S)e Céidacli^Coii/fca/nt DE STRIJD OP SICILIË aa$ leef Fill DINSDAG 13 JULI 1943 34STE JAARGANG N° 10604 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V De moraal van het mirakel van Leiden In het nas verschenen Leidsch Jaarboekie geeft mof. dr. Henri van Rooven O.S.C. een uitne mende studie over „het mirakel van Leiden'', het „mirakel" n.l.. waaraan de „Mirakelstees" een van de steegjes. waardoor de Clarasteeg met de Oude Vest vereenden wordt ziin naam te danken heeft. Voor degenen, die niet van het Leidsche „won der" od de hoogte zijn. volge hier een kort verhaal er over. Het iaar 1315 was voor Lei dden en heel Nederland een ramoiaar door mislukking van de oogst, hongersnood en een oesteDidemie. Het Leidsch won derverhaal soeelt zich af in 1316, m welk iaar het gebrek aan le vensmiddelen ook nog heel ern stig was. in de St. Annasteeg te Leiden (later Mirakelsteeg ge- heeten). De personen, die in dit verhaal optreden, zijn twee huis vrouwen. beiden naar het schijnt welgestelde menschen. De eene had een gerstebrood gekocht, dat zij in tweeën ge deeld had met de bedoeling, het eene stuk onmiddellijk te ge bruiken voor zich en haar ge zin. het andere uit zuinigheid, gezien de groote schaarschte. in de kast te bewaren. Haar buur vrouw leed grooten honger en bemerkend, dat er in de aan grenzende woning nog brood voorradig was. trachtte zii dat voor goed geld van haar naaste buur te koooen. Deze, bezorgd om haar eigen nooddruft be weerde bii hoog en bii laag. dat er geen brood meer in huis was. Toen de andere aanhield, over tuigd dat er in de kast nog iets te vinden moest ziin. sprak ze tenslotte in driesten overmoed de verschrikkelijke bede uit. ..Als ik nog ander brood in huis heb. dan wat ik hier heb aangesne den. dan moge God het in steen veranderen" Maar toen de eer ste helft van het brood ver bruikt was en ze de tweede helft uit de kast ging halen, bleek haar uitdagend gebed verhoord: het brood was in een steen ver anderd. Prof. van Rooven geeft zoo als gezegd, een interessant over zicht van het ontstaan van dit wonderverhaal, waarbii hii als bron gebruikt een handschrift van dr.*Frenav (t 1895). En hij besluit ziin historische studie aldus: „Ten slotte moeten wii aan het heele verhaal een moraal verbinden. De tijdsomstandig heden liiken bedroevend veel od die van 1316: ook nu is het brood schaarsch. Laten wii ook nu onzen behoeftigen broeder niet met leege handen wegstu ren. Zeker, wii behoeven niet bang te ziin. dat het brood in onze kasten versteenen zal. Maar onze harten zouden in steen veranderen. En dat laatste zou veel erger zijn!" Inderdaad, de tijdsomstandig heden van nu liiken veel op die van 1316! Toen en nu: schaarsch te en gebrek. Toen en nu: men schen. die wèl kunnen geven, maar. overdreven bezorgd voor zichzelf, aan anderen niets van het hunne afstaan, voor anderen zich niets ontzeggen, voor an deren niets weten te offeren anderen gebrek laten liiden om het eigen bestaan aan alle kan ten te verzekeren. Het volk in 1316 geloofde gauw en graag het wonderver haal van het steenen brood, omdat het overtuigd was van de strafwaardige boosheid der liefdelooze egoïsten van dien tiid. Mogen ook wii. menschen van dezen tiid. zulk een vaste overtuiging hebben van de boos heid der hebzucht in ónze da gen. die zich op vele wijzen openbaart en Goddelijke wraak oo zich trekt. Vastbesloten tot den tegenaanval over gegaan ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Maandagmiddag luidt:: „Op Sicilië is de harde strijd gisteren zonder onderbreking voortgegaan. De vijand trachte tevergeefs de geringe diepte van de door hem bezette kuststrook uit te breiden. De Italiaansche en Duitsche troepen, die vast besloten tot den tegenaanval overgingen, versloegen op ver scheidene punten de vijandelijke afdeelingen en dwongen hen in één sector tot den terugtocht. De strijdgeest der Italiaansche en Duitsche afdeelingen staat op hoog peil. De houding der be volking en der dappere Siciliaan- sche soldaten, die in grooten ge tale deel uitmaken van onze eenheden, is boven iederen lof verheven. Voor de grandiose ver dediging der haar toevertrouwde stelling verdient de onder bevel van generaal Achilli d'Havet staande 206de kustdivisie een bijzonder eervolle vermelding. Italiaansche vliegtuigen heb ben drie kruisers getorpedeerd, benevens een kleinere eenheid en drie schepen, waarvan twee van 80(H) ton ondergingen. Ita liaansche en Duitsche gevechts formaties hebben vijandelijke scheepsconcentraties aangeval len. Vijf schepen en eenige lan dingsvaartuigen werden tot zin ken gebracht., Ruiin 40 vracht schepen en transportvaartuigen van verschillende grootte wer den getroffen of in brand ge worpen. Jagers der Spilmogend- heden schoten 