JENSDAG 14 JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10605 agdi X5st.kux: Papengracht 32 - Giro 103003 toon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bidden is dansen ""isschien zal het velen een I erg vreemde beeldspraak 4jnJnen vooral hun, die het y en zich haast uitsluitend stellen in de vormen, waar- et door een moderne „cul- r- is mismaakt. Maar, om mv its aan een enkel voorbeeld I erinneren. wie ook in onzen u waarlijk schoone reidansen t bijgewoond heeft óók het >en gezien in een anderen 'gtr, heeft genoten van een edele Au< idden is dansen. Maar is tóch niet een vreemde beeld- tak? Volstrekt niet als jgj i een goed begrip heeft va»; M* bidden is. Wij 'gaan nu een Mi ijver citeeren: ?rii iet bidden is het opspringen Wa het hart, het dansen van geest voor God. Het samen - len is de reidans van de zie- M voor het heerlijk aanschijn jgms. En eiken dag begint 't viergebed van alle priesters Wr heel de wereld met een op' d tot dien blijden dans. erite, exsultemus Domino! t. laat ons een jubeldans oeren voor den Heer; en laat juichen voor God, onzen and!" len groot danseres heeft eens schoonste en heerlijkste hui gevonden in het woord van i toeschouwer, die haar had ;egd; „Uw dansen is bidden". voelde zij zelf haar dans- sst inderdaad. Maar omge- ird moet vaak van ons gebed :egd kunnen worden; „Uw iden is dansen". Uw bidden gelijk de Psalmen zeggen, i huppelen voor den Heer ipringen voor Zijn lof; en chend. jubelend, blij ten rei- Ins gaan voor 's Heeren oogen" Dit is een citaat uit een pas rschenen brochure „Met vlag G wimpel" van dr. J. de Vreese Weer een kostelijk boek- van dezen schrijver, dat nie- and met eenige aandacht zal ïen zonder dat het goede en >0 ij de gedachten bij hem achter it. Bidden is dansen. Wii moe a deze gedachte vast houden „taak moet van ons gebed ge- ad kunnen worden. „Uvv bid- in is dansen". Maar; is dc ht-bliide stemming, die in deze |l leldspraak wordt bedoeld, niet A oeieliik voor ons te bereiken? Is we maar dankbaar kunnen in en kunnen bewonderen! 'ii citeeren weer pater de Vree- i uit hetzelfde hoofdstuk „Ge- idsenthousiasme" in genoemde fochure: „Het geheim om altijd te kun- en bidden, is het geheim van tiid dankbaar te kunnen zijn. ®n altiid te danken, gaat van- >ii jl'f. als je altiid jezelf verge el ikt met de duizend-duizenden, in( ie veel minder bevoorrecht zijn s ie zelf. Wie dankbaar is. kan tiid bidden. En ook. wie be dondert. Want wie bewondert dt haast vanzelf. Hii stuurt van g rif ziin lof en zijn vereering it naar den Maker van al het rhoone. naar 'den Gever van al et wondergoede". Het is een geweldig ernstig j 'oord. dat onze Bisschoppen hlangs tot ons richtten: Er •fordt niet genoeg gebeden. Ei- du voor deze klacht van de Bis hoppen minder aanleiding ziin. zouden meer èn beter bid- als wii bezaten het „gebeds- ithousiasme". dat dr. de Vreese ns zoo suggestief en zoo zake- *1 -rond voorhoudt. i.; IET NATIONALE LEGER VAN BOSE. Volgens een bericht uit Sjonan Singapore) komen daar voort- urend vrijwilligers aan uit alle eelen van Oost-Azië, die zich 'yillen aansluiten bij het Indische ationale leger. Een groot aantal Indiërs uit Malakka is reeds in •dienst getreden bij het nationale 'leger onder opperbevel van Boebhas Chandra Base. DE SLAG OP SICILIË ZWARE VERLIEZEN VAN TRANSPORTSCHEPEN. In aansluiting op het weer- machtsbericht van gistermiddag schrijft het D. N. B. omtrent den strijd op Sicilië. Al zijn de Asstrijdkrachten op Sicilië reeds tot succesvolle te genaanvallen overgegaan, toch lijdt het geen twijfel, dat de slag om. Sicilië zich nog in de eerste faze van ontwikeling bevindt. Bij den huidigen stand van den strijd kunnen om militaire re denen nog geen nadere bijzon derheden over de situatie aidaar bekend gemaakt worden. Het valt niet te betwijfelen, dat de Britten en Amerikanen door de zware verliezen aan transport schepen reeds thans onder ge voelige aanvoermoeilijkheden be ginnen te lijden. De slagen der Duitsche en Italiaansche lucht macht en zeestrijdkrachten te gen de vijandelijke scheepsdoe- len blijken in toenemende mate een aanzienlijke bemoeilijking te zijn voor de Britsche en Ame- rikaansche operaties. Strategisch bevinden de gelande vijande lijke formaties zich in een on gunstige positie, daar zij zijn aangewezen op den aanvoer van over zee en zich moeten ont plooien uit een betrekkelijk smalle kuststrook. Bovendien bereidt het bergachtige en zeer onoverzichtelijke terrein buiten gewoon groóte moeilijkheden aan hun ontplooing. De Britten en Amerikanen