Castella Ver in November! Bed. Buitenland: Mr. H. Geise.LeidenRed. Stad aa Sport i M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozcn. Leiden: Red. Letteren en Kuo3tFr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentiènC. de Heldea. Leiden. J VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 11 tot 17 Juli van 2.tot 5.30 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 13.7; 2.23 onder, 17,21 op. Woensd. 14.7: 2.54 onder, 18.37 op Dond. 15.7: 3.35 onder, 19.50 op. en ver over de 1200 vliegtuigen, welke de Soviets tot dusver verloren, eeeft een denkbeeld van hun ongewoon zware ver liezen aan materiaal in het ver- Iood van de gevechten, die thans een week aan den gang ziin. Bij deze hooge verliezen aan mate riaal moeten gevoegd worden de dienovereenkomstige verliezen aan menschen. die nog bii geen benadering te overzien zijn. Het aantal van 28.000 gevangenen vormt slechts een voorloopig cij fer. zoodat op een aanmerkelijke verhooging van dit ciifer te re kenen valt. voordat de gevech ten ziin afgeloonen. Grootste vernietigingsslag der kriigshistorie. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt nog: Reeds woedt thans zes dagen en nachten aan het Oostelijk front de grootste materiaal- en vernietigingsslag. welke ooit ter wereld is uitgevochten. Meer en meer bliikt uit de berichten, welke van het fornt binnenko men. hoe omvangrijk de bolsje wistische voorbereidingen voor een offensief tusschen Orel en Bielgorod ziin geweest en welke gevaren het Duitsche front hier bedreigd hebben. Niet minder dan drie K.M. diep was benoorden Bielgorod het bolsiewistische verdedigings svsteem dat in ziin geheel werd beschermd door een voorveld. waarin drie tankgrachten en uitgestrekte miinenvelden den Duitschers den weg moesten versperren. De vestinggordels zelf beston den uit dicht opeenliggende loopgraven, waartusschen de forten en de tallooze ingegraven bolsiewistische tanks lagen Hier achter volgden dan weer de ge weldige masseeringen van zwa re. zwaarste en allerzwaarste artillerie alsook de troepen en de tankconcentraties. voor de agressieve en operatieve plan nen van de bolsiewisten. De omvang dezer masseerin gen bliikt onder meer rut een frontbericht waarin verteld wordt, dat het vuur van vijf honderd kanonnen op het ge- vechtsveld van één enkele Duit sche divisie gericht was. Over het verloop van den striid deelt men van Duitsche militaire ziide nog mede. dat de Duitschè troepen in het ge bied Van Bielgorod ten Oosten van de Donetz naar het Noorden oprukken, hoewel de bolsiewis ten ook hier nog verbitterd te genstand bieden. Het regenweer is de laatste dagen van grooten invloed ge Bij dagelijksch gébruik is de tube Castclla Tandpasta, die u van daag koopt, toereikend tot ver in November. Slechts2mm. tand pasta fier keer! Een product van Dobpelman. gemengd met Perldon, dat massale hoeveelhe den kleine schulmbellen verwekt. utmimenar TANDPASTA weest op de gevechtshandelin gen en wel voornameliik op de activiteit van de luchtvloten der tegenstanders. DE DUIKBOOTOORLOG HERLEEFT. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: De groote „zomervacantie" van de Duitsche onderzeevloot loopt ten einde. Reeds hebben de eerste weken van Juli laten zien, dat de Duitsche duikboot- vloot langzamerhand haar stel lingen in de golven van de oceanen weer begint te betrek ken. Van welingelichte zijde te Berlijn deelt men in verband hiermede zeer positief mede, dat in de komende maanden met een sterke opleving der tonnage oorlog g-erekend kan worden. In de eerste twee weken van Juli brachten Duitsche duikbooten reeds 29 schepen met een geza- menlijken inhoud van rond 170.000 brt. tot zinken. DE GEVECHTEN BIJ NIEUW- GEORGIë. Naar het Japansche hoofd kwartier meldt, hebben Japan sche marinevliegtuigen op 11 Juli vijandelijke afdeelingen aan gevallen, die op het punt ston den aan land te gaan aan de Noord-Westkust van het eiland Nieuw-Georgië. Het kwam tot een hevig luchtgevecht, waarbij de vijand in totaal 24 toestellen verloor. Bij een gevecht op 9 Juli boven de haven van Ren- dova werden 5 vliegtuigen door Japansche jagers neergeschoten. Bovendien werden 6 vijandelij ke landingsbooten tot zinken gé bracht. Het Japansche hoofdkwartier meldt voorts: „Het Japansche garnizoen op Nieuw-Georgië heeft sedert 5 Juli de vijande lijke strijdkrachten, die na haar landing op verschillende punten van het eiland naar Moenda trachitten op te rukken, ener giek teruggeslagen." Z.H. Paus Pius Xn heeft Zondag den nieuwen Duitschen ambassadeur bij den H. Stoel, baron von Weizsaecker, met zijn gemalin in particuliere audiëntie ontvangen. Drie jonge bergbeklimmers zijn Zondag in de Alpen bij het Cómo-meer omgekomen. Aan het einde van een beklimming van den Nibbio der Grignetta- groep stortten de drie 17 en 18- jarige jonge fascisten in een diepte van 80 M. Zij waren ter stond dood. BINNENLAND AANMELDING VRIJWILLI GERS NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Opengesteld tot en met 13 October 1943. Zii. die als vrijwilligers wen- schen te worden opgenctoen in de Januari-kampen 1944. kun nen zich tot en met 13 October a.s. schrifteliik of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moe ten zich voor den duur van een iaar dienstverrichting verbin den. uitgezonderd zii. die naar een functie in overheidsdienst of het biizonder onderwiis wen- schen te solliciteeren. die zich voor een half iaar verbinden. Gegadigden moeten op het mo ment van in diensttreding min stens den leeftijd van 17 iaar hebben bereikt en die van 23 iaar niet hebben overschreden. Gehuwden, tenzii zii in aanmer king wenschen te komen voor een aanstelling in overheids dienst of bii het biizonder onder wiis. worden niet aangenomen. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming bii den Neder- landschen Arbeidsdienst kan ge schieden bii het Arbeidsbureau of bii het gemeentehuis in de eigen gemeente, of bii de N.A.D. aanmeldingsbureaux. gevestid te Almelo. Amsterdam. Apel doorn. Emmen. Den Haag.. Gro ningen den Bosch. Maastricht, Rotterdam of Utrecht. DE NIEUWE N.A.D.-LICHTING ONDER DE SCHOP. 10.000 Arbeidsmannen trekken de kampen binnen. Er is een bekend gezegde aldus het A. N. P. dat in dezen tiid van het iaar de eene helft van Nederland de andere examineert, en inder daad ligt hierin, ondanks alle overdrijving, een grond van waarheid. Want het aantal exa mens. dat in deze dagen wordt TOEPASSELIJKHEID VAN WETTELIJKE STRAF- BEPALINGEN EEN TOELICHTING OP DE WIJZIGING IN ONS STRAFRECHT. II. Wij hebben reeds uiteengezet, welke strekking heeft de nieu we wijziging in ons strafrecht, waarbij wordt bepaald, dat, wanneer een feit niet onder den tekst maar wel onder de grond gedachte van een wettelijke strafbepaling valt, de strafbe paling toepasselijk is, indien het feit naar gezónd rechtsgevoel strafwaardig is. De wijEging gaat uit van de gedachte, dat strafbepalin gen op tweeërlei wijze kun nen worden toegepast op strafbare feiten. In de eerste plaats