Red. Buitenland: Mr. H. Geisc.Leiden; Red. Stad en Sport t M. Zond erop. Leiden; Red. Omgeving Lm Rooren, Leiden; Red. Letteren ca Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voor de advertenticnC. de Heiden, Léden. Verduisteringstij don van 27 Juni lot en met 3 Juli van 22.155.15 u MAANSTANDEN. Woensd. 30.6: 4.12 op, 20.03 onder Donderd. 1.7: 4.49 op, 21 onder. Vrijd. 2.7; 5,31 op, 21.50 onder osr. m.) leen een voorbeeld gegeven van dezen weg. hii heeft dezen voor ons allen al strijdend gebaand en nu met ziin laatsten inzet be zegeld. Overde nauwelijks te over- ziene hoeveelheid werk en pres taties heen heeft hii ziin oog steeds gericht op het belangrijke en het doel nooit uit het oog verloren. Want in dit land. dat zich van ziin Europeesche taak had afgewend, en in een. naar thans zeer duideliik bliikt. je gens het Europeesche verleden en de toekomst vijandige gees teswereld gevangen was. vor men iuist de Germaansche we zenstrekken van ziin bewoners zeker geen vergemakkelijking van de taak. doch eischen een des te grooter inzicht, vasthou dendheid en doelzekerheid. Met de ontwikkeling, die onze arbeid genomen heeft, is partijgenoot Schmidt steeds overtuigender en duidelijker tot de laatste inzich ten doorgedrongen, die het poli tieke leven en werken van de hier werkende menschen moe ten beheerschen: Voor alles en onder alle om standigheden moeten wii natio naal-socialisten ziin. Ën ten tweede moeten wi», naf ionaal- socialisten in dit gebied, een on wrikbare gemeenscha» vormen, die als zoodanig boven alle an dere eisclien staat. Deze beginselen heeft partij genoot Schmidt od ontelbare vergaderingen in steeds nieuwe beschouwingen en in nieuwe, aan de omstandigheden aange paste wendingen ziin partij ge- nooten en dat waren in dat geval Duitschers en Nederlan ders steeds weer voorgehou den. terwijl hii allen tot dit be langrijkste gebod van den tijd opriep. Het gebod en de nood van den tiid doen de iuistheid van deze eischen in de hoofden en harten van onze medestrijders steeds dudeliiker worden en dit sluit ons allen tot een steeds meer onwrikbare lots- en strijd gemeenschap aaneen. Juist op dit oogenblik. waarop wii voor de alles overweldigende door braak van deze gezindheid en overtuiging van de onvoorwaar delijke nationaal socialistische gemeenschap staan, heeft ons het noodlot Schmidt ontrukt, doch ziin wil is voor ons een erfenis en ziin leven strekt ons te voorbeeld. Daarom roept spreker dit uur als gemachtigde van den Fuehrer toe: Gii hebt de u ge stelde taak in Nederland vol bracht niet alleen tijdens uw le ven maar ook voor den tiid na uw verscheiden. De basis van dit werken lag LEVENSWIJSHEID Sublieme vreugde. 33) In ons vorig artikeltje richtten wij de aandacht op een gebed van de Kerk, waarin wij aan God vragen ons de genade van geestelijke vreugden te schenken. Een gebed ook voor dezen tijd. Ook nü kunnen wij vreugde gemeten. Want ook nü zijn ons bronnen voor vreugde geschonken. Ook nü is er de bron van vreugde, die Biscbof von Kepp- ler aanwijst in zijn boek „Mehr Freude": „Voor edele, waarlijk chris telijke menschen is er geen grootere vreugde, dan aan an deren vreugde te schenken." En hij vervolgt dan: „Daarin ligt de verzoening tusschen eigenliefde en naastenliefde; daarin kunnen beide haar voldoening vinden. Waardevoller vreugde kan men zich niet verschaffen, zoetere niet genieten, dan die, welke men anderen verschaft, met anderen geniet." „Om anderen vreugde te schenken", zoo vervolgt de schrijver even verder, „behoeft men niet rijk en niet geleerd te zijn; men moet slechts eén eigen schap hebben: waarlijk en 'van harte goed zijn"! Er is geen grooter vreugde dan aan anderen vreugde te schenken Guido Gezelle jubelt in zijn gedicht „Blijdschap", dat hij blij de dagen kent, in het leven, da gen, waarop hij alles wil geven voor God en iederen mensch! „Ben ik het nog die minne al die mij haten, ben ik het nog, die duizend levens wou, voor U, mijn God, en iederen mensche laten, en, zelfvergeten, lachend sterven