Zoet Roqqzfcuw-d GEBR. TEN HOEVE Rad» Buitenland! Mr. H. GeJte. Leidto; Red. Stad ca Sport t M. Zoctdcrop, Leaden; Red. Omgeving L. Roozen, Lelden; Red. Letteren en Kunst! Fr Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertcatign i C. de Heidi VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 11 tot 17 Juli van 2.tot 5.30 uur. MAANSTANDEN. Zat. 10.7: 1.12 onder, 13.43 op. (E. K.) Zond. 11.7: 1.33 onder, 14.53 op, Maand. 12.7: 1.56 onder, 16.06 op Dinsd 13.7; 2.23 onder, 17.21 op Woensd. 14.7: 2.54 onder, 18.37 op Dond. 15.7: 3.35 onder, 19.50 op, Vrijd. 16.7: 4.25 onder. 20.57 op ITALIA ANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts bericht van heden luidt als volgt: „Onze formaties torpedovlieg tuigen hebben met schitterend succes herhaalde aanvallen on dernomen op vijandelijke sche pen. varende bij of verankerd pp de kust van Noord-Afrika: drie groote schepen met een inhoud van 40.006 ton werden tot zin ken gebracht, een vierde met een inhoud van 3000 ton werd ernstig beschadigd. Luchtformaties van den vijand bombardeerden gisteren en van nacht herhaalde malen Catania en omgeving: men meldt instor tingen en branden in de binnen- wijken der stad. Gedurende ge vechten overdag werden twee vliegtuigen neergeschoten door Italiaansche jagers en 12, waar bij verscheidene bommenwer pers, door Duitsche jagers. Lucht afweerbatterijen vernielden twee toestellen hij Catania vier bij Sciacca, drie bij Castel Vetrano, twee bij Marsala, een bjj Caltaniseta". NIEUWE MASSAGRAVEN IN WINNIZA. In het volkspark aan den Wes telijken uitgang van de stad en op een aan den anderen kant van den, weg gelegen kerkhof werden nieuwe massagraven der Gepeoe gevonden. Het aantal massagraven in het volkspark bedraagt 20. In elk der graven liggen ongeveer 130 tot 140 lijken. Op het kerkhof werden tot dusver 15 massagra ven ontdekt. Het totale aantal gravingen beginnen. Om de mas 23 tot 25. Daar de graven op het kerkhof vlak bij woonhuizen liggen kon men wegens den sterken reuk in de warme zo mermaanden neg' niet aan de op gravingen beginnen. Oh de mas sagraven in het volkspark te ca- moufleeren, had men midden op de graven luchtschommels ge 5laatst. De graven op het kerk- of waren door dichte beplan ting met acacia's en sparre hompjes gecamoufleerd. Uit het onderzoek blijkt, dat alle ver moorden in de massagraven in de jaren 1938 tot 1939 zijn omge bracht in eenige gevallen blijkt uit de gevonden papieren, dat de moorden nog in het jaar 1940 hebben plaats gehad. PROTEST VAN DE NEDELANDSCHE EMIGRANTENREGEERING. De ANP-ccrrespondent meldt: De Nederlandsche emigranten- regeering te Londen heeft tot het Amerikaansche staatsdepar- tement een protest gericht, waar in betoogd wordt, dat de kleine naties binnen de Anglo-Ameri- kaansohe Sovjet-Russische coa litie niet op voet van gelijkheid behandeld worden. Met een zin speling op de achteruitzetting bij de levensmdddelenconferentie te Hot Springs wordt verklaard, dat bij alle politeke conferenties en overeenkomsten eenvoudig bui- ROTTERDAM - TEL. 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 BIJBELLEZING v door Prof. P. STAMMEYER. 