30 vliegtuigen neer. Acht andere vliegtuigen stortten neer in het vuur van de artillerie. Van den inzet der laatste twee dagen zijn 13 Ita liaansche en 10 Duitsche vlieg tuigen niet op hun basis terug gekeerd. Voor de Oostkust van Sicilië heeft een onzer duikboo- ten een kruiser van 10.000 ton getorpedeerd. De kruiser werd getroffen en explodeerde." GOEDE RESULTATEN DER REACTIE VAN DE SPIL. De Duitseh-Italiaansche reactie op de Engelsch-Amerikaansche onderneming op Sicilië heeft reeds tot goede resultaten ge leid, naar de militaire corres pondent van het D. N. B. in zijn overzicht van gisteren consta teert. Hij sclirijft vervolgens: De eerste ronde op Sicilië is in het nadeel van de Engelsch- Amerikaansche landingsformaties uitgevallen. Om van een werke lijk succes te kunnen spreken, hadden de Engelschen en Ame rikanen in de eerste 48 uur hun landingspunten over een breed front moeten uitbreiden tot die kustplaatsen, welker summier bezit de eerste voorwaarden zou 'nebben gevormd voor een succes vol operatief optreden tegen de verdediging van het eiland en voor een beter gewaarborgden aanvoer van zwaar materiaal. Het optreden van hun eenheden valschermjagers wees er ook op, dat hun leiding dit ook voorne mens was geweest. Al vormde ook de aanval op Sicilië op zich zelf geen verras sing voor den voorbereiden ver dediger, plaats en uur van het begin boden den aanvaller toch ongetwijfeld bepaalde kansen. De Engelsch-Amerikaansche I plannen waren er op gemunt, van die kansen volop gebruik te maken en binnen het korte tijds bestek, waaraan die kansen van te voren door de verdediging onderworpen waren, een door gaande opmarschhelling van de kust en de lucht uit tot stand te brengen. Men kan constateeren, dat dit over het algëmeen. niet is gelukt. Op eenige vitale plaat sen zijn de aanvallers zelfs let terlijk het water ingegooid. De door den tegenstander opge stelde formaties valschermja gers, voor zoover zij tot gisteren waren opgetreden, konden in betrekkelijk korten tijd volko men vernietigd worden. Boven dien gelukte net, om reeds van uit de eerste verdedigingslinie afzonderlijke strijdkrachten der Engelschen en Amerikanen van de achterwaartsche, dus naar zee gekeerde verbinding af te snij den. Van deze groepen, die zon der samenhang in de ledige ruimte staan, zijn ongetwijfeld ook bepaalde positieberichten resp. berichten van den vijand afkomstig, die spreken over de inneming van de een of andere plaats, en van de een of andere stelling. De te Berlijn beschikbare in lichtingen duiden er daarente gen op, dat de eigenlijke plaat sen, waar de Engelschen en Amerikaansche troepen tot dus ver geland zijn, beroofd zijn van elke straalvormige uitbreiding. Al deze factoren bewijzen, hoe weinig de aanvallers van de eer ste landingsperiode gebruik hebben kunnen maken. In middels staat de Duitsch-Ita- liaansohe tegenactie op het punt tot den eersten stoot te gera ken. Reeds is zij met goede resultaten te land en met be langrijke successen van de lucht macht tegen de vijandelijke transportvloot opgetreden. Daar de vijand, overeenkomstig de hem gestelde tactische taak, reeds met sterke strijdkrachten moest beginnen, is hetgeen hij tot dusver 'bereikt heeft, werke lijk weinig. Volgens de opvatting van be voegde militaire kringen der Duitsche hoofdstad is de vijand thans gedwongen, een nog groo- ter risico te nemen en nog ster kere formaties aan te voeren. Krachtens de beschikbare jongste inlichtingen wordt de indruk versterkt, dat een der voornaamste zwaartepunten van de vijandelijke onderneming in het gebied bm Syracuse gezocht moet worden. In Berlijnsche mi litaire kringen acht men het veelzeggend, dat de Duitsch-Ita- liaansche divisies, die den aan vallers het hoofd gingen bie den, practised nog in het ge heel niet of in ieder geval tot dusver slechts met aanvalsvoor- hoeden in contact getredgn zijn met den vijand. Hierin kan men een der sterkste troeven van den afweer zien. die stellig in staat is, sensationeele ontwikkelingen te veroorzaken. Blijkbaar moet eerst eens de geheele vijandelij ke actie in plannen en uitvoe ring aan het daglicht treden, waarfbii wellidht zelfs bepaalde plaatselijke successen van den vijand gewenscht zouden kunnen voorkomen voor de Duitsch-Ita- liaansche afweerleiding. Echter bevindt men zich on- Het bruggenhoofd bij Bjelgorod. Een wijdvertakt systeem van loopgraven doorkruist het heele terrein en schept da mogelijkheid, snel van het eena punt naar het andere ta gaan PK Vorpahl-Atl-H-P getwijfeld thans nog niet in zoodanig stadium. Alles bij el kaar genomen beoordeelt men de inspanningen van den vijand pas als een begin, dat er voor hem niet erg gunstig uitziet. Generaal Francisci gesneuveld. Aan het hoofd van ziin troe pen is op 11 Juli op Sicilië de generaal der militie Enrico Francisco, commandant der 13e zwarthemdenzone en verbin- dingsgeneraal bij het Italiaan sche opperbevel op Sicilië, ge sneuveld. Hij had deelgenomen aan den strijd om het Imperium, aan den oorlog in Spanje en aan den strijd aan het Oostelijke front en droeg de hoogste mili taire onderscheidingen, Bolsjewisten bij Bjelgorod ingesloten DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagnamiddag luidt: „In den slag tusschen Bjelgo rod en Orel is het onzen troepen gelukt een vrii groote groen vij andelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Daar bij werden verscheidene duizen den gevangenen binnengebracht. 