zou? o, Blijde stonden zijn er nog in 't leven, en, ware, o God, Uw Hemel anders niet als één van die, nog zou ik alles geven voor één van die, geliik ik nu... ik nu geniet". Dat is de opgetogen blijdschap, de verrukking en de vervoering van de sublieme vreugde! eereteeken en heeft als eerste yan miin medewerkers van den Fuehrer het Kriegsverdienst- kreuz le klasse gekregen. Onze deelneming gaat ook uit naar ziin gezin. Zeer gelukkig getrouwd leefde hii met ziin vrouw en vier flinke zoons zijn uit dit huweliik voortgekomen. Zii waren ziin trots en zij zetten ziin leven in de Duitsche toe komst voort. Onze zorgen te kunnen wiiden aan ziin gezin is voor ons de menscheliike troost op dit oogenblik. Zoo groeten wii nog eens den van ons heengeganen medewer ker en vriend, partijgenoot Schmidt, wiens politiek willen als nalatenschap onzen verderen weg zal bepalen. Wii sluiten de gelederen en mareheeren ver- der. Hii zal bii ons ziin. wanneer de dag van de overwinning den Fuehrer en het Riik groet, hij onze goede kameraad, partijge noot Fritz Schmidt. Na de rede van den Rijkscom missaris. speelde het orkest. Ich hatte einen kamerad". welk lied door alle aanwezigen staande en met den Germaanschen groet werd aangehoord. Stabsleiter Bereichsleiter Bueh- ner sprak een kort slotwoord, waarop de plechtige samen komst werd beëindigd met het ten gehoore brengen door het orkest van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. in het karakter van onzen ka meraad. een mensch met een onovertroffen politiek instinct. Schmidt's meening in de een of andere politieke kwestie en welke kwestie is vandaag den dag niet ook een politieke niet gehoord of hieraan aan dacht geschonken te hebben, zou een gebrek, een fout ziin ge weest- Onverstoorbaar was Schmidt in de eischen van ziin naticnaal-socialistische gezind heid. taai en onverschrokken kwam hii voor ziin meening op en liet niet los. zoolang ziin po litiek geweten niet gerustgesteld was. Dit was de voornaamste karakertrek. die hem tot den voortreffeliiken adviseur maak te voor dengene. die voor de po litieke leiding verantwoordelijk was. Steeds met het volk het Dui-ssche of het Nederlandsche verbonden en voor diens le venseischen opkomefid. strijd vaardig en trouw, was Schmidt een waar nationaal-socialisi. Als politicus de beste medewerker en als man de beste vriend. Ziin handelen was miin wil en miin wil is de opdracht, die ons door den Fuehrer gegeven is. De vu rigste wensch van Schmidt kon niet worden vervuld. Sedert 1940 heeft hii zich herhaaldelijk ge meld voor den militairen dienst aan het front. Hii. die ziin gron dige opleiding gevonden had ais jongeling in de gelederen van de Duitsche Reichswehr, hield het in het uitsluitend po litieke front niet uit. Steeds weer. ook nog in de laatste da gen. uitte hii ziin wensch. om naar het front te mogen gaan. De Fuehrer zelf droeg hem op in het politieke front te bliiven staan. En in dit politieke front is hii bliiven staan, trouw aan ziin opdracht en trouw den Fuehrer, trouw tot het laatste oogenblik. Herhaaldelijk heb ik ter gelegenheid van het uitbren gen van onze rapporten in het hoofdkwartier uit de woorden van den Fuehrer de waardee ring vernomen voor den arbeid van onzen kameraad Schmidt. Hii was drager van het gouden BINNENLAND BIJ DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde wordt mee gedeeld dat uiteraard voor hen die behooren tot de lichtingen 1924—1918 nog de mogelijkheid bestaat, als vrijwilligers toe te treden tot de Duitsche Kriegs- marine, de Waffen-S.S. of het Legioen. Nadere bijzonderheden verstrekken alle Ortskomman- danturen, die ook na voltrokken toetreding zorgen voor de ver gunning der arbeidsbureaux. NIEUWE ZEEPBONNEïJ AANGEWEZEN. Tot en met 31 Juli 1943 geeft ban „Algemeen 597" van de bon kaart voor voedingsmiddelen en bon „W eenheidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van een stukje luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet, hetzij op het koo pen van een stukje eenheidstoil- letzeep 14, 