Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad «n Sport j M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren es KunstPr. Sdmeidem Leidenverantwoordelijk voor de •dvertentlSn: C. de Hddea. Leiden. Verduisteringstijden van 27 Juni tot en met 3 Juli van 22.155.15 u MAANSTANDEN. Dinsd. 29.6: 3.43 op, 19.onder. Woensd. 30.6: 4.12 op, 20.03 onder Donderd. 1.7: 4.49 op, 21 onder. ring van Riiksmarken bii de N. B. gedurende de laatste maan den. Hier kan m.a.w .sprake ziin van een sterkere thesauriseering van Riiksmarken. Deze mag volgens den president mede een gevolg ziin van geruchten, dat de gulden zou worden gelijk ge steld aan de Riiksmark. De door hem geraadpleegde Duitsche autoriteiten hebben echter bii herhaling verzekerd, dat van een dergelijk bedrog ten nadeele der Nederlandsche volksgemeen schap geen sprake kan ziin. „On ze loontrekkenden ziin door de oorlogsomstandigheden reeds buitengewoon zwaar getroffen, zoo zwaar, dat een loonsver laging van 25 net., welke de ge lijkstelling met de Riiksmark zou beduiden een daad van gro ve onrechtvaardigheid zou ziin". Nieuw statuut Neder landsche Bank. INGRIJPENDE WIJZIGINGEN. In het Verordeningenblad, af levering 19, van 28 Juni is een verordening van den Rijkscom missaris opgenomen betreffende de Nederlandsche Banik. Door deze verordening treden ingrij pende wijzigingen in in het sta tuut van de Bank. Dq Bank is voortaan recht streeks ondergeschikt aan den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. Zij is een publiekrechtelijk lichaam en heeft binnen het kader van de haar aangewezen taak, ver ordenende bevoegdheid. De Bank is, met uitsluiting van alle an deren, gerechtigd tot het uitge ven van bankbiljetten. Zij is be last met het handhaven van het geld-, betalings- en credietver- keer in het binnenland en met het buitenland. De president van de Nederland sche Bank en de overige leden van haar directie leiden en be- heeren de Bank volgens de door den Rijkscommissaris voor het bezetle Nederlandsche gebied te geven richtlijnen en onder zijn toezicht. In de directie beslist de pre sident. De president der Bank en de overige leden der directie moe ten de Nederlandsche nationali teit bezitten. Aanstelling en ontslag van het personeel der Banik vindt door den president plaats, rechten en plichten van het personeel wor den in een door den president uit te vaardigen reglement vast gelegd. De president der Bank stelt naast de directie een commissie van advies in, waarvan hij zelf het voorzitterschap bekleedt. dan verzorgt; u nóg uw gebit met dezelfde tilbe Castella Tand pasta, vandaag koopt. nar lrooi- Tinnrlier Perldon masSa's.kletae»eclhum- bellen vorm§ >8 3 a De president kan uit de com missie van advies voor bepaalde onderdeelen harer werkzaamr heden sub-commisies in het le ven roepen en aan bepaalde le den van de commissie speciale opdrachten geven. De leden der commissie en sub-commissies genieten geen bezoldiging. Het maatschappelijk kapitaal blijft onveranderd 20 millioen. Slechts zij, die volgens de bepa lingen van het deviezenbesluit 1941, als ingezetenen worden beschouwd, kunnen aandeelhou ders der Bank zijn. De president stelt maatregelen vast ten aan zien van de aandeelen, welker houders binnen een door de Bank vast te stellen termijn ten genoegen van haar niet kunnen aantoonen, dat zij volgens bepa lingen van genoemd deviezen- besluit aandellhouder mogen zijn. In den werkkring der Bank zooals geregeld in artikel 10, zijn enkele wijzigingen gekomen in vergelijking met de Bankwet van 1937, die krachtens deze verordening buiten werking wordt gesteld. Volgens art. 10 van de veror dening betreffende de werk zaamheden van de Bank is zij bevoegd tot den aan- en verkoop van schatkistpapier ten laste van het Rijk, tot aan- en ver koop, tot regeling van de geld markt, van officieel genoteerde vaste rente dragende schuldbrie ven