Red- Buitenland: Mr. H. Gtise, Leiden; Red. Stad cn SportM. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden: verantwoordelijk voor de advertentiën: C. de Heiden, Leiden. Verduisteringstijden van 1319 Juni van 2.15—5.15 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 15.6: 3.43 onder, 18.30 op. Woensd. 16.6: 4.12 onder, 19 48 op Dond. 17.6: 4.55 onder, 21.03 op. Luchtaanvallen over en weer DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdagmiddag. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zater dag bekend. ..Aan het Oostelijke front leef den de krijgsoperaties gisteren weer on. Behalve activiteit van stoottroepen aan het Koeban- bruggenhoofd en aan het Mioes- front ontstonden in den sector Orel gevechten, in het verloop waarvan de na krachtige voor bereiding der artillerie aanval lende bolsjewisten bloedig wer den afgeslagen. Bij den strijd tegen benden in het achter- waartsche gebied van den cen- tralen frontsector hebben strijd krachten der SS en politie in da genlange. hevige gevechten, die door biina ondoordringbaar bosch- en moerassig terrein bij zonder bemoeilijkt werden, groo- te gebiedsdeelen gezuiverd. 118 versterkte dorpen en kam pen in de bosschen werden in weerwil van het taaie verzet veroverd: 116 kazematten wer den ongeblazen. Behalve talrijke dooden verloren de benden groo- te hoeveelheden wapens en ma teriaal. De Italiaansche bezetting van Pantelleria moest als gevolg van het gebrek aan water het verzet tegen de onophoudelijke vijan delijke aanvallen vanuit de lucht en vanuit zee staken. Gisterenmiddag drong een formatie Amerikaansche vlieg tuigen op groote hoogte boven het Noord-Duitsche kustgebied door en wiern bommen neer op de steden Wilhelmshaven en Cuxhaven. De bevolking leed verliezen. In den afgeloopen nacht vie len Britsche bommenwerpers West-Duitsch gebied aan. voor al de stad Düsseldorf. Door bomtreffers in woonwijken ont stonden zware verliezen onder de bevolking en aanzienlijke schade aan woonhuizen en open bare gebouwen. Volgens het tot dusver inge stelde onderzoek verloor de vii and bii deze aanvallen in totaal 54 meerendeels viermotorige bomm en werpers". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe richt van Zondag luidt: ..Van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke activi teit gemeld aan het Koeban- bruggenhoofd en in het gebied van Belew Het luchtwapen heeft doel treffende aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke bedrijven aan de midden-Wolga en heeft het belangrijke over- laadstation Jelez gebombardeerd Voor het Visschersschiereiland ziin twee koopvaarders van ge middelde tonnage door neerge worpen bommen zwaa» bescha digd, Bii de landingsoperaties van den tegenstander tegen de eilan den Pantelleria en Lampedusa hebben Duitsche en Italiaansche vliegers ondanks krachtige vij andelijke iagersbescherming een transportschip van 8000 brt. voortdurend de zee- en land strijdkrachten aangevallen en en 14 landingsbooten in den grond geboord. Drie kruisers. 14 kleinere oorlogsschepen, o.m. verscheidene toroedobootiagers en zes transportschepen werden zoo zwaar beschadigd, dat ver dere algeheel verliezen verwacht kunnen worden. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aangeval len. Door neergeworpen bom men leed vooral de bevolking der stad Bochum verliezen. Er ont stonden aanzienlijke verwoestin gen aan woonhuizen en open bare gebouwen, o.m. aan twee ziekenhuizen. Tot dusver wer den berichten ontvangen over het neerschieten van 29 vijan delijke bommenwerpers. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht stad en oor logshaven van Plymouth gebom bardeerd. In de doelgebieden ontstonden uitgestrekte branden. Tegelijkertijd werden in Zuid- Oost-Engeland voor den oorlog belangrijke installaties gebom bardeerd". Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandag deelt mede: Aan het Oostelijke front wer den plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Bielgorod en Belef afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtui gen industrie-installaties ver achter het Sovjet-front gebom bardeerd. Twee vliegtuigen wor den vermist. Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen hebben gisteren de aan vallen op de vijandelijke scheeps concentraties bii Pantelleria voortgezet. Een transportschip van middelbare grootte werd tot zinken gebracht, drie andere schenen leden ernstige schade. Gisteren overdag hebben for maties Britsche en Amerikaan sche vliegtuigen aanvallen ge daan op het bezette gebied in het Westen en het Noord-Duit- sche kustgebied en bommen la ten vallen, vooral op woonwij ken der steden Bremen en Kiel. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen en openbare ge bouwen. Zes-en-veertig der vij- andeliike vliegtuigen, waarbij tenminste 29 Amerikaansche viermotorige bommenwerpers, werden vernietigd. Waarschijn lijk ziin nog meer vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Voorts ziin van een formatie vij andelijke vliegtuigen, die voor de Nederlandsche kust een Duitsch konvooi trachtte aan te vallen. 4 toestellen door de es cortevaartuigen vernietigd. Ten slotte hebben Duitsche duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan 7 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. waaronder verschei dene viermotorige bommenwer pers In den afgeloopen nacht vlo gen enkele vijandelijke vlieg tuigen Duitsch gebied binnen. Zii wiemen on enkele plaatsen bommen, waardoor onbelangrij ke schade werd aangericht. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht stad en haven van Grims- bv aangevallen. Door brisant- en brandbommen werden tal rijke branden veroorzaakt. Een tweede luchtaanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuid-Oosten van Engeland. Twee eigen vlieg tuigen gingen verloren". Pantelleria en Lampe dusa staken het verzet ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- berieht van Zaterdag luidde: „Tengevolge van massale aan vallen uit de lucht en vanuit zee, die wat betreft de sterkte en he vigheid totdusver hun gelijke niet hadden, was het eiland Pantellaria, geheel verstoken van water voor de burgerbevol king, gisteren gedwongen het verzet te staken. De vijand deed nieuwe en krachtiger aanvallen uit de lucht en vanuit zee op het kleine garnizoen van Lampedu sa, dat de eisch tot overgave van de hand wees en heldhaftig verzet biedt." In aanvulling op dit weer- machtsbericht werd nog ge meld: „Het eiland Pantellaria, dat op ongeveer 66 kilometer afstand van Tunis op 94 km. afstand van Sicilië gelegen is, heeft gisteren het verzet tegen de vijandelijke aanvallen moeten staken. Het vijandelijke luchtoffensief con centreerde zich sedert een maand met ononderbroken hevigheid op dit eiland en vernielde ten slotte de geheele watervoorzie ning." Het hoofdkwarter van de Ita liaansche weermacht maakte op den eersten Pinksterdag be kend: „Het eiland Lampedusa heeft na een onafgebroken bombarde ment van vijandelijke lucht- en zeestrijdkrachten den ongelijken strijd opgegeven. In de straat van Sicilië is een vijandelijke scheepsformatie door Duitsche vliegtuigen aangeval len, die een transportschip van 8900 ton en 14 landingsbooten tot zinken brachten en drie krui sers, veertien kleinere oorlogs eenheden en zes koopvaarders zwaar beschadigden. In den strijd tegen het convooi schoten Duitsche jagers vier vijande^ Iijke vliegtuigen neer. Succesvolle nachtelijke acties werden door onze torpedovlieg tuigen uitgevoerd tegen een vijandelijk convooi in de wate ren van Cyrenaica en in de golf van Philippeville; drie stoom schepen. o.m. een van groote en twee van middelmatige tonnage, werden getroffen. Vijandelijke luchtaanvallen op Regio, Calabria, Catania en Pa lermo veroorzaakten slachtof fers onder de burgerbevolking en schade van beperkten om vang in de woonplaatsen. De luchtafweer van Trapani ver nielde een vijandelijk tweemo- torig vliegtuig." BINNENLAND Strenge maatregelen tegen on dershandschen verkoop van aard beien. De verkoop van aard beien buiten de veilingen om heeft in de streek Kennemer- land dermate groote vormen aan genomen, dat de overheid be sloten heeft hieraan paal en perk te stellen. De burgemeester van Beverwijk heeft den veilin gen bericht, dat hij bij de bestrij ding van dit euvel zich de mede werking heeft verzekerd van de overvaicommando's der mare chaussee te Haarlem en Alk maar. Deze zijn inmiddels reeds ter plaatse opgetreden. Voorts zullen die tuinders, die zich schuldig maken aan verkoop van aardbeien buiten de veilingen om, op dezelfde wijze worden behandeld als clandestiene slach ters en in concentratiekampen worden opgesloten. Reeds zijn lowel te Beverwijk als te Heems Kerk vier tuinders gearresteerd. Ook heeft Tie burgemeester bij gemeentelijke verordening ver plicht gesteld, dat op de tuin- bouwakkers het bekende bordje verboden toegang. Art. 461 Wet boek van Strafrecht" wordt ge- laatst, teneinde het publiek van de tuinen te kunnen weren en den clandestienen verkoop van ardtbeien hierdoor te beteuge len. Keuringen voor de Waffen-SS het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kun nen zich bij de genoemde adres sen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Bij de onderzoeldngen wor den ook alle gevraagde inlichtin gen verstrekt mét betrekking tot de verzorging der familiele den, duur dér opleiding, extra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er ongeves tigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 19—30 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zicli eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni, 914 uur Rotterdam, Deutschedaus, Westzeedijk. 