3)e ONDERDAG 24 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10588 ■r, mreaux: Papengracht 32 Giro 103003 5' elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. 92 geallieerde vlieg- uigen neergeschoten DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- ioht van Woensdagmiddag luidt: „Van het Oostelijke front rordt slechts plaatselijke ge- echts-activiteit geméld. De jchtmacht viel steunpunten oor de luchtmacht en bewape- ingsbedrijven in het vijande- jke achterland aan en wierp in Finsche Golf drie kustvracht- ihepen in brand. Britsche en Amerikaansche uchtstrijdkrachten deden giste- :n overdag en in den afgeloopert acht verscheidene zv/are aan- ajjlallen op steden in West-Duitsch- ea ind en in de bezette gebieden het Westen. Vooral in de roonwijken der steden Oberhau- en Muelheim a.d, Ruhr ont bonden aanzienlijke vernielin- en. Op 22 Juni des middags viel i het zeegebied voor Schevenin- en een sterke formatie Britsche ommenwerpers en torpedovlieg- uigen tevergeefs een Duitsch onvooi aan. Bewakingsvaar- Jri uigen en de luchtdoelartillerie en an boord der koopvaardijsche- ien schoten zeven der aanval- ende vliegtuigen neer. Het con- v r a L-i Axcr t ven /fooi is in zijn geheel in de ha- van bestemming aangeko- a.hen. In totaal werden - bij de anvallen van gisteren overdag n in den afgeloopen nacht vol- ng ens de totdusver ontvangen TOPorten 92 vijandelijke vlieg- liigen, waaronder 75 viermoto- ige bommenwerpers neergescho- Drie eigen jagers gingen erloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen «jMhbardeerden in den nacht van 16 2 op 23 Juni afzonderlijke doe- 'pc 'ti in het gebied van Londen."' hi De Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen. d De militaire medewerker van et D. N. B. schrijft in een be de jhouwing over de Engelsch— ;3jmerikaansche luchtaanvallen m.: Wat de Engelschen en merikanen deze week tegen de a eerlooze burgerbevolking der iri 'estelijke Duitsche gebieden tidernomen hebben, vormt een verbelasting van hun histori- |^he schuldrekening, zooals men :h zwaarder niet kan inden- ■n. Op de onmenschelijke, gru- relijke vermoording van onge- 'apenden, van weerlooze kinde- m, vrouwen en ouden van da- en, is thans de volle aandacht an het Duitsche volk gevestigd. 1 oor het Duitsche volk gaat een a olf van haat, die het tegenover- aJ Stelde bewerkt van het week- 'orden der harten.Het staat ^let Duitsche volk volkomen hel er voor den geest, dat haat al- :n niets baat. Maar de haat is i geweldige motor voor in- g lanningen, welker afmetingen tegenpartij zich nauwelijks kan lorstellen. De Duitsche tegen- aatregelen zijn aan den gang. 1e Duitsche afweermaatregelen uilen niet lang op zich laten achten, hoewel de bevoegde in. anties uiteraard noch over het idstip daarvan, noch over con- fete bijzonderheden ook maar et geringste bekend maken, flechts dit eene kan gezegd orden, dat de'Duitsche wanens gelijks in aantal en kwaliteit «nemen. Zij zullen niet in leine acties verspild worden. De Duitsche legerleiding wil blijkbaar voor een bepaald 'jdvak van den oorlog bewa- ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- 'richt van Woensdagmiddag ludt: ,Onze torpedovliegtuigen héb- en een vijandelijk convooi voor iel eNoord-Afrikaansche kust aan- jl( Svallen, een vrachtschip van a 12.000 ton tot zinken gebracht, en een van 7000 ton beschadigd. Een derde vrachtschip werd in de Golf van Tunis getorpedeerd. De haven van Bizerta, wegen en spoorwegdoelen ten Zuiden van Jaffa in Palestina werden door onze formaties der luchtmacht gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen bom aanvallen en schoten met mi trailleurs op Salerno. Castel Ve- trano, Milazzo en Olbia: uit Sa lerno wordt melding gemaakt van schade en verliezen. De bat terijen luchtdoel-artillerie van Olbia hebben ten Oosten van Castel Sardo een toestel bran dend neergeschoten. Tijdens de luchtaanvallen on Re«?io di Ca labria en Messina, waarvan in communiqué 1123 melding is ge maakt, werden door onze iaaers twee viermotorige vliegtuigen neergeschoten." DE POLITIEKE ONTWIKKE LING IN NOORD-AFRIKA. De ontwikkeling in Noord- Afrika heeft volgens.de te Ber lijn ontvangen berichten een wending genomen, die men in Berlijn sedert eenigen tijd heeft verwacht Wanneer het juist blijkt te zijn. dat Giraud belast is met het totale opperbevel over Fransch-Noord en Fransch- West-Afrika, terwijl de Gaulle getroost werd met het imaginai re bevel over Martinique en Fransch-Indochina. dan blijkt hieruit, dat naar de meening van Duitsche politieke kringen in het kamp der belanghebben den het Amerikaansche stand punt gezegevierd heeft en dat hii. die eens de strooman was van Engeland, in