Geringe plaatselijke actie Red. Buitenland: Mr. H. Gei se, Leiden; Red. Stad ea Sport j M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. LeidenRed. Letteren en KunstFr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de advert en tiënC. de Heiden. Leiden. Verduisteringstijden van 20 t/m 26 Juni van 22.155 uur. MAANSTANDEN. Woensd. 23.6: 1.12 op, 11.49 onder Vrijd. 25.6: 2.02 op, 14.21 onder. kent Engeland sedert meer dan 300 en 400 jaar. De Leider verklaarde voorts, dat hij zeer wel weet, dat het niet aangenaam is in een bezet gebied te leven en dat het nog minder aangenaam is een auto ritaire beweging in een bezet gebied te leiden. Onze Duitsche kameraden, zoo verklaarde de Leider, kennen de moeilijkhe den. De Beweging heeft tot taak de saamhoorigheid op te bou wen, die komen moet omdat al leen daarin voor allen in Euro pe de toekomst ligt. De Leider hield zich vervol gens bezig met het onverstand, dat de N.S.B. ontmoet bij het utvoeren van deze taak. De strijd is echter niet zoo erg, wanneer hij maar den wil staalt, om ondanks alles voor het Ne derlandsche volk in het nieuwe Europa den weg te banen. De mogelijkheid hiertoe is te dan ken aan de trouw, den moed en de offervaardigheid van duizen den en tienduizenden kamera den. Het is de kracht van de Nationaal-Socialistische bewe ging. dat niemand hierin een wig kan drijven. Een volk dat voor 1940 aan alles rijk was en thans zoo arm is. een volk, dat een der gelijken val heeft be leefd. in den kortst mogelijken tijd een nieuw doel voor de toe komst aan te wijzen, is geen kinderwerk. De Leider stelde vervolgens het Nederlandsche volk de moeilijkheden en offers van bet Duitsche volk voor oogen. dat thans de zorg heeft dat het bol sjewisme Europa niet over stroomt en honderdduizenden afslacht. Hij verklaarde woorde lijk. ..Wanneer wii wakker wor den door het gebrom van moto ren zijn we natuurlijk blij. dat de bommen niet hier vallen, maar geven wij ons ook volle dig rekenschap van het feit. dat zii aan gene zijde van de gren zen vallen en dat hierdoor een volk zwaar lijdt? Daarom zeg ik, ia dat moeten wij doen: het moet zoo zijn. dat allen zich smartelijk getroffen voelen of nu Keulen gebombardeerd word of Rotterdam. Dan eerst is een basis gelegd voor de gemeen schappelijke toekomst van beide volken. De samenwerking tus- schen de Nederlandsche en de Duitsche Nationaal-Socialisten moet tot een voorbeeld worden voor de volken van geheel Euro pa. Het gaat om de beveiliging en den gemeenschappelijken op bouw in de gemeenschappelijke levensruimte, welke reikt van Hammerfest in het hooge Noor den tot aan den Brenner, van Duinkerken tot ver in het Oos ten. In deze gemeenschappelijke levensruimte moeten de Ger- maansche volken eensgezind zijn die levensruimte moeten zii ge zamenlijk verdedigen en gemeen schappelijk. gelijkgerechtigd op bouwen. Binnen deze gemeen schappelijke levensruimte voor allen zullen nationale veiligheid en ontwikkeling binnen het groote geheel en wederzijdsche achting heerschen. Een goed Ne derlander en een goed Duitscher kunnen het eens worden, en hoe dit staatspolitiek gezien gedaan zal worden, zal door den Fueh rer geschieden, in wien wij ver trouwen kunnen hebben. Vervolgens sprak de Leider over de houding der N.S.B. te genover de kerken. Hii zeide hierover onder meer het vol gende: Evenals van oudsher, zoo zal ook in het nieuwe Ne derland vrijheid van godsdienst en geweten moeten bestaan, voor zoover dit werkelijk Chris telijke aangelegenheden betreft. In dit verband wraakte Mussert een kerkelijke aankondiging on der den titel: ..Wie zal ons red den?" welke aankondiging meer weg heeft van een politieke uit daging dan van een aankondi ging van een biddag Wanneer de N S B. de leiding zal overne men. mag men niet denken zoo- jpts ongestraft te kunnen doen. Ook de Katholieke Kerk heeft LEVENSWIJSHEID Geen kwaad met kwaad vergelden. 