OENSDAG 30 JUNI 1943 34STE JAARGANG N° 10593 ROUWSAMENKOMST VOOR HAUPT- D1ENSTLEITER FR. SCHMIDT Ho reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 efooa: Redactie 20015. Admin. 20935 25 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BriSsctie terreur- aanval op Keulen i: :TS DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. 23J[et Duitsche weermachtsbe- m|ht van Dinsdagmiddag luidt: Bii Welikiie Loeki en ten iden van Staraia Roessa wer- verscheidene viiandeliike ivallen afgeslagen. Duitsche tfthtvliegtuigen vernietigden in Baai van Kola door beschie- eile met boordwanenen een vli- zu! ieliike motortorpedoboot. |n het Westelijke bekken van Middellandsche Zee bracht Duitsche duikboot van een itbjichtig beschermde viiandeli.i- formatie oorlogsschenen een liiiser der Frobisher-klasse tot i ken en torpedeerde een an- g e eenheid. s Sen formatie snelle Duitsche b rechtsvliegtuigen bombardeer gisteren overdag het vlieg- d. schenen en inrichtingen in haven van Pantellaria. De 'ittland verloor gisteren in het sci lied van de Middellandsche if ii 18 vliegtuigen, v )e Britsche luchtmacht onder- pi n in den afgeloonen nacht tanfieuw een zwaren terreuraan- on de woonwiiken der stad uien. Door het uitwerpen van groot aantal brisant- en indbommen on dicht bebouw- stadsdeelen ontstonden uit- :ro itrekte branden. De- Dom van uien kreeg zware schade door lu,Jsant- en brandbommen. De Kn rolking van de stad leed ver ten. Aanvallen van enkele andeliike vliegtuigen waren icht od eenige plaatsen m ist- en Noordwest-Duitsch- I d Tot dusver is melding ge- j akt van het neerschieten van viiandeliike bommenwerpers. andere viermotorige viegtui- f werden neergeschoten in htgevechten. toen een forma- Amerikaansche bommenwer- een steunpunt aan de kust den Atlantischen Oceaan ibeerde aan te vallen. Een itsch jachtvliegtuig wordt mist". WAT VERWOEST WERD. aanvulling op het weer- chtsbericht verneemt het D. B.: Tiidens den nieuwen Brit- terreuraanval op Keulen Irden de brisantbommen en lan jduizenden brandbommen vol nen willekeurig boven de stad ads geworpen, daar een dicht 'EL Ikendek vooral boven de lea d den Britschen bommen- roers elk uitzicht ontnam, inder de volkomen vernietig- l cultuurmonumenten bevin- p zich het Keulsche raadhuis it ziin riike beeldentooi. het enoverliggende stadhuis en Guerzenich. het wereldbe- mde uit de vroege Middel- iwen stammende bouwwerk de oude Hanzestad. Groote ide is aan de Keulsche dom Kebracht. Zware bommen egen door het gewelf van dom en ontploften in het in- ndige der kerk. waar zij groo- verwoestingen aanrichtten, linker dwarsschio werd vol uien vernield, evenals het ichtige orgel, de doopkapel een aantal kostbare beeld- iwwerken. Deelen van het velf stortten in Het muur- rk is ernstig getroffen door inters van in de nabijheid in lagen bommen, die hun doel iben gemist. Duitsche persstemmen. >e vernieling vair Duitsche tuurmonumenten o.m. van i dom in Keulen, en het be- iste bombardement op de bur- 'bevolking worden door de leren verschijnende bladen isgezind een nieuwe schand- ïd van de Britsche terreur- egers genoemd. Tevens wijzen bladen op de versterkte itsche luchtafweer, die meer meer Anglo-Amerikaansche chines ten offer eischt. Open- die hebben de Engelschen eegeven. aldus de „Voelki ÜB U scher Beobachter", dat de Brit sche formaties bommenwerpers, naderend over een dicht wolken dek. van hun doelgebied niets hebben gezien, dat zij dus al leen met de zekerheid, dat zij boven de dichtbevolkte en aan cultuurmonumenten ongewoon riike stad Keulen vlogen, hun bommen lieten vallen en dus schuld dragen aan den dood van vrouwen en kinderen, de vernieling van woonhuizen en de verwoesting van onvervang bare cultuurgoederen, bewust en svstematisch. zonder dat deze razende overval het minste mi litaire effect kon hebben. ..Dat is moord, dat is barbarisme, dat is de brutaalste slag in het ge zicht van de cultuurbewuste menschheid". aldus het genoem de blad. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT, Het Italiaansche weermachts- bericht van Dinsdagmiddag luidt: „Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed resultaat de ha venwerken van Pantelleria aan. Livorno, Reggio di Calabria, Messina en andere plaatsen op Sicilië en Sardinië werden door de vijandelijke luchtmacht ge bombardeerd. De stad Livorno leed aanzienlijke schade. Men is bezig de door de bevolking gele den verliezen vast te stellen. Ne gen vliegtuigen werden door onze jagers neergeschoten, en wel zes boven Sardinië en drie te Livorno Negen machines werden door het afweergeschut neergehaald, n.l. een boven Sar dinië, vier boven Sicilië en vier te Livorno, waarvan er twee in zee gevallen zijn ter hoogte van Ardenza, n.l. eén in de nabijheid van Tombolo en een in de bos- schen van Salviano. Een ander vijandelijk vliegtuig werd getrof fen door het afweervuur der Ionische eilanden en viel in zee. In een aanvulling op het weer- machtsbm-icht wordt meegedeeld, dat te Livorno geteld zijn 175 dooden en 300 gejvonden, voorts 4 dooden en 52 gewonden te Reggio en 4 gewonden te Mes sina. DE STRIJD TEGEN DE BANDIETEN IN MONTENEGRO De verliezen der door de Duit sche en verbonden formaties verslagen benden in Montenegro, die aanvankelijk waren opgege ven met 12.000 dooden, zijn vol gens de jongste onderzoekingen aanzienlijk hooger. Duizenden bandieten zijn aan typhus te gronde gegaan en door de ben den in massagraven gestopt. Een in gevangenschap geraakte arts verklaarde, dat minstens 10.000 man aan de epidemie ten offer gevallen zijn. Derhalve hebben de benden in Montenegro alleen ruim 22.000 man verloren. DE STAKINGEN IN DE V. S. Naar de Britsche berichten dienst uit New York meldt, sta ken, volgens de jongste Dins dagavond uit de Amerikaansche kolengebieden ontvangen be richten, 139.000 mijnwerkers nog steeds. In de bruinkoolmijnen van Ala bama zijn nieuwe stakingen uit gebroken, aldus berichten uit Alabama. De stakingen bedrei gen de geheele staalindustrie van den staat, BEKENDMAKING De Wehrmachtbefehlshaber in Nederland maakt bekend: De talrijke malen, dat de laat ste dagen vijandelijke vliegtui gen worden neergeschoten, ge ven aanleiding er opnieuw drin gend op te wijzen, dat het de burgerbevolking ten strengste verboden is de plek te betreden, waar vliegtuigen zijn neergestort, oieenigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vliegtuig of de leden der bemanning behoord hebben, mede te nemen. Over tredingen worden zwaar ge straft. De posten hebben strenge instructie elke overtreding door gebruik van wapenen te ver hinderen. TOESPRAKEN VAN MUSSERT EN VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Het A. N. P. bericht uit 's-Gra- venhage: De diepe indruk, dien het tra gisch overlijden van commissa ris-generaal Schmidt, leider van het Arbeitsbereich Niederlande der N.S.u.a.P., neeft teweegge bracht, vond op treffende wijze zijn weerspiegeling in de groot- sche rouwsamenkomst welke Dinsdag in den vooravond in de zalen van den Haagschen Die rentuin werd gehouden. Geheel in den stijl van de na- tionaal-socialistische kameraad schap was het podium met roo- de draperiën en gouden slingers omhangen en aoor de vaandels en emblemen van N. S.D.A.P.- en N.S.B.-formaties geflankeerd, terwijl op den achtergrond en ter linker- en rechterzijde de gou den adelaren prijkten. Een rij van plantengroen, af gewisseld door roode anjers en witte le lies vormde de scheiding tus- schen podium en zaal. Deze laatste was rondom met rood spandoek en gouden hakenkruis- kransen en slingers bekleed.. Tot in de uiterste hoeken waren zaal en rotonde gevuld door leden van de N.S.D.A.P. in hun bruingele uniformen en verder door leden der N.S.B.. Hitler- jugend, B. D. M., S.S., W.A., jeugdstorm enz. Op de voorste rij hadden de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, de Wehrmachts- befehlshaber Genera), der Fli-e- ger Fr. Christiansen, de Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert, de Commissarissen- Generaal en verscheidene hooge functionarissen van staat, par tij en beweging plaats genomen. Plechtig