belangrijke bijeenkomst van de K.S.B. in den Dierentuin te Den Haag et OENSDAG 23 JÜNÏ1943 34STE JAARGANG N° 10587 /wwX I®1 reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 lui lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. J Gisteravond heeft de N. S. B. den Dierentuin te Den Haag 2< i bijzonder belangrijke bijecn- 1 mst gehouden, waarop de lc nmandant der W. A. mr. A. J. el fldervan, de voorman der Ger- J|iansche SS. in Nederland J. Feldmeyer, de hoofdstormer plaatsvervanger van den Lci- I C. van Geelkerken en ten- tte Mussert zelf het woord S iben gevoerd. 101 Het A.N.P. geeft van deze bij- t01 ikomst het volgend verslag. .:°J De bijeenkomst had het ka- - iter van een hernieuwde be- 'i ging van trouw aan den Lei- r en vormde als zoodanig een Iwoord op praatjes, die. zijn spreid na de door Mussêrt op (uni in Tivoli te Utrecht beleg- kaderbijeenlkomst. Zij vonden n grond in het feit, dat de itenstaander in een nationaal- ,0, ialistische beweging de een- id van het kerkhof meent te ,Vi eten aantreffen. 'jj aartegenover stelden de eerst- m ïoemde drie sprekers hunne 25 tzekering, dat niets in staat zijn hun trouw aan Leider s' Beweging te schokken. 0 Voorman Feldmeyer voeg le zo raan toe, dat bij twijfel te dien izien alle gemoedelijkheid op- udt. I>e W.A. heeft steeds ge ïnd voor de overwinning der ddreldbeschouwing en voor Mus- t het hoogste offer te willen Isjengen. De SS. deed hetzelfde was daarbij de pionier voor pij Groot-Germaansche gedach- die haar bezieling vindt in dynamisch begrip van het afkomstig Rijk aller Germanen, e hoofdstormer stelde de vraag de nationale jeugdstorm wel zou hebben als Leider en be ziging er niet waren en gaf irop ten antwoord, dat zij al- (j, met elkander verbonden blij kt i tot in den dood. ri Inissert benadrukte in zijn ie waarom het in deze maan- 1 i gaat, herinnerde aan den g, dien de beweging ondanks guizing heeft afgelegd en aan verantwoordelijkheid, die hij t haar na de Meidagen van aanvaardde. bijeenkomst, die om zeven aanving, werd door eenige izenden functionarissen en le- i der beweging bijgewoond. h« aronder waren behalve de rl akers o.m, de leidster der N. et V. O., mevr. O. de Ruiter l Lankeren Matthes, de ge- ki ehtigde van den Leider voor n id-Holland J. W. baron van ik ersolte van Haerst, burge- Si ester Westra van Den Haag, 25 gewestelijk leider M. J. A. v. - sel, die •'de bijeenkomst leid- g de chef van het kabinet van i Leider, jhr. D. de Blocq van i|i eltinga, de gemachtigden van 111 i Leider voor Staat en Bewe- a S, en adviseurs en functiona- en. van het hoofdkwartier, tder vertegenwoordigde Be- thsleiter BuChner het Arbeits- 'eich der N. S. D .A. P. en was ook een vertegenwoordiging i den Kreis Sued-Holland der ooraan hadden voorts kame- m van het front, waaronder enkele gewonden, een plaats enomen; de balcons waren be door jongens en meisjes van jeugdstorm. iet podium was versierd met Sgedoek en de emblemen van beweging. Ter weerszijden irvan was een vaan met het '.en kruis gehangen. Onder mgeroffel en trompetgeschal 'tamboers en pijpers van den iS. betrok een vaandelwacht 'r plaats achter het spreek- toelte. Met hetzelfde ceremo- werd de nationale oranje- oje-bleu-vlag op het podium kagen. De plechtigheid werd toten met het zingen van het 4e couplet van het Wilhelmus van het lied van de Zwarte 'iaat. Voordat Mussert met zijn ge volg de zaal verliet, onderhield hi: zich nog even met de front soldaten. Rede commandant Zondervan. Commandant Zondervan begon zijn rede met te zeggen, dat de nationaal-socialisten als dragers van een wereldbeschouwing reeds 10 jaar geleden de over tuiging hadden, dat met haar het vaderland en Europa zouden staan of vallen. De bloedoffers, die de beweging heeft moeten brengen, hebben haar niet ge broken, en de beschimpingen, die haar ten deel gevallen zijn, hebben haar niet verbitterd, in tegendeel, de beweging is daar