30) Er zijn zedelijke waarhe den, die van zóó groot belang zijn, dat een herhaalde herha ling ons niet mag worden ten kwade geduid! Vooral als de beleving van die zedelijke waar heden wordt bedreigd door bij zondere gevaren, wordt bemoei lijkt door de tijdsomstandighe den. Zoo b.v. de zedelijke waarheid fundamenteel voof een chris telijke levenspractij k! dat men geen kwaad met kwaad mag vergelden. Pater M. Molenaar schrijft in zijn brochure „Uitzicht door in zicht": „Geen kwaad met kwaad vergelden. Het is een kort, helder zinnetje, maar in zijn toepassing vordert het de moeilijkste zedelijke verrich tingen: zelfverloochening, zelf- beheérsching, vastheid van overtuiging: het wekt hevig verzet op van hetgeen, in het diepste van ons zelf en met ons zelf geboren, het spontaan eergevoel zou kunnen genoemd worden: en bovendien het geeft beduchtheid, dat deze afwezigheid van revanche de aanvallende kwade kracht driester zal maken, zoodat gij als waarlijk goede en verge vingsgezinde mensch in de hachelijke positie ly>mt van het vervolgde lam. En toch hield Paulus met dit voorschrift zich zuiver aan de leer van Jezus Christus. Hii trof die leer in het hart Hij gaf de eenivste. de karakteris tieke levenshouding aan, die Jezus vraagt aan Zijn leerlin gen." STRIJDEN. NIET AFWACHTEN. Onze mannen aan het Ooste lijke front kwamen als vrije Ne derlanders. omdat zij begrepen waarom de strijd plaats vindt. Het gaat nu om ons aller toe komst. Nederlanders, gij hebt een goed vaderland en het is de moeite waard het te verdedigen. Dat kynt ge doen door u in te zetten in den strijd tegen het bolsjewisme en alles wat daar mee samenspant. Stort tevens op giro 432100. verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Ne derland. zich steeds gekant tegen de be weging. Voor die Katholieke mannen en vrouwen, die on danks het feit. dat hun de Sa cramenten geweigerd worden, tot in den dood Leider en Bewe ging trouw bleven, is spreker verplicht de gewetensvrijheid te handhaven. Bii de hierop volgende bespre king van de tewerkstelling zei- de Mussert. dat hii het volkomen eens is met alles wat er toe bij draagt den oorlog te winnen. Wat goed is verdient gesteund te worden. Wat niet goed is moet bestreden worden. De Be weging staat er als een blok. De bedding is breed, maar de stroom kent slechts één richting. Een scheiding zal niet komen. Vervolgens betuigde de Leider ziin dank aan de W.A., de S.S. en den Jeugdstorm, de. politieke organisaties, formaties en afdee- lingen der N.S.B. voor de aan hem betoonde trouw, de offer vaardigheid en paraatheid, als mede voor hun strijd in het Oos ten. Deze trouw, die ons met el kaar verbindt, is de trouw van de Germaansche lofsgemeen- schap als eenige mogelijkheid voor de redding van Europa in de toekomst. En woordelijk zei hii vervolgens onder jubelende bijvalsbetuigingen: „Trouw aan den Fuehrer, aan den man op wiens schouders voor het grootste deel de last voor het behoud van Europa rust. Hebt u zich wel eens voor gesteld wat het wil zeggen om voor God en alle menschen ver antwoordelijk te zijn voor het voortbestaan van een deel der wereld. Deze onnoemelijke last draagt hij. de Fuehrer, dien ik eens trouw gezworen heb en dien ik trouw zal blijven tot het einde mijner dagen en aan wien de Beweging verbonden is door mijn persoon". DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weerimachtsbe- richt van Dinsdagmiddag luidt: „Aan het Oostelijk front slechts geringe plaatselijke ge vechtsactie. Voor het Visschers- schiereiland werd een kustvaar tuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Een nachtelijke aanval van sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen was gericht op een Sovjet-Russische bewape- ningsfabriek aan de Wolga. Terwijl gisteren overdag af zonderlijke vijandelijke vlieg tuigen naar het gebied van het Duitsche Rijk vlogen, heeft in den afgeloopen nacht een sterke formatie Britsche bommenwer pers West-Duitsch gebied aan gevallen. Vooral in de woonwij ken van de stad Krefeld ont stond door brisant- en brandbom men groote schade. Behalve tal rijke gebouwencomplexen wer den twee ziekenhuizen vernield. De bevolking leed verliezen. Tot nu toe staat het vast, dat meermotorige bommenwerpers zijn neergeschoten. De luchtmacht bombardeerde in den nacht van 21 op 22 Juni afzonderlijke doelen in het ge bied van Londen en aan de Ên- gelsche Zuidkust. Bewakingsvaartuigen der ma rine schoten voor de Nederland sche kust uit een formatie Brit sche jachtvliegtuigen drie vlieg tuigen weg. Tijdens den nachtelijken aan val van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de haven van Bizerta in den nacht van 20 op 21 Juni, waarvan reeds melding werd gemaakt, zijn zes groote koop vaardijschepen en twee oor logsschepen door bomtreffers beschadigd." ITALIAAN SCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Dinsdagmiddag