S)e Ccicbcli^Sou^ant VRIJDAG JULI 1943 34STE JAARGANG N°- 10601 Bureaus; Papengracht 32 - Giro 103003 TlAfffll an VilfffeC? 1 5TIIÏE7W ITRJ fkAf STS>irï«TIVf C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 iïAiïtSLAiJI ViüUK L.E.1UË.IM L.N OMi 1 K&tlfcAl Th wilmert Hoofdredacteur. Tusschen Orel en Bfelgorod wordt lei gestreden DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weetrmachtsbe- richt van Donderdagmiddag luidt: „In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel is het gisteren tot zware tankslagen gekomen, in den loop waarvan door troepen van het leger, door afweergeschut, gevechtseskaders en eskaders voor den strijd op korten afstand van het luchtwa- pen ruim 400 bolsjewistische tanks werden vernietigd. Het vijandelijke diep geëcheloneerde stellingssysteem werd in taaie bosch- en dorpsgevechten door broken. Eskaders gevechtstoestellen en toestellen voor den strijd op korten afstand van het luchtwa- pen ondersteunden de aanvals- operaties van het leger en brach ten den tegenstander zware ver liezen aan menschen, zware wa pens- en rollend materiaal toe. In felle luchtgevechten en door luchtafweergeschut werden bo ven het gevechtsgebied in den midden sector van het Oostelijke front 193 bolsjewistische vlieg tuigen vernietigd. Oberfeldwe- bel Strassel, vliegtuigcomman dant in een jachteskader, bevocht in drie dagen 25 luchtoverwin ningen. Dertien eigen toestellen worden vermist. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op troepenonder komens. spoorwegverbindingen en ravitailleeringssteunpunten van den vijand in de diepte van het terrein. Van het overige deel van het Oostelijke front worden geen noemenswaardige gevechtshan delingen gemeld. In het kustgebied van Sicilië hebben Duitsche en Italiaansche luchtverdedigingsstrijdkrachten 16 Britsch—Amerikaansche, hoofdzakelijk meermotorige vlieg tuigen vernield. Boven den At- lantischen Oceaan en aan de kust van het Kanaal werden nog 4 vliegtuigen neergeschoten. Bij nachtelijke storinesaan- vallèn van enkele vijandelijke vliegtuigen werden in het West- Duitsche grensgebied hier én daar bommen geworpen, zonder dat noemenswaardige schade werd aangericht." De gunstige legerberichten verrassen. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Zelfs in hoogere militaire kringen te Berlijn toont men zich aangenaam verrast door de al leszins gunstige mededeelingen, welke de legerberichten der laat ste dagen bevatten. Men ver heelt in deze kringen zelfs niet, dat men een dergelijke snelle ontwikkeling, gevolgd door het verbluffende resultaat van de doorbraken ten Zuiden van Orel en in het gebied van Bjelgorod, op dit oogeniblik nog niet had verwacht. De Duitsche successen hebben overigens plotseling een geheel andere situatie aan het Oostelijk front geschapen. De bolsjewisti sche verdedigingslinies, die zeer diep waren en volgens de mo dernste strategische ervaringen waren gebouwd, zijn doorbroken op plaatsen, die rond 250 km. van elkaar verwijderd zijn, dat wil zeggen, precies aan den Noordkant en aan den Zuidkant van het ver vooruitgeschoven Russische front tusschen Orel en Bjelgorod. De Duitsche troepen zijn dus regelrecht in de flanken dér bolsjewisten opgerukt. Hoe wel de ervaringen uit vroegere, soortgelijke situaties geleerd hebben, dat een dergelijke tac tiek den Duitschers dikwijls groote successen heeft gebracht, kan men voorloopig nog geen verdere gevolgtrekkingen aan de eerste resultaten vastknoop en In verband hiermede wijst men erop. dat de bolsjewisten bij voorbeeld nog lang niet al hun reserves in den strijd gebracht hebben. Uit de eerste berichten, die van het slagveld komen, blijkt o m. met welke geweldige mach ten de Duitsche en bolsjewisti sche legers op elkaar ingerend zijn. Reeds vernietigden de Duitsche strijdkrachten te land, in samenwerking met de lucht macht en de luchtdoel-artillerie, meer dan zevenhonderd vijande lijke pantserwagens. Een groot aandeel in deze successen had den de „tijger"-formaties, die thans voor den eersten keer en in grooteren getale aan een grooten slag hebben deelgeno men en metterdaad hebben kun nen bewijzen, hoe groot hun ge- vechtswaarde is. Naast de „tij gers" brachten de