en van schatkistpapier, ten laste van het Rijk, dat, gere kend, van den dag van aankoop af binnen een jaar aflosbaar is. Deze twee punten houden een verruiming van de werkzaamhe den in. Voorts mag op de Bank tot een door den Rijkscommissa ris te bepalen omvang deelne men in verwante ondernemin gen. Het is aan de Bank verboden: wissels te accepteeren; blanco crediet te verleenen. De Bank is verplicht bij haar hoofdbank goud in baren tot den vasten nriis van 2098 gulden per kilogram fiin aan te koonen; zij is bevoegd het door baar aange- gekochte goud oo kosten van den verkooner te doen essayee en en affineeren. De Bank verkoopt, tegen con tante betaling uit haar beschik bare voorraad goud in baren tot den Driis van 2104 gulden per kilogram fijn. wanneer naar haar meening het goud voor eco nomisch gerechtvaardigde doel einden zal worden gebruikt. De Bank is verplicht, alle bankzaken voor den Staat te verrichten, voor zoover deze haar door deze verordening ver oorloofd ziin: zii mag daarvoor geen kosten of provisie in reke ning brengen. De iBank is. evenals voor heen. verplicht tot het verlee nen van een renteloos voorschot aan de schatkist van ten hoog ste 15.000.000 gulden. De bankbilietten. welke zich in omloop bevinden, en de ver plichtingen der Bank uit hoofde van haar werkzaamheden, moe ten steeds gedekt ziin door: wis sels en promessen, schatkistna- oier en schuldbrieven, en vorde ringen wegens beleening. als bedoeld in artikel 10: goud en deviezen. 1 De Bank moet goud- en devie zenvoorraden tot een zoodanige hoogte aanhouden als voor de regeling van het betalingsver keer met het buitenland en tot handhaving van de stabiliteit van het ruilmiddel geboden is. Onder goud is te verstaan goud in baren en gouden mun ten. berekend tegen den priis van 2098 gulden ner kilogram fiin. Onder deviezen in den zin van dit artikel ziin te verstaan ganbaar buitenlandsch geld. be halve pasmunt, in het buiten land betaalbare en in buiten landsche valuta uitgedrukte wis sels. chèques en schatkistpanier, alsmede direct opeischbare vor deringen. welke bii een als sol vent bekend staande buitenland- sche bank in buitenlandsche va luta betaalbaar ziin. Belangrijke wijzigingen zijn in de winstverdeeling aange bracht. Hierover luidt art. 10 De Bank is bevoegd, alvorens zii tot vaststelling der netto-winst overgaat, bijzondere reserves te vormen. Van de netto-winst komt 20 nrocent ten goede aan de wet teiiike reserve, totdat deze het bedrag van het maatschappelijk kapitaal heeft bereikt. De wet telijke reserve mag slechts wor den gebruikt ter dekking van waardeverminderingen en tot bestrijding van andere verliezen: zii mag hiervoor ook worden gebruikt in de gevallen, waarin ter dekking van waardevermin deringen en tot bestrijding van andere verliezen vriie reserves mede aanwezig ziin. Uit de overblijvende netto winst ontvangen de aandeelhou ders een dividend van ten hoog ste 5 procent: de rest komt aan de schatkist ten goede. TOELICHTING OP DE VERORDENING In de verordening van den Rijkscommissaris van 26 Juni 1943 verschijnt de Bankwet, die de rechtsverhoudingen van de Nederlandsche circulatiebank regelt, in een nieuw gewaad. Naar buiten valt de nieuwe Bankwet in tegenstelling met de oude op doordat zij meer overzichtelijk is en door een straffere samenvatting van de afzonderlijke bepalingen, die ten aanzien van de practische werkzaamheden van de Bank grootendeels onveranderd zijn gebleven. Met het werkelijke karakter van de circulatiebank als een staatsinstelling, die so-uvereine rechten uitoefent, is daardoor re kening gehouden, dat de Bank een publiekrechtelijk lichaam is geworden en in 't kaderf van de haar toegewezen taken veror denende bevoegdheid heeft. Haar voornaamste taak is de regeling van het geld- en betalings- en credietverkeer in het binnen land en met het buitenland. Het uitsluitend recht voor de