luidt: „Formaties viermotorige vlieg tuigen hebben gisteren Napels, Torre, Annunziata, Salerno, Bati- paglia, Reggio di Calabria en Messina aangevallen, belangrijke schade aangericht in de stede lijke centra en slachtoffers on der de bevolking veroorzaakt. Te HET ITALIAANSCHE OORLOGSGEBIED KAAMT VAM MELT Het kaartje geeft een goed over zicht van de ligging van het deiijke deel van Italië en de bü behoorende eilanden Sardini Sicilië. Volgens de Italiaansche weer machtsberichten worden gebieden voortdurend door de geallieerde luchtmacht vallen. Napels heeft luchtdoelartillerie vijf vliegtuigen neergeschoten, zes viermotorige vliegtuigen wer den door onze jagers vernield. Twee vijandelijke tostellen werden bovendien neergehaald, een te Reggio di Calabria door Duitsche jagers en het andere nabij Cagliari door batterijen luchtdoelartillerie. Elf leden der bemanningen van de neergescho ten vliegtuigen werden gevan gen genomen." TWEE JAAR OORLOG EN HET OOSTEN. De diplomatieke medewerker van Stefani noemt in een com mentaar ter gelegenheid yan het feit. dat twee jaar geleden de DuitschSovjet-Russische oor log uitbrak de oorlogsverklaring van de Soil aan de Sovjet-Unie een van de grootste beslissingen van de hedendaagsche geschie denis. Hii herinnerde eraan, dat destijds de Spil van Sovjet-Rus land slechts eischte de sociale en politieke rust op het Euro- oeesche continent niet te ver- Keuringen voor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kun nen zich bij de geqoemde adres sen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Bij de onderzoekingen wor den ook alle-gevraagde inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familiele den, duur der opleiding, extra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er opgeves- tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SSin Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1930 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht .245. 25 Juni 914 uur Amersfoort, Polizeidurchangslager, Leusder- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. storen. Enkele maanden na sluiten van de handelsoven komst met de Sovjet-Unie bl dat de Sovjets dit verdrag leen gesloten hadden om tij winnen. Ondanks de grot geheimhouding bleven de weldige militaire voorberei gen der Sovjets niet verbori Het voornemen van Moskou munt te slaan uit den Euroi schen oorlog en het eene E peesche land na het anden bolsiewiseeren trad steeds deliiker aan den dag. De laa twijfel verdween toen Mol namens Stalin Duitschland territoriale verlangens der S jet-Unie in Oost-Europa oi handigde. De Spil was zich komen bewust van de zwa van den aanstaanden strijd gen de Sovjets. Het was on gelijk de eischen van Moloto aanvaarden. Met het oog deze bedreiging hebben de D schers en Italianen door Oost-Europeesche bondgenoi gesteund, het zwaard opgi men om Europa te redden, striid. zoo besluit de diplonu ke medewerker, is zeer h Doch wanneer de Spil nog i van voren af aan moest be nen. dan zou zii beslist weer j, zelfde historische besluit nei als op 22 Juni 1941. ENGELSCHE LUCHTAAN1 OP LE CREUSOT. De Fransche stad Le Cre is in den nacht van 19 op 20 '1 ni door Engelsche vliegtui gebombardeerd. De luk 1 neergeworpen bommen heb 5 vooral schade aangericht woningen. Zoo is o.a. het CT ziekenhuis, dat reeds bii den rigen aanval door vier borni getroffen was. totaal uitgebn De materieele schade is j zienlijk. wordt medegedeeld, dat het tal dooden tot dusver 280 draagt. De helft der bevoll is dakloos. ONLUSTEN TE DETROIÏ In Detroit (V.S.) zijn onlui ontstaan, welke tot bloei vechtpartijen tusschen blan en negers aanleiding hebben geven. Zelfs was het rnxfc troepen te requireeren ter derdrukking van de onlusten, woeligheid was ontstaan Bij onze Vrijwilligers. Vier kameraden SS PK Frttsch-O-H-P m een twist tusschen negers blanken, Maandagnacht bij Belle Isle-brug. Deze twist t spoedig een zeer grooten i vang aan. De staat van betel afgekondigd in 't gebied van 81 millioen woont. De natuurramp in Anatoli De Turksche minister van nenlandsche zaken heeft ii groote nationale vergadering zonderheden medegedeeld de aardbevingsramp van pazar. Volgens zijn mededee ld gen bedraagt het aantal doc* 1 297. Alle officieele gebou« it behalve het militailre hospflff) te Adapazar zijn vernield. 1 1

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2