Btd. BviUoksii M*. H. Gtiac^Leiden; BeA Stmd cb Sport i M. Zondcrop. Leiden; Red. Omgtvfag: L Rooien, Leiden: Red. Letteren en Knoei t Ft. Schneiders. Leidenverentwoordeftjk voer de «dweetentitnC. de Helden. Inolfn, VERDUISTEREN. Verduisteringstijden van 410 Juli van 22.15 tot 5.15 uur. MAANSTANDEN. Maand. 5.7: 8.16 op, 23.39 onder. Dinsd. 6.7: 9.18 op. SIKORSKI OMGEKOMEN. Naar Reuter meldt, zou de vroegere Poolsche minister van oorlog en leider van het Poolsche emigrantencomité te Londen Sikorski, zijn omgekomen. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. De Engelsche nieuwsdienst meldt verder omtrent den dood van Sikorski, dat ook diens dochter zou zijn omgekomen. Het Poolsche emigrantencomi- té te Londen is in bijzondere vergadering bijeengekomen. VERKLARINGEN VAN LAVAL De „Petit Parisien" publiceert groot opgemaakt verklaringen van Laval, die deze een dezer dagen heeft afgelegd in een ver gadering van hoofdredacteuren en journalisten der Fransche pers. In deze verklaringen gaf Laval als zijn meening te kennen, dat dc Duitsche weermacht niet ver slagen kan worden. Er zijn altijd nog Franschen, zoo zeide Laval, die gelooven, dat Frankrijk door Amerika, Engeland of Giraud en de Gaulle geholpen kan worden. Ik deel deze illusie niet. Het Duitsche leger kan niet versla gen worden en Europa wordt niet overwonnen door legers die van buiten komen. Illusies van een Duitsche nederlaag zouden even wel voor Frankrijk een doodelij- ke crisis kunnen meebrengen, want ook al lijden de Amerika nen en Engelschen bij een inva sie een nederlaag, toch kan de geestdrift van bepaalde Fransche elementen gemakkelijk de groot ste dwaasheden van het land in de hand werken. Indien er han delingen zouden voorvallen, die een moreele of politieke samen werking tusschen Duitschland en Frankrijk onmogelijk maken, dan is de oorlog voor Frankrijk defi nitief verloren. Dan kan ik u, naar ik geloof, niet langer ver dedigen. Ik weet, dat ik onpopulair ben, doch hoe treurig dit ook is, het kan op mij toch geen vat hebben. Mijn eenige zorg is, het land met mijn zin voor de werkelijkheid te verdedigen en te beschermen. Hij besloot met uiting te ge ven aan zijn vertrouwen in het gezonde verstand van het Fran sche volk. 25-JARIG BISSCHOPS JUBILEUM VAN DEN PAUS. Z.H. de Paus heeft Zondag ochtend in een plechtige audiën tie de commissie voor de feeste lijkheden ter gelegenheid van aij.n 25-jarig bisschopsjubileum ontvangen, die hem een schitte rend boekwerk ,,De geleerden X st<xa£ LEVENSWIJSHEID De Christelijke levensbe schouwing en de tijdelijke goederen. 36) Welk standpunt neemt de Kerk in ten opzichte van de tij delijke goederen? De boven natuur vernietigt niet de na tuur: de christelijke levensbe schouwing weet de tijdelijke goederen te waardeeren 'naar h*m natuurlijken aard. overeen komstig het doel. dat de Schep per der natuur er klaarblijkelijk aan gegeven heeft. Wilt u nu weer 'ns hooren, hoe kort en kernachtig deze christelijke levensbeschouwing kan worden uitgedrukt. Lees en overweeg dan weer een der ..Ge beden''. z.g. „Collecta of Collec te-gebeden" van de Kerk (het wisselende gebed of de wisse lende gebeden in de Mis vóór het EDistel) en wel het ..Gebed" van gisteren (3de Zondag na Pinksteren): ..O God. Beschermer dergenen, die op U hopen, zonder Wien er niets sterk is. niets heilig, vermeerder Uw barmhartigheid over ons. opdat wii. door U ge leid en bestuurd, zóó door de tijdelijke goederen mogen