129 tanks stukgeschoten, talrijke kanonnen en andere wapens buitgemaakt. In totaal werden gisteren 220 tanks en 70 vlieg tuigen vernietigd. Ontlasthigsaanvalleu, die de bolsjewisten ten Oosten en Noor den van Orel ondernamen, wer den afgeslagen. Sedert 5 Juli verloor de vijand 28.000 gevan genen, 1640 tanks en 1400 kanon nen. Ou Sicilië trachtten de Britsch Amerikaansche landingstroepen vergeefs de bezette kuststrook te verbreeden. Duitsche en Ita liaansche troepen gingen giste ren op bepaalde plaatsen syste matisch tot den tegenaanval over en wierpen den viiand in het eerste gevechtscontact terug. Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten vielen de vijan delijke scheepsconcentraties aan, brachten verscheidene vrii groo te transnortscheoen en landings booten tot zinken. Bovendien werden drie kruisers en 42 trans- Dortscheoen beschadigd en door een Italiaansche duikboot een kruiser van 10.000 brt. in den grond geboord. De viiand verloor gisteren bo ven Sicilië en Siciliaansche wa teren 38 vliegtuigen. Tien Duit sche toestellen worden vermist. Bii gewanende verkenning bo ven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche vliegtuigen twee vijandelijke schepen, o.m. een passagiersschip van ruim 20.000 ton in brand geworpen. Duitsche duikbooten hebben in taaien striid uit krachtig bevei ligde vijandelijke couvooien 6 schenen doen zinken met een inhoud van 42.000 brt." INITIATIEF IN HET OOSTEN STEVIG IN DUITSCHE HANDEN. In aanvulling od het weer- machtsbericht verneemt het D. N. B.: In het gebied tusschen Bieleorod en Orel ontstonden ook od 11 Juli weer zeer hevige gevechten. Evenals od de vorige dagen, lieten de bolsjewieken ook od 11 Juli weer versche re serves. waaronder ook garde- troeDen. aanrukken. Een sterke viiandeliike afdeeling., waartoe talrijke elite-formaties behoor den. werd in de omsingeling vernietigd. De toestand in dit gevechts- gebied SDitst zich verder toe. De gevolgen van de Duitsche suc cessen beginnen zich geleidelijk af te teekenen. Het is weliswaar nog te vroeg, om over een hoog- teDunt der gevechten te SDreken, maar de indruk neemt toe. dat de Duitsche tegenaanval de Sov iets dwingt tot dicht aan de grens van hun offensieve kracht te gaan. Het ongewoon snelle oovangen van den oorsoronke- liiken Sovietaanval en de on- verwiilde overgang tot den eigen tegenaanval vormen een bewiis. dat het initiatief stevig in Duitsche handen ligt. De gevechten in het gebied BielgorodOrel behooren tot de gevechten met de zwaarste verliezen, die de Soviets tot dus ver hebben moeten doorstaan. Alleen reeds het getal van 1640 nantserwagens. 1400 kanonnen KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 iaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de ooleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bii de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oolei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er oo ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om beDaalde redenen in Ne derland moeten bliiven. de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bii de Landwacht Nedei'- land of bii het Wachtbatalion in Amersfoort. Tiidens deze keu ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar die aanmeldingSDlichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens od een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeediik. 18.7.43 9—12 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Brabant Markt 45. 19.7.43 912 uur Venlo Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 15—18 uur Arnhem Café Rovai. 20.7.43 912 uur Hengelo Ca fé Modern. SDOorstraat 18. 15— 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart, la18 uur Groningen Concarthuis Poele- straat. 22.7.43 912 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. Dam 4. 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. BIJ onze Vrijwilliger!. Geregelde sport beoefening behoort tot de veste werk zaamheden van onza Vrij wllllgera SS PK Altstadt-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1