kunnen zij worden toege past, indien de feiten rechtstreeks vallen onder den tekst van de strafbepalingen. In de tweede plaats kunnen zij worden toege past, indien de feiten wel niet vallen onder den tekst van de strafbepaling, doch wel onder haar grondgedachte. In het Ro- meinsche strafrecht heette dit: vindicare ad exemplum legis, d.w.z. straffen naar het voorbeeld van de wet. Echter moet in het laatste geval ingevolge het thans genomen besluit nog een tweede voorwaarde vervuld zijn: het feit moet naar gezond rechtsgevoel strafwaardig zijn. Deze eisch is bedoeld als een extra-waarborg. Hij voorkomt, dat de rechtspraak wordt tot een zuiver logisch ab- straheeren en niet langer ver band houdt met de moreele nor men, waarop ieder recht moet berusten. De tekst van het besluit ver toont overeenstemming met arti kel 2 van het Duitsche Strafge- setzbuch. In het Duitsche rijk hebben zich dezelfde moeilijkhe den voorgedaan als ten onzent en werd in 1935 een oplossing voor deze moeilijkheden tot stand ge bracht. Van de daar opgedane ervaring kon worden geprofi teerd. Er is dan ook niet met een bloote vertaling van den Duit schen tekst volstaan. Voorts is er naar gestreefd, het nieuwe voorschrift in te voegen in het bestaande Nederlandsche recht, ook is met onze nationale historie op dit gebied rekening gehouden. Het is n.l. niet zoo, dat het nieuwe instituut in ons strafrecht een volkomen novum beteekent. Integendeel, het eerste Wetboek van Strafrecht, hetwelk in ons land tot stand is gebracht, het Crimineel Wetboek voor het Koninkrijk Holland van 1809, be vatte een bepaling van gelijke strekking. Het bepaalde in arti kel 12: „Er bestaat geene misdaad zon der voorafgegane wet. De regters zijn verpligt, vol gens de regelen van uitlegkunde te beoordeelen, of en in hoe ver re eenige hun voorgestelde daad, het zij onder de woorden, het zij onder den zin der wet behoore". Gelijk men ziet een opzet, ver want aan die, welke thans is ge kozen. De bekende Leidsche hoogleeraar Kemper zegt van deze bepaling, dat de wetgever op deze wijze de spitsvondige uit- vlugten van listige misdadigers voorkomt en er tevens voor zorgt dat het lot eens beschuldigden niet van de willekeur des regters afhange, daar er geene misdaad bestaat zonder voorafgegane wet". Dit citaat stelt een ander voor deel in het licht, hetwelk van het nieuwe besluit kan worden ver wacht. De rechter zal een straf baar feit, hetwelk wellicht niet geheel onder den tekst van een bestaande strafbepaling valt, ook kunnen straffen door een beroep te doen op de grondgedachte van die bepaling. Hierdoor zal er min der aanleiding bestaan voor al te handige advocaten om te trach ten door uitvluchten en schoon klinkende redeneeringen ver dachten aan den arm der wreken de gerechtigheid te onttrekken. Aldus zal de behandeling van het strafbare feit voor den rech ter in vele gevallen zich meer op de werkelijke beteekenis van het feit zelf concentreeren. Anderzijds wordt ook het werk van den wetgever vruchtbaarder gemaakt. Overigens behoeft men niet te veronderstellen, dat het nieuwe besluit in de toekomst om zoo te zeggen dagelijks zal worden toe gepast. De groote meerderheid van de gepleegde delicten zijn in welomschreven wetsvoorschrif ten strafbaar gesteld. Het besluit is van belang voor de naar ver houding spaarzame gevallen, wel ke juist grenzen aan de bestaan de voorschriften en waarin straf feloosheid van den overtreder door niemand kan worden ge- wens cht. Het ware ook niet