heen- wandelen. dat wii de eeuwige niet verliezen". Ziehier, kort en kernachtig de Christelijke levensbeschouwing: zóó door de ti'deliike goederen ..heenwandelen" dat wii de eeuwige niet verliezen! en kunstenaars van Italië" over handigen en tevens de wen- schen van de Italiaansche Ka tholieken overbracht. De audiën tie werd bijgewoond door talrij ke vertegenwoordigers van het Italiaansche cultureele en-gees telijke leven, door de componis ten Mascagni, Pizzetti en Gior dano. In een vrij lange toespraak leg de de Paus den nadruk op het krachtige geloof en de kalme ge latenheid van het Italiaansche volk. Dit volk houdt, zoo zeide de Paus, meer dan in elke andere fase van zijn geschiedenis vast aan het katholieke geloof, dat krachtens Gods wil in de Eeuwi ge Stad zijn middelpunt heeft. Van deze Eeuwige Stad straalt de cultuur uit, waarmede Euro pa en de geheele wereld zich voedt. Na er op gewezen te hebben, dat de voorzitter van de Ita liaansche commissie, de aarts bisschop van Palermo, kardi naal Lavitrano, niet aanwezig was, omdat hij zijn kudde in de huidige zware beproevingen niet wilde verlaten, gaf de Paus het geheele Italiaansche volk in het bijzonder dat deel van het volk, dat het meeste te lijden heeft van de gevolgen van dén oorlog, zijn Apostolischen Zegen. Encycliek „Mystici Corporis Christi". Ter herinnering aan zijn 25-ja- rig bischopsjubileum heeft Z.H. de Paus een encycliek gericht tot de geheele Kerk, die uitvoe rig de leer van de Kerk als het mystieke Lichaam van Christus en de vereeniging van den mensoh met Christus in de Kerk behandelt. De encycliek begint met de woorden: „Mystici Corporis Christi...." en zal daarnaar voortaan genoemd worden. In het eerste deel houdt de Ency cliek zich bezig met een theo logische verklaring v.n het be- £rip der Kerk als het mystieke ■ichaam van Christus. In het tweede deel behandelt de En cycliek de vereeniging van den mensoh met Christus in de Kerk en door de Kerk. In het slot woord onderstreept de Paus den plicht van de menschen, de Kerk lief te hebben en roept hij alle menschen op tot eenwording met de ware Kerk van Christus. BINNENLAND VERKOOP VAN FRUIT EN GROENTEN OP DE KWEEKERIJ. Gezien den bij het publiek steeds grooter wordenden drang om groenten en fruit rechtstreeks van de telers te betrekken, deelt het bedrijfschap voor groenten en fruit het volgende mede: Aangezien met dezen vérkoop door de telers de verplichting tot veilen wordt ontdoken en een goede verdeeling van de voor de binnenlandsche bevol king beschikbare producten ge schaad, kan een voortduren van dezen toestand niet langer wor den geduld. Voor alle duidelijkheid wordt er dan ook op gewezen, dat iede re verkoop van fruit, als bessen, ■kersen, pruimen, peren, appelen, enz. door den teler aan den con sument voor het geheele land is verboden. Dit verbod geldt in dezelfde mate voor aardbeien en meloenen. Van dit verbod zijn alleen uitgezonderd die telers, die een kleinhandelaarserken ning hebben en wier b e d r ij f voor de teelt van fruit niet groo. ter is dan 50 aren, bij aardibeien en meloenen indien de teelt vergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verkoop van groenten door den teler aan den consument op het bedrijf van den teler, is toe gestaan tot een hoeveelheid van niet meer dan 2'A Kg. per dag aan denzelfden consument, mits deze consument woonachtig is in de gemeente, waarin het be- driif van den teler is gelegen. Deze toestemming geldt niet voor telers, wier bedrijven zijn gelegen in de gemeenten Am sterdam. Rotterdam. 