DE TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND IINSDAG 15 JUNI 1943 jreauxj Papengracht 32 - Giro 103003 elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 34STE JAARGANG N°- IT55D DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Reserve-officieren van Land- en Zeemacht 0l< grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubii- lerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- [rianden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de «rraalige Nederiandsche weermacht, worden bij deze voor aan- elding opgeroepen: alle reserve-officieren yan land- en zeemacht, die geboren zijn n a 31 December 1897 voor zoover deze reserve-offi cieren in het tijdvak 1015 Mei 1940 in werkelijker! mili tairen dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zicli tusschen 8 en 12 uur melden in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zon nebloemstraat, en wel? a) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N op 2 1 3 u n i; b) zij, wier geslachtnaam begint met een van de letters O tot en met Z op 22 Juni. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: de reserve- officieren vangezondh eid, de reserve- officieren- tandarts, de reserve-m i 1 i t a i r e-a pothe- kers en de reserve-p aardenartsen. Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseïnsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht be zette gebieden buiten Nederland bevinden. Kij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoons bewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland wer kende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (ver klaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit be wijs bij hun werkgever of bij de instantie, dieWiun belan gen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de belan gen behartigt worden teruggegeven. Ds werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederiandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan- elding opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aan- ilding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de lie ktten, c. q. bij den stationschef van het station van vertrek. j Kleed ing: Voor zooveel mogelijk uniform, anders burger- ".r&pdiiig, Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. alA gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee nor ten üe handkoffers. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachte- ude o h (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederiandsche Spoorwegen verleénen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Dege nen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor ver voegen aan de loketten, HC.Q. bij den stationchef van het sta tion van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kook gerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland af in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacht befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. svvzv ««.ia -ims Vi«l UCIH W eiimiaCIllS- fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de 24 ragvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekkCn, moet ,22 kenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, s de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen, xjDen Haag, 15 Juni 1943, f A$KEMD MAKING voor dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier Dp grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde 99)|kendmakiiig van den Wehrmacutsbefehlshaber in den Nie- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van voormalige Nederiandsche weermacht, worden bij deze voor melding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier 'van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen porlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1949 in werkelijken dienstwas. Bedoeld personeel met zich melden, telkens tusschen 8 en uur. in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort. Zonnebloem en.?, ai: 1. Het personeel van hel 8e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. ïn de Frieslandkazerne in Assen: 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943. 3. Het personeel van het 8e regiment infanterie on zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. Bi) de aanmelding moeten worden overgelegd het persoons ijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, mili- te identiteitspapieren.. Degenen, waaronder ook beg e "en de ïn Duitschland werken- „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verkla- 0' >t van onmisbaarheid) afgegeven is, moet dit bewijs bij hun ïkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, op en 'Sen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de njfscheiniguiig" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever de instantie, die de belangen behartigt, worden terugge- De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten Wen, daarvoor ia de gelegenheid te stellen en hun het loon Van bevoegde zijde wordt omtrent de kwestie der tewerkstelling meegedeeld: Het leven van het Nederiandsche volk is niet te scheiden van het lot van Europa. Het moet derhalve zijn bijdrage leveren tot Euro pa's strijd om het bestaan. Dit doel dienden tot dusver de maat regelen in verband met de tewerkstelling van werkkrachten in Duitschland. Met de behoeften van het Nederiandsche economische leven zelf werd hierbij in aanzienlijke mate rekening gehouden. Op de royaalste wijzen werden derhalve vrijstellingen van de te werkstelling in Duitschland verleend. Het voornemen bestaat, de oudere werkkrachten, die over waarde volle ervaring in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd zijn, in het vaderland te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van vrijstelling te handhaven. Om deze reden worden thans de jongere lichtingen, om te beginnen de lichtingen 1924 en 1923, in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland overgebracht en wel zonder rekening te houden met wellicht reeds verstrekte be wijzen van voorloopige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze beide lichtingen slechts de mijnwer kers, die onder den grond werken, en leerlingen van middelbare algemeene en technische scholen of hooge scholen. De lichting 1922 en nog vier a vijf lichtingen zullen telkens naar rato van het voor rekening van het Nederiandsche volk komende aandeel aan de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar geheel worden