124e Week 11—17 Juli. VIERDE ZONDAG NA PINKSTEREN. In de eerste eeuwen toonde de Kerk een zeer groote vereering voor de Apostelvorsten, vooral voor St. Petrus; deze vereering werd aanleiding om de geloovi- gen op een aparten Zondag voor te bereiden op het feest van Pe trus en Paulus. Hiervan is slechts overgebleven het evangelie op den vierden Zondag na Pinkste ren. De bijzondere plaats van Pe trus komt hierin tot uiting, dat Christus in zijn scheepje plaats neemt om te prediken, dat Hij daarna den Apostel vraagt verder van wal te steken en het net uit te werpen, terwijl Petrus den wonderbaren vangst, dien de apostelen gezamenlijk binnenha len, beschouwt als een weldaad aan hem persoonlijk bewezen. De symbolische beteekenis, door de oude kerkelijke schrijvers hierin gelegd, is gemakkelijk te vinden: de Apostelen helpen, maar Petrus werpt het net uit en volbrengst den wonderbaren vangst; in de Kerk zijn de Bisschoppen en la gere geestelijken de aan het hoogste gezag onderworpen me dewerkers: de opperste leiding behoort aan de Opvolgers van St. Petrus. Met den dood van Stephanus is de groote vervolging van de Christenen door de Joden begon nen; verschillenden onder hen, o.a. Raulus, hebben zich uit volle overtuiging in den strijd gewor pen uit waren ijver voor de over levering der Vaderen. Deze ver volging had als gelukkig gevolg, dat de eerste christenen zich ver spreidden en daardoor het evan gelie elders bekend maakten. Lu cas toont hier weer zijn voorlief de om aan te geven, dat bij de niet-Joden een groote bereidheid aanwezig was om het evangelie te aanvaarden: hij teekent de vruchtbare prediking van den diaken Filippus te Samaria; zeer overvloedig werd hierbij Chris tus' belofte vervuld, die we le zen bij Mart. 16:17—18. Hier in Samaria speelde zich ook de ge beurtenis af met Simon den too- venaar, waaraan we den naam „simonie" te danken hebben voor het tegen geld aanbieden of over dragen van geestelijke goederen. Too venaars werden in dien tijd onder vele volkeren gevonden; zij hadden door hun geheimzinni ge daden en spreuken veel in vloed op het volk. Velen be schouwen Simons bekeering als niet ernstig gemeend, doch als een poging om ook tot wonder daden te komen, zooals Filippus. Zijn manier van optreden bij het toedienen van het H. Vormsel door Petrus en Johannes onder streept duidelijk dit verlangen: de zichtbare gevolgen van het ontvangen van den H. Geest door het Vormsel treffen den toove- naar meer dan de wonderdaden van den diaken; hij denkt er niet aan, dat hier geen magische krachten in het spel zijn en daf deze bovennatuurlijke uitwerkin gen een bepaalde goede gesteld heid veronderstellen hij hen, die ondervinden. Het antwoord van Petrus op Simons vraag spreekt van droefheid en veront waardiging. Uit vers 24 is niet op te maken, of Simon werkelijk berouw had over zijn gedrag Maan dagDinsdag Omdat de geschiedenis van den Ethiopiër verhaald wordt vóór de opname van den eersten hei den in de Kerk, meenen velen, dat deze kamerdienaar een Jood was of minstens een proseliet, daar Filippus hem zonder aarze ling doopt; hierop wijst ook, dat hij naar Jerusalem kwam ter aanbidding, wat voor een heiden geen zin had. De Isaias-tekst in vers 3233 komt ons gemakkelijk verklaarbaar voor, omdat wij deze altijd hooren verklaren van den Massias; de Joodsche bijbel verklaring kon die uitleg niet ge ven wegens haar aardsche idee over den Messias en dan wordt het moeilijk den juisten zin te be palen. De bekeering van Paulus vin den we driemaal verhaald: Hand 9:1—18, 22:3—15 en 25:9—18. Het begin van hoofdstuk 9 sluit aan op 7:6G. Bij het lezen van de ze geschiedenis moeten we steeds weer erkennen, dat Gods wegen wonderbaar zijn en geheel an ders dan de onze, maar tevens wekt het ons vertrouwen op Zijn groote barmhartigheid. Het is te begrijpen, dat die plotselinge ommekeer in den beginne de Christenen met wantrouwen ver. vulde; in dien tijd is de band ont sta a nmet Barnabas, die Paulus in Jerusalem onder zijn bescher ming nam; samen zullen zij later voor de evangelieprediking wor den uitgezonden. Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Luk. 5: 111. Maandag Hand. 8: 113. Dinsdag Hand. 8:1425. Woensdag Hand. 8:2640. Donderdag Hand. 9: 19. Vrijdag Hand. 9:1019. Zaterdag Hand. 9:1931. LITURGIE ZONDAG, 11 Juli Mis v. d. 4e Zondag na Pinksteren: Do- minns. Gloria. 2e gebed v. h. wijdingsoctaaf; 3e v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar (gebeden uit het nieuwe Misformulier); 4e voor den vrede. Crgdo. Pre fatie v. d. Allerheiligste Drie eenheid. Kleur: Groen. N.B. Waar het Kerkwijdings- feest vandaag plechtig uiterlijk gevierd wordt, mag de H. Mis zijn van Kerkwijding: Terribi- lis (Zie het Gemeenschappelijke van Kerkwijding). Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zondag; 3e gebed voor den vre de. Credo. Prefatie v. d. Aller heiligste Drieëenheid. Kleur: Wit. MAANDAG, 12 Juli. Octaaf dag van Kerkwijding. Mis: Ter- ribilis. Gloria. 2e gebed v. d. H. Joannes Gual-bertus, Belijder; 3e v. d. H.H. Nabor en Felix, Mar telaren; 4e voor den vrede. Cre do. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Kerken Paters Franciscanen: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Ve ronica Giuliani, Maagd; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Nicolaas en Ge zellen, Martelaren van Gorcum; 4e v. d. H. Pius; 5e voor den vrede. MAANDAG. Mis v. d. H. Joan nes Gualbertus, Belijder: Os Jus- ti. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Nicolaas en Gezellen. Martelaren; 3e v. h. Nabor en Felix; 4e voor den vrede. Credo. J. tot ten de kleine naties om gehan deld wordt en dat deze zich, zon der gehoord te zijn. moeten schikken in de besluiten der groote mogendheden om het even of deze met de belangen der kleine naties strooken of niet. Van Duitsche zijde verklaart men naar aanleiding hiervan, dat deze Nederlandsche emigran ten zich vergissen, wanneer zij meenen dat zij nog aanspraken kunnen laten gelden op de Ne derlandsche koloniale gebieden in de Zuidzee. Zij verwachten van Roosevelt en Churchill on dersteuning van hun belangen bij het Nederlandsche koloniale bezit, doch zien daarbij volko men over het hoofd, dat het be- scbikingsrecht reeds lang aan Japan is overgegaan en, aldus hei Duitsche comentaar geen Churchill, geen Roosevelt en geen Staiin over de macht be schikt, het door eigen schuld ver loren gegane gebied terug te winnen. BINNENLAND BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tot burgemeester be noemd: den burgemeester van Brielle en Oostvoorne, J. G. van Hou ten, met gelijktijdig eervol ont slag uit de tot dusverr door hem bekleedde functie, tot burge meester van Dordrecht, den gemeente-ambtenaar mr. O. F. P. H. de Waard te Eind hoven tot burgemeester van Ha ren, den heer W. Hansen te Den Haag tot burgemeester van Vlaardingen, den heer W. van Hoppen te Lochem tot burgemeester van Ruurlo, den heer A. Franserna te Am sterdam tot burgemeester Qnstwedde, den gemeente-ambtenaar Kwantes te Oude-Niedorp burgemeester van Berkhout. De textielkaart. Bij den aankoop van textielproducten is het geoorloofd om. indien de geldige punten der textielkaart van den persoon voor wien het artikel bestemd is. verbruikt ziin. de