Duitschers nog een aantal gemoderniseerde en nieuwe wabens in den strijd. In eenige berichten wordt te vens ge\vezen op het veelvuldi ge gebruik van den zoogenaam- den nevelwerper, een snelvuur kanon, dat het vorig jaar ont wikkeld is en thans eveneens op grootere schaal schijnt te wor den toegepast. De grote Duitsche tegenaanval begon in den nacht van Zondag op Maandag even na drie uur in den morgen. Als bij tooverslag verscheurde het helrche tumult van een trommelvuur uit duizen den kanonnen de nachtelijke stilte, die na een bolsjewistische kanonnade was ingetreden. Niet lang daarna rolden uit de bos- schen en uit hun gecamoufleer de schuilplaatsen eindelooze rijen pantserwagens, voorafge gaan door de pioniers, in de richting van de Russische ves tingwerken en pantservallen. Na zeer harde gevechten konden deze worden genomen. In het verdere verloop van den strijd ontspon zich een pantserslag van een omvang en hevigheid, zooals men zelfs aan het Oos telijk front nog niet heeft mee gemaakt In militaire kringen spreekt men over den grootsten pantserslag, welke ooit ter we reld geslagen is. Nu de sluiers der geheimzin nigheid aan het Oostelijke front hiermede ten deele zijn opgelicht kan men, aan de hand van de Duitsche berichtgeving der laat ste maanden vaststellen, dat het den Duitschers gelukt is den vijand om den tuin te leiden en hun werkelijke oorlogsplannen, alsmede de resultaten van de jongste krachtinspanningen voor den oorlog, op waarlijk meester lijke wijze te camoufleeren. Zij, die meenden, dat Duitschlands militaire kracht na het bolsje wistische winteroffensief, met als culminatiepunt den val van Stalingrad, geheel of ten deele gebroken was. zijn in hun ver onderstellingen, zooals thans blijkt, te ver gegaan. NIEUWE TERREURAANVAL OP KEULEN. Bij een nieuwen terreuraan- val van het Britsche luchtwa pen op woonwijken in het Rijn land, hoofdzakelijk op de stad Keulen in den nacht van 8 op 9 Juli, hebben de Britsche toe stellen naar aan het D.N.B. wordt gemeld hun bommen bij een volkomen bewolkten hemel lukraak neergeworpen. Een vrij groot aantal vijandelijke toe stellen werd door de Duitsche afweer vernietigd. Definitieve getallen staan nog niet vast. DR. GOEBBELS IN KEULEN. Rijksminister dr. Goebbels heeft te Keulen een bezoek ge bracht aan een aantal plekken, waar schade door den luchtaanval is aangericht. Bijzondere aan dacht besteedde de Rijksminis ter aan de door den Ëritschen terreuraanval aan den Keul- schen dom en andere cultuurmo numenten in de stad aangerichte vernielingen. In zijn hoedanig heid van leider van de intermi nisterieels commissie voor scha de door den luchtoorlog over tuigde dr. Goebebls zich van de genomen hulpmaatregelen. Tij dens zijn bezoek kon de minis ter herhaaldelijk vaststellen, dat ook de bevolking van Keulen onbuigzaam en met vastbeslo ten hardheid weerstand biedt aan de vijandelijke terreur. NOG TWEE GRAVEN IN WINNIZA ONTDEKT. Op grond van mededeelingen van streekbewoners zijn nog twee begraafplaatsen in Winni- za ontdekt. Een terrein met mas sagraven bevindt zich in het z.g. volkspark, terwijl het tweede massagraf op het tegenoverge legen orthodoxe kerkhof ligt. ITALIAAN S C H WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Donderdag luidt als volgt: „Italiaansche torpedovliegtui gen hebben met succes bekroon de offensieve raids ondernomen langs de kusten van Tunis, waarbij twee schepen mét een inhoud van 13.000 ton zoo ern stig geraakt werden, dat hun verlies zeker geacht moet wor den. Vijandelijke aanvallen op Tra- panï, Porto Empedocle en Ca tania hebben lichte schade aan gericht en een klein aantal slachtoffers geëischt onder de bevolking. Veertien toestellen werden vernield door het vuur der afweerbatterijen: 3 te Tra- pani, 4 te Porto Empedocle en 7 te Catania. Jagers der Spil schoten in luchtgevechten vjjf toestellen, boven Sicilië neer." DE STRIJD IN DE STILLE ZUIDZEE. Naar uit een communiqué van het Japansche hoofdkwartier blijkt, zijn den Australischen en Amerikaanschen troepen, die op 13 Juni in de Nassau-baai ge land waren bij het Japansche of fensief op Nieuw-Guinea zware verliezen toegebracht. Het com muniqué luidt: „Eenheden der Japansche be