15 of 21 pet, hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram vuile wasch. Voorts geeft bon „Algemeen 598" van de bonkaart voor voedingsmid delen en bon ,,W waschpoeder" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht: hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, het zij op het doen wasschen van ne gen kilogram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon „W. toi letzeep" van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Juli a.s. recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep oude samenstelling. Honden- en kattenbrood op bon 26. Van 1 tot en met 31 Juli 1943 worden op bon 26 van de voederkaart voor honden de zelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als in de afgeloopen periode. Op bon 26 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli a.s. is bon 26 van deze kaarten ongeldig. Generatorblokjes. Van 1 Juli tot en met 30 September 3943 geven de met de „periode E" gemerkte bonnen, als bedoeld in artikel 2 van de generator- blokjesbeschikking 1942, no. 1, recht op het koopen van 50 kg. generatorblokjes. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden. Van 1 Juli 1943 tot en met 30 April 1944 geven de met „13 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen, U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Overwogen wordt om op 1 Augustus 1943 I wederom een bon van de kook- kaart „U 115" aan te wijzen. Van 1 Juli tot en met 31 Juli 1943 geeft elk der met de woor den „generator anthraciet negen tiende periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg.) anthra- cietnootjes 4 of 5. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „generatorturf negentiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Vernietiging van distributie bescheiden, Naar aanleiding van vele desbetreffende vragen wordt bekend gemaakt, dat de eventueel nog voorhanden zijn de bonnen „tabak 01B" tot en met „tabak 16B". alsmede de bonnen „tabak R 01" tot en met „tabak R 04" en de bonnen „ci- garetten R 01" tot en met „ciga- retten R 04" vernietigd kunnen worden. Voorts kunnen vernietigd wor den: a. Alle bonkaarten voor voe dingsmiddelen, zeer zwanen zwaren en langdurigen arbeid, behalve die kaarten, waarvan thans bonnen geldig zijn. (Ook de bonnen „reserve 2-14" en „re serve 2-15" van de bonkaart voor voedingsmiddelen voor de 4e periode 1943 mogen niet ver nietigd worden. Zooals bekend, zijn deze reservebonnen aange wezen voor het koopen van ser viesgoed). b. Alle aardappelkaarten. be halve die, waarop de bonnen „aardappelen 25B" tot en met „aardappelen 28B" voorkomen. c. Alle klantenkaarten voor groente, behalve die, waarop de bonnen „groente 25" tot en met „groente 28" voorkomen. d. De bonnen gemerkt met „versnaperingen 01" tot en met „versnaperingen 27" en „versna peringen R 01" tot en met „ver snaperingen R 04". NEDERLANDSCHE BANK N.V. Op de gisteren gehouden al- gemeene vergadering van aan deelhouders van de Nederland sche bank N.V. is door de stem gerechtigde aandeelhouders aan de directeuren J. F. de Beaufort en prof. A. m. de Jong op hun verzoek eervol ontslag verleend. De vergadering nam voorts kennis van het feit, dat zoowel de raad van commissarissen als de commissie van advies hun mandaat hebben neergelegd. In verband met de afkondi ging van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de Nederlandsche Bank van 26 Juni 1943 nummer 53/1943 welke verordening met ingang van 1 Juli 1943 in de p'aats treedt van de bankwet 1937, (Staatsblad 1937 no. 401), werd niet tot de voorziening in de ontstane vacatures overge gaan. Het dividend werd be paald op f 5.per aandeel van 1000.— (51.