's-Graven- hage. Haarlem Blaricum. Laren. Hilversum. Bussum. Naarden, Maastricht en voor alle gemeen ten. gelegen in de provincie Utrecht. Iedere verkoon od den tuin ook aan consumenten is derhalve in deze gemeenten ver boden Van dit verbod ziin uit gezonderd die telers, die tevens kleinhandelaar of markttuinder ziin en wier teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verder is ieder vervoer van fruit en groenten door consu menten verboden, behalve in de gemeente zelf voor zoover deze producten rechtmatig zijn ver kregen binnen die gemeente. Voor vervoer door anderen dan consumenten geldt het bestuurs besluit N.G.F.C.N. Staatse, no. 132. Het bedrijfschap waarschuwt derhalve èn telers èn consumen ten deze voorschriften niet te overtreden, wil men zich tegen minder aangename gevolgen vrijwaren. Hooge straf wegens onvoldoende zorg aan opgeslagen appels besteed. In tijden van voedselschaarsch- te kan niet geduld worden, dat voedingsmiddelen door onvol doende zorg, achteloosheid of on bekwaamheid, in het algeimeen door schuld, verloren gaan. Zij, die onvoldoende zorg aan die hun toevertrouwde producten besteden, koraen in botsing sing met het voedselvoor- zieningsbesluit, dat ieder, die eenige handeling met een landbouwproduct verricht, ver plicht daaraan die zorg te beste den, welke redelijkerwijze van hem verlangd kan worden. De tuchtrechter te Alkmaar heeft dezer dagen de handelingen van een groente- en fruithande laar uit een klein Noord-Hol- landseh plaatsje aan de bewus te bepalingen van het voedsel- voorzieningsbesl'uit getoetst. De handelaar heeft in den argeloo- pen winter een voorraad van 4700 kg. appelen opgeslagen ge had en heeft de appels niet met de noodige zorg behandeld. Het gevolg was. dat ongeveer dertig procent van de kostelijke vruch ten voor de consumptie verlo ren is gegaan. De tuchtrechter heeft hem deswege veroordeeld tot een geldboete van 100. en hem een verbod opgelegd tot uitoefening van zijn commissie handel in groenten, fruit en aardappelen, alsimede een ver bod om zelf in deze producten te handelen, een en ander gedu rende een periode van zes maan den. Het strenge vonnis getuigt van den ernst, waarmede het geval is beoordeeld. Er mogen geen levensmiddelen door schuld verloren gaan! Belanghebbenden doen er goed aan zich deze waarheid steeds voor oogen te houden. Waarschuwing tegen ketting brieven. Aan het hoofdbestuur., van het Nederlandsche Roode Kruis is ter oore gekomen, dat door mid del van kettingbrieven brood bonnen worden ingezameld tot steun aan Nederlandsche arbei ders in Duitschland. Aangezien in die brieven de naam van het Nederlandsche Roode Kruis wordt genoemd, en daardoor verkeerdelijk de indruk gewekt is als zou deze actie met voor kennis en insteming van het Ne derlandsche Roode Kruis wor den gevoerd, zij hiermede uit drukkelijk ter kennis van het publiek gebracht, dat het Neder landsche Roode Kruis volkomen daarbuiten staat en deelneming aan bedoelde actie met beslist heid ontraadt. In een onzer kerken werd gis teren gewaarschuwd tegen an dere kettingbrieven, kettingbrie ven van z.g. „religieuzen" aard. Wij willen deze waarschuwing hier nog eens onderstreepen. Men verseheure dergelijke pam fletjes. SPORT CRICKET. V. C. C.L. M. C. C. Gew. door V. C. C. met 45 runs op de eerste innings. V. C. C. 100 en L. M. C. C. 55. L. C. C.