-—VRIJDAG 2 JULI 194? 1*8) 34STE JAARGANG N°-10595 MOMENTJE iRK 40, S)e Qzidbohz (Boivtcunï '"bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Jjlelefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. e strijd op zee gaat '0nj gestadig voort aan DUITSCH WEERMAC HTS BERICHT. 04 Het Duitsche weermachtsbe- rcrieht van Donderdagmiddag ^luidt. .,Van het Oostelijke front wor gden slechts uit de sectoren Lis- iejsitsjansk en Kirof plaatselijke ■^gevechten gemeld. De lucht- i^macht deed met goed gevolg aanvallen op artilleriestellin- y':gen, vliegvelden en aanvoerba- 2'ses van den vijand en plaatste «bomtreffers in concentraties van «booten ten Noord-Oosten van '"•Temrjoek. Op de Zwarte Zee R,heeft een Duitsche duikboot een ^-Sovjet-escorte vaartuig in den 'Ogrond geboord. 5J In de periode van 21 tot 30 11 Juni heboen Duitsche vlootstrijd- Hkiachten, boord- en marineaf- ijeweergeschut 46 vliegtuigen neer geschoten. if- In den strijd tegen de Brit- engche en Noord-Amerikaansche zeeverbindingen zijn in de maand er Juni 31 vijandelijke koopvaar- 'l-diischeptn met éen gezamenlij- lekén inhoud van 149.000 en 3 'ltrausportzeilschepen tot zinken ^gebracht waarvan 107.000 ton door duikbooten. Voorts werden 51 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 250.000 ton. voor het grootste deel door bomtref- ["fers, zwaar beschadigd. Een deel •nook van deze schepen kan ver loren geacht worden. Voorts "brachten marine en luchtmacht :"sen kruiser, twee torpedojagers, "een onderzeeboot en 16 landmgs- vaartuigen totzinken. Drie krui- "sers en 18 andere oorlogsvaar tuigen alsmede verscheidene landirgsbooten werden bescha- r.iigd." 1 ITALIAAN SC H WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Donderdagmiddag luidt als volgt: „De vijandelijke luchtmacht heeft steden en dorpen op Sici lië cn Sardinië aangevallen. Aan zienlijke schade en slachtoffers te Palermo, waar talrijke civie le gebouwen getroffen werden, o.m. de koninklijke universiteit en een ziekenhuis. Te Cagliari meldt men ook instortingen en branden in centrale wijken der stad. De vijandelijke formaties, die herhaalde malen door onze jagers werden aangevallen, ver loren in gevechten vier toestel len. Een ander vliegtuig werd verwoest door het luchtafweer geschut van Trapani. Een onzer vliegtuigen is niet van de opera ties van den dag teruggekeerd." GEVECHTEN OM RENDOVA. Om het eiland Rendova, gele gen in het centrum van de groep der Salomonseilanden in de Stille Zuidzee, wordt thans verwoed gevochten. Uit de berichten valt op te maken, dat de Amerika nen daar geland zijn. Een des betreffend communiqué van het Japansche hoofdkwartier luidt: Op 1 Juli hebben de Ja pansche marine- en vliegereen heden hun aanvallen op den vijand in het gebied van het eiland Rendova voortgezet. De resultaten onzer operaties op 30 Juni en 1 Juli kunnen als volgt worden samengevat; 1. vijande lijke kruiser van de B-klasse werd in den grond geboord, een tweede kruiser van de B-klasse werd zwaar beschadigd, 4 groo- te torpedoboot jagers werden tot zinken gebracht, een vijfde klei nere torpedobootjager werd in den grond geboord, nog een transportschip is zwaar bescha digd. Minstens 77 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten; 31 eigen vliegtuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. „DE VERNIELING VAN DEN 11 KEULSCHEN DOM. 1. De assistent van den domar- '.thitect te Keulen, die in den Liaaht van het bombardement .vacht had. heeft medegedeeld, lat ongeveer twintig groote bri- antbommen in de omgeving van .len dom neerkwamen. Een daar- /an trof het Noordelijke dwars- jchip van den dom aan den top gevel, sloeg door het dak. ont plofte toen en sloeg de balken, .