geldige ounten der tex- tielkaarten te gebruiken van de gezinsleden van den koooer. mits od deze textielkaarten de zelfde geslachtsnaam en hetzelf de adres voorkomen. Bii den aankooD moeten de distributie stamkaarten van den koooer en van de betrokken gezinsleden worden overgelegd. Houders van na 11 April 1943 uitgereikte speciale ver gunningen (met biibehoorende ounten). welke bescheiden od 12 Juni 1943 ongeldig zijn ver klaard. kunnen od nader door de distributiediensten te bepalen tiidstiDoen aldaar een aanvrage indienen ter verkrijging van nieuwe textiel-distributiebeschei- den. Verandering telefoonnummers. Van Maandag 12 Juli a.s. af is het gebouw Lange Voorhorft 9. commissariaat voor de belan gen van de v.m. Nederlandsche weermacht, telefonisch te berei ken onder nummer 111880. De gebouwen Korte Voorhout 14 en 16. waarin is gevestigd het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (di recteur. algemeen secretariaat en le af deeling) en de afdee- ling G van het commissariaat ziin van dien datum af te he reiken onder nummer 183490. van gioen Niederlande de hoofd vechtslinie naar voren verpll, sen. Het bereikte in den naf het bevolen doel, een spoorlj en brak den tegenstand, die r gedeeltelijk nog geboden wc( Na een voorbereiding duikbommenwerpers gingen 15en Juni de eerste en de de compagnie tot den aanf over en veroverden twde d |cl- pen en een boschstelling. J\n Den 23sten Juni wordt een IrL zematlinie opgerold. Den 24st:,t Juni is de omsingeling afgel< -* pen. Nu volgen nog zuiverin; acties, het betrekken van de t veiligingslinies en sorteering v de buit: 380 vrachtauto's, stukken geschut, 210 machii weren, 50 granaatwerpers, 3E gevangenen werden gemaal waaronder de plaatsvervangen commandant van het tweepe bolspewistische siootleger. Drac is het aandeel van het Legio go Niederlande aan de overwinnii in den Wolchofomsingelingssh soi waarvan melding wordt gemaa cu in een - xtra bericht van 29 Juisoi In een legerbevel sprak de o perbevelhebber van het Legio^sl: zijn bijzondere waardeering ui i Nederlandsch Legioen in liet Oosten Hoe het den vuurdoop onderging. De „Berliner Börsenzeifcung" bevat een bericht van een oor logsverslaggever omtrent den in zet van het Nederlandsche Le gioen in het Oosten. Daarin wordt gezegd, dat de Nederland sche vrijwilligers als zonen van hun volk weliswaar individua listen waren geweest, „weeker en sentimenteeler dan de door den oorlog opgevoede Duit- schers en niet voor soldaat ge boren,", doch dat de harde op leiding en de meedoogenlooze koude van den eersten Russi- schen winter de Nederlanders spoedig gehard hadden en „ge schikt om te doorstaan wat hun te wachten stond". Na een opleidingstijö van drie maanden kregen zij nieuwe uit rustingen, goede winterartikeien, diverse voorwerpen en ten slotte de ijzeren rantsoenen. Half Ja nuari kwam het marschbevel. Reeds bij het eerste contact met den vijand moesten de Ne derlanders de harde les van den winteroorlog leeren. In het dich te woud werd een peleton der compagnie inf.