18 Jurfi 912 uur Breda, res taurant „'Modern", Markt. 18 Juni 1518 .uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45 19 Juni 912 uur Venlo, Deut- sches 'Haus, Bgmontstraat 16. 19 Juni 1518 uur Arnhem, café „Royal". 20 Juni 912 uur Hengelo, café „Modern". Spoorstraat 18. 20 Juni 1518 uur Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 912 uur Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 22 Juni 912 ur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 914 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9—14 uur Amersfoort, Polizeidurchangslager, Leüsder- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Bi] onze Vrijwilligers. Een batterij in stelling; bijzonderheden worden terdege doorgenomen SS PK Rcinibcio-O-H-P m SPORT VOETBAL. Uitslagen N. V, Kampioenschap van Nederla» ADOEnschede 10. Om 4 Nederlandschen Voetbalbet) Vijfde ronde: AjaxHSC 2h MVV—DOS 3—2; DFCExcj s:or 41; WageningenHt 4—2. A. D. O. Landskampioen. Op tweeden Pinksterdag is j Haagsche club A. D. O. er vc den tweeden keer in geslaa het kampioenschap van Nedi land te behalen. In 1942 we voor de eerste maal de hoog titel behaald en thans werd I kampioenschap gecontinuea Ook nu kan men met een getii hart zeggen: de sterkste ha gewonnen. In het begin van kampioenscompetitie zag het naar uit, dat een andere cl dit jaar met de eer zou gs strijken,' doch spoedig hersteld de Zuiderparkers zich en in laatste wedstrijden toonden opnieuw een homogene ploeg vormen, waarter/en Feij-enooi met 31 sneuvelde en Heere veen zelfs met 82. De Has sche club werd in 1905 opj richt door enkele jongens en den eersten tijd werd dé 1! liebaan als voetbalterrein gel zigd. Later verhuisde men na Oud-Hanenburg, waar een vf met een koeienstal erop, wel voor kleedkamer diende, we gehuurd. In 19131914 kwa men in de derde klasse van d N V. B„ waar direct het kaï pioenschap werd behaald. 1918'19 werd gepromovee naar de tweede klasse en in 1 daarop volgende seizoen naar toenmalige Overgangsklasse. 1924'25 zag men zich de pi" motie naar de eerste klasse neus voorbijgaan, daar V. O. toen gelukkiger bleek.In IS1 verhuisde de vereeniging na - het huidige veld in het Zuidi park en in datzelfde seizo werd tegen D. H. C. het een 1 klasserschap behaald. Het zilt echter tot 1941 duren, voord voor den eersten keer besl kon worden gelegd op het a deelingskampioenschap. De eindstand luidt: A. D. O. 8 4 3 1 19—11 1 Feijenoord 8 3 3 2 9—9 Wiilem II 8 3 2 3 17—19 I Enschede 8 3 14 1513 1 Heerenv. 8 2 1 5 1826 Decos. Dinsdagavond tri 2 ning senioren aanvang 7.30 11 en Vrijdagavond training d t: junioren en adspiranten, aa II vang 7 uur. Allen worden 1 deze avonden verwacht. KORFBAL. Deetos kaï h pioen. Voor het kampio! schap van Nederland had korfbalontmoeting plaats 11 schen Deetos en Blauw Wit. w< J, ke strijd door Deetos gewoni! werd met 51. Deetos is hi( i: mede karoipion geworden. M CRICKET. L.C.C.—Spar n Gew. dor L.C.C. met 60 ra op eerste inning. L.C.C. II1. Sparta 49. I V.O.C. 2Ajav (L.). O 'le door Ajax met 4 runs op de I innings. Ajax eerste innings V.O.C. eerste innings 49, Aj y, tweede innings 81, V.O.C. a tweede innings 87. io ATHLETIEK. Nation: wedstrijden van Holland. belangstelling van het publi igl voor de nationale athletiekwf strijden van Holland was vrij» 8 evenredig aan de deelname. 19. was een overdadig program samengesteld, feitelijk veel ju groot voor een middagprograi 2, ma, zoodat het niet te verwo 6.1 deren viel, dat het met de 117. werking fout liep en dat er 0 ig mogelijk meer op tijd gewei uc kan worden. Dat is te betreur! irr vooral omdat het door het ovi on dadig programma te rommel 10 wordt op het veld. Daarbij kol 1 I de onhebbelijke gewoonte van! er. van deelnemers zich steeds »j het middenterrein op te houd i I en daarbij voegen zich nogt)r van andere personen, die i> 1! niets te maken hebben, zooi i zoo nu en dan eerst sein M schip gemaakt moest worden,j iel vorens het programma vervol on kon worden. Dit euvel dient alle verenigingsbesturen da» h te worden aangepakt en besti 21 den. 3 De wedstrijden zelf kunnenj welgeslaagd beschouwd word tm De wind was hier en daar V eenigermate van invloed OP i

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2