-—C. V. H. Gew. door L. C. C. met 82 runs. C. V. H. 42, L. C. C. 124. 2e innings: C. V. H. 63 voor 9, tijd. ATHLETIEK. B. kampioen schappen Rotterdam. Q. v. d. Water promoveerde in z'n serie 100 m. B. in 23.2 sec. naar de A.-klasse, in de finale werd hij 4e in 23.6 sec., eveneens 4e hink- stapsprong met 12.49 M. Vis werd 5e 1500 M. in 4 min. 25,8. GYMNASTIEK. Bondskeur- uitvoeringen te Lochem. In het openluchttheater te Lochem heeft de Achterhoek voor het eerst de keurploegen van het Ned. Gymnastiek Verbond aan het werk gezien. Zaterdag en Zondag vonden hier de bonds- keuruitvoerinigen plaats, welke aanvankelijk te Amsterdam zouden worden gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het N. G. V. Het beurtelings optreden van dames en heeren gaf duidelijk een verschil te zien. Bij de da mes ligt het accent op het soe pele. stroomende der bewegin gen, de oefeningen der heeren spreken meer van kracht en be slistheid. Men stelle de knots oefeningen van de dames van D.O.S. uit Amsterdam, een der hoogtepunten van het program ma tegenover de vrije oefenin gen van de heeren van Simson uit de hoofdstad. Van de indi- vidueele prestaties trokken van zelfsprekend die van den kam pioen F. F. Schonk uit Delft de aandacht De dames M. ter Hei dePieters en G. J. Bonnet uit Amsterdam en de heeren A. Linde uit Hengelo en H. Post uit Enschede voerden het num mer persoonlijke vrije oefenin gen uit. Méj. Bonnet behaalde hiermede te Ede het kampioen schap met het maximum aantal punten (20). terwijl de heer Post. kampioen der heeren werd met 18,5 punt. WATERPOLO. Om de Lepe- laarprijzen. De wedstrijden om de Lepelaarprijzen zullen morgenavond te kwart over ze ven jn ,,De Zijl" plaats vinden: L W. V. I komt uit in plaats van Poelmeer n. Het programma luidt: LZC IIWater vrienden I; T.?C TPoelmeer I: Watervrien den I—De Zijl n; LZC I—De Zijl I; LZC n—De Zijl II; Poel meer IDe Zijl 1. In de pauze demonstratie reddend zwemmen. DAMMEN. Persoonlijk kam pioenschap. In de laatste ron de - sn den strijd cm het per soonlijk damkampioenschap van Nederland waren Zondag de re sultaten: KellerArises 20; VosKalden 11; v. Hamv. Dartelen 02; W. de JongW. v. d. Kraan 20; W. Rozenburg A. de Graag 11. Zaterdag werden nog gespeeld: J. H. VosW. v. d. Kraan I1, Kaldenvan Dartelen 11. De eindstand luidt: Kaïnpioen: P. Roozenburg 17 punten. R. C. Keiler 15 p., P. J. van Dartelen 13 p., W. Roozenburg 11 p., W de Jong 10 p., J. H. Vos 9 p., J. H. Ansens 8 p., A. D. E. Graag 8 p., W. v. d. Kraan 8 p. J. C. P. Kalden 7 p., Ph. J. Ham 4 p. STADSNIEUWS Maatschappij der Nederl. Let terkunde. De Mij. der Nederl. Letterkunde heeft 'haar 177ste jaarvergadering gehouden onder praesidium van dr. T. P. Sevens- ma. Deze r.am de plaats van den voorzitter, dr. G. E. W. van Hille, in, wien het wegens ziek te niet vergund was aanwezig te zijn. Een beschouwing van dr. van Hille over Latijnsche dich ters in Nederland werd door den waarnemend voorz. voorgelezen. De jaarverg. heeft tot nieuwen voorz. gekozen dr. H. E. v. Gel der en zij benoemde tot gewone leden: R. F. Beerling, dr. P. W. J. v. d. Berg, dr. K. Ph. Bernet Kern-pers, dr. J. C. Brandt Cor- stius, inr. F. J. Brevet, dr. W. J. C. Buitendijk, dr. K. W. Dam merman, dr. Th, P. Galestin, mevr. dr. M. HastgerinkKoo- mans, mr. A. F. Kamp, G. Kamp huis, dr. F. v. d. Meer, dr. Th. H. Milo, dr. Jurius Pee, mej. dr. M. Roozeboom, P. Roosenburg, Pa ter Cunibertus Sloots, dr. Jac. Smit, dr. C. F. P. Stutterheim, dr. B. J. H. M. Timmermans, dr. J. J. M. Timmers, dr. L. G. J. Ver- berne, dr. J. J. Westendorp Boerma en mej. dr. M. H. van der Zeyde. In den middag hield dr. W. Martin een causerie over „uitbeeldingen van het dage- lijksch leven in de oude Neder landsche schilderkunst." Vriendenkring ter eere van het H. Sacrament. De velen, die nog niet definitief besloten zijn al of niet lid te worden, worden verwezen naar de secretarissen van hun parochie-besturen. Stelt de daad, U voert daarmede een stuk geloofsbeleving in uw •bestaan binnen. O. L. Vr. He melvaart en St. Jozef: W. Ou- werkerk, Nieuwe Rijn 89; O. L. Vr. Onbevl. Ontv.: M. Linden- hoff, Oude Rijn 8, en H. Leonar- dus; C. de Heiden, Tesselschade- straat 3. Jaarvergadering M. S. G. Onder praesidium van den heer ir. J. J. G. van Hoek hield het Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix" gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal zijn 158ste algemeene jaarver gadering, welke o.m. werd bij gewoond door den burgemeester van Leiden, den heer R. N. de Ruyter van Steveninek en den voorzitter van de Leidsche Am bachtsschool. De voorzitter heet te de genoodigden in het bijzon der van harte welkom, waarna de notulen der vorige jaarverga dering na lezing door den secre taris, dr. J. van Alphen, onver anderd werden vastgesteld. Het rapport der commissie van kasnazieners luidde gunstig, waarop den penningmeester, den heer H. v. Slooten, décharge werd verleend. De bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden ir. M. C. de Jong en prof. dr. W. Keesom werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren J. Herin ga en dr. S. T .Holst Weber, die niet herkiesbaar waren, werden benoemd de heeren ir. J. J. G. van Hoek en ir. J. H. Schreu- ders. De voorzitter, ir. M. C. de Jong, hield hierna de gebruike lijke jaarrede, waarin hij aller eerst constateerde, dat het ver heugend was te noemen, dat dit jaar niettegenstaande de moei liikheden van velerlei aard tot een goed einde werd gebracht. Spr. memoreerde vervolgens het aftreden als voorzitter van prof. dr. J. Droste, wien hij har telijk dank bracht voor dé vele diensten, door hem aan het ge nootschap bewezen gedurende de zes jaar, dat hij zijn krach ten er aan gaf. Het bestuur stel de het daarom zeer op prijs, dat prof. Droste als bestuurslid wil de zitting blijven houden. Spr. zeide verder, dat het bestuur er zich in verheugde, dat ir. van Hoek wederom zitting in het be stuur gekregen heeft. Het ge nootschap telt thans 8 leden van verdienste, 1 buitengewoon lid en 210 gewone leden tegen 258 in het voorgaande jaar. Na een overzicht van de verschillende mutaties in het corps leeraren, deelde spr. mede, dat het aantal leerlingen op 1 Jan. j.l. bedroeg 354; hiervan ontvingen er 243 L.N.o. en 111 U.L.N.o. (vorig jaar resp. 460. 326 en 134). Na een resumé te hebben gegeven van de resultaten der eindexamens, de gehouden excursies en lezin gen, eindigde de voorz. met een woord van dank aan directeur en leeraren, die juist in het afgeloo- pen jaar onder zoo uiterst moei lijke omstandigheden met zorg en toewijding hun taak hebben vervuld en een woord van op wekking en aansporing tot de voor het eindexamen geslaagden om verder te blijven werken aan hun vorming voor het le ven, waarvan de grondslag thans op school is gelegd. Na deze re de volgde uitreiking der diplo ma's aan de geslaagde leerlin gen. Dit. ziin-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2