zetting, die in de nabijheid van Salamaua in het Zuid-Oostelijk deel van Nieuw-Guinea gesta tioneerd zijn, rukken op tegen de troepen der Ver. Staten, die op 13 Juni in de Nassau-baai zijn geland, en tegen de Australische troepen, die een aanval hebben getracht te ondernemen op on ze stellingen in de richting van Wau. In de nabijheid van Bob- dubi hebben Japansche troepen een verrassenden aanval ge daan op vijandelijke achterhoe detroepen óp 5 Juli, waarbij zij den vijand met zeer zware ver liezen terugwierpen. Eenheden van het Japansche luchtwapen hebben aanvallen gedaan op vijandelijke stellingen in het ge bied van de Nassau-baai op 1, 3 en 5 Juli en hebben vijandelijke schepen en geland materiaal zware schade toegebracht." DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend: „Eenheden der Japansche luchtstrijdkrachten hebben op 7 Juli vijandelijke troepen aangevallen, die op het eiland Rubiana oprukten. Zij veroorzaakten talrijke groote branden in de vijandelijke stel- Keuringen voor de WaHen-SS Het S.S. Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld ziin en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kun nen zich bii de genoemde adres sen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familieleden, duur der oplei ding. extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bii het Wachtbatalion in 1 Amersfoort. Tijdens deze keu- 1 ringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 iaar die aanmeldingsplichtig ziin voor den arbeidsinzet, kunnen DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 11 Juli van 11.30 tot 11.5 uur over den zender Hilversum I op golf lengte 415 meter naar de stem der S.S. Onderwerp: „Vrijwilli gers der Waffen S.S. schrijven"! lingen. Bovendien brachten zij 31 vijandelijke gevechtsvliegtui gen boven de vijandelijke stel lingen ten val. Het eiland Ru biana ligt ter. Zuiden van Mun- da (New Georgia). Vier Japan sche vliegtuigen worden ver mist". INDISCH NATIONAAL LEGER. In de door Japan bezette ge bieden is een Indisch nationaal leger gevormd, waarvan, naar uit S]onan (Singapore) thans gemeld wordt, Soebhas Chandra Bose tot opperbevelhebber be noemd is. Het Indische nationale leger, dat door Japan officieel erkend is als onafhankelijke bondge noot. bestaat alleen uit Indiërs en wordt door Indische officie ren opgeleid en aangevoerd. De leden van het Indische nationale leger dragen speciale unifor men met de Indische vrijheids- kleuren. De sterkte van het leger wordt in militaire kringen te Tokio ge schat op eenige tienduizenden. Officieren en manschappen heb ben 'n grondige opleiding gehad. Naar Domei uit Sjonan meldt, wacht het nieuwe Indische natio nale leger thans slechts op het bevel om Britsch-Indië binnen te rukken en het vaderland van de Britsche heerschappij te bevrij den. het Legioen en de Landwacht zich eveneens op een der keu- ringsdagen aanmelden en wor den gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914 uur Rotterdam Deutsches Haus. Westzeedijk. 18.7.43 9—12 uur Breda Rest. Modern. Markt. 1518 uur den Bosch. Hotel Noord-Brebant Markt 45. 19.7.43 912 uur Venlo Deut sches Haus. Egmondstraat 16. 1518 uur Arnhem Café Roval. 20.7.43 9—12 uur Hengelo Ca fé Modern. Spoorstraat 18. 15 18 uur Zwolle Hotel Giitenbeek. 21.7.43 912 uur Assen Con certhuis a. d Vaart. 1518 uur Groningen Concerthuis Poele straat. 22.7.43 912 uwr Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat. 23.7.43 914 uur Amsterdam. 1 Dam 4. I 24.7.43 9—13 uur Utrecht N.V, Huis. Oude Gracht 245. 25.7.43 914 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager. Leusder- weg. 26.7.43 914 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. In de Rijksschool voor Jongens te Valkenburg. Het bezoek van den hoofd inspecteur voor de Nationaal Politieke Inrichtingen voor Opvoeding co Onderwijs, SS-Obergruppeniührer Helszmeyer vergezeld van SS Ober- gruppenführer Raucer en den commissaris-generaal voor bestuur en lustitie, SS BrigadelOhrcr dr. Wimmer mh de Rijksschool voor Jongens ta Valkenburg SS Btldber. Fritx-Stapl-Pam sa Bij onze Vrijwilligers. Onze jongens aan de zware machine geweren SS PK-Abtcns-OH-P as

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1