DONDERDAG 17 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10582 ba Sureanx: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Aanvallen bij Orel algeslagen DUÏTSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermaohtsbe- oticht v. Woensdagmiddag luidt: :hi ,,Aan het Oostelijke front wer- Br. den verscheidene vijandelijke at aanvallen in het gebied van Orel afgeslagen. Zware artille- :lo| "ie van het leger beschoot met ;rl( ;oede uitwerking voor den oor- 1, og belangrijke installaties in l,r Leningrad. 13 Formaties snelle Duitsche go ng rechts vlieg tuigen aetten giste ren de aanvallen op de concen- 1 iratie van schepen voor Pantel- eria voort. Zij boorden twee M, 'roote landingsvaartuigen in Y, den grond, beschadigden ver- J icheidene andere en troffen een torpedojager zwaar. Ook in de s- haveninstallaties ontstond vrij it omvangrijke schade. Een eigen H vliegtuig wordt vermist. De ra vijand verloor in het Middel- 2(landsche Zeegebied 23 vliegtui- gen. Van de op 15 Juni als be schadigd opgegeven 7 transport schepen zijn er volgens de defi- 6 oitieve opgaven 3 gezonken. ~[a Bewakingsvaartuigen van de ,0-c marine schoten in het Kanaal van een aanvallende formatie vijandelijke vliegtuigen vijf toe- itellen neer. i' In den afgeloopen nacht vlo- y »en enkele vijandelijke vliegtui- o |en boven het Noordelijke Duit- **che Rijksgebied en wierpen ^omnven neer, waardoor slechts Jhfonbeteekende schade ontstond. Snelle Duitsche geveehtsvlieg- erl tuigen bombardeerden in den >m lacht van 15 op 16 Juni afizon- pa ierlijke doelen in Zuid-Oost-Eii- I 'eland". HST AAN HET OOSTELIJK OORLOGSFRONT. De A. N. P.-oorrespondent te Berlijn meldt: Over het algemeen heersehte >ok gisteren aan het geheele V! 9ostel ijike front, met uitzonde ring van het Koebanbruggen- ïoofd, rust. In den laatstge- 00 ïoemden sector trachtten de wlsjewisten telkenmale met een Tij groot aantal infanteriegroe- 0t len in de Duitsche linies binnen e dringen. Hierbij kwam het aai ot vrij hevige gevechten, waar lij de bolsjewisten zware ver- p iezen aan menschen en mate- 3 j 'iaal leden. In het gebied van ten enkel bataljon werden bij- 'oorbeeld duizend dooden geteld. Ie Duitsche luchtmacht had groot aandeel in den ccesvollen tegenstand en ..as vooral in het gebied ten -a^Jooi'd-Oosteii van Noworossisk ■er actief. Vijandelijke colon ies, die op weg naar het front varen, werden met bommen be- jtookt en met de boordwapens peschoten. Van Duitsche militaire zijde vijst men er op, dat ook de lich- I Duitsche vlootstrijdkrachten, ie in het Oostelijk deel van de warte Zee en van de Zee van ow opereeren een streep door bolsjewistische berekeningen bben gehaald. De bolsjewisten eenden namelijk in hun Zwar- i-Zeevloot een wapen te heb- n, wahrmede zij de Duitsche Roemieensche troepen in den konden aanvallen en het lan- m van troepen in het Lagunen- ebied langs de kust konden mo- elij-k maken. In den loop der latste maanden is evenwel ge leken, dat het niet de bolsje- ristische Zwarte Zeevloot isj die et terrein tusschen de Kirrn. en en Koeban beheerscht, maar at het de lichte Duitsche vloot- rijdkrachten zijn, die hier her- laaidelijk de vijandelijke vloot- ewegingen en transporten groo- e, schade toevoegen en de ravi- vatpilieering onderbreken en be- teigen. Zoo is het Koebaiibrug- n enhoofd tot een klassiek voor- enj eeld van samenwerking tus- ekt (hen land-, vloot- en lucht- ,bi trijdkrachten worden. je) Uit de andere frontsectoren pa, vordt slechts nog de beschieting an Worosjilofgradi door zware 'uitsche artillerie gemeld. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Woensdagmiddag luidt als volgt: „Voor de Algerijnsche kust werd door onze torpedovliegtui gen een vijandelijk oonvooi aan gevallen, Zij brachten een stoom schip van 15.000 ton tot zinken en beschadigden een ander van vijfduizend ernstig. Duitsche formaties vielen opnieuw nabij Pantelleria vijandelijke landings vaartuigen aan, waarvan er eeni ge tot zinken werden gebracht en andere beschadigd. Plaatsjes in de omgeving van Palermo en in de provincies Trapani en Agrigente waren gisteren het doel van bomaanvallen en aan vallen met de mitrailleurs, die eenige verliezen onder de bur gerbevolking veroorzaakten en beperkte schade aanrichtten. Boven Sicilië werden 23 vlieg tuigen neergeschoten, onder wel ke een groot aantal meermoto- rige toestellen: vijf werden door Italiaansche jagers omlaag ge haald, zeven door Duitsche ja gers en elf door luchtdoelartille- rie." DE LUCHTAANVALLEN OP NAPELS. Door de Engelseh-Amerikaan- sOhe luchtaanvallen op Napels zijn tot dusverre onder de bur gerbevolking in het geheel on geveer 10.0-00 menschen gedood of gewond. Het aantal dooden bedraagt 2300. Het terreurdoel der vijandelijke luchtmacht blijkt duidelijk uit het feit, dat juist de dichtstbevolkte woonwijken, waar zich geen voor den oorlog belangrijke doelen bevinden, door de Liberators verwoest win een-en-twintig kerken, een mu seum, 10 scholen, een vrouwen gevangenis, 7 bewaarscholen, 16 historische paleizen en 2 parken zijn geheel of gedeeltelijk ver nield. Intusschen hebben de maat regelen tot het in veiligheid brengen .van kunstwerken en onvervangbare schatten van ar. chieven en boekerijen succes ge had. Meer dan 12.ÓOO kunstwer ken en ruim een half milHoen manuscripten, boeken, enz. kon den in veiligheid gebracht wor den. EÜROPEESCHE ARBEIDERS WERKEN VOOR DE OVERWINNING. Bij de opening van het con gres. dat onder het motto ,.Euro- peesche arbeiders werken voor de overwinning'' van 17 tot 23 Juni in Hamburg wordt gehou den, heeft de staatssecretaris in het Riiksministerie voor volks voorlichting en propaganda. Leo pold Gutterer, erop gewezen, dat teg'enover den vloed van het bolsjewisme en het imperia lisme van het Amerikaansche kapitaal er slechts één parool is. gemeenschappelijke afweer en gemeenschappelijke vertegen woordiging van de gemeenschap pelijke belangen. Dit parool en niet politieke- dwang hebben de Eurooeesche arbeidskrachten naar Duitschland doen komen voor den arbeidsinzet in de ze kerheid. dat hun lot met dat van Duitschland is verbonden. Vootgaande weidde spr. uit over de moeilijkheden. die verbonden waren met de inschakeling van en de zorg voor een zoo groot aantal buitenlandsche krachten in Duitschland. waarbij hu' er op wees. dat de buitenlandsche ar beider dezelfde verzorgingsbasis heeft als de Duitsche. terwijl te vens zorg gedragen wordt voor ziin geestelijk welzijn, door mid del van dagbladen, boekerijen, film en radio. De gezondheids toestand is uitstekend. Het mee- rendeel der ziektegevallen be staat uit verkoudheden door kli maatverandering. Nadrukkelijk wees spr. er op. dat het niet in de bedoeling ligt de buitenland sche arbeidskrachten in het Keuringen Waffen-SS en Ned. Legioen Tijdens de keuringen der Waf- feti-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de ge zinsleden dezer vrij- willigers wordt in rui me mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoe ding. kostelooze ziekenverple ging extra levensmiddelen, ex tra kolentoewiizing enz. Zij, die om bijzondere redenen of we gens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kun nen zich aanmelden bij een der in Nederland gevestigde SS-on derdeden. Degenen, die zich bij de SS of het Ned, Legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrii gesteld van den ar beidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tiidens de keuringen ver strekt. MISLUKTE LUCHTAANVAL OP