uit gifte van bankbiljetten is duide lijker gestipuleerd dan tot dus verre. De leiding van de Bank be rust bij een directie, waarin de president de beslissing heeft, zij heeft plaats volgens aanwijzin gen en onder toezicht van den Rijkscommissaris. Met het natio nale karakter van de circulatie bank is rekening gehouden door te bepalen, dat slechts Nederlan ders lid van de directie mogen In een bij dag ondernomen aanval door een Duitsche U-boot kreeg dit Britsche vrachtschip een treffer, welke het echter nog niet tot zinken bracht. Het kanon is nu bemand en granaat na granaat slaat in den wand van het getorpedeerde schip, waardoor zijn lot bezegeld wordt De commandant leidt persoonlijk het vuur vanal de brug PK U-Waffe-DV-R-P m zijn. De schakel tusschen de lei ding van de Bank en het be drijfsleven wordt gevormd door een raad van advies, die onder voorzitterschap van den presi dent staat. Onveranderd gebleven is de particuliere kapitaalstructuur van de Bank. Ook hier wordt bijzondere nadruk gelegd op het nationale karakter van de Bank, aangezien in beginsel slechts Nederlanders aandeelhouders mogen zijn. De werkkring van de Bank is uitgebreid. Van bijzondere be- teekenis is, dat I - circulatiebank in de toekomst rn staat zal zijn op de geld- en kapitaalmarkt re gelend en nivelleerend in te grij pen, terwijl de oude Bankwet geen recht van open-<markt-poli- tiek kende, hoewel zulks als be langrijk middel van een effec tieve circalutiebankpolitiek reeds lang ingezien en erkend is. Ten aanzien van de verhou ding van de Bank tot het Staats bestuur is geen verandering in getreden. De Bank behandelt zooals tot dusverre de bankza ken van de staatskas en andere staatsinstellingen. Het maxi mum bedrag van het rentelooze voorschot, dat aan den Stoat kan worden verstrekt is even eens onveranderd gebleven. In de uitbreiding van de be palingen t.a.v. de dekking van de bankbiljetten, die reeds in Maart 1942 door het inschakelen van deviezen bij de dekking een verandering had ondergaan, ko men de veranderde zienswijzen tot uitdrukking over den zin en de beteekenis van de biljetten- dekking. Het beteekent dus niet het zich afwenden van de reeds in de *"actijk aangenomen grondbeginselen, wanneer wis sels en beleeningen thans ook in de dekking van de biljettencircu- latie worden ingeschakeld, m. a.w., dat het tot dusverre gegol den hebbende dekkingssysteem wordt opgeheven. De public V- ondervindt geen beperkingen, de Ban*: publiceert ook in de toe komst een weekstaat. De winstverdeeling is in ver gelijking met den toestand, wel ke tot dusverre gold, essentieel veranderd. Het aan aandeelhou ders uit te keeren dividend is ten gunste van den staat op maximum 5 procent gebracht. Met het oog op het grootere aan deel van den staat in de winst kon de Bank van de voornaam ste belastingen bevrijd worden, zonder dat h;°rdoor een nadeel voor de sta' I as intreedt. De Bankwet zal in details nog door nieuwe statuten worden aangevuld. Tot de uitvaardiging van de niauwe statuten zijn de bepalingen van de oude statuten van toepassing, voorzoover zij niet in strijd zijn met de voor schriften van de Verordening over de Nederlandsche Bank. BINNENLAND GEZOND RECHTSGEVOEL GESTELD BOVEN DEN LETTER DER WET. In het heden verschenen ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Justitie betreffende de toe passelijkheid van wettelijke strafbepalingen. Daarin wordt op grond van par. 1 der verordening No. 23/ 1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening No. 3/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het wetboek van strafrecht een tweede Volzin wordt toegevoegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst doch wel onder de grond- gedachte van een wettelijke strafbepaling zoo is de strafbe paling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaardig is." Het besluit treedt heden in werking. Provisie