S)e fiéidódie MAANDAG 5 JULI 1943 34STE JAARGANG N°-10597 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 Keulen opnieuw aangevallen DUITSCHE WE E RMACHT SBE RIC HTE N. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- ricirt van Zaterdagmiddag luidt: ..Aan het Oostelijke front ver- lieo de dag zonder bijzondere gevechtshandelingen. Zware ar tillerie van het leger bestreed belangrijke militaire doelen in Leningrad met waargenomen goede uitwerking. In het gebied van de Middel- landsche Zee schoten gisteren Duitsche jagers en luchtdoelar tillerie van de luchtmacht 24 vijandelijke vliegtuigen, waar onder talrijke viermotorige zwa re bommenwerpers, omlaag. In totaal verloor de vijand gisteren in dit gebied 30 vliegtuigen. Enkele vijandelijke vliegtui gen vlogen in den afgeloonen nacht het West-Duitsche grens gebied binnen Door het uitwer- Den van enkele bommen ont stond er schade aan gebouwen. In de maand Juni werden bo ven Duitschland en de bezette westelijke gebieden door de luchtmacht en de marine 614 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, waar onder 408 viermotorige bom- vliegtuigen". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag luidt. ..In het Lagunengebied van het Koebanbruggehoofd werd het front in weerwil van groote terreinmoeiliikheden en vijan delijk verzet vooruit geschoven. Aan de overige deelen van het Oostelijke front wordt plaatse lijke activiteit van stoottroepen bii Lissisiansk en ten Zuidwes ten van Welikiie Loeki gemeld. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloonen nacht met sterke formaties zware gevechts vliegtuigen de bolsjewistische ravitailleeringssteunpunten Jeez en Waloeiki. Bii den afweer van vijande lijke luchtaanvallen op Itali- aansch gebied leed de vijand gisteren zware verliezen. In to taal werden 50 Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen ve;etigd. waarvan alleen 20 door de Duit sche luchtmacht. Twee Duitsche jagers worden vermist. Sterke formaties Britsche bom menwerpers vielen in den af geloonen nacht onnieuw de stad Keulen aan. Door talrijke bri sant- en brandbommen ontston den weer verliezen onder de be volking en nieuwe verwoestin gen in verschillende deelen van de stad. Strijdkrachten van de luchtverdediging vednietigden volgens de voorloooige opgaven 37 bommenwerpers. Drie ande re vliegtuigen werden gisteren boven de bezette gebieden in het Westen neergeschoten". ÜAGÖLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN C. M, van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Protessor Herroj Niels, de componist van vele bek-nde soldatenmarschen en -liedjes, tal op 7 lull a s. In de Apollohal te Amsteulam In het kadet van een door KdF georganiseerde uit voering met het orkest van den RAD concerceeren Stapf-Pax m ITALIA A N SCH E WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag luidt als volgt: ..Vijandelijke formaties vlieg tuigen hebben haar aanvallen gericht op verschillende plaat sen van Sicilië en Sardinië. De aanvallen veroorzaakten schade en eischten offers. Formaties jachtvliegtuigen der Almogendheden schoten 24 vliegtuigen omlaag. Hiervan werden 12 viermotorige Libera- tormachines tusschen Lecce en Grottaelie neergeschoten. De overige werden ten Zuiden en Zuidwesten van Sicilië vernie tigd. Het afweergeschut haalde 3 vliegtuigen omlaag in Trapani en een, in Olbia. Twee andere toestellen werden door de af- weerbatteriien der Ionische eilanden vernietigd. Eenige der bemanningen, die met het val scherm omlaag waren gespron gen. werden gevangen geno men Het Italiaansche weermachts- bericht van Zondag luidt als volgt: .Italiaansche en Duitsche ja gers. alsmede de luchtdoelartil lerie hebben gisteren met bijzon der succes gestreden tegen de aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op plaatsen op Sici lië en Sardinië. Het gelukte herhaaldelijk de vijandelijke formaties uiteen te slaan, voordat zij nog haar doel hadden bereikt en de vijande lijke vliegtuigen over groote afstanden boven volle zee te achtervolgen. Boven Sicilië wer den tijdens herhaaldelijke suc cesvolle luchtgevechten, waarbij zich de 150ste groen onder be vel van luitenant-kolonel Viz- zoto uit La Maddalene bijzonder onderscheidde, door Italiaansche jagers 18. door Duitsche 10 vlieg tuigen neergeschoten. De lucht doelartillerie vernietigde nog 22 andere vliegtuigen, waarvan 10 boven Trapani. 2 boven Sciacca. 2 boven Augusta. 