uit slechts gesterkt te voorschijn gekomen en heeft niet vergeten, dat dit Nederlar.dcohe volk met al zijn fouten, doch ook met zijn heerlijke gaven en deugden haar volk is. Het zelfrespect der natie is het leidende doel van de na tionaal-socialisten geweest. Daar om hebben zij het volk den na- tionaal-socialistischen soldaat in de W. A. als voorbeeld voor oog en gesteld, en het is geen ge ringschatting van den arbeid oer andere formaties, wanneer geconstateerd wordt, dat de W.A. aan deze prestatie het grootste aandeel heeft. De democraten hebben voor 1940 de W.A. ver boden omdat juist in haar gele deren de meest strijdlustige na tionaal-socialisten stonden, en de bloedoffers, die de W.A. na 1940 in den strijd tegen de reac tie heeft gebracht, hebben het beste bewijs geleverd, dat dui zenden bereid waren voor de overwinning van hun wereldbe schouwing en voor Anton Mus sert, die hen' leidt, de grootste offers te brengen. Voor vriend en vijand blijft te allen tijde één ding duidelijk: waar Mus sert staat, staat de W. A. Wanneer nu de W.A. een groot deel van haar mannen gezonden heeft naar de Waffen-SS., het legioen, de weermacht, de N.S. K.K., de Nachrichtentruppen, de organ isatie-Todt, de Nederland- sche Landwacht, de hulppolitie en andere organsaties, dan is dat gesohied in de zekerheid, dat deze mannen.eens opnieuw in de gelederen van Mussert zullen staan, om de laatste hinderpa len op den weg naar een natio- naal-socialistisch Nederland uit den weg te ruimen. Wanneer de W.A. thans verder noodzakelijke dingen ten achter stelt bij het allerbelangrijkste: den oorlog te Winnen, dari beschouwt zij dit als een offer, dat zij brengt in de zekerheid aldus voor de toe komst van het volk de beste troeven in handen te hebben. Spreker legde vervolgens een gelofte van trouw aan Anton Mussert af: „Terwijl de demo craten „jan boezeroen" lieten strijden voor hun zetel op het kussen, staan overal, waar een voudige weermannen staan, ook de kaderleden van de W.A. tot het hoogste. Aldus smeden wij een band van kameraadschap, die door niets en niemand te bre ken is. Het is de Leider, die ons daarheen den weg heeft gewe zen en een voorbeeld is geweest terwijl de Fuehrer gelegenheid heeft gegeven, ondanks de rem men van het verleden, de opge wekte krachten dienstbaar te maken aan het nieuwe Europa, en tegelijk aan de toekomst van ons eigen volk. In onwrikbaren trouw aan deze beide mannen ligt de basis voor onze eenheid, die haar schoonste uitdrukking vindt in de leuze: Alles voor het vaderland,. Rede voorman Feldmeyer, Voorman Feldmeyer wees in zijn rede erop, dat de hardè ja- ben het wezenlijke van het on wezenlijke te onderscheiden. Zij hebben in het bijzonder de wet ten van het bloed geopenbaard en geleerd, dat een ras en een volk zich slechts kunnen hand haven, wanneer zij hun bloed en hun eigen aard bewaren. De laatste jaren van de degeneratie voor 1940 hebben ook aange toond, dat de verjoodsching der geesten verder om zich heen ge grepen heeft dan de eigenlijke bloedvermenging. De Germaan- sehe mensch is zich beNvust ge worden, dat honderden, die vóór hem leefden, in hem als in een Brandpunt samenkomen. Het volk beschouwt hij daarom waar lijk als een eenheid van ver wanten naar den bloede, waar in niet alleen de groote Neder- landsche figuren voortleven, doch ook het groot-Germaansche verleden, en waarin de groot- Germaansche toekomst besloten ligt. Waren Volkenbond en inter nationale onwerkelijke en bloe- delooze abstracties, wij spreken van een grootere gemeenschap, nl. de groot-Germaansche. Want deze is voor ons de levenswarme roep van het bloed. Deze idee heeft in de S.S. vorm gekregen, en wanneer daarover misverstan den zijn ontstaan, dan kunnen die worden teruggebracht tot een misverstaan van het dynami sche, ons allen bezielende be grip „Ons Rijk", waarvan het wezen het belangrijkste is. Dat Rijk zal als wezenlijk ideaal de