zette het orkest van het Deutsche Theater in den Nie- derlanden onder leiding van den heer W. Franzen deze rouwsa- miankomst in met de treurmu ziek uit Beethoven's Eroica. Nadat de klanken van deze muziek waren verstorven, betrad de Leider van het Nederland sche volk, Mussert, het podium om in gevoelvolle woorden de beteekenis van Fritz Schmidt, „onzen kameraad, vriend en raadgever" te schetsen. Rede van Mussert. Mijnheer de Rijkscommissa ris, Nederlandsche en Duit sche kameraden. Zondagochtend werd ik ver wittigd van den dood van onzen kameraad, vriend en adviseur Generalkommissar Fritz Schmidt. Wij zijn hier nu bijeen geko men om zijn nagedachtenis te eeren. Het is mij een eer en een plicht, namens het Nederland sche Volk in het algemeen en namens de Nationaal-Socialisti- sche Bewc in het bijzonder van deze plaats, die zoo dikwijls getuige was van zijn bezielende persoonlijkheid, een woord van afscheid te spreken. Het is voor mij zeer moeilijk over Fritz Schmidt te spreken, dien ik drie jaar geleden heb lee- ren kennen en sindsdien dage lijks meer en meer heb leeren waardeeren. Zijn dood is een zoo zware slag, dat men een moment hierdoor versuft is, dan stroomt het bloed terug, een overweldi gende gemoedsaandoening volgt en dan komt het blijvende resul taat van den slag: de ijzeren hardheid, de grimmige vastbe radenheid. om het hoofd te bie den aan elk lot en tot den laat- sten ademtocht vastbesloten te strijden voor de idealen van het nationaal-socialisme in Godsver trouwen, in liefde voor volk en vaderland, in eerbied voor den arbeid, met nalaten van alles wat deze idealen zou kunnen be smeuren. Wanneer ik het karakter van dezen man, die ons zoo dierbaar was, is en blijft, in het kort wil schetsen, dan kan dit met drie woorden geschieden: eenvoud, moed en trouw. Van de Duit- schers, die wij hebben leeren kennen, trok Fritz Schmidt ons het meeste aan. Zelf afkomstig uit Westfalen, een streek, die aan ons vaderland grenst, bracht hij a priori de gave mede, om zich onze gevoelens en onze po sitie te kunnen indenken. Hij was trotsch op zijn oerduitsche nationaliteit, begaafd met een gezond verstand en met zeer ver standige ideeën. Vol onuitputte lijke liefde voor zijn groote va derland, het Groot-Duitsche Rijk en voor zijn geboortegrond Westfalen in het bijzonder, waar deerde hij in ons, Nederlandsche nationaal-socialisten, onze liefde voor het vaderland, dat ook hij in deze drie jaren heeft leeren kennen, hoewel hij er nooit een geheim van maakte, dat hij geen dag langer zou willen blijven dan zijn plicht gebood. Hij was zoo volkomen op zijn plaats als de politieke figuur, wier bijzondere taak het was de Nederlanders en Duitschers als broeders tot elkaar te brengen, dat ik geloof, dat hij als zooda nig niet te vervangen is. Er zijn maar weinige Nederlanders, die duidelijk beseffen wat ons volk in hem verloren heeft. Maar wij, die het voorrecht heb ben gehad met hem samen te werken, zullen dit nooit verge ten en zij blijven hem altijd dank verschuldigd. Zoolang wij leven, zoolang zullen zijn kinderen op onzen vaderlandschen grond welkom zijn, omdat wij htm va der gekend hebben. Voor het laatst heeft hii Zon dag 20 juni in Eindhoven voor ons gesproken. Op de terugreis naar Den Haag bezocht hij mij thuis en zijn laatste woorden waren, toen wij elkaar de hand ten afscheid reikten: .,Wij heb ben eerlijk onzen piicht ge daan". Zoo is het: hij heeft eer lijk zijn plicht gedaan en hij is als soldaat van den Fuehrer ge storven en wij, die achtergeble ven zijn, worden niet week, draaien niet en krommen ons niet, doch wij gaan gestaald den rechten weg, waarop Fritz Schmidt met ons ging en waar van niemand en niets ons zal kunnen afbrengen, zoolang wij kunnen gaan en staan. Generalkommissar Schmidt, de trouwste pionier van Adolf Hit- lei', nationaal-socialist zonder vrees of blaam, Duitscher tot in hart en nieren, bouwer van de N.S.D.A.P. in Nederland, steun en adviseur van de N.S.B., vriend van ons Nederlandsche volk, wij danken u voor al uwe moeite, uwe zorgen, uwe