen bii het modevakonderwiis slaag den: voor het diol. leerares mei. T. Berk: dinl. coupeuse de da mes R v. Riet. A. den Haan: voor costumière Jo de Groot, Ada v. Eeuwen (Kanbier). C. Riiling. C. v. Veen. A. Bakker. J. v. Aalst en Das v. d. Meer. Geboren: Christina Johan na, d. van J. G. van Heuzen en J. Ravensbergen; Willem, z. van W. van Wijngaarden en C. Pouw; Gerritje, d. van F. Rijsbergen en M .S. Fielemon; Helena Clasina Maria, d. van A. R. Stijlaart en H. C. M. Noort; Alida Maria Ac- cursia, d. van B. Bekkering en A. M. Peeters; Maria Catharina, d. van J. P. van Hove en A. H. Wielinga; Willem Jan, z. varr W. Dekker en M. E. Dreef; Hendrik Johannes, z. van W. Zandvliet en S. Wallaard; Maria, d. van H. Zaalberg en T. A. H. M. Konin gen; Nicolaas Johannes, z. van P. Sira en P. de Bres; Catharina Johanna, d. van M. den Hartog en J. Beekman. Overleden: M van Berkel wed. van P. Koor des 91 j.; C. A. Wagemans zn. 15 j.; H. Hoppenbrouwer man 65 j. BIOSCOPEN. Casino heeft deze week de Italiaansche film „Verlaten" (Abbandono), een romantische BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. 125e Week 18—24 Juli. VIJFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Gebed en offer zijn de meest geëigende middelen om ons in intieme vereeniging te brengen met Christus; toch blijven deze middelen zonder succes, wanneer de liefdeband ons niet vereenigt met de ledematen van Zijn lichaam, onze naasten. In het Zondagsevangelie wordt met ver schrikkelijke gestrengheid het gebod der broederlijke liefde benadrukt. In de Joodsche wet geving werden slechts uiter lij'ke daden van geweld tegen de naastenliefde verboden; het overige was overgelaten aan het geweten van ieder afzonderlijk, '4- T r» r3o+ aw /-avi rr.r\ t Is te begrijpen, dat er dan ge makkelijk een verslapte opvat ting ontstaat, die het niet-ge- noemde als geoorloofd be schouwt. Christus geeft een drie voudig gradatie aan en om Zijn waardeering van de zonden verduidelijken maakt Hij ge bruik van een vergelijking met de Joodsche rechtspraak. Zoo konden Zijn Joodsche toehoor ders Hem het best begrijpen. Het ligt voor de hand, dat het nood zakelijk is zich met zijn naaste te verzoenen: anders kan de zon de onmogelijk worden vergeven. Het eerste, dat men God moet offeren, is een hart, dat vrij is van alle afkeer en vijand schap. (Zondag). Maandag lezen we het verhaal van een paar wonderen, door Petrus verricht. Ludda ligt Noord-Westen van Jerusalem trekken we den lijn van Jerusa lem. over Ludda door naar kust, dan komen wij in Joppe. Pe trus houdt een inspectiereis. In Ludda waren er waarschijnlijk reeds bekeerlingen van Filip- pus, die in deze streek gepredikt had. Petrus neemt zijn verblijf bij de „heiligen", de gedoopten Paulus gebruikt dezen naam graag. Eneas blijkt ook een Christen te zijn, gelet op de aan spraak van Petrus: het verhaafcc van zijn genezing is zeer sober, d; Eet wonder maakt wel indruk: ns velen („al de inwoners" moeten ie we aldus verstaan) bekeerden is zich. In Joppe gaat Petrus tqn werk, zooals Jezus in Jaïrus' huis: de menigte moet verdwij nen. Echter Petrus gaat daarriaL eerst bidden: hij verricht geen wonderen in eigen naam! 1 Van groote be teekenis is de opname van den eersten heiden in de Kerk: daarmede opende zich een nieuwe toekomst en was de enge beperking der Joden af- 1 gewezen: Christus' Rijk staat open voor allen. Petrus, het u Hoofd der Kerk. moet hier de beslissing nemen. Voor een Jood beteekende iedere aanraking C met een heiden een verontreini-K ,1 liefdesgeschiedenis, romantisch om den tijd, waarin zij zich af speelt: het rijke Venetië, dat zijn laatste zeilschepen over de zeeën laat varen, en romantisch om de wijze, waarop de gelieven, een Venetiaansche jongeman en een meisje van Trinidad, tenslotte het geluk vinden. De film „Pelsjagers van het hooge Noorden" (Nordlicht) ir R e x is een frisschen avonturen, film, gemaakt naar het Noor- sche tooneelstuk „Beren". De film vertelt van de pelsjagers, die op de barre sneeuwvelden van Groenland overwinteren en daar een strijd om het leven voeren. „Dijk in gevaar", de film, di deze week in L i d o draait, heb-1 -ben wij reeds meermalen be sproken. Het is de rivier die met haar onberekenbaar geweld het lot der boeren beheerscht tot in de tragiek van den dood. In Trianon gaat de detec tive-film „5000 Mark belooning". Het is de belooning voor het vinden van een. brandstichter. Het vrouwtje van een verzeke ringsambtenaar hoopt dit geld te verdienen, maar stuurt na tuurlijk alles in 't honderd en de crimineele politie doet de rest. L u x o r heeft deze week een re vue. Het is de nieuwe Nederland sche revue „Première" van d< hand van Willy van Hemert. He: is een revue van het oude be-s proefde genre, geheel op voor-i oorlogsdhe geest geschoeid en ge-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2