S)e Ccidóeli^Scw/fca/nt -ZATERDAG 26 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10590 ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 elefoon: Redactie 20015. Admin, 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 7 Landingsbooten in den grond geboord DUITSCH WEERMACHTSBERICHT, Het Duitsche weermachtsbe- cht van Vrijdagnamiddag luidt. „Aan het Oostelijke front ver en de dag. enkele plaatselijke vechten in het gebied van We- kije Loeki uitgezonderd, kalm. luchtmacht boorde in het La- jengebied van den Koeban 17 ndingsbooten in den grond en «stookte stellingen, kwartier- limten voor de troepen en de ivitailleeringsverbindingen van vcflen viiand. In het Middellandsche Zeege- |n ibied werden zonder eigen «érliezen 33 Britsche en Ameri- lansche vliegtuigen neerge- hoten. waarvan alleen 23 door ÜJuitsche iagers Formaties Britsche boramen- lerpers vlogen in den afgeloo- en nacht boven West-Duitsch ebied en vielen verscheidene eden. waaronder in het bii- inder Wuppertal-Elberfeld en emscheid met talrijke brisant- brandbommen aan. De verlie- !n der bevolking in de aange- allen steden zijn zwaar. Tot- isver werd het neerschieten in 31 vijandelijke bommen- erpers gemeld. Acht andere iegtuigen verloor de viiand aanvallen overdag op de be- itte gebieden in het Westen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg- liïen bombardeerden in den acht van 24 op 25 Juni afzon- irliike doelen aan de Engelsche liidkust. Duitsche duikbooten boorden de Middellandsche Zee in are gevechten van krachtig schermde convooien drie sche- in met 15.000 brt. in den •ond". ISLUKTE BOMAANVAL OP NOORDDTTITSCH KUST GEBIED. Een sterke formatie viiande- idaike bommenwerpers heeft in ochtenduren van 25 Juni ge acht het Noord-Duitsche kust- ibied aan te vallen, zoo ver- jemt het D.N.B. De vijande- ke formatie werd door onaf- ibroken aanvallen van Duit- he iagers gedwongen zich van ...jar bommen te ontlasten. Vol- ns tot dusver ontyangen be- :hten werden 20 viermotorige imbardementsvliegtuigen neer schoten. De stakingen in Amerika ANTIST AKIN GS WET AANGENOMEN. De zender van Boston meldt, Hit de Amerikaansche Senaat f idar.ks het veto van president j josevelt de antistakingswet 11 eft aangenomen. Ook het Ame- I kaansché Huis van Afgevaar- II gden heeft met 344 tegen 108 ïmmen het aniistakingswets- m itwerp aangenomen. De antistakingswet verbiedt, m it in eenige door de regeering 1, contrc eerde fabriek of mijn ai in staking wordt uitgeroepen i geeft aan het oorlogsarbeids- it' ireau volmacht, zoo noodig ïi ihn lewis of een ander vak- itidsleider, die aan aan de sta- 01 tig deel heeft, strafrechtelijk ij vervolgen. De wet verbiedt 15 et. d t iemand zijn werk in den eek laat. doch verklaart het als wettig, dat iemand een ander j| >t staking aanzet 'of verleidt, et hem daartoe samenzweert of im aanmoedigt deel te nemer tn uitsluitingen, stakingen, sa- etage van het werk of een an- ire stagnatie van den arbeid in ju öocr de regeering gecontro- B erde fabriek of mijn, of aeri zodanige beweging te onder- Sunen. De regeering is 'dien- ®gevolge ook speciaal ge- g lachtigd, elke fabriek onder watstoezicht te plaatsen, waar rbeidsmoeilijkheden het alge- 3 'eene oorlogspotentieel dreigen s verzwakken. Omtrent de redenen, die pre sident Roosevelt aanleiding heb ben gegeven tot zijn veto tegen de antistakingswet, zegt hij in een boodschap aan den Senaat, dat hij in iederen vorm gekant is tegen stakingen van iederen aard in oorlogstijd. De toepas sing van dit wetsvoorstel zou echter den toestand eerder ver ergeren dan verbetern. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft iets meer dan de helft der stakende Aoierikaan- scihe mijnwerkers gevolg gege ven aan het bevel van Lewis en heeft het werk hervat. In Penn- sylvanië is echter slechts een zesde deel der stakende werk lieden weer aan het werk ge- gaa: In eenige mijnen in West Pennsylvanië is Vrijdag opnieuw de staking uitgebroken, zoo meldt de Britsche berichten- dient uit New York. 125.000 van de 200.000 mijnwerkers van de zen staat zijn weer weggebleven van het werk. De staalvereeni- ging, de grootste staalproducent der Ver. Staten, moet een nieu we beperking der productie overwegen, aangezien tien harer 37 hoogovens zijn stilgelegd. BINNENLAND WAT ER OP DE NIEUWE TEXTIELPUNTEN VERKRIJG BAAR WORDT GESTELD. Met ingang van 28 Juni 1943 zijn de volgende distributiebe scheiden geldig verklaard voor de verschillende soorten textiel producten, waarvan tevens een opgave hieronder volgt. A. Van de textielkaarten V 115 en V 215 20 punten, nrs. 80 tot en met 61/61, van de textiel kaarten V 315 en V 415 20 pun ten nrs. 100 tot en met 81/81, van de textielkaarten V 515 20 punten nrs. 100 tot en met 81/ 81. vervolgens alle punten van textielkaart V 615, van de toe- slagkaart V 815, en van de toe- slagkaart V 715. 10 punten nrs, 30 tot ert met 21/21. Od bovengenoemde punten ziih verkrijgbaar: kleedingstuk- ken of stoffen, met dien 1 ver stande. dat voor den aankoop van: a. Een z.g. „groot stuk'', een onderdeel daarvan of stof daar voor. bovendien een speciale vergunning moet worden inge leverd. b. Kousen of sokken boven dien de vereischte kousenbon nen of machtigingen moeten worden ingeleverd: c. Luiers of luierstof. boven dien de vereischte luierbonnen of- machtigingen moeten wor den ingeleverd: d. Verpleegsterslinnen, boven dien de vereischte speciale ver gunning moet worden ingele verd. B. Op elk der speciale kousen bonnen der textielkaarten t.w.: J. K. en L van de textielkaart V 215 J en K van de textielkaart V 115 J. K en L van de textielkaart V 315 J, K en L van de textielkaart V 415 kan direct tegen gelijktijdige af gifte van geldige textielpunten (gewone punten waardeering) een paar sokken of kousen wor den gekocht. Op de nieuwe tex tielkaarten voor babies tot 1 iaar en voor kinderen van 1 tot 3 iaar bevinden zich geen kou senbonnen. aangezien de aan- kooomogeliikheid van kousen of sokken voor deze kleine kin deren niet beperkt is. C. Op elk der met de cijfers I. II. III.. IV (in Romeinsche cij fers) bedrukte extra-bonnen der baby-textielkaart (V 615) zijn 3 luiers of stof daarvoor verkrijgbaar tegen gelijktijdige inlevering van het voorgeschre ven aantal speciale K of T pun ten of punten van de textiel kaart of toeslagkaart. BESCHIKKING INLEVERING KLOKKEN van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor financiën en economie) over de aanmelding van klokken, die geen kerkklokken zijn. Op grond van par. 1 en 9 der verordening no. 139/1942 over de inbeslagneming en vordering van goederen beschik ik: 1. De houders van niet-kerk- klokken (bellen klokjes) moe ten deze vóór 10 Juli 1943 bij de burgemeesters der gemeenten, binnen welke deze klokken zich bevinden, schriftelijk aanmel den. 2. De aanmelding moet bevat ten: 1) Aantal en middellijn der klokken: 2) Nauwkeurige opgave van de plek, waar de klokken zich bevinden: 3) Naam en adres van den aanmelder. De aanmelding moet zoowel in gebruik als buiten gebruik zijnde klokken, bruikbare zoo wel als onbruikbare klokken omvatten. 3. Van de verplichting tot aan melding overeenkomstig 1 zijn uitgezonderd: 1) Klokken, die in het bedrijf van verkeersondernemingen te land of te water gebruikt wor den: 2) Klokken, die bij de brand weerdiensten gebruikt worden: 3) Klokken, die op het tijd stip der afkondiging van deze beschikking tot het bezit van een museum behooren: 4) Klokken met een gewicht beneden de tien kilogram of met een formaat beneden een mid dellijn van 0.20 meter aan den benedenrand. Den Haag. 