«zetten en steenmassa's over a afstand van vijftig meter los, ■oodat de zware steenen met een jnorm lawaai op het kruisge- velf neerkwamen. De geheele lom schudde als door een aard- leving. Een rozet van eenige [onderden kilogramen ligt onder Ie puinhoopen. „Wegens het gevaar van instor- ing zullen er langen tijd geen lodsdienstoefeningen gehouden runnen worden. De geestelijken zijn er in ge laagd de beroemde „zwarte Ma- lonna" kort na het begin van den bomaanval op den dom te redden. De „zwarte Madonna" bevond zich in een nis in het ver nielde dwarsschip en is thans in den kelder opgeborgen. Het beeld is afkomstig uit de vernielde kerk „Maria in der Kupfergas- se" en was een geliefde bede vaartsplaats voor aanstaande móéders. Onder de geheel vernielde Keulsche kerken behoort ook de Minoriten-kerk, waarin Kolping, de katholieke gezellenvader, be graven ligt. Het naast de kerk gelegen Walraf-Richartz Mu seum is door een mijnbom van de aarde weggevaagd. Dak en muren van de Wallfahrtskirche werden ingeslagen. Het graf van Kolping ligt onder een 2 meter dikke laag puin. De dirigent van het domkoor, dr. Moelders, die tezamen met prof. Bachem het wereldberoem de domkoor op vele reizen door de wereld heeft vergezeld, is tij dens den bomaanval om het le ven gekomen. Het vernielde „Dreikönlgsaltar" In den Dom te Keulen, die tengevolge Ua den jongtten terteuraanval der Brltsche luchtmacht op woonwijken du itad Keulen iwaar beschadigd werd Tclefoto Hoffmann-Stapf-Pax m BERLIJN OVER DE REDE VAN CHURCHILL, De militaire correspondent van het D. N. B. schrijlt naar aanleiding van ae Woensaag door Cnurchui uitgesproken re de, dat deze van muit. stanapunt uit bezien practised niets nieuws brengt. De rede «oevat d.ee.s zelfs dezelfde zinnen, die Chur chill sedert 1940 stereotiep her- haait. in militaire kringen te Berlijn heeft de rede daarom slechts in zooverre de aanaacht getrokken, dat uit de rede, wat oetreft de beoordeeling van den algeheelen oorlogstoestand door de Angio-Amerikaansche lei ding, een opmerkelijke onzeker heid blijkt, die nauwelijks over stemd wordt door enkele krach tige woorden. Men vestigt van Duitsche zijde de aandacht op de volgende drie punten: 1. Men is het te Berlijn met Churchill eens, dat nog vóór den herfst zware gevechten aan meer dan één front zullen wor den geleverd. Tot dit kapittel behoort echter naar de meening van Duitsche militairen niet zoo zeer het onderwerp invasie met hiermede gesynchroniseerde ac ties der Sovjets of het onder werp eenzijdige Anglo-Ameri- kaansche bombardementen van uit de lucht, doch veeleer zekere andere operaties, waarover Churchill geen zeggingsschap heeft. Het is in dit verband mis schien zeer leerrijk erop te wij zen, dat Adolf Hitler voor den veldtocht in het Westen in 1940 practisch negen maanden heeft gewacht waaruit de vijand nood lottige conclusies trok. De hui dige fase ziet de Duitsche, Ita liaansche en verbonden legers paraat om onder de gunstigste geografische omstandigheden, die pas sedert 1940 zijn ontstaan, een vijand, die in Europa niets te zoeken heeft, met de krachtig ste middelen den toegang tot Europa te versperren. Bij derge. lijke eventueele operaties in de toekomst mag echter niet ver geten worden, dat die legers, die op eigen grond strijden, on- dere gunstigere voorwaarden strijden dan de vijandelijke. Vele honderden divisies staan op het continent voor den strijd gereed om met de Engclschen en Amerikanen af te rekenen. Onder den afloop van een inva siepoging in Europa is men te Berlijn niet bezorgd. Overigens wordt de uitlating van Chur chill, dat zware gevechten in de Mid'dellandsche Zee en elders zullen worden geleverd voordat de herfstbladeren vallen, be schouwd als een verdere ver schuiving van de totdusver door de Engelschen opgegeven ter- mijnsopgaven. 