MOMENTJE .J BEKENDMAKINGEN. SG 11 ^TERDAG 19 JUNI 1943 34STE JAARGANG JP- 10584 lureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 'elefoon: Eedactie 20015. Aümin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Een kalme dag DUITSCH WEERMACHTSBEBïCHT. Rl) Het Duitsche weermaehtstoe- icht van Vrijdagmiddag luidt: ,,Aan het Oostelijke front ver- iep de dag kalm. Nachtelijke lanvallen van de luohtmacht varen gericht op vijandelijke cheepsooncentraties bij Astra- :an en bewapeningsfabrieken ian de Beneden-Wolga. Vier rachtschepen van tezamen 1.090 tort, werden tot zinken ebracht. een koopvaardijschip 4 an middelbare grootte bescha- 2 igd. In de getroffen fabrieken irerden groote vernielingen aan- erioht. J Tijdens een aanval van een b gemengde Sovjet-Russische Jui ommen werpersformatie op een luitsch ravitailleeringsconvooi ip de Zwarte Zee werden door ive le marine en luchtmaohf vijf rijandelijke vliegtuigen neerge- vi. choten. :stl In den nacht van 17 op 18 lüpuni deed een formatie ziware luitsche gevechtsvliegtuigen een ianval op de Algerijnsche ha ren Dzjidzjelli. Tijdens nachtelijke storings- 0 duchten van een gering aantal rijandelijke vliegtuigen boven et gebied van het Duitsche lijk werd niet waargenomen, iat bommen werden uitgewor- len. Een formatie Duitsche ge- ■echtsvliegtuigen heeft in den g~ ifgeloopen nacht de oorlogsha- I en Plvmotuh met bommen van waar kaliber aangevallen. An- iai iere vliegtuigen bombardeerden oelen in het Zuid-Oosten van j ingeland." ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het 1119de communiqué van I iet Italiaansche hoofdkwartier uidt: ij Formaties Duitsche vliegtui gen hebben eeai groot aantal lommen geworpen op havenin- tallaties van Dzjidzjelli. De rijandelijke luchtmacht heeft isteren plaatsen op Sicilië, in ialabrië en kleine centra in het pa ebied van de Vesusius. waaron- er Pompei aangevallen. De chade is beperkt. Een Spitfire SO.'erd door onze jagers in de otti- eving van Comiso neergescho- 24 in." Bij de in het weermachtsbe- icht genoemde vijandelijke JChtaanvallen zijn volgens een j,O0|anv.uliinig op dit weermachts- richt twee personen gedood en stien gewond. RESOLUTIE VAN HET JAPANSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Den laatsten dag van de zit- op ing van dien Rijksdag heeft het puis van Afgevaardigden met ilgemeene stemmen een reso ld u'tie aangenomen waarin drin- o end aangespoord wordt tot het oncentreeren van alle ertergie 'zj er oorlogsmachinerie op de verwinning en tevens tot zeer lauwe samenwerking met JuitsChland, Italië en de andere yÉuropeesche mogendheden voor iet bereiken '""van het gemeen- 0 Chappeli.jke doel. In de resolu- 2 ie wordt verder verklaard, dat apan's positie en verantwoor- eiijkheid in Groot Oost-Azië V' lischt, dat Japan zich inspant ad 'oor de verwezenlijking van het deaal van een wereldvrede en 21pe Anglo-Amerikaansche aanval- irs vernietigt, teneinde honderd lilüoen Aziaten in staat te stel en hun meest eigen rechten te lerkrijgen. he VELDMAARSCHALK VVAVELL ONDERKONING VAN BRITSCH-INDIë. Veldmaarschalk Wavell is laar officieel te Londen be- e". :end gemaakt is, benoemd tot r- mderkoning van Indië. Gene- Lltfaal Auchmleok volgt Wavell M JP. als opperbevelhebber in In- 25 Een aanklacht tegen de luchtierreur REDE VAN DR. GOEBBELS. Rijksminister dr. Goebbels heeft Vrijdag tijdens een rouw- plechtigheid voor de slachtof fers van de Britsche luchtterreur in de Stadthalle te Elberfeld een groote rede gehouden. Als ge machtigde van den Fuehrer en van het geheele Duitsche volk nam hij afscheid van de geval lenen van Wuopertal en bracht