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, de Commissaris-Generaal voor Financiën en Econo mie. Speciale punten. D. Speciale punten. Behalve bovengenoemde bonnen der tex tiel- en toeslagkaarten zijn met ingang van denzelfden datum de hieronder genoemde speciale punten geldig verklaard, met daarachter een opgave van ar tikelen. welke op de verschil lende soorten speciale punten mogen worden afgeleverd 1. Speciale K-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor kleeding (zoowel naar maat als confectie, echter geen stoffen aan het stuk), inclusief bedrijfskleeding. luiers, luier stof. kousen of sokken, waarbij voor laatstgenoemde twee arti kelen geldt dat bovendien nog een kousenbon of machtiging moet worden ingeleverd. Een uitzondering hierop vormen de z.g. „groote stukken". Deze mo gen niet op speciale K-punten worden afgeleverd. 2. Speciale G.S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle z.g. „groote stukken", onderdeelen daarvan of stoffen daarvoor, mits daarbij bovendien een spe ciale vergunning wordt ingele verd. Zonder daarbij behoorende speciale vergunning hebben de speciale G.S.-punten geen waar de. 3. Speciale H.G.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle ge- confectionneerde huishoudelijke goederen (dus geen stof daar voor), inclusief alle soorten ga ren/ lakens, en sloopen. alsmede dekens (met uitzondering van donzen, gestikte en gewatteerde dekens, welke op leveringsver gunning verkrijgbaar zijn). 4. Speciale S.-punten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van stoffen aan het stuik (inclusief katoe nen, graslinnen, flanellen, wol- houdende, enz.) met uitzondering van luierstof en stoffen ter vervaardiging van z.g. „groote stukken" en voor verpleeg sterslinnen, waar voor bovendien een speciale vergunning moet worden ingele verd. 5 Speciale T.-pun- ten. Deze punten zijn uitsluitend geldig voor den aankoop van alle op de textielkaart verkrijgbare artikelen, met dien verstande, dat voor den aankoop van: a. Een z.g. „groot stuk", een onderdeel of stof daarvoor, bo vendien een speciale vergunning moet wor den ingeleverd. b. Kousen of sok ken, bovendien de vereischte kousen of machtigingen moeten worden ingeleverd. c. Luiers, luierstof, bovendien de ver eischte luierbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd. d. Verpleegsterslinnen, bo vendien de vereischte speciale vergunning moet worden inge- Machtigingen ©f vergunningen,, E. Ten slotte kunnen de hier onder volgende machtigingen of vergunningen worden afgege ven, mits de datum van afgifte van deze machtigingen of ver gunningen n a 27 Juni 1942 ligt, t.w.: Bijzondere vergunningen. Hier op zijn verkrijgbaar handbreiga rens en baby pak et ten. Bij het aanschaffen van dergelijke arti kelen dient tevens het vereischte aantal punten te worden ingele verd. Speciale vergunningen. Op de ze vergunningen zijn verkrijg baar alle z.g. „groote stukken", onderdeelen daarvan of stoffen daarvoor, indien daarbij tevens het vereischte aantal punten der textiel- of toeslagkaart, speciale G.S.-punten of T.-punten worden ingeleverd. Leveringsvergunningen. Deze vergunningen zijn voor het pu bliek hoofdzakelijk bestemd voor de inrichting van een woning, tot aanschaffing van vloerbedek king, gordijnen e.d. Kousenmachtigingen. Op deze machtigingen zijn verkrijgbaar het op de machtiging aangege ven antal paren kousen of sok ken voor personen boven 3 jaar tegen gelijktijdige inlevering van het voorgeschreven aantal punten der textielkaart of toe slagkaart, speciale K of T-pun- ten. Diversen. Bovendien kunnen nog uitge reikt worden leveringsvergunnin gen voor het inrichten van wo ningen in gevallen, waarin men als oorlogsgetroffene wordt aan gemerkt, machtigingen in geval len van ramp en onder bepaal de voorwaarden speciale vergun ningen voor mijnwerkers- en kellnerskleeding. De andacht van het publiek wordt er nog op gevestigd, dat in afwijking van de voorgaande deren op de textiel- of toeslag regeling geen huishoudelijke goe- kaarten mogen worden gekocht. Deze goederen zijn uitsluitend op speciale H.G.