2. Hetgeen Churchill over den duikbootoorlog zegt bewijst meer dan al het andere de on zekerheid in het vijandelijke kamp, en bewijst ook, wanneer men voorzichtige uitlatingen van Duitsche marinedeskundi- pen daartegenover stelt, dat de berekeningen van den Britschen premier zich in een richting be wegen, die de Duitsche oorlogs leiding niet onwelgevallig kun nen zijn. Churchill heeft soort gelijke uitlatingen over de ver mindering van het duikbootge vaar reeds op vroegere tijdstip pen van den oorlog gedaan om dan later te beleven, dat de toe stand op den Atlantischen Oceaan een toenemende doode- lijke bedreiging voor de Brit- sche aanvoerwegen werd. Juist is ongetwijfeld, dat op het oogenblik het Duitsche duikboot wapen, dat maand na maand ononderbroken tegen de vijand in actie is geweest, thans een positie-verandering uitvoert, niet als gevolg van het tot zinken brengen van geheele duikboot- èenheden, zooals Churchill zoo gaarne zou willen gelooven, doch als gevolg van een zeer bepaald plan, waartoe o.a. ook de neutraliseering van de mo derne en' omvattende afweerin- stallatiea van den vijand be- EEN AANTAL ARTSEN IN EEN CONCENTRATIEKAMP Oppositie tegen de bezettende macht Van bevoegde zijde wordt me degedeeld: „Eenigen tijd geleden heeft een aantal Nederlandsche artsen een brief gericht tot den Rijks commissaris, waarin zij op bui tengewoon tactlooze wijze positie kozen tegen bepaalde beschik kingen van de bezettende macht. In tegenstelling tot de meening van een deel der bevolking, dat het hierbij ging om een poging dit schrijven het karakter te ge ven van een groote spontane de monstratie der Nederlandsche artsen, is het een door enkele aanstichters geleide actie geble ven. Van de binnengekomen brieven bleek het grootste deel door middel van doorslagen ver vaardigd te zijn, vaak anoniem en voor een ander deel was de onderteekening met geheel ver draaide hand en onleesbaar ge schreven. Bij dezen brief ging het slechts om de organisatori sche kwestie van de Artsenka mer en vooral om de bepaling van de bezettende macht, dat een arts dus iemand die de volks gezondheid moet helpen in stand houden zijn beroep niet zon der meer en zonder toestemming van de Nederlandsche staatsauto- riteiten mag opgeven en even min patiënten en aanstaande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan worden vast gesteld, dat de eigenlijke aan stichters van deze onwaardige onderneming zelf zeer klaarblij kelijk geen kleur hebben bekend, dus op den achtergrond zijn ge bleven. Verder is het zeer kenmer kend, dat de aanstichters hun slachtoffers onder de artsen in de waan hebben gebracht, dat de bezettende macht het „niet zou wagen" iets tegen dergelijke methoden te ondernemen. Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal streng en krachtig ingegrepen en tegen de demonstranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Sicherheitspolizei maat regelen genomen. Zij bevinden zich in een concentratiekamp, waar zij kunnen nadenken over de tekortkoming van hun verlei ders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par. 1 van de verordening nr. 33 van 1940 betreffende het ver beurd verklaren van vermogens. Eenige van deze aldus demon- streerende artsen hebben er de voorkeur aan gegeven te ver dwijnen. Hun spreekkamers zijn door de Sicherheitspolizei verze geld. Het schijnt ook hier de herhaaldelijk zichtbare samen werking te zijn laatstelijk nog in het Amsterdamsche proces te gen de daders van den spring stofaanslag op het bevolkingsre gister tusschen zekere intel- lectueele kringen en oranje- hoort. Blijkbaar kan de Anglo- Amerikaansche oorlogsleiding dit Duitsche plan niet vroeg genoeg leeren kennen. Zij kan er ech ter van verzekerd zijn, dat zij dit plan zal leeren kennen. 