aanbevelens waard, indien de rechter op grond van het nieuwe voorschrift een geheele reeks nieuwe delicten zou creëeren. Zulks- is zoo min in het Duitsche rijk als in Dene marken, waar een gelijk voor schrift reeds sinds eeuwen be staat, geschied. De rechter zal trouwens, naar verwacht mag worden, ook op dit gebied blijk geven van een wijze gematigd heid. Dan echter kan het besluit onze toekomstige rechtsontwik keling zeer ten goede komen. afgelegd. is zeer groot en uiterst verschillend ziin de ge bieden. die deze examens be strijken. Daarnaast bestond er echter een groote leem te. want er was een gebied, waar te weinig aandacht aan werd geschonken, n.l. de op voeding in gemeenschapszin, om den iongen Nederlander er van te doordringen, dat hii deel uit maakt van een volksgemeen schap en dat hii tegenover die gemeenschap verplichtingen heeft. De verschillende groenen van ons volk leven teveel naast elkaar, de hoofdarbeider heeft weinig begrip van en daardoor geen waardeering voor 't werk van den handarbeider, de stede ling staat vreemd tegenover den boer en omgekeerd Deze leem te werd reeds lang gevoeld en veel aandacht werd hieraan be steed. zonder dat men tot een oplossing kwam. Toch was een oplossing voor dit probleem te vinden, zooals in verschillende andere landen is gebleken, n.l. door het instellen van een ar beidsdienst. Reeds is veel over den N.A.D. geschreven, doch nog wordt door velen het belang van de zen dienst voor ons land niet in gezien. Nog staan velen vreemd tegenover deze instelling en zien met bezorgdheid hun zonen naar een N.A.D.-kamo vertrek ken. Ook om deze ongemoti- veeerde vrees te bestrijden is een redacteur van het A.N.P. bij den aanvang van de nieuwe lichting eenige dagen aanwezig geweest in een der N.A.D.-kam- nen. waar arbeidsmannen uit het «eheele land en uit alle kringen der bevolking binnen trokken om hun diensttijd te vervullen, zooals dezer dagen hét geval was met ongeveer 10.000 Nederlandsche ionge man nen. In eenige volgende artikel- ties beschrijft hii de bevin dingen. die hii daar opdeed. Oogsthulp door de school jeugd. De secr.-generaal van het dep. van Opv., wetenschap en Kuituurbescherming heeft aan de daarvoor in aanmerking komende instanties een schrij ven gezonden, waarin hij er de aandacht op vestigt, dat zich thans, nog meer dan in voor gaande jaren, met betrekking tot het binnenhalen van den oogst moeilijkheden voordoen. Derhalve is het waarschijnlijk, dat ook dit jaar in sommige stre ken van ons land de hulp van de scholieren daarbij noodig zal blijken. Ten einde een nauw contact tuSschen de onder- wijs-instanties en den ge machtigde voor den oogst te bewerkstelligen, is ten departe- mente ingesteld het bureau Jeugdhulp in Oorlogstijd. De secr.-generaal heeft een drin gend beroep op de onderwijsin- stanties gedaan om in deze voor ons volk zoo belangrijke aange legenheid de gewenschte mede werking te verleenen. De handel in biggen. De vraag naar biggen is groot ter wijl de prijzen abnormaal hoog zijn. Zooals echter uit een offi- cieele imededeeling in dit blad blijkt, is het aantal varkens zoowel als het aantal biggen niet kleiner <jan het vorige jaar, zoo dat van een ernstig tekort aan biggen in verhouding tot ken vorige jaar geen sprake is. r doelde officieele publicatie li) belanghebbenden nader ov den handel in biggen in, evidaf als over de regeling voor Ivar huisslachting. Waarschuwingsdienst aardsF11* pelziekte. In het etmaal v(m^ Zaterdagavond 10 tot Zondag avond 11 