-punten verkrijg baar. Voorts wordt gewezen op de zich op de textielkaart bevin dende halve punten, welke die nen voor den aankoop van op halve punten gewaardeerde arti kelen, zooals b.v. band, tres en schoenveters e.d. MOMENTJE NACHT, Wij zien den nacht door onze vensters, totdat hij langzaam opengaat; een nauwe spleet onder den hemel in 't vale duister is de straat. Er schijnt geen enkele lantaarn, die 't arme leven wat verlicht, v plat tegen koele vensterruiten druk ik begeerig mijn gezicht. De nacht heeft mij alleen gelaten omhuld door nevel en door damp, ik wacht gelaten op den morgen bij 'n heimelijk ontstoken lamp. Ik volg den tred van mijn gedachten, het vragen van mijn duister hart; in 't lichten van den nieuwen morgen is geen ellende ooit zóó zwart. De nacht is voor de troosteloozen, en voor den dood, die ronkend vliegt, de nacht doet ons een wijl vergeten in slaap en droom, die ons bedriegt. Straks zal ik in het licht ontwaken, wanneer God's zon mij blij begroet, en treed ik in den lichten morgen het leven vaster tegemoet. VERKLARING VAN LOAYI- VOOR STUDENTEN. Om eventueele misverstanden uit te sluiten, wordt erop gewe zen, dat de in het bericht van 25 Juni 1943 bekend gemaakte mo gelijkheid voor de studenten om de verklaring van loyaliteit te teekenen uiteraard niet open staat voor die vroegere studee renden, die geen gevolg hebben gegeven aan de aanmeldings plicht voor de tewerkstelling overeenkomstig de beschikking van den hoeheren S.S. en Poli- zeifuehrer van 5 Mei 1943. UITKEERING VAN STAATS WEGE BIJ WERKLOOSHEID. Met ingang van 3 Juli zullen de leden van het N.A.F. niet meer een speciale bijdrage voor de werkloozenkas behoeven te stor ten. Werkloozenzorg wordt Over heidszorg. De werkloozen zullen een uitkeering ontvangen van Staatswege. Daar bedoelde uitkeering la ger zal zijn, dan die welke tot nu toe werd uitbetaald, heeft de leider van het Arbeidsfront een overbruggingsregeling getroffen voor hen, die minstens 52 weken lid zijn en hebben gecontri bueerd, Er zal een toeslag wor den gegeven gedurende ten hoog ste zestien weken. Indien de Rijksuitkeering te zamen met den toeslag van het N A.E. minder bedraagt dan 70 pet. van het gemiddelde dage- lijtcsch inkomen voor gehuwden of 60 pet. voor ongehuwden, ver strekt het N.A.F. een aanvullende uitkeering. Omdat het niet uit gesloten is, dat de Rijksregeling nog niet terstond Juli in wer king kan treden, ligt het in de bedoeling de loopende uitkeering alsnog tot 18 Juli op de gewone wijze voort te zetten. Van I Augustus af zal het nieuwe re glement in werking treden. Aanvragen voor speciale pun ten en vergunningen voor tex tielproducten. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, in verband met de distributie van textiel-' producten bekend, dat de ter mijn tot het indienen van aan vragen ter verkrijging van spe ciale punten en vergunningen, behoudens in noodgevallen niet op 28 „uni 1943 aanvangt, maar op Maandag 5 Juli 1943. Van 28 Juni 1943 af zalt op nader door de distributiediensten, te bepa len tijdstippen, de gelegenheid worden opengestelc. om aanvra gen in te dienen tot het inwisse len van na 11 April uitgereikte oude speciale textielpunten en vergunningen tegen nieuwe.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1