DINSDAG 29 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10592 11 lureaiix: Papengraclit 32 - Giro 103003 'elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveid, Directeur. Th. YVilmer, Hoofdredacteur. BEKENDMAKING Op grond van de op 29 April 1943 in tic dagbladpers gepubliceerde ekendmakiiig van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder- fl inden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de a oormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aan- '%elding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, tusschen 8 en 12 uur on het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon nebloemstraat: 1. Het personeel van het korps moterdienst en zijn oor! ogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginne» met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en inet 1915 en wier namen beginnen met de letters f>I tot en met Z op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van bet 13e Regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en niet 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14e Regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 9 Juli 1943. 1 Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi- ,r teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende ei „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of 2 bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de Bescheinigung" zoo ipoedig mogelijk weder aan den werkgever resp, de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan- j[jmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van Vertrek. n Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkiee- ei ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en S lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet 1 afrekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. aan. De vijandelijke formatie werd verspreid en 9 vliegtuigen werden neergeschoten. Het kon vooi is met geringe schade zijn haven van bestemming binnen- geloopen." ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansehe weermachts- bericht van Maandag luidt: „Een onzer formaties vliegtui gen viel op doeltreffende wijze de havenwerken én voor anker liggende schepen te Bizerta aan. De vijandelijke luchtmacht liet gistermiddag brisant- en brandbommen vallen op Gerbi- ni (Catania). De bevolking leed eenige verliezen. In den afge- loopen nacht bombardeerde de vijandelijke luchtmacht Reggio di Calabria en eenige minder be langrijke plaatsen der provincie, men is bezig de schade en het aantal slachtoffers vast te stel len. Het luchtdoelgeschut van Reggio haalde twee vliegtuigen Doodvonnissen voltrokken Officieel wordt bekend ge maakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deutsche Oberg-ericht tegen de Nederlandsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino wegens moord en daar door gepleegde sabotagehande- ling uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratiekwes tie voltrokken. De beide daders hadden, zoo- als reeds in de pers is gepubli ceerd, uit politieke haat een hun tot dat oogenblik volkomen on bekend, lichamelijk zwaar ge handicapt lid der N. S. B. op de meest euvele wijze mishan deld en levend begraven. Doodvonnis voltrokken Officieel wordt bekend ge maakt: De Jood Eliazer Pachter uit Amsterdam, Nederlandsch staats burger, is door vonnis van het Duitirche Obergericht in Ihet bezette Nederlandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens verbo den bezit van wapenen ter dood veroordeeld. De straf is, na on derzoek van de kwestie van gra tie. voltrokken. Pachter heeft zonder rekening te houden met de tot de open bare meening gerichte talrijke waarschuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubli ceerde vonnissen der Duitsche Gerechtshoven een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn bezit gekregen en vervol gens bijna een jaar lang in ge laden toestand steeds bij zich gedragen; Verijdelde aanval op konvooi bij Scheveningen DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- ■Sfcteht van Maandagnamiddag [luidt: „Plaatselijke aanvallen van '0( len vijand in het gëbied ten j Oosten van Demidoff en bij We il likije Loeki werden afgeslagen. nfAan de overige sectoren