Juli is de weersa steldheid ook in de streek t Noorden van Alkmaar kriti geweest voor het optreden v aardappelziekte. LETTEREN EN KUNS'^ Boerderij „de Poppenkast" in, Voorschoten. Het nieuwe po er penspel voor groote menschel j e dat Cia v. Boort op de zolder vflaa de Voorschotensche boerde js vertoont, verovert de hartfe n van alle toeschouwers. Het g| m geven, dat de poppen-kunsten, B res voor dezen zomer koos, wiet moeilijk. Dank echter de veefe zijdigheid van haar talent, is Mij er in geslaagd een spel uit werken, luchtig van toon a diep van inhoud. Uit Zaltbonli mei geboortig lokte haar h# boek „Impromtu" van dr. V<je. Anrooy bijzonder aan. In dien boek wordt beschreven, hqro Liszt, op doorreis in Zaltfooni a mei vertoevend, kennis maak} met de dochter van den beiaai ge dier Suzanne Leenhof en haade liet studeeren in Parijs. Daakp maakte Suzanne op haar beuige: kennis met Manet, met wien zRei. in het huwelijk trad. Deze nu ei} g tere historische feiten heeft CiL van Boort aangegrepen, om e,di een poppenspel van te makeijf Het geheele spel is self-mad&t de artiste dramatiseerde zelf d( houterige stof tot een vlot ei boeiend verhaal, zij berijmde d«^ uit te spreken tekst een zeef geestige tekst zij boetseerdj de poppenkoppen in treffend! gelijkenis, zij schilderde de dé| eors, verzorgde de muzikale beL, geleiding en kleedde de poppei] aan: zij deed alles alleen en ziL deed alles voortreffelijk. Eeifjs dergelijke universaliteit var,„a kunstzinnigheid en kunstvaart digheid zal zelden voorkomen:},, Gedegen studie van het tijdig perk van Liszt en Manet is aap r( deze uitvoering voorafgegaan en'm buitengewoon handig en op liohl w verteerbare wijs in de huppelen! de tekst opgenomen. Daarbi. voegde zich de kostelijke plaat selijke sfeer, die zij als Zalt- bommelsche in enkele inter mezzi wist te treffen (het prachtverhaal van Kooi en de uitvragerij van de winkeljuf frouw). Zoo ontstond een pop penspel, dat de toeschouwers charmeert door zijn fijne gees tigheid en opvrooli.jkt door zijn gezouten humor. Het spel der poppen (met groote vaardigheid bewogen) wordt een spel van menschen, een spel van groote menschen, dat door de groote menschen op de Voorschotensche zolder hoogelijk wordt gewaar deerd en waarvan ieder heeft genoten. L. Roozen. KERKNIEUWS H.H. Wijdingen in het Bisdom Haarlem. Z.H.Exc. de Bis schop van Haarlem heeft heden in de Kapel van het Theologicum te Warmond de Tonsuur toege diend aan de heeren: L. J. van der Ark, A. Bakkum, B. J. M. van Balgooy, P. H. I. Genemans, P. M. Gómes, A. Th. Groenen dijk, W. N. M. Grijpink, C. J. v. Haastert, A. F. J. Hansen, Ph. A. Harding, A. L. M. Hermus, J. Th. Hoogervorst, W. J. de Jonge, H. J. Kaandorp, J. A. Kerstholt, A. de Korte, C. W. Kroft, L. A. E. I. M. Lejeune, F. A. Th. M. Meyer, Th. W. Mulder, J. C. P. Plantinga, P. J. L. van Reisen, C. A. Rijk, J. Smit, L. Verbeek, W. A. de Wildt, W. J. Wortel, C. J. Wüst, J. B. J. Wüst, Th. P. Wijn- ker en J. B. M. Zuure, allen stu denten van het Philosophicum te Warmond. M LITURGIE WOENSDAG, 14 Juli. Mis v. d. H. Marcellinus, Belijder: Os Justi (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Gloria. 2e gebed v. d. II. Bonaventura, Bisschop, Be lijder en Kerkleeraar; 3e voor den vrede. Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Wit. Kerken Paters Franciscanen: WOENSDAG. Mis v. d. H. Bo naventura, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor den vrede.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2