-geschut door een vijandelijke verkennings troep overvallen. Spoedig daar op viel de vijand aan, eerst met twee en een halve compagnie, daarna met een bataljon, beide aanvallen werden afgeslagen. Het was een vuurdoop. Nadat de partijen aldus elkan der hadden gemeten, werd de oorlog geheel anders dan men na alles, wat tot nu toe was ge weest en na alles wat men had ïeleerd, zich had voorgesteld. De oorlog ten noorden van het Dmenmeer ontwikkelde zich in deze Februarimaand van 1942 al spoedig tot een voortdurenden strijd tot het vrijhouden van wegen. Dikwijls was het ook een strijd van mail tegen man. Reeds in die dagen werd het SS-Le- gioen Niederlande in de berich ten van het opperbevel der weermacht met roem genoemd naar aanleiding van de verove ring van een bóschstelling. Toen tegen eind Maart de dooi inviel, begon de vijand zich te roeren. Hij begon op zijn ma nier met luidsprekerspropagan- da: „Nederlanders, waarvoor strijden jullie?" De Nederlan ders wisten zeer goed waarvoor zij streden, zij wisten ook, wat de versterkte vijandelijke actie te beteekenen had. Na een schildering van de na het begin van den dooi geleide lijk toenemende hotsingen gaat het bericht voort: Den 7en Juni kon het SS-Le- Gemengde Berichten DOOR BRANDBOM GEDOOL De 17-jarige zoon van d< m heer G. J., die werkzaam w; pi op de boerderij van den heer ro B., te Wijk hij Duurstede, vontn in een weiland een brandbonm De jongen sloeg den bom tegeer een boom, met het noodlottifk gevolg, dat de bom ontplofte e]t. de jongen zoo verminkt wero^' dat hij enkele uren Tater oveif] leed. aa Van schrik doodgebleven. - lr Bij een kort maar hevig on weet w dat zich boven Ganzedijk ont a lastte, schrok de bejaarde hee i. Kleinstra uit Beerta, die zie met zijn compagnon in een boe e: op den Dollard bevond, zoo he vig van den onweerslag, dat hi i onmiddellijk overleeda D Doodelijke ongelukken. T Sohijndel viel de 48-jarige land bouwer G. van der S. te Schijn del doordat zijn paard plotse J link te hard aantrok van zijl kar. Hij brak hierbij den hals ei 1 was op slag dood. Gisteravond ongeveer 7 uu: B is de 15-jarige A. B. wonende ii 11 de Honthorststraat te 's-Graven- hage die op een rijdenden goe derentrein was geklommen, oi den, hoek van de Laan van Meer- dervoort en Conradkada,e met 'i mastpaal in aanraking gekomen en daarbij van den goederenwa gen geslagen. Later is hij aan dc bekomen verwondingen overle den. Gisteren is de 24-jarige monteur H. Wes-sels uit Farm sum. in de buitenhaven van Delfziil bii het verrichten van werkzaamheden van de kade met het hoofd oo een schip ge vallen. Het slachtoffer is aan de onmiddellijk overleed. STADSNIEUWS Gamelan-demonstratie. - Mor genmiddag tiidens de bezoek uren van het Museum van Vol kenkunde. van 15 uur. zal door een aantal jongelui game lan-muziek ten gehoore worden gebracht oo de in het museum aanwezige instrumenten. Circus Mandera. Een onge woon schouwspel kan men ge durende de komende dagen waarnemen in de Stadsgehoor zaal. Daar. waar in den regel muziek, zang en tooneel elkan der afwisselen, kan men thans de riizweeo hooren knallen, daar wolkt het zaagsel door de paardenhoeven in het rond. kort om. daar viert het circus Man dera gedurende een week triom fen. De Stadsgehoorzaal is be zwangerd van die eigenaardige circuslucht en daardoor komt men onmiddellijk in de sfeer, welke een circus nu eenmaal steeds met zich medebrengt. Midden in de zaal is de piste aangebracht en vanuit de zii- gang worden de paarden binnen geleid. En daar is veel variatie in het Daardenmateriaal. meer dan men in een circus in de zaal zou denken. Het leeuwenaan deel in de oaardendressuur heeft de heer Carlo Mandera zelf in handen. Dressuur die geliik staat aan hoogesehoolkunst. kan men hier in groote veelzijdig heid bewonderen bii de Arabi sche hengst, de Hongaarsche,

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2