VLISSINGEN. Op den eersten Pinksterdag omstreeks negen uur probeer den, naar het D. N. B. verneemt, twee formaties bestaande uit elk zes Amerikaansche Miteholl- bommenwerpers, krachtig be schermd door jagers, de Neder- landsche stad Vlissingen aan te vallen. Voordat de eerste for matie in het voor de stad ge vaarlijke gebied kwam, sloegen haar de salvo's van een batterij luchtdoelgeschut, die de vijand door bomtreffers buiten gevecht probeerde te stellen, tegemoet. Reeds het eerste salvo lag goed. Het eerste vliegtuig vloog in brand en stortte in de Schelde. Bij het tweede en derde salvo kreeg een andere bommenwer per een voltreffer, waardoor de geheele bommen lading tot ont ploffing kwam. Neerdwarrelen de deelen van het vliegtuig vormden het eenige wat" van dit vliegtuig overbleef. Tegelijker tijd vloog een derde bommen werper in brand en maakte zich van de formatie los. .Dit vlieg tuig werd door de vergezellende jagers geëscorteerd, doch stortte énkele oogenblikken later als een reusachtige fakkel in zee. Door het concentrische vuur van alle afweerwapens werd de vijan delijke formatie gedwongen de formatie te verbreken en de bommen lukraak neer te wer pen, die voor het grootste deel in zee terecht kwamen. Een ge ringe materieele schade was het eenige resultaat van dezen voor den vijand tevergeefschen aan val, die vele verliezen opleverde. Duitsche volk te doen opgaan, aangezien de buitenlandsche ar beidsinzet een oorlogsverschijn- sel is en met den oorlog ophoudt. LABOUR PARTIJ TEGEN FUSIE MET DE COMMUNIS TISCHE PARTIJ. Naar de Britsche berichten dienst meldt is gisteren op de conferentie van de Engelsche Labour-partij het verzoek der Communistische partij tot fusie met de Labour-partij met 1.951.000 tegen 712.000 stemmen van de hand gewezen. Morrison verklaarde, dat de Labourpartij wel bereid is, met de communis ten te onderhandelen, doch slechts op den grondslag van een volkomen ontbinding der Communistische partij. De exe cutieve commissie van de Com munistische partij van Engeland heeft in een speciale zitting be raadslaagd over de verwerping der opneming van de Communis tische partij in de Labourpartij door het Labourcongres. De ont binding van de Communistische partij, zooals Morrison had ge- eischt, is met algemeene stem men verworpen. BINNENLAND VERORDENINGENBLAD. Verschenen is een verordenin genblad voor het bezette Neder- landshhe gebied. Hierin zijn op genomen: a. Een verordening betref fende maatregelen nopens de bevolkingsregisters. Hierbij w;ord/t de bevolkingsboekhou ding onder toezicht gesteld van het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, en wor den de bevoegdheden ten aan zien van de bevolkingsregisters en de ambtenaren daarvan gere geld. B. Een verordening betref fende de beëindiging van verze keringsovereenkomsten van Jo den. Ingevolge deze verordening worden de verzekeringsovereen komsten van Joden per 30 Juni 1943 beëindigd, terwijl bepalin gen worden gegeven ter afwik keling van deze overeenkom sten. c. Een besluit betreffende de rechterlijke vacantiën, waarbij de bepalingen betreffende de jaarlijksche vacantiën van den Hoogen Raad, de gerechtshoven en de arrondissementsrechtban ken en van den Centralen Raad van Beroep tot nader order bui ten toepassing worden ver klaard. d. Een besluit tot wijziging mi aanvulling van het Deviezen- besiuit 1941, regelende de be voegdheid voor de uitvaardi ging van de statuten van het de- viezeninslituut en het Ned. clearinginstituut en de voor schriften voor deze instituten. e. Een besluit betreffende het staatstoezicht op de bosschen. Uitvoerig wordt hierbij het staatstoezicht geregeld, ter waar borging van het behoud, de be scherming en de verzorging van het bosch, het leid' g geven