van het Oostelijke front verliep de iag over het algemeen rustig. i Aanvallen overdag en des nachts n "an de luchtmacht waren ge in richt op spoorwegdoelen in het i f achterwaartsche gebied van den i"ijand. I ,In de middaguren van 27 Juni eifPiel een formatie van 60 Brit- sche gevechts- en jachtvlieg tuigen een Duitsch konvooi in ie wateren van. Scheveningen neer. Een ander toestel werd neergeschoten in een luchtge vecht door Duitsche jagers aan de Zuidkust van Sicilië." DE OORLOG IN HET MIDDEL- LANDSCHE ZEEGEBIED. Van 1 tot 26 Juni hebben luchtdoelartillerie en luchtmacht van de Spil in het Middelland- sche Zeegebied in totaal 323 En- gelsch-Amerikaansche vliegtui gen. hoofdzakelijk meermotorige toestellen, vernietigd, zoo meldt het agentschap Stefani. 113 Vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, de overige in luchtgevechten neergoschoten. De activiteit der Italiaansehe toroedovliegtuigen is vermeer derd. Sedert 1 Juni werden door deze vliegtuigen voor de kust van Noord-Afrika tien vijande lijke transportschepen in den grond geboord. Acht dezer sche pen hadden in totaal een inhoud van 80.000 brt. Negentien trans portschepen werden door torpe do's getroffen: een deel daarvan is waarschijnlijk tot zinken ge bracht In den namiddag van den 26en en in den nacht van 26 op 27 Juni werden in de Straat van Sicilië door torpedo vliegtuigen en bommenwerpers van de Spil elf stoomschepen getroffen. Zee- en luchtstrijdkrachten van de Spil vernielden of be schadigden op ernstige wijze se dert 1 Juni vijftig viiandeliike schepen. Dertien dezer schepen met een totalen inhoud van 110.000 brt. werden in den grond geboord. Waarschijnlijk zijn nog een aantal schepen verloren ge gaan. GROOTE BETOOGING TE BRUSSEL. In het Brusselsche sportpaleis is Zondag een massale betoo ging gehouden, die in het teeken stond van den gemeenschappe- lijken strijd der Vlaamsche en Waalsche vrijwilligers alsmede van de nationale Russische for maties tegen het bolsjewisme. Verschillende sprekers voerden het woord, o.a. de leider van de Russische ver tr OU wens instantie in België, Woyziechofski, do lei- JAARVERSLAG NED. BANK De president van de Neder landsche Bank. mr. M. M. Rost van Tonningen, behandelt in het verslag van de bank over het boekjaar 1942/43 diverse actuee- le kwesties. In zijn inleiding wijst hij op de ruimte-economie, welke thans dwingend tot stand komt als on middellijk gevolg van de Duit sche bezetting van nagenoeg ons geheele continent. Tegenover de voorshands theo retische schema's van de Angel saksische financieele centra staat de nraktiik van het geld- en credietwezen in de ruimte-eco nomie van het wordende Euro pa. De mate van ontwikkeling, welke Nederland on dit gebied heeft doorgemaakt, blijkt uit het feit. dat aan het einde van het boekjaar bijna twee derde van de ooeischhare schuld van de N. B. gedekt was door Riiksmarken of Riiksschatkistpapier. tot een totaal bedrag van rond 2.200 millioen. m.a.w. is de waarde van den gulden niet los te den ken van den Riiksmark. Wat de koopkracht van onzen gulden betreft staan wij hier in Nederland voor een ernstig vraagstuk, constateert de presi dent. Misleid door een veeljari ge sluwe propaganda werkt een deel van ons volk bewust de maatregelen tegen die de koop kracht van ons betaalmiddel moeten verdedigen Ter wille van de stabiliteit van het betaal middel dringt hij tenstelligste aan od een groote gestrengheid der uitgeoefende controle. Waar men in Nederland waar schijnlijk nog langeren tiid t. o v. de prijscontrole tegenover een groot gemis aan begrip van ons volk zal staan, aldus de presi dent. waar anderzijds de loonpo litiek in ons land uiteenvalt in een Duitsehen en in een Neder- landschen sector, die door ge heel verschillende instanties en door verschillende oorlogsnood- zaken worden beheerscht. is ge zocht naar een middel om de gevaren voor ons prijzenstelsel od een andere wiize uit te scha kelen. De middelen voor een afrooming van de zwevende kooükracht ziin de verhooging van de belastingen en de uitgif te van leeningen. In dit verband noemt de president het ziin plicht aan te dringen op een zoo sooedig mogeliike invoering van de ontworpen belastingen, zulks in het welbegrepen belang van