verloren in de eerste 12 dagen van de maand Juli in totaal 300.000 brt. aan scheepsruimte. Naar de meening der Italiaan sche pers zijn de gevechten op Sicilië in het tweede stadium ge komen. De „Popoio d'Italia" schrijft, dat men moet onder scheiden tusschen de altijd mo gelijke „landing", verder het „binnendringen" en ten slotte de „invasie". Deze drie fazen moet men zien in verband met den slag, die sedert 48 uur, dus se dert het oogenblik, dat de Spil- troeipen tot den tegenaanval overgingen, in het Zuiden van Sicilië woedt. De eerste faze is door den vijand overwonnen, zij het ook met bloedige verliezen. Om dit te verhinderen, zou men, met het oog op de uitgestrekt heid der kust, alle strijdkrachten langs het strand hebben moeten opstellen, waarmede men den vijand in de kaart zou hebben gespeeld, omdat die na zijn lan ding den weg vrij zou hebben gehad. Het opofferen van de kuststrjok en de daarin liggen de wooncentra was dus onver mijdelijk. Thans zij wij echter, aldus het blad, bij de faze van het opdrin gen aangekomen. In deze tweede faze leveren onze troepen 'strijd tegen den vijand, die tracht zijn bruggenhoofden te vergrooten De slag is gaande. Alvorens de vijand tot de faze der invasie kómt. moet hij er in slagen, de moeilijkheden van deze faze van h-t opdringen te overwin nen. Hij moet oprukken of wij ken, hij kan niet blijven waar hij nu staat. Als hij blijft staan, als het ons gelukt hem tot staan te brengen, is hij verloren. Er is een weloverwogen plan voor de verdediging van Sicilië, dat wordt uitgevoerd. De kustaf- weer heeft zijn taak volbracht. De bewakingstroepen, opgesteld ter versterking van de kustver dediging, zijn te rechter tijd in actio gekomen. Het eiland Sicilië. Sicilië is het grootste - eiland van de Middellandsche Zee en komt in grootte ongeveer over een met België. Het heeft eert oppervlakte van meer dan 25.000 vierk. km., en is dus circa 8000 vierk. km. kleiner dan Neder land. Het aantal inwoners be draagt circa vier millioen. De Apenijnen, die zich vrijwel over het Italiaansche vasteland uit strekken, .vinden op Sicilië hun voortzetting en bepalen er het bergachtige karakter van het binnenland. De grootste lengte De gevechten tusschen Bjelgorod en Orel SLECHTE WEERSOMSTAN DIGHEDEN BELEMMEREN DEN STRIJD. In aanvulling van het weer- machtsbericht van gisteren ver neemt het D. Nt B.; De gevech ten in het gebied van Bjelgo- rod-Orel werden op 12 Juli sterk belemmerd door slechte weers omstandigheden, zoodat zij niet zoo hevig waren als de dagen te. voren. Ten Noorden van Bjelgo rod gelukte het den Duitschen troepen, ondanks zeer krachtige vijandelijke tegenaanvallen, ver scheidene kilometers op te drin gen en eenige strategisch be langrijke punten in bezit te ne men. De Sovjets bleven sterke reserves aanvoeren om een ver dere uitbreiding van den Duit schen doorbraak te voorkomen. Inferioriteit in de lucht, als mede de ongunstige ligging van hun huidige stellingen, maken het. den Sovjets buitengewoon moeilijk een grootscheepsche ont lastin"soperatie uit te voeren, zelfs al ondernemen zij die met nog zooveel strijdkrachten en materiaal. Slag in het Oosten nadert hoogtepunt. De dubbele slag in het gebied van Bjelgorod en Orel gaat zijn hoogtepunt tegemoet, zoo schrijft de militaire correspondent van het D. N. B„ en hij vervolgt: De massale Duitsche tegenaanvals actie in het Oosten werkt op de strijdlust van de Sovjets steeds meer als een magneet, die aan troepen en materiaal alles tot zich trekt, wat aan het totale front maar eenigermate ontbeer- lijk is. Dat is op zich zelf reeds een niet te onderschatten suc ces van de Duitsche tegenmaat regelen. Immers, in den loop van den nu reeds bijna negen dagen durenden slag is het niet alleen gelukt, de vijandelijke legers die in het gebied tusschen Bjelgorod en Orel voor een grootscheepsche aanvalsactie staan geconcentreerd, te beroo- ven van hun offensieve kracht, doch bovendien de Duitsche ac tie te later, worden tot een rem- blok voor alle verder reikende voornemens van de leiding der Sovjets aan het gezamenlijke lang gestrekte front. De slijtage, waartoe de vijand op een be trekkelijk smalle gevechtsstrook gedwongen is en nog gedwongen wordt, is exorbitant. Die is zoo groot, dat haar uitwerking nog hij geen benadering te ramen valt. Het feit, dat het huidige ge- vechtsgebied een der strategisch gevoeligste plekken van het Sov jetfront vormt, vereischt van den vijand steeds opnieuw in spanning van al zijn krachten. Elke verslapping van zijn in spanningen. die thans nog