inlevering bankbiljet ten. De voorzitter van de Ver- eeniging voor den Effectenhan del heeft bepaald, dat de leden verplicht zijn aan particulieren, niet-rekeninghouders, die voor de inlevering van hun toefoehoo- rende bankbiljetten van 1000 en 500 niet van de bemiddeling van het betrokken lid gebruik hebben gemaakt en vervolgens per kas beschikken over de door den belastingdienst aan het be trokken lid als tegenwaarde van EEN MINIATUUR-BOT® FABRIEK IN HUIS. Twintig verdachten zullen terecht staan. De centrale controle dit heeft onlangs in Deesp een val van clandestien karnen t dekt, welke ontdekking eem de heeft gemaakt aan een langrijke frauduleuze botei reiding. In het huis van een melkslij werd zooveel gevonden, dat uitgebreider onderzoek werd gesteld. Dit bracht bezware zaken voor de betrokkenen het licht. Het bleek, dat de nu slijter melk verkamde, welke clandestien had verkregen twee_melkveehouders. Deze L ben in den loop van een via maanden met deze leveranl eenige duizenden liters melk de geregelde melkvoorzien onttrokken. De volledige miniatuunbotet briek van den melkslij ter thans opgeruimd. Behalve te; den boterfabrikant en de me leveranciers is opgetreden te een aantal afnemers van de cl destien bereide producten, dat zich bij de berechting van zaak ongeveer 20 verdachten verantwoorden zullen hebben i ingeleverde bankbiljetten o\ gemaakte bedragen, voor d bemiddeling een provisie in kening te brengen van tenmir A pet. van de overgemaakte dragen. De vervaardiging en de h del in militaire goederen. het verordeningenblad is op nomen een verordening van Rijkscommissaris voor het zette Nederlandsche gebi waarbij het bij wijze van beri vervaardigen, in voorraad hl den, ten verkoop aanbieden of andere wijze in het verki brengen van uniformen, dee van uniformen, uitrustingssti ken van uniformen of distinct ven van de Duitsche weerma- van de Waffen-SS of van Duitsche politie wordt gebone aan het bezit eener vergunni van den Rijkscommissaris vi het bezette Nederlandsche.] bied (commissaris-generaal vi de openbare veiligheid). Het ■beroep kan gedurende maand worden voortgezet. Woi het verzoek om verleening de vergunning binnen maand ingediend, dan kan beroep worden voortgezet over het verzoek is beslist, verordening treedt heden in w king. Tuchtregelingsbesluit gekazi neerde gemeentepolitie. In Ned. Staatsgcourant is opgei men een besluit van den seci taris-generaal van het depar ment van Justitie, waarbij de t palingen van het Tuchtrej lingsbesluit gekazerneerde m-eentepolitie" eveneens toepass :ig worden verkla voor de r oiite-amb', cnaren be den den rang van wachtmeest bij de gesloten eenheden en politie-ambtenaren beneden u,™ rang bij een opleidingsbatalje Amsterdamsche universiteit. Met ingang van 20 Septemb heeft de burgemeester van An sterdam op zijn verzoek eerv ontslag verleend aan prof. dr D. van der Waals als gewoi hoogleeraar in de natuurkum aan de gemeente universite van Amsterdam. De burgemeester van sterdam heeft met ingang van September op zijn verzoek - vol ontslag verleend aan dr. D. Herdersche, als lector in leer der infectieziekten aan gemeente universiteitvvan Ar sterdam. Beperking personeel Nijvei beidsscholen. De secr.-gen( raai van het Departement va Opvoeding, Wetenschap en KuM tuurbescherming heeft tot i1 besturen van de van rijkswei1 gesubsidieerde nijverhei-dsscho len en aan de burgemeester va gemeenten, welke zoodanig I scholen in stand houden, eel schrij ven gericht, waarn hij o.n zegt: „In verband o.a. met he i gedwongen vertrek naar het bui tenland van vele cudere leerlin1 gen van scholen en cursussö voor voortgezet nijverheidsonde l wij-s en den te verwachten stel! geremden toevoer van nieufl1 leerlingen, acht ik het noodi) dat tijdig wordt nagegaan, 1 hoeverre er aanleiding is om be vol di Ar ee i Ir

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2