zekeren zin ge liquideerd is. Overigens gelooft men in Berlijn niet, dat hier mede reeds een definitieve op lossing verkregen is van het ont zaglijk gecompliceerde complex van vraagstukken, zoodat ver rassingen nog zeer goed moge- liik ziin. DE AARDBEVING IN TURKIJE Omtrent de aardbeving in Turkije wordt uit Adapazar ge meld. dat in deze stad nog slechts de helft der huizen over eind staat. Bijna alle bewoners ziin dakloos geworden, daar na de aardbeving wolkbreuken los barstten die verwoestten, wat de aardbeving nog heel gelaten had. Het Turksche Roode Kruis werd door de regenbuien in zijn reddingswerk belemmerd. Naar voorts uit Adapazar wordt ge meld. heeft de bevolking daar, die toch al zoo geteisterd is. thans ook nog te lijden door ge brek aan water, veroorzaakt door de vernieling van de wa terleiding. Tegen stakingen in de Ver. St. President Roosevelt heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, verklaard dat hii voornemens is het Con gres te verzoeken om verhoo ging van den leeftijdsgrens voor een militairen dienstplicht tot 65 iaar teneinde stakingen te verhinderen. In de verklaring van Roose velt wordt gezegd, dat deze maatregel ten doel heeft elk ge vaar van onderbreking van het werk in fabrieken, mijnen of andere werken, die eigendom der regeering zijn of door haar ziin overgenomen,- tegen te gaan. Eer -de mijnwerkerssta king was afgeloopen. aldus de verklaring verder, had de regee ring de noodzakelijke stappen gedaan om alle mijnwerkers van militair dienstplichtigen leeftijd, die onrechtmatig het werk hadden verlaten, in het leger op te nemen. Daar de wet slechts oproepen van mannen tot 45 iaar veroorlooft, is het noodzakelijk de grenzen voor den non-combattanten militai ren dienst tot 65 jaar te ver- hoogen. BEKENDMAKING betreffende den aanmeldingsplicht Alle manlijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ontvangen of van hun aanmeldingsplicht b.v. we gens ziekte den 31sten Mei, lsten Juni en 2en Juni niet hebben voldaan, worden hier mede voor de laatste maal uitgenoodigd zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hieronder genoemde data: Heden, in Januari tót en met April geborenen tusschen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni, in Sep tember tot en met December geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 19201923 gebore nen, voorzoover zij onderwor pen zijn aan den aanmeldings plicht en dezen om welke re den dan ook niet zijn nageko men. voor de laatste maal ge legenheid geboden op boven genoemde data ook aan hun aanmeldingsplicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers, die in strijd han delen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uitnoodiging niet of niet naar behooren voldoen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste aangiften doen. stellen zich bloot aan zeer zware straffen. DE DUITSCHE OORLOGS FINANCIERING. Slechts 7 pet. van de totale rijksuitgaven in Duitschland zijn benoodigd ter delging van de rente voor de totale staatsschuld. Dit verrassend lage percentage wordt veroorzaakt door de om standigheid, dat ongeveer de helft dér totale staatsuitgaven in het verloop van dezen oorlog uit belastingontvangsten bestre den kan worden. Naar van officieele zijde werd medegedeeld, is ongeveer 6.5 milliard LM per jaar benoodigd voor de aflossing van renten der staatsschulden, terwijl de totale staatsuitgaven momenteel onge veer 100 milliard RM beloopen. De totale rijksschuld werd eind 1942 berekend op 184 milliard RM, waarvan ongeveer 48 mil liard RM in langloopende leenin gen. Voor deze laatste leeningen kon de rente worden verlaagd van 4J4 op 3J4 pet. Door deze conversies kon een belangrijke rente-besparing worden bereikt. „Europapres". Verzorging familieleden Vrijwilligers Waffen-SS en Legioen Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laat- sten tijd gesteld worden met be trekking tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Ne- derlandsche Legioen, deelt het Ersatz-kommando Niedeslande, Korte Vijverberg 5. den Haag, het 'volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuw den. welke een inkomen hebben tot een bedrag van 150.per maand, wordt voor onderstand f 65.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar '21.per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van büv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: Echtgenoote per maand ƒ65. 3 kinderen ad 21 p. m. 63. Huur geschat per maand 25. per maand 153. Bovendien worden de verzeke ringen vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze verzekeringen ziin: de reeds loo- pende levensverzekering ziek teverzekering. begrafenisfonds, brandverzekering. Den echtgenooten van gehuw den. welke een inkomen hebben tot f 200.per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar. worden de volgende uit- keeringen verstrekt: Echtgenoote per maand f 80. 