vormgeving steeds te boven gaan. De vorm is in deze dagen van bezinning het alleronbelang- ri.ikste. Spreker verklaarde vervolgens dat enkele lieden het met de S.S. niet eens zijn. omdat zij van meening zijn, dat deze te ver gaat of te radicaal is. Dit is daar om niet erg, omdat de nationaal- socialistische eenheid een andere is, dan de democratische tegen standers vaak wilden doen ge- looven. Hij wees er. vervolgens op. dat de Leider den eed van trouw op den Fuehrer heeft af gelegd en dat hij het geweest is, die voor de eerste keer een for matie Nederlanders van de Ger- maansche S.S. persoonlijk ook den eed van trouw op den Fueh rer Adolf Hitler heeft laten af leggen. Bij den Fuehrer ligt zonder uitzondering ons aller ideaal. Bij den Fuehrer, als de figuur, uit wien. tot wien en door wien werkelijk de Ger- maansche lotsgemeenischap ge boren wordt en groeit. Rede van Geelkerken. Hoofdstormer van Geelkerken verklaarde in zijn rede, dat de jeugd, voor de nationaal-socialis ten van heden de waarborg moet zijn. dat him werk eens zal worden voortgezet. Spr. wees er vervolgens op, dat de jeugd storm krachtens zijn idealen een groote aantrekkingskracht op de jeugd uitoefent, waartegen de ouders zich tevergeefs schrap zetten. In den jeugdstorm wordt het karakter van de jeugd ge vormd en zij leert daar, zich in te zetten volgens de richtlijn: In Godsvertrouwen alles Voor het vaderland". De tijd vóór 1940 heeft ook de jeugdorganisaties gekend, waaronder een. waarin de jongens achter totempalen moestén aanloopen en aange spoord werden iemand te ge hoorzamen. die de boeren in Transvaal bedreigd en bespion- reerd heeft. Nadat de hoofdstormer de jon gens en meisjes het geweldige gebeuren van dezen tijd, waarin een geheele jeugd opstaat, voor oogen gesteld had, liet hij tege lijkertijd een scherpe vermaning hooren tegen de houding van BEKENDMAKING De Admiraal in Nederland maakt bekend: Krachtens artikel 5, lid 1, cij fer 2, lid 2 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette NederlanSsche gebie den no. 100/41 over bijzondere maatregelen inzake de kustbe- scherming, wordt het volgende •oepaald: Alle vaartuigen mogen in het door de verordening no. 100/41 bepaalde gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, alleen varen of in dit ressort te water of op het land liggen wanneer zij krachtens de volgende bepalin gen gekenmerkt zijn. Vaartuigen met een laadver mogen van minder dan 10 ton moeten op een duidelijke zicht baren plek aan den buitenkant op een vast deel van het vaar tuig in letters van tenminste 10 cm. hoogte en breedte van 1 cm. goed leesbaar, den naam van het schip of eigenaar alsmede zijn woonplaats vermelden. Voor de kenmerking van vaar tuigen met een laadvermogen van 10 ton of meer kan men volstaan met het in artikel 7, lid 1 van de „reglementen voor de binnenvaart" voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uit tot drijvende toestel len. dat zijn drijvende voorwer pen, waarop mechanische in stallaties als baggermolen, kraan, hefwerktuig of bokken zijn aan gebracht. Overtredingen van deze ver ordening worden gestraft over eenkomstig art. 7 van de veror dening no. 100/41 met gevange nisstraf of in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten hoog ste 5 jaren. De verordening treedt in wer king op 1 Juli 1943. ren van den strijd geleerd heb- misleiden en onverschilligen In onwrikbaar geloof en vast vertrouwen staat deze jeugd in de gemeenschap der Nederland- sche nationaal-socialisten en vormt aldus een onderdeel van de groot-Germaansche jeugd, de jeugd van het nieuwe Europa. Rede van den Leider. Mussert achtte het noodzake lijk de geruchten, die sedert de bijeenkomst van het leiderscorps der Beweging op 5 Juni in Ti voli te Utrecht zijn verspreid, tot de juiste proporties terug te brengen. Nadat de afdelingslei ders gesproken hadden achtte hij het nu zijn taak uiteen te zet ten waarom