hierbij de gevoelens van rouw en van trotsche verbetenheid tot uitdrukking, die dezer dagen de harten van alle Duitschers ver vullen. Vervolgens verklaarde dr. Goebbels. dat de bevolking van de door den luchtoorlog ge troffen provincies haar zwaren striid noch alleen, noch op een verloren post strijdt en zeide o.a. het volgende: ,,Ik sta hier als aanklager voor de openbare meening der we reld. Ik dien een aanklacht in tegen een vijand, die zich met zijn wreede luchtterreur niets anders ten doel heeft gesteld dan een weerlooze burgerbevol king te kwellen en haar te be delven onder leed, wreedheid, smart en dood en haar zoodoende tot verraad aan haar nationale zaak te bewegen. Een dergelij ke poging kan nooit gelukken. Maar door deze laffe onmen- scheliike daad zal de nationale faam der volken eeuwig met schande overladen zijn. wier re geeringen tot dergelijke verwer pelijke en gemeene middelen grijpen om oorlog te voeren te gen vrouwen, grijsaards en kin deren. De vijand weet zeer goed, dat de schade, die hij ons in onze bewapenings- en oorlogs industrie kan toebrengen, slechts van zeer betrekkelijke waarde is. Daarom is het hem ook hee- lemaal niet te doen. Het is hem vooral er om te doen om de weerlooze burgerbevolking te kwellen, dood en verderf te zaaien in haar huizen en wonin gen en daardoor te trachten het Duitsche oorlogsmoreel te bre ken. Hierin ziet hii den laatsten uitweg van zijn oorlogvoering, die overigens geen uitwegen biedt. Talrijke vermoorde vrou wen grijsaards en kinderen ge tuigen tegen de Anglo-Ameri- J kaansche plutocratieën. Zij die nen met mij een aanklacht in tegen een oorlogvoering, die spot met iedere menschelijkheid en de puinhoopen van de ontel bare vernielde scholen, zieken huizen. kerken en cultuurmonu menten in de door den luchtoor log bedreigde gebieden zijn evenveel stomme aanklachten en spreken voor de geheele we reld een vonnis uit over een oorlogvoering, die zich aan der gelijke misdaden schuldig maakt Het haat den vijand in het ge heel niet. wanneer hij thans, volgens de oude beproefde me thode. van zijn Joodsche advi seurs achter de schermen den aanvaller met zijn eigen wapens probeert aan te vallen en van aangeklaagden aanklagers en van aanklagers aangeklaagden probeert te maken. De schuld aan den luchtoorlog tegen de burgerbevolking ligt ondubbel zinnig hii de westelijke pluto cratieën. Hiervan kan de vijan delijke oorlogvoering zich nooit meer vrijpleiten. In de zieke hersens van de plutocratische wereldvernielers is deze soort van luchtterreur geboren. De Fuehrer heeft niets onbeproefd gelaten om den oorlog te ver mijden en toen hij ons opge drongen werd, hem ten minste een humanen vorm te geven. Vooral Engeland heeft al deze pogingen in den wind geslagen. Van den kindermoord in Frei burg op 10 Mei 1940 tot op den dag van vandaag getuigt een lange keten van smart en dien sten menscheliiken nood in alle door den **ritschAmerikaan- schen bommenoorlog geteister de steden tegen Engeland en Amerika en hun laffe en wree de plutocratische leidersklassen. Het Duitsche vplk legt door mijn mond aan onze dooden de gelofte af, dat wij» hun offers in dezen geest begrijpen en dat zij derhalve ook niet tevergeefs zijn gebracht. Eens zal het uur komen, wanneer wij terreur door contraterreur breken. De vijand stapelt daden van geweld op daden van geweld en maakt zoodoende een bloedige reke ning oo. die op zekeren dag ver rekend moet worden. Ontelbare arbeiders, ingenieurs en con structeurs zijn bezig om zoo snel mogelijk dezen dag te verwezen lijken. KERKNIEUWS II. Wijdingen in het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Ka thedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. Hee- ren. P. J. Barendse. J. M. Boe len. W. C. de Bot. J. A. Dekker, C. J. Groote. M. P. W. van der Horst. J. J. de Jong. H. W. M. Kampschoër, J. J. Loerakker. Th. G. P. te Mey, A. J. van Oos- terom, J. W. Poel. B. J. M. Quant J. N. van Rossum, J. C. J. San ders. J. A. M. Saulenn, J. B. M. Schooneheek, B. J, van der Spek J. G. Sul. K. J. M. Tervooren en F. A. J. J. Thijssen; en de Subdiakenwiiding aan de Eerw. Heeren: J. P. M. van Adrichem. S. J. Benistant. W. J. Berger. N. P. Duyn, G. A. van Ettinger. A. W. H. van der Heu vel. J. W. M. de Jong, M. J. de Jong. J. P. Knook, R. H. M. Mid delhof! A. G. M. Noordman. W Oostveen. B. A. Pronk, G. J. P. van Reisen. B. J. Tetteroo. J. A. Visser. B. A. M. Vroklage. A. M. Vulsma. F. E. M. Wesseling en F. M. van der Zon: allen stu denten van het Theologicum te Warmond. Geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Z. H. dë Paus heeft den president van het groot-se minarie van het bisdom den Bosch, den hoogeerwaarden heer A. van der Meiiden. tot geheim kamerheer benoemd. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. De 10-jarige R. v. d. Meulen te Groningen was met vriendjes aan het spelen op de Ossenmarkt bij het circus Niezen. De jongen stond boven op een trap. toen plotseling een van ziin vriend jes hem aan het schrikken bracht. Hii viel er af en werd met een zware hersenschudding daar het academisch ziekenhuis overgebracht, alwaar hij eenige uren later is overleden. De 8-jarige T. Stotegraaf t^ Groningen is dicht bij de ouderlijke woning, toen zijn zusje hem riep om thuis te ko men. door een passeerendc auto gegrepen en op slag gedood. Het bijna 14-jarige meisje A. Hiémstra te Noordhorn, dat van een wagen, waarop het was geklommen, wilde springen, struikelde en kwam met het hoofd onder een vah de wielen terecht. Zij was op slag dood. Eenige dagen geleden werd de 70-jarige wed. G.- te 's-Her- togenbosch. toen zij de straat overstak, door een wielrijdster aangereden en'tegen den grond gesmakt. De vrouw is thans in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Gistermiddag is op den ge vaarlijken onbewaakten over weg nabij het station Emmen een vreeseliik ongeluk gebeurd, dat aan twee leerlingen van de GEBED. O, hoe verlang ik naar den wederkeer der dingen, die in Zijn goedheid God Voor alle mensohen schiep, de schoonheid vanZijn aarde waar ik liep het juichend lied van dankbaarheid te zingen. Nu is die schoonheid voor ons afgesloten en onze blik dwaalt door het wijde land, wij gaan nog niet ais broeders hand in hand, de rijke heeft den arme afgestooten. w De ruige rug der aarde draagt gelaten J het leven, dat nóg onze lijven voedt, al stroomt uit duizend wonden ook haar bloed bij 't springen van de gierende granaten. O milde aarde, die ons God eens gaf en die wij nu doorploegen met ellende, och, dat ons hart Gods' groote wijsheid kende, die soms de menschen zegent met een straf. Ambachtschool aldaar het leven heeft gekost. De 15-jarige H. Gerdes en de 15-jarige J. H. Toebin. beiden uit Bargerooster- veld. reden samen op één fiets. Zii moeten niet goed opgelet hebben, want ze geraakten met fiets en al ohder een rangeeren den locomotief. Beide jongens werden ongeveer 100 m. mee gesleurd. De machine moest op gevijzeld worden om de slacht offers te bevrijden. De jongens moeten op slag gedood zijn. Gistermiddag is het bijna 2-jarig kindje van den lompen sorteerder M. uit de St. Anna- straat te Amersfoort spelender wijs in de Barneveldsche beek gevallen en verdronken. Gegokt met andermans geld. Op