slechts op verdediging gericht kunnen zijn, zou rampspoedige gevolgen met zich meebrengen voor het gezamenlijke front, daar men niet kan overzien in hoeverre de Duitsche legerleiding uit de veranderde gevechtssituatie be paalde strategische conclusies zal van het eiland is 288 km., de grootste breedte 188 km. en de gezamenlijke lengte der kusten 1115 km. Aan de Noordkust bij de Tyrrheensche Zee verheft zich een steil bergmassief, het Zuide lijk deel van Sicilië is heuvel achtig en wordt door talrijke rivieren doorsneden. Aan de Oostkust verheft zich de beken de vulkaan Etna (3270 m. hoog) ongeveer halverwege tus schen de steden Catania en Mes- sina- De Straat van Messina scheidt het eiland van het Italiaansche vasteland met de Jonische Zee. Zij is 42 km. lang, in het Noor den 3.15 km. en meer naar het Zuiden maximaal 18 km. breed. In het Zuiden scheidt de breede Straat van Sicilië het eiland van Afrika (Tunis). trekken. Dientengevolge sleepen de Sovjets alles naar de bedreig de punten en werpen zij dag in dag uit nieuwe troepen en mas sa's materiaal in den strijd. Hier uit vloeit ook de geweldige hardnekkigheid van de gevech ten voort Desondanks schuiven de Duit sche troepen gestadig verder op naar het Oosten, resp. Noorden en Zuiden. Alle pogingen van den vijand, om in tactisch op zicht den toestand meester te worden door massale aanvallen op de flanken van de doorge drongen Duitsche divisies, heb ben even weinig gebaat als zijn ontlastingsaanvailen bij Orel, De Duitsche aanvalskracht schijnt nog steeds meer toe te nemen. Daarbij krijgt men den indruk, dat den in den strijd geworpen Duitschen formaties nog zeer aanzienlijke, tot dusver onge bruikt gelaten strijdkrachten ter beschikking staan, die slechts wachten op het signaal om in te grijpen en zich te ontplooien. In middels verliest de vijand zien- deroogen aan gebied. Voor een niet gering percentage is dit ook een gevolg van zijn verliezen aan pantserwagens, die thans meer dan 200 vechtwagens per dag sinds den 5en Juli bedragen. Dat is een aantal, dat met zulk een regelmaat nog in geen en kelen veldslag in bereikt. Voor de luchtmacht waren de weersomstandigheden de laatste dagen rijkelijk ongunstig. Daar door is er in de lucht niet meer een zoo sterke activiteit ontstaan als tevoren het geval was. Niet temin zal deze situatie met het veranderen van de weersgesteld heid weer en fundamenteele wij ziging ondergaan. ,Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor nie mand rechten, slechts plich ten", aldus de bekende Duit sche schrijver Ernst von Wil- denbruch Dat geldt ook voor u. jonge Nederlanders, want ook uw vaderland staat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat de strijdbare mannen zich in zetten, tezamen met de vrij willigers uit de Germaansche broedervolken, om het bolsje wistische beestmensch buiten Europa's poorten te houden. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de landwacht Ne derland. DE DOKTERSKWESTIE. Aan het einde van de dokters kwestie wordt van bevoegde zii- de medegedeeld: 99,3 van alle dokters, die zooals onlangs medegedeeld den eensluidenden brief ge schreven hadden, hebben schrif telijk bii den Rijkscommissaris hun verontschuldigingen aange boden fen tegelijkertijd overeen komstige verklaringen afgelegd. Het is teekenend. dat de aan stichters vavn de briefactie, die, zooals bekend, zich volkomen op den achtergrond hebben ge houden. de handteekeningen van talrijke dokters vervalscht en de betrokkenen op deze wijze in een pijnlijken toestand ge bracht hebben. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed in den leeftiid van 1745 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tijdens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmcldingspliclitig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens oo een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrii gesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeediik. 18.7.43 912 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Bmbant. Markt 45. 19.7.43 912 uur Venlo Deut sches Haus. Egmondstraat 16. 1518 uur Arnhem Café Roval. 20.7.43 9—12 uur Hengelo Ca fé Modern. Spoorstraat 18. 15 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart. 1518 uur Groningen Concerthuis Poele- 22.7.4.3 912 uur Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 913 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Bij onze Vrijwilligers. Onze jongens bij het verzenden van het eten voor de kameraden SS PK Göslina-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1