het in deze dagen en maanden gaat. De Leider schilderde de periode voor 1940, waarin de Beweging door de democraten steeds weer voor dood werd verklaard en consta teerde,. dat thans de Beweging de draagster is van de politieke wil van het Nederlandsche volk. Zij draagt die verantwoordelijk heid gaarne en wenscht slechts dat haar nog grootere verant woordelijkheid voor de toe komst van het Nederlandsche volk in deze kentering der tij den zal mogen ten deel val len. De Leider stelde vervolgens het verraad aan de kaak van de in Londen zetelende emigranten, die het volk gestort hebben in een boozen oorlog van 4 dag en die op den derden dag van dezen oorlog reeds de beenen ge nomen en 't volk alleen gelaten hebben. Deze lieden wagen het nog om diegenen, die hier zijn gebleven en pogingen in het werk stellen het volk weer op de been te helpen, adviezen te geven hoe het volk geholpen moet worden en wat goed en wat niet goed is en hoe men sa botage pleegt. Het verschil tus- schen deze lieden en de natio naal-socialisten bestaat hierin, dat de laatsten de fatsoenlijkste zijn. De emigranten hebben den N.S.B.'ers gedreigd, dat zij zul len worden opgehangen wan neer zij terugkomen. Ik mag MOMENTJE' EEN BLOEM TUIN. IN DEN Zoo in den avond ik zei het reeds in de matige uren van zonneschijn wandelen er menschen door onze schoone straat en bewonderen de tuintjes, die met elkaar wed ijveren in schoonheid. En er komt een heer, die misschien glimlacht om de simpele pro ducten van mijn grond en hij zegt, dat mijn tuin er anders uitziet, dan hij zich deze uit mijn veelvuldige beschrij vingen had voorgesteld. Hij is een heer van stan ding, die dat is mij bekend de jeugd geestelijk voor bereidt op haar weg in deze maatschappij. En hem kan ik dan ook zeggen: fantasie is schooner dan de schoonste werkelijkheid, meneer. Hij had hier aardappelen verwacht en doperwtjes en boerenkool en tabak en in plaats daarvan aanschouwt zijn oog wat bloemen en wat groen en mij, ijverig doende om het onkruid tusschen een eenzame papaver en wat late viooltjes weg te schoffelen. Ik weet. dat hij het met mij eens is. Mij geeft een enkele tloem meer vreugde dan twaalf boerenkoolplanten en een stamsnijboon. Zoo leven wij een oogenblik in een vriendschappelijke wereld van enkele bloerfien, maar die er alleen maar zijn om wèl te doen. Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 .iaar. Voor de ge zinsleden dezer vrü- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiiziag enz. Zii, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bij een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bij de SS of bet Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrii gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tiidens de keuringen ver strekt. verklaren, dat er geen Nederlan der is, die gelooft te zullen wor den opgehangen wanneer de na tionaal-socialisten winnen. De Leider schetste vervolgens de bases van den tegenwoordi- gen wereldstrijd, waarin aan de eene zijde het Nationaal-Socia- lisme eh het Fascisme en aan de andere zijde het Kapitalisme en het Bolsjewisme staan. Het gaat om het zijn of niet ziin van Europa. In de2en tijd hebben de Nationaal-Socialistén een roe ping te vervullen voor volk en vaderland om het volk door de zen tijd heen te brengen. De vier dageri oorlog in Mei 1940 heb ben de juistheid van de ver maningen en waarschuwingen, die door de nationaal-socialis ten reeds jaren tevoren werden verkondigd, bevestigd. In het bewustzijn van hun verplichting in den strijd op leven en dood zijn de eerste honderd vrijwil ligers gegaan en zijn duizend gevallen. De Beweging zal ook verder haar plicht doen. Zij is niet van méening, dat zij stil moet afwachten tot uit het Oos ten het Bolsjewisme uit het Wes ten het Amerikanisme komen. Zij verwacht van Engeland niets, want het Nederlandsche volk

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1