2 kind. ad f21.p. m. „42. Huur geschat per maand 35. oer maand ƒ157. plus betaling bovengenoemde verzekeringen enz. Voor kinderen boven de 16 iaar. voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid wordt een uitkeering verstrekt van f 30. per maand per kind. Voor kinderen beneden de 16 iaar. welke recht hebben op on dersteuning. en niet in gezins verband met den vrijwilliger met ziin vrouw, of met familie leden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrij williger. welke zich bij pleeg ouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van 36. per maand per kind. Bovendien genieten de gezins leden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en k o- lenbonnen. indien deze vrij willigers vóór hun indiensttre ding in gezinsverband leefden, of geheel of gedeeltelijk kost winner waren. Bii grootere inkomens worden naar verhouding grootere be dragen voor familie-onderhoud ui'gekeerd. De uit te keeren to tale kostwinnersver goeding mag echter niet meer bedragen dan IK X de vroegere n e 11 o-v erdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Geboorte, sterfge val. ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle on gehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, klee ding enz. een bedrag van 45. per maand door tusschenkomst van den Fuersorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kost winnersvergoeding worden uit gekeerd van f 60.tot 90. per maand Bovendien kan in bijzondere gevallen een huur- toeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinners vergoeding. uitkeering aan ge zinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz-kom- niandó Niederlande. Korte Vij verberg 5. den Haag en Neben- stelle. Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, datzij, die om bijzondere re den in Nederland moe ten blijven, dienst kun nen nemen bij het SS- wachtbataillon Ame rs- foort waarvoor alle b o- venstaande genoemde uitkeering en, levens middelentoeslag en al le andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovenge noemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar. schriftelijk uitsluitend r MOMENTJE INVASIE. Wat denkt u van de in vasie, meneer? vraagt mij een heer, die op zijn avond wandeling mij eenigen tijd bij mijn arbeid in mijn tuin tje heeft gadegeslagen. Zoo'n avond in je tuintje doe je veel wijsheid op uit hoofd en hart van belangstellende voorbijgangers. Wat is dit voor een heer, die mij aanspreekt? Ik ken hem niet. En hij valt nog wel direct met de deur in huis en begint over de invasie. Ga heen. Satan zou ik willen zeggen ik ken u niet. Maar ja, het gaat nu een maal niet aan een vriendelij ken vreemde te begroeten met de gebiedende wijs: Ga heen, Satan! Voorloopig bepaal ik mij er dus toe hem vriendelijk aan te blikken met een gezicht van: houd mij nou niet voor den gek, ik weet er evenmin iets van als u. Maar dat neemt hij niet. U is journalist en u weet er natuurlijk meer van dan wij meent hij oprecht. De simpele. Maar ik wil hem geen illusies verstoren. Luistert u eens zeg ik en ik wenk hem geheim, zinnig naderbij. Ik fluister, alsof ik hem nu het groote geheim zal gaan verraden. De invasie - zeg ik ge heimzinnig zal eens ko men zegt men, maar niemand weet waar, wanneer of hoe. Hij kijkt mij een oogen- blik onthutst aan. En ik verduidelijk: het is met de invasie net als met de dood, begrijpt u? Hij draait zich om en gaat heen, in zichzelf stamelend: niemand weet waar, wanneer of hoe! Net als de dood! Ja. ja. zoo'n avond in ziin tuintje leert men den zin van vele dingen. „DEZE OORLOG ZAL LANG DUREN". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum I. in de serie ..Brandende kwesties" over het onderwerp: „Deze oorlog zal lang duren". Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de ners. knnnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar Voor de ge zinsleden dezer vri.i- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiizing enz. Zii. die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bii een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vr ij g es t e 1 d van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. SS-Ersatzkommando, Korte Vij verberg 5. den Haag. ZU. die tusschen 18 en 35 jaar oud ziin en aanmeldingsplichtig ziin voor den Arbeidsinzet, kun nen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aan melden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vr ij gesteld van den Arbeidsinzet.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1