—). Oscar Eberle overleden. In den leeftijd van bijna 60 jaar is te Rotterdam overleden de in het Nederlandsche muziekleven bekende cellist en paedagoog Oscar Eberle. De teraardebestel ling vindt plaats Donderdag as. te 3 uur op Crooswijk. DE RANTSOENEERING VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De rantsoeneering van vaste brandstoffen voor het stooksei- zoen 1943-1944 zal behoudens enkele wiizigingen. welke ech ter de grondslagen dezer rege ling niet aantasten, geliik ziin aan die van 't stookseizoen 1942- 1943. De nieuwe regeling komt op het volgende neer: Gezinnen, wier woonkamers met haard of kachel kannen worden verwarmd. De uitreiking van de brand- stoffenkaarten T 116, bestemd voor het seizoen-1943'44 is in middels nagenoeg geheel ge schied. Een na-uitreiking vindt eventueel nog plaats voor die gevallen, waarin de desbetref fende distributiedienst een mon delinge toelichting door het be trokken gezinshoofd van de des tijds on het aanvraagformulier gestelde antwoorden noodzake lijk acht. Gezinnen, wier woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwarmin?^- installatie kunnen worden verwarmd. Deze gezinnen ontvangen op de reeds verstrekte bonkaart ,.T 116" een toeslag, waarvo bonnen evenals verleden dienen te worden aangev met gebruikmaking van formulier Br. C. 251. De waarden, welke moeten vu vervuld, indien men voor toeslag in aanmerking wi te komen, ziin dezelfde i het afgeloopen winterse Men onthoude zich dus va indienen van een aan- wanneer op de in 1942-'43 hetzelfde pand gedane aan afwiizend werd beschikt. Rantsoenen voor grool zinnen. Tegelijk met de bonka „T 116" ziin extra bonna behoeve van groote gez verstrekt n.l.: 3 bonnen een gezin, bestaande uit 7 9 Dersonen. 6 bonnen voo gezin, bestaande uit 10 of personen. Er wordt overwogen t.z.1 eenmaal de gelegenheid to indienen van een aanvraag te stellen voor hen. die s tot de groote gezinnen vai of 9 personen ziin gaan t ren of van deze categorii overgegaan naar de gez van 10 of meer personen. Kookkolen. Gezinnen, die voor de i ding van hun warme maal uitsluitend op vaste bran fen ziin aangewezen, werdi langs in het bezit gestel: een bonkaart ,U 115". Niet-narticuliere huisl verbruikers. Ter bepaling van de aan verbruikers toe te wii zen veelheid brandstoffen won jaar wederom een enquêl houden. Hiertoe zullen de; aanvraagformulieren word: bezigd. welke voor het sto zoen 1942-'43 ziin gebruik meliik de formulieren Br. I en Br. C 251. Deze formu kunnen, na plaatselijke be making. worden afgehaal de distributiediensten, die eveneens met de inontvam ming van de ingevulde fi lieren belasten. De formulieren Br. C. 250 nen worden ingediend doe genen, die een perceel ol ceelsgedeelte in gebruik hl voor andere dan partic doeleinden, dus door hen behooren tot een der ve: kersgroenen B. C of D. Ve kers. die reeds een formuli C. 250 hebben ingevuld en op een voorschot-t.oewiizine het stookseizoen 1943-'44 hl ontvangen, behoeven nis nieuw een aanvragformulii C 250 in te dienen. Op formulier Br. C. 250 nen tevens brandstoffen den aangevraagd ten bé van voor bijzondere doele bestemde ruimten, gelegi een perceel of perceelsgei waarvoor reeds een bran fenkaart ..T 116" is of zal den verstrekt. Dit geldt uitsluitend voor die gev waarin de ruimte voor b dere doeleinden grooter ii de ruimte voor gezinsgel Is de ruimte voor b"'0i doeleinden geliik aan of kl dan de ruimte voor gezit bruik. dan moet de aan voor brandstoffenen gesch op een formulier Br. C. 25 eveneens bii de distributie sten. na plaatselijke beken king, verkrijgbaar word! steld. Wanneer in een perceel schillende verbruikers gevl ziin. moeten de aanvrai rm'1i°ren Br. C. 250 aane hecht worden ingeleverd. 1 zonderliike verwarming v! door de verbruikers g ebe Derceelsgedeelten mogeliik, zal aan iederen verbruikei afzonderlijke toewijzing w( verstrekt. Wordt het betrt perceel echter door midde één zelfde installatie verwi g dan ontvangt de hoofdvei ker of de eigenaar de gezs I liike toewijzing. Evenals vorige iaren wi f ook nu de verbruikers, rende tot de groepen B. D. op grond van de op fom Br. C. 250 toe te wiizen hoe heden gesplitst in groot- kleinverbruikers. De grol bruikers ontvangen een ii teitskaart. waarop de plaal ke distributiediensten hun kenmale na bekendmakinZ gen afkruising van de ove komstige vakjes, een to

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2