offers. Gij waart trouw tot in den dood, wij vergeten u nimmer. Er zal geen huis der N.S.B. meer zijn, waar in uw portret niet zal hangen te uwer gedachtenis. Gij kunt er zeker van zijn, dat wij in uwen geest den strijd voor verzoening en de blijvende lots verbondenheid van onze volke ren tot hieil van allen zullen voortzetten. Rede van den Rijks commissaris. Onze kameraad partijgenoot Fritz Schmidt vertoeft niet meer onder ons. De oorlog plaatst ons dikwijls aan de lijkbaar van een kameraad, die met ons gestre den heeft, die in een hartstochte lijke paraatheid de stem van het geweten en de overtuiging in ons en het gebod van trouw en gehoorzaamheid aan onzen Fueh rer volgt en het laatste geeft om zichzelf geheel wegcijferend tegenover het lot stand te houden. MOMENTJE SCHEER-MESJES. Juist nu wij de kans krij gen onze baard te laten staan, leest mijn teerbeminde in de krant, dat er nieuwe scheer mesjes komen. Dat is een nieuwe desillusie bij vele an dere. Een van de zeer wei nige prettige gevolgen van den oorlog was voor mij, dat er met vele andere zaken geen scheermesjes te krijgen waren, zoodat er ongekende en blijde vooruitzichten in het donkere verschiet lagen. En laat de distritbutie- dienst, of welke instantie dan ook, nou precies voor scheer mesjes zorgen in plaats van een omelet met ham, die óók niet te krijgen is. Laten wij eerlijk zijn: dat is niet leuk. Ik eet liever eens een paar spiegeleitjes dan altijd maar rond te loopen met een naakt gezicht en er nog vroeger voor te moeten opstaan ook. Ik had reeds het aangename visioen mijzelf te zien rondloopen vermomd als Sinterklaas, wat ook al zijn voordeel heeft in dezen tijd. En nu krijgen wij warempel weer scheer mesjes. En ze roesten ook nog als je niet oppast. Maar och, dat deden vroeger de roestvrije scheermesjes ook. En onze eenige uitkomst is nu nog, dat er straks geen scheerzeep meer is. Wij zul len eens zien, wat ze dan uit vinden om ons een pleizier te doen. Dezen grooten offergang van. de Duitsche natie is ook partij genoot Fritz Schmidt gegaan, ons allen ten voorbeeld '.zat betreft den omvang van zijn paraat heid. Zonder medelijden eischte hü van zichzelf en zijn lichaam het uiterste, lette hij niet op de nadeelige gevolgen, die voor zijn gezondheid hieruit voortsproten, en zoo kon een arglistig nood lot hem wegrukken op 'n oogen- blik, waarop hij midden in zijn zoo succesvollen arbeid stond en het vergankelijke in hem ons voor altijd ontnemen. De gemeenschap van het poli tieke willen, waartoe hij ons juist van deze plaats uit, waar op ik nu spreek, zoo dikwijls samengevat heeft, vereenlgt in een diepe doch met zijn geest overeenkomende smart. De Rijkscommissaris gaf ver volgens een overzicht van het arbeidzame en toegewijde leven van den overledene (reeds in het kort gepubliceerd) tot zijn komst in ons land. Bii het instellen van het Rijks commissariaat voor de bezette Nederlandsche gebieden kwam partijgenoot Schmidt als onze medewerker in dit land met de bijzondere opdracht zich te be lasten met de taken in den poli- tieken sector. Als Generalkom missar Z. B. V. waren hem alle gebieden in den staatssector, die zich bezig moeten houden met kwesties van de openbare mee- ningsvorming. .toegewezen en in het Parteibereich werd hii in SeDtember 1940 belast met de leiding van het intusschen op gerichte Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland. De arbeid, dien Schmidt ge presteerd heeft, is tegelijkertijd de zichtbaar geworden weg van ons programma en van ons po litiek handelen in Nederland. Het resultaat van dezen arbeid is de vormgeving van de poli tieke opdracht, die wii van den Fuehrer gekregen hebben. Deze aan ons gegeven opdracht luidt, wegbereiders te ziin voor het nationaal-socialisme als de le vensvorm van de Germaansche menschen. En die weg kan alleen hierin bestaan, dat wii zelf een voor beeld geven van het nationaal- socialisme in dit deel van de Germaansche gemeenschap. Par tijgenoot Schmidt heeft niet al-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1