ons volk. Over het tijdstip van de uit gifte eener nieuwe staatsleening kan volgens het verslag nog niets worden voorsoeld. De krachige koershandhaving van de 3 'A pet der van de Duitsch-Vlaamsche arbeidsgemeenschap van de Wiele, professor Grotof van de universiteit Rostof, kapitein Be- lof als vertegenwoordiger van de nationale Russische forma ties van generaal Wlassof en ten slotte Degrelle, de leider van de Rexisten. Nog nooit is de solidariteit der Europeesohe opbouwende krachten in België zoo sterk tot uiting gekomen als in dit eerste gemeenschappelijke optreden der Duitsch-Vlaamsche arbeids gemeenschap, der Rexisten en der vertegenwordigers van natio nale Russische formaties. JAPAN TREEDT IN NIEUWE OORLOGSFAZE. In het afgeloopen jaar hebben de Japansche strijdkrachten de verbouwing van alle belangrij ke steunpunten in Oost-Azië tot onneembare vestingen voltooid. Japan is bereid, vandaar uit een nieuw stadium van den oorlog tegen zijn vijanden te beginnen, zoo verklaarde generaal-majoor Nakao Jahagi, chef der af dee ling legerpers van het Japansche hoofdkwartier op een door een blad te Kyoto georganiseerde vergadering. MOMENTJE DAMIANUS EN DE NATUUR. Dit is het verhaal van miin vriend Damianus. Het is waard aan de vergetelheid te worden ontrukt, omdat er uit blijkt, welk een ontzag wekkend vertrouwen Damia nus stelt in de krachten der natuur. Damianus dan. die ziin uren, welke hii ijverig aan ziin geliefde studie wiidt. afwisselt met bezoeken aan de natuur hii vischt of jaagt deze Damianus heeft twee fazanten. lederen mor gen trekt ziin hart allereerst naar de natuur, dan gaat Da mianus op bezoek bii ziin fa zanten. Dat is ziin morgen gebed aan de natuur. Maar Damianus mist de geur. de stilte, het geluid en al de ge heimzinnigheid van 't bosch. En daarom besloot Damianus dat ziin fazant hem boschfa zanten zou schenken. Dies bestelde hii boschfazanten- eieren in het andere einde van het land. die schokkend en wel arriveerden. Maar de fazant weigerde daarop plaats te nemen. Geduld zei Damianus dat komt wel. Acht dagen wachtte hii, toen beloonde de fazant het geduld van Damianus. Nu niet ieder uur gaan kijken en afblijven Damia nus zei ik kennende Damianus' grenzelooze nieuws gierigheid, geboren uit liefde en wantrouwen tegeliik ten ODzichte van de natuur. Da mianus tracht zelfs gaarne de natuur te corrigeeren of vooruit te helpen. Maar Damianus verloo chende ziin aard niet. Het nest was te nat en hii onder groef en draineerde het. De eieren waren te droog en hij zette ziin fazant naast het nest en waschte de eieren één voor één met warm water. Zoo helpt Damianus de na tuur iederen dag weer on nieuw. Zoo blijft zijn ver trouwen in de natuur op peil. En hii verwacht dan ook stel lig lieve, kleine boschfazan- ties. Ik weet eigenlijk niet wat dit is. Misplaatst vertrouwen van Damianus op de natuur of op zich zelf. Maar roerend is het. leeningen boven pari en de gun stige ervaringen, welke ziin op gedaan bij den verkoop van bii wiize van steunacties opgekochte pakketten Staatsschuldbrieven heeft thans geleid tot een meer soeoele voorbereiding van staats- leeningen door dageliiksche ver- koopen der Riiksfondsen, die zich aldus liauide maken. Deze liauiditeiten kunnen dan op een later tijdstip zonder meer wor den geconsolideerd in nieuw uit te geven langloooende schuld brieven. Omtrent het uit de circulatie nemen van de bankbiljetten van 1000 en f 500, die in wezen gericht was tegen de door de zwarte handelaren ODgenotte be dragen. wordt ongemerkt, dat od een totaal bedrag van rond 870 millioen een bedrag van rond 140 millioen niet werd ingeleverd. Een nevenverschijn sel hierbij was de terugvloeiing van biljetten van 100 naar de bank. omdat men ten onrechte vreesde, dat ook voor deze bil jetten een overeenkomstige maat regel zou worden genomen. Ook thans ziin er teekenen dat het publiek nog steeds bankbiliet- ten. thesauriseert. hetgeen er duidelijk op wijst, dat het Ne derlandsche betaalmiddel ver trouwen heeft evenals zulks blijkt uit de stijging vari de sal di van de spaarbanken. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op het sterk verlang zaamde rhythme van de inleve-

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1