verzoek van de politie te Middelburg heeft de Haagsehe recherche zekeren H. G. M. S., woonachtig in den Haag, aange houden en voorgeleid, die er van verdacht werd een Middelburg- schen winkelier voor ongeveer 2750 te hebben opgelicht. S. is in verzekerde bewaring ge steld en heeft inmiddels bekend. Hii had het geld op paardenren nen vergokt. Drankdiefstal opgehelderd. De recherche te Hilversum is er in geslaagd na een onderzoek, dot geruimen tijd in beslag nam, daders en buit op te sporen van de brutale inbraak, welke tui gen tijd geleden aldaar werd gepleegd en waarbij uit een op slagplaats aan de Oude Haven ten nadeele van hotel ..Gooi land" een partij van ruim dui zend flesschen drank werd ge stolen. Allereerst werd een 53- iarige expediteur uit Loosdrecht ingesloten, die een deel van de partij in zijn bezit had gehad. Dit gedeelte werd in beslag ge nomen. Voorts werd een 5-tal Hilversummers, drie chauffeus en twee tarnsoortarbeiders. ge arresteerd. die de flesschen had den gestolen en met een vracht auto vervoerd. Het overige ge; deelte van de buit is in een café te Utrecht opgespoord en in be slag genomen. Binnenkort zal wederom een nieuw contingent Neder- landsche jongens van 1618 jaar vertrekken naar een der weersportkampen in Duitsch- land. waaraan jongens uit zes verschillende landen deelne men. Liefhebbers voor deze kampen kunnen zich nog melden bii een der gewest kwartieren van den jeugd storm of aan het adres Ko ningslaan 9 te Utrecht. Zoo als bekend moeten werkge vers en scholen vrijgeven voor deze kampen, terwijl werkgevers loon moeten door betalen en het verblijf in een weersportkamp niet als va- cantie mag worden aangere kend. Ook verlofgangers moeten zich melden De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden maakt be kend, zulks teneinde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakingen voor te rugvoering in krijgsgevangen schap wordt gesproken van „in werkelijken militairen dienst zijnde reserve-officieren en dienstplichtigen (c.q. reserve- plichtigenl" daaronder ook wor den begrepen de militairen, die in het genot waren van weer- machtsindustrieverlof, studie verlof, zakenverlof, ziekteverlof, verlof in afwachting van ontslag of ander bijzonder verlof. Bezoldiging res.-officieren in krijgsgevangenschap Bekendmaking van den Commissaris van de v.m. Nederiandsche weermacht. Aan de reserve-officieren van de voormalige Nederiandsche weermacht, die zich in krijgsge vangenschap bevinden, zal van den dag van aanvang dier krijgs gevangenschap af bezoldiging worden toegekend, welke vol gens de betrekkelijke bczoldi- gingsregeiingen verbonden is aan den laatstbekleeden rang. Ten einde een regelmatige uitbetaling zooveel mogelijk te bevorderen, wordt aan belang hebbenden in overweging gege ven, vóór hun vertrek aan opge- melden commissaris Lange Voorhout 7 te 's-Graven- h a g e) schriftelijk te verzoe ken de uitbetaling van hun be zoldiging te doen geschieden aan een inet naam en adres te noemen persoon c.q. met ver melding van hun postrekenings nummer. Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers. kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de ge zinsleden dezer vrij willigers wprdt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiizing enz. Zii. die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bii een der in Nederland gevestigde SS-on- derdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden liidens den duur van hun verbintenis vrij gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tiidens de keuringen ver strekt.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1