3. Wanneer Churchill de in voorbereiding zijnde Duitsche represailles tegen de door hem opnieuw geproclameerde „lucht- terreur" „mysterieuze wraahbe- loften" noemt, dan is hierin een nerveuze ondertoon te hooren, die men van Duitsche zijde niet misplaatst acht. In kringen der luchtvaartdes kundigen liet men zioh in dier voege uit, dat de Britsche pre mier waarschijnlijk de door hem gecreëerde barbaarsche metho den van den oorlog nog wel eens zal betreuren, doch dan zal het waarschijnlijk te laat zint. MUIZENPOES. Ik schijn in vroeger dagen eens een momentje over poe sen te hebben geschreven. Ik vind tenminste een brief van een mijner trouwe lezers, die schrijft, dat hij zoo juist mijn poesenmomentje heeft gelezen en hij vraagt mij zoon poes voor hem te vangen, daar hij „verrekt van de muizen". Nou ja, parlementair is het niet, maar wel duidelijk. Overigens redeneert hij aldus: Wij krij gen toch al zoo weinig en dat kunnen wij wel zelf op, daar hebben wij geen muizenhulp bij noodig. Maar hu meent zijn vrouw, dat een poes ook niet altijd een pretje is. Zij zegt: „als het 's avonds 10 uur is zijn ze buiten en overdag zijn ze bin nen en dan kan ik den heelen dag wel met een dweil loopen om de boel op te ruimen". Ja, goede vriend, er loopt bij mij in de buurt één poes, een bruin en somber beest, ik ben er een beetje bang van. Ik heb wel eens gedacht, dat er daarom geen andere poe sen meer in de buurt zijn, omdat zij bang zijn van dat sluipende dier. Maar het kan ook zijn, dat er menschen in onze buurt zijn, die zeggen: ik ruik poesenvleesch. Ook voor poesen is het tegenwoordig gevaarlijk, naar men zegt. Ik kan u dus ook niet aan een poes helpen. Of u zoudt zelf moeten komen om die bruine te vangen. En anders zou ik zeggen: plaats eens een advertentie! DE STEM DER S.S. Duistert op Zondag 4 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1. op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „Een schrede in de toekomst". bolsjewistische boodschappers. Het zal echter de openbare meening bijzonder interesseeren, dat het bij deze actie en hier op dient te worden gewezen geenszins gaat om dien brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de Engelsche omroep kort gele den melding maakte, nog voor deze den geadresseerde den Rijkscommissaris had bereikt. Veeleer kwamen enkele van der gelijke brieven eerst verscheide ne dagen later werkelijk binnen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij óf naar den Engelschen zen der hadden geluisterd, óf zich hadden laten leiden door een groep, die handelt naar de aan wijzingen van de Londensche emigrantenkliek. Om die reden zal het niemand verbazen, dat een dergelijke handelwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrijvers zal hebben.*» De inhoud van dezen tweeden brief kenmerkt de opstellers als mannen van een in zichzelf te genstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den catastrofalen gezondheidstoe stand van het Nederlandsche volk een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jongste Nederlandsche officieele statistische gegevens, volgens welke de gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk op merkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, medisch bij te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun geneeskun dige verzorging worden beroofd, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beperken tot de vervulling van hun plichten als arts, zich laten verleiden tot demonstratieve spelletjes tegen de bezettende macht

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1