opgeroepen. Principieel worden evenwel bij deze lichtingen slechts die werkkrachten, die door haar sleutelpositie voor de Nederiandsche industrie, voedsel voorziening, landbouw en mijnbouw noodzakelijk zijn, van tewerk stelling in Duitschland vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt ge houden met de werkkrachten, die in den landbouw tot aan het binnenhalen van den oogst werkzaam zijn. zending schetste de Rijkscommis saris in zijn rede van 29 Januari in deze bewoordingen: „Het is duidelijk, dat in dezen strijd om Europa, als het Duit sche volle tot den toestand van den totalen oorlog overgaat, thans ook Europa zelf een overeenkom stige bijdrage moet leveren om zich te handhaven en zijn aan sprakelijkheid op de toekomst in stand te kunnen houden. Derhal ve zal ook hier in Nederland de zelfde concentratie van krachten voltrokken worden. „Bij deze gelegenheid wil ik nog met den grootsten ernst en nadruk wijzen op het feit, dat de huidige toestand niet gedoogt, dat men zich op eenigerlei vroegere omstandigheden en betrekkingen beroept. Ik zal mijn maatregelen nemen, die door allen uiterst nauwkeurig moeten worden op gevolgd". Zooals bekend zijn met de uit voering van bedoelde maatrege len de plaatselijke arbeidsbu- reaux en hun bijkantoren belast. Wat bedoeld wordt Uit de bovenstaande mededee- ling is duidelijk, dat het de be doeling is, om de oudere werk krachten, dife voor het Nederiand sche economische leven belang rijke werkzaamheden verrichten, zoo veel mogelijk vrij te stellen van de tewerkstelling in Duitsch land. De bijdrage, die van het Neder iandsche volk wordt verlangd in den strijd voor Europa, zal bij voorkeur niet meer door oudere werkkrachten worden geleverd. Trouwens, het is een feit. dat ook reeds van de tot dusver bij de regeling betrokken werkkrach ten op grond van vrijstelling 80 tot 90 pet. niet tewerkgesteld is. Wij vestigen bijzondere aan- daoht op de uitzonderingen, die blijkens bovenstaande me- dedeeling zullen worden ge maakt voor oudere werkkrach ten, die sleutelposities innemen in industrie en voedselvoorzie ning en in land- en tuinbouw, waarbij ook vooral rekening wordt gehouden met de werk krachten, die noodzakelijk zijn voor het binnenhalen van den oogst. Kwaadaardige en misleidende geruchten over het doel der te werkstelling in Duitschland wor den geloochenstraft door het nu gepubliceerde, waarbij duidelijk wordt, dat de bedoeling der auto riteiten is, de arbeiders in het land te laten, die overeenkomstig hun leeftijd zoowel door vaker varing als met het oog op hun gezinnen zeer moeielijk gemist kunnen worden. Als echter door eventueele ontduiking van de jongere lichtingen minder werk krachten zich bieden, dan waarop gerekend is, zullen de oudere lichtingen er na rato meer op moeten leveren voor de noodzakelijke uitzending. NIEUWE BOTERBON Van Woensdag 16 tot en met Zondag 27 Juni a.s. geeft bon ..Boter 25 A" recht op het koo- Den van 250 gram boter of mar garine voor personen van 4 jaar en ouder. Bon „25 B Boter" geeft gedurende dit tijdvak recht op het koooen van 125 gram boter of margarine voor kinderen beneden 4 jaar. DE NIEUWE VLEESCHBON Van 16 tot en met 26 Juni 943 geeft de met 27a vleesch i merkte bon reoht op het koo- en van 200 gram vleesch, been aibegrepen of twee rantsoenen De noodzakelijkheid van uit- Ijleeschwaren, terwijl bon 27b MOMENTJE VITAMIENTJE, Het is uit den treure be weerd en misschien ook wel gepoogd om den mensch te voeden met vitamientjes al leen. En heden ten dage neemt men deze proef op al te kleine kinderen, die zich toch niet kunnen verzetten en als deze schapen ondanks die kleine witte dingen, die men hen verraderlijk als suiker tjes in den mond stopt, toch gezond blijven, neemt men gemakshalve maar aan, dat de proef uitmuntend geslaagd is. Maar mij moet^men de eer ste baby nog wijzen, die van vitaminen dik is geworden. Men gaat daarbil uit van het beginsel, dat vet bijvoor beeld vitamine A bevat, eieren vitamine B, melk vi tamine C en ham vitamine D. Als men nu maar een vita- mientje uitvindt, waarvan men het iheele alphabet kan af lezen is de zaak c.q. de baby gezond. Maar dan zou men ook de kachel moeten kunnen stoken met Norit. En met al die vitamientjes is het het zelfde gesteld als met de aspi rientjes, waarmee men alle ziekten dacht te kunnen ge nezen. En toch leven en floreeren alle dokters nog. Stel je voor. dat je 's mid dags een diep bord met één vitamientje kreeg opgediend in plaats van snert met kluif. Geeft u mij maar liever een flink portie zuurkool met spek. POLITIEKE MOORD Op 19 Mei 1943 deed de eclit- A-noote van den aannemer E. Koopman uit Zwolle bij de poli tie aangifte, dat haar echtgenoot op 18 Mei de woning verlaten had en sindsdien niet was terug gekeerd. Het door de politie in gestelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman op 18 Mei zijn in Raalte wonenden broeder had bezocht en op den terugweg naar Zwolle in Heino een caie aandeed. Reeds bij zijn binnen komen zochten de Nederlanders Klaas Muller en Willem Haaije. beide woonachtig in Heino, twist met Koopman, die een N. S. B.- speldje droeg, wegens diens lid maatschap van de N. S. B. Daar op ontstond een politieke ruzie, die echter door den waard en de andere aanwezigen werd bijge legd. Koopman verliet daarop het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort té zetten. Sedert dit tijdstip werd hij niet meer gezien. Uit het door de politie in gestelde onderzoek naar de ver blijfplaats van Koopman bleek, dat hij op weg van Heino> naar Zwolle door Muller en Haaije op beestachtige wijze bewusteloos geslagen en hierop in een kuil van een meter diep onder den grond is gestopt. Naar bij de lijkschouwing is komen vast te staan, is de dood f sor verstikking veroorzaakt. De beide moordenaars konden opge- snoord en gearresteerd worden. Zij hebben een bekentenis afge legd en wachten thans het voii- nis af. vleesch recht geeft op het koo- en van 50 gram vleesch. been i ibegrepen of een half rantsoen vleeschwaren. Elk der bonnen 27a en b vleesch heeft dus de dubbele v. aarde der gewone bonnen, doch aangezien slechts één bonnum mer is geldig verklaard i.p.v. t.vee, wordt op deze wijze toch het gebruikelijke rantsoen van 250 gram per twee weken be- chikbaar gesteld. De bonnen vleesch 25a, 25b, 6a en 26b zullen niet worden eldig verklaard en kunnen wor- "ea vernietigd.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1