aan het boschwezen, de verhooging van de productiviteit van. het bosch. het deskundig voorlich ten van en raadgeven aan de boscheigenaren, en het uitvoe ren van alle wettelijke maatre gelen t.a.v. bosschen en andere houtopstanc'en. Voorts worden de verplichtingen van de bosch eigenaren vastgelegd en worden straffen vastgesteld bij overtre ding der bepalingen. NAAR EEN GEORDENDE AMATEUR-TABAKSTEELT. Ir. F. van der Ven, die naast ir. H. J. A. Slits belast is met de speciale zorg voor de inland- sche tabaksteelt, heeft aan een redacteur van het A.N.P. eenige inlichtingen verschaft, oifftrent de amateur-tabaksteelt. Gegarandeerd zaad- ea pootgoed. Veel teleurstelling, voor wat de planten betreft, kan ze ker worden voorkomen, wan neer de amateur deze terstond na ontvangst uitpakt, uitpoot, aangiet, wanneer de grond wat droog is, en zoo noodig blijft gie ten. Vaak laat men de ontvan gen plantjes ingepakt en wel dagen liggen. Voorts houde men in het oog. dat de tabaksplant nu eenmaal geen boerenkool- plant is. maar de noodige zorg blijft vragen. Vele klachten spruiten dan ook voort uit non chalance en onkunde. Zulke klachten kunnen dikwijls wor den voorkomen, wanneer de amateur een goed gebruik maakt van de bekende handleiding van ir. Slits, die nu in tienduizenden exemplaren is verspreid. Ook ziin verschillende amateurs, die zelf uitzaaiden, bij de neus ge nomen. Onder de zelf-gekweek- te variëteiten waren verschillen de rustica soorten of andere on geschikte tabakssoorten in plaats van de verwachte camel, ofwel de pruimtabak, die in uitzicht was gesteld. In een geval bracht het tabakszaad" zelfs.... peen- MOMENTJE BOERENKOOL EN ECONOMIE, Boerenkool is. wat je noemt, een slordige groente. Mijn teerbeminde ega leest wat ik schrijf over mijn schouder mee en deze aan hef gelezen hebbende, zegt zij: wie schrijft er nu in dezen tijd over boerenkool. Over bloemkool moet je schrijven. Lees zeg ik en ik houd haar no. 38 van „Voe dingsgewassen in eigen tuin" voor haar zwarte oogen. Zij leest: ..Boerenkool is niet erg kies keurig. Ze gevoelt zich in iedere grondsoort thuis, zoo wél in lichte zandgronden als in stugge klei of in vochtige, zwarte veengTonden. De boe renkool is echter zeer dank baar door mest en reageert daarop door zich te ontwik kelen tot een. forsch gewas. Ze is een sterke plant, die zich zeer gemakkelijk laat verplanten. Boerenkool wordt in de practijk vooral als na- teelt van vroege aardappe len, doperwten, tuinboonen en andere zomergewassen ge bruikt." Weet je wat we moesten doen? ze§ ik. Je haalt je bloemetjes uit den tuin en zet die in bloem potten in de kamer. Dan komt ons tuintje vrij voor boerenkool. Boerenkool laat zich gemakkelijk verplanten, dus die zet je later weer in bloempotten en dan kunnen de bloemetjes weer in den tuin. Dat is economie, zie je. Aldus is nu in onze huis houdelijke vergadering be sloten. Morgen zal het wonder gaan geschieden. „EN NOG EENS ONZE BALDADIGE JEUGD". Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hil versum I, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „En nog eens onze baldadige jeugd". ties te voorschijn verrassingen meer. komst is het de beproefde selectie od bepaalde wijze del te brengen, amateur de goede het gekochte zaad wordt. en dergelijke Voor de toe bedoeling de „nr. 25 Slits" in den han- waarbij den kwaliteit van gegarandeerd Veldbebouwlng ouder bescherming van het front. Soldaat en landbou wer. Duizenden van deze Duitsche ploegen zijn in het Oosten reed» in gebruik. Het gebruik ervan wordt door den Dultschen landbouwer, dia de soldatenkleedlng draagt, aan «ea landbouwarbeldster uit het Ooitlai>4 verklaard. PK Seheffler-O-H-P 4

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1