1 boven Mar sala en 7 boven de omgeving van Cagliari. De vijand verloor zoodoende in totaal 50 vliegtui gen. waaronder talrijke viermo torige bommenwerpers. De in de aangevallen plaatsen ontstane schade is volkomen onbeteeke- nend. Ook het aantal slachtof fers onder de burgerbevolking is gering. In den afgeloonen nacht wierp -^en formatie vijandelijke vlieg- .nigen enkele brand- en brisant- obmmen oo Ostio en Fiumincino en vloog vervolgens boven de buitenwijken van Rome. Er worden geen verliezen gemeld. De batterijen luchtdoelgeschut van de hoofdstad legden een spervuur rond de stad". De ouders van den overleden Hauptdtenstlelter, Generalkommissar frits Schmidt bty de Partijbegralenli, welke Vrijdag te Munster plaats vond SS Bildber. Frlts Hoffmann-Sfapt-Pax a Rede van Mussoüni Tijdens de jongste bijeenkomst van het directorium van de fas cistische partij in het Palazzo Venezia te Rome heeft de Duce een redevoering gehouden, waar in hij na te hebben gewezen op het indrukwekkende aantal inge schreven leden van de fascisti sche partij, verklaarde, dat het feit dat hij in deze bijeenkomst het woord voerde zijn oorzaak vond in den wensch te spreken over de boodschap, die hem in Torlonia door den secretaris van de partij was overhandigd. De Duce besprak allereerst de passage uit de boodschap, die be trekking had op de krachtige on derdrukking van elke poging tot verzwakking van de moreele en materieele eenheid van het volk. Deze is volmaakt. Er is een stad, die een voorbeeld heeft gegeven: Napels, dat 73 bombardementen heeft doorstaan. Er zijn natuur lijk, zoo vervolgde de Duce, ne- fatieve elementen, maar men an niet beweren dat in een volk van 46 millioen menschen er niet duizend of honderdduizend zou den zijn, die om verschillende re denen onverdragelijk zijn buiten en behalve degenen, die werke lijk opposant zijn. Met betrekking tot het twee de punt van de boodschap inzake unificatie en strenge discipline van de industrieele productie, merkte de Duce op, dat inder daad de krachten van de natio nale economie aan een strenge discipline moeten worden onder worpen. Men moet den moed hebben alle industrieën, die geen reden van bestaan meer hebben, op te ruimen. Ten opzichte van het gedeelte van de boodschap omtrent repa- trieering van vreemdelingen zei- de de Duce, dat het aantal vreemdelingen in Italië 110.000 bedroeg, waarvan er zeer veel werden gerepatrieerd, anderen in concentratiekampen gebracht. De federale secretarissen in de pro vincies moeten niet slechts de vreemdelingen bewaken, maar ook toezicht houden op de be handeling van de gevangenen. Allen die uit gevangenschap te rugkomen vertellen werkelijk verschrikkelijke dingen met be trekking tot de geraffineerde wreedheid van de Engelschen, die ondanks hun uiterlijk vernis een volk van struikroovers zijn gebleven, een volk, dat de we reld te vuur en te zwaard heeft veroverd, dat geheele bevolkin gen van millioenen en mil- lioenen menschen heeft vernie tigd en dat een oorlog heeft ge voerd om de Chineesche regee ring te verplichten de Chinee sche bevolking het opiumgebruik toe te staan. Het laatste punt van de bood- TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP VAN DIENSTPLICHTIG EN RESERVEPERSONEEL DER LANDMACHT Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den VVehrmachtbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, tusschen 8 en 12 uur on het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon nebloemstraat: Zij moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uuri in het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraati le. van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. 2e. Van hen, die behooren, tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogsformaties: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: le. Van hen, die behooren tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. 2e. Van hen, die behooren tot het 18e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever ol bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. schap handelt over den verplich ten arbeid. Hieromtrent zeide de Duce, dat alle materiaal, waar over het land beschikt, gebruikt moet worden. Er zijn pogingen ondernomen met mm of meer gelukkig resultaat, maar wat be treft de Joden bijvoorbeeld heeft men nog niet veel gedaan. Het is duidelijk, dat alle mannelijke en vrouwelijke energie moet wor den aangewend. Ik ben van mee ning, dat weldra de arbeiders er van overtuigd zullen zijn, dat het fascistische regiem werkelijk het beste is, dat er, waar ook in de wereld, te vinden is. Mussolini waarschuwde er te gen, geloof te schenken aan de inblazingen van den vijand. Ca pitulatie beteekent voor Italië schande en ineenstorting, ontwa pening, vernietiging der indus trie, verlies der kunstschatten, „ONZE BOERENSTAND". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hil versum 1 in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Onze boerenstand". waarmede de vijand zich zou la ten betalen, en de uiterste beper king van den landbouw. Thans moet de vijand een kaart uitspelen en trachten te komen tot de invasie, waarover hij zooveel heeft gesproken, wil hij zich niet bij voorbaat gewon nen geven. De vijand mag geen gelijk krijgen met zijn laaghartige bewering, dat de Italianen niet in staat zijn tot 12 uur tegen stand te bieden, maar om kwart